Κάλυψη Κενών σε Αρχαία

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα. Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πάω Β' Λυκείου και έχω μία μεγάλη φοβία, τα Αρχαία. Έχω αρκετά έως πολλά κενά σε γραμματική και συντακτικό και μιας και θα δώσω πανελλαδικές τελικά, αγχώνομαι πως θα με καταρρακώσουν αφού δεν θα προλάβω να τα καλύψω. Θα αρχίσω φροντιστήριο για αρχαία από φέτος με ελπίδες πως θα με βοηθήσει. Θεωρείτε ότι έχω αρκετό χρόνο να καλύψω τα περισσότερα με εντατικό διάβασμα και φροντ;
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Καλησπέρα. Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πάω Β' Λυκείου και έχω μία μεγάλη φοβία, τα Αρχαία. Έχω αρκετά έως πολλά κενά σε γραμματική και συντακτικό και μιας και θα δώσω πανελλαδικές τελικά, αγχώνομαι πως θα με καταρρακώσουν αφού δεν θα προλάβω να τα καλύψω. Θα αρχίσω φροντιστήριο για αρχαία από φέτος με ελπίδες πως θα με βοηθήσει. Θεωρείτε ότι έχω αρκετό χρόνο να καλύψω τα περισσότερα με εντατικό διάβασμα και φροντ;

Παρότι δεν γνωρίζω τα κενά που έχεις, είμαι σίγουρος ότι με σταθερό διάβασμα μπορείς να καλύψεις άνετα τα κενά σου. Εξάλλου βρισκόμαστε ακόμα στον Ιούλιο :P

Σχετικά με τη γραμματική, ξεφύλλισε αρχικά τη γραμματική, διάβασε τους τίτλους κάθε παραγράφου (Ουσιαστικά και Επίθετα τάδε κλίσης, Αντωνυμίες, Ρήματα κ.λπ.) και σημείωσε αυτά που δεν ξέρεις. Όσα κι αν είναι αυτά, μην φρικάρεις. Μπορείς να αφιερώσεις καθημερινά μισή ωρά (ή και περισσότερο, αν δεν βαριέσαι) και μέχρι τον Σεπτέμβρη να έχεις καλύψει το μεγαλύτερο ποσοστό της ύλης. Φρόντισε, όμως, να μην εξαντληθείς στις λεπτομέρειες.

Για το συντακτικό, από την άλλη, θα ξεκινήσεις μεν με παρόμοιο τρόπο, θα ακολουθήσεις διαφορετική μέθοδο. Κάλυψε για αρχή τα βασικά (σύνταξη και σημασίες βασικών ρήματών, δευτερεύουσες, ομοιοετερόπτωτοι προσδιορισμοί, μετοχές). Για τις λεπτομέρειες θα σε καθοδηγήσει το φροντιστήριο.

Συμβουλή από προσωπική πείρα, θα σε βοηθήσει γενικότερα η επαφή με το άγνωστο, είτε αυτό σημαίνει να λύνεις άγνωστα είτε απλά να τα διαβάζεις ως κείμενο με σκοπό να τα καταλάβεις. Για το δεύτερο, υπάρχουν ηλεκτρονικά έργα αρχαίων συγγραφέων μαζί με τη μετάφρασή τους που μπορείς να κατεβάσεις δωρέαν. Με ελάχιστη ενασχόληση καθημερινά (έστω και δέκα λεπτά) μακροπρόθεσμα θα εξοικειωθείς με το άγνωστο και διευκολυνθείς απίστευτα στις μεταφράσεις και ερμηνευτικές.

Κλείνοντας, σε συμβουλεύω να ξεκινήσεις άμεσα τις "επισκευές", μην περιμένεις ούτε τον Αύγουστο ούτε τον Σεπτέμβρη. Λογικά μπορείς να αφιερώσεις καθημερινά μισή με μία ώρα. Το τελευταίο πράγμα που θες είναι ένας επιπλέον αντίπαλος για τις παλελέ. Ξεπάστρεψέ τον άμεσα :paladin:
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Παρότι δεν γνωρίζω τα κενά που έχεις, είμαι σίγουρος ότι με σταθερό διάβασμα μπορείς να καλύψεις άνετα τα κενά σου. Εξάλλου βρισκόμαστε ακόμα στον Ιούλιο :P

Σχετικά με τη γραμματική, ξεφύλλισε αρχικά τη γραμματική, διάβασε τους τίτλους κάθε παραγράφου (Ουσιαστικά και Επίθετα τάδε κλίσης, Αντωνυμίες, Ρήματα κ.λπ.) και σημείωσε αυτά που δεν ξέρεις. Όσα κι αν είναι αυτά, μην φρικάρεις. Μπορείς να αφιερώσεις καθημερινά μισή ωρά (ή και περισσότερο, αν δεν βαριέσαι) και μέχρι τον Σεπτέμβρη να έχεις καλύψει το μεγαλύτερο ποσοστό της ύλης. Φρόντισε, όμως, να μην εξαντληθείς στις λεπτομέρειες.

Για το συντακτικό, από την άλλη, θα ξεκινήσεις μεν με παρόμοιο τρόπο, θα ακολουθήσεις διαφορετική μέθοδο. Κάλυψε για αρχή τα βασικά (σύνταξη και σημασίες βασικών ρήματών, δευτερεύουσες, ομοιοετερόπτωτοι προσδιορισμοί, μετοχές). Για τις λεπτομέρειες θα σε καθοδηγήσει το φροντιστήριο.

Συμβουλή από προσωπική πείρα, θα σε βοηθήσει γενικότερα η επαφή με το άγνωστο, είτε αυτό σημαίνει να λύνεις άγνωστα είτε απλά να τα διαβάζεις ως κείμενο με σκοπό να τα καταλάβεις. Για το δεύτερο, υπάρχουν ηλεκτρονικά έργα αρχαίων συγγραφέων μαζί με τη μετάφρασή τους που μπορείς να κατεβάσεις δωρέαν. Με ελάχιστη ενασχόληση καθημερινά (έστω και δέκα λεπτά) μακροπρόθεσμα θα εξοικειωθείς με το άγνωστο και διευκολυνθείς απίστευτα στις μεταφράσεις και ερμηνευτικές.

Κλείνοντας, σε συμβουλεύω να ξεκινήσεις άμεσα τις "επισκευές", μην περιμένεις ούτε τον Αύγουστο ούτε τον Σεπτέμβρη. Λογικά μπορείς να αφιερώσεις καθημερινά μισή με μία ώρα. Το τελευταίο πράγμα που θες είναι ένας επιπλέον αντίπαλος για τις παλελέ. Ξεπάστρεψέ τον άμεσα :paladin:


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, μου έδωσες μεγάλο κουράγιο. Θα προσπαθήσω από αυτές τις μέρες να αφιερώνω μισή με μία ώρα τη μέρα και θα τα περάσω όλα από κόσκινο για να κοιτάξω τα κενά και να προσπαθήσω να τα μπαλώσω. Και πάλι, ευχαριστώ!
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Καλησπέρα. Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πάω Β' Λυκείου και έχω μία μεγάλη φοβία, τα Αρχαία. Έχω αρκετά έως πολλά κενά σε γραμματική και συντακτικό και μιας και θα δώσω πανελλαδικές τελικά, αγχώνομαι πως θα με καταρρακώσουν αφού δεν θα προλάβω να τα καλύψω. Θα αρχίσω φροντιστήριο για αρχαία από φέτος με ελπίδες πως θα με βοηθήσει. Θεωρείτε ότι έχω αρκετό χρόνο να καλύψω τα περισσότερα με εντατικό διάβασμα και φροντ;


Θυμάμαι από Α σε Β Λυκείου ότι τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη διάβαζα από το Συντακτικό του Γυμνασίου της Μπίλλα. Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα! Μην διαβάσεις πολύ αυτό το καλοκαίρι, γιατί του χρόνου έχεις θερινά και χρειάζεται να έχεις δυνάμεις. Ούτως ή άλλως, στο φροντιστήριο θα κάνετε όλη τη Γραμματική και το Συντακτικό από την αρχή, οπότε δε θα έχεις θέμα, θα καλυφθούν τα κενά.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Γειά και από μένα.

Να ξέρεις πως κι εγώ όταν μπήκα στη Δευτέρα, είχα κενά στα αρχαία. Και να ξέρεις δεν είσαι ο/η μόνος/η.. Όλοι το ίδιο νιώθαμε.

Μην αγχώνεσαι. Στο φροντιστήριο θα σας πάρουν από την αρχή όλη την ύλη. Οπότε με διάβασμα, σώζεται. Μην ανησυχείς !! :)
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Γεια και από εμένα!:)
Γενικά ό,τι σου είπαν παραπάνω, να συμπληρώσω ότι θεωρώ βοηθητικό και το να βγάζεις την ύλη ανά βδομάδα, πχ. αυτή τη βδομάδα θα ασχοληθώ με τα τριτόκλιτα ουσιαστικά, θα αφιερώσω μία ή δύο ώρες από το Σαββατοκύριακό μου, θα τα διαβάσω, θα πάρω σημειώσεις, ίσως κάνω και κανένα post-it, ό,τι με βοηθάει. Αν μέσα στη βδομάδα δω ότι δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι ή δεν το έχω εμπεδώσει, θα κάνω επανάληψη Σάββατο πρωί και Σάββατο μεσημέρι θα προχωρήσω στο επόμενο κεφάλαιο.
Εμένα αυτή^ η μέθοδος με είχε βοηθήσει πολύ γιατί με έκανε να νιώθω ότι έχω χρόνο μπροστά μου (που, αντικειμενικά, έχεις χρόνο) και έτσι διάβασα πιο δημιουργικά και με μεγαλύτερη όρεξη.
Επίσης, να λύνεις άγνωστα κείμενα. Το ξέρω πως πιθανότατα τα βλέπεις σαν αγγαρεία δουλειά αλλά, την επόμενη φορά που θα αντικρίσεις τον Ξενοφώντα ή τον Θουκυδίδη, σκέψου πως αυτό το κείμενο περιμένει εσένα να το λύσεις, δες το σαν γρίφο. Και πάρτο όσο πιο λογικά μπορείς: χωρισμός προτάσεων, εντοπισμός ρημάτων και μετά λύνεται σχεδόν μόνο του. Η επανάληψη στη γραμματική θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στο να αναγνωρίζεις και ρηματικούς και άλλους τύπους και θα κάνει τη σύνταξη και τη μετάφραση μια πολύ όμορφη διαδικασία.
Καλή επιτυχία και χαλαρά, μην αγχώνεσαι!:clapup:
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλημέρα και από εμένα! Όσον αφορά τη γραμματική στα αρχαία μία συμβουλή: Επειδή έχει αλλάξει το στυλ εξέτασης από φέτος στη γραμματική των αρχαίων και πλέον δεν δίνονται τύποι για να μεταφερθούν σε άλλο χρόνο, αριθμό κλπ αλλά λένε π.χ να βρεθούν 3 ουσιαστικά γ' κλίσης κλπ. ή να βρεθούν οι αντωνυμίες του κειμένου και να αναγνωριστούν. Γι'αυτό θα πρέπει να μην μάθεις πως κλίνεται τυποποιημένα η κάθε αντωνυμία αλλά να ξέρεις και να τις ξεχωρίζεις. Αυτά από εμένα. Όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι, είναι Ιούλιος ακόμα! Καλή Δύναμη!
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ τρομερά όλους για τις απαντήσεις σας! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές όλων για να δω πως θα το δουλέψω και να προσπαθήσω να βρω ένα καλό και σχετικά ελαφρύ πρόγραμμα μέσα στο καλοκαίρι, ώστε να καλύψω όσα περισσότερα κενά μπορώ. Μάλλον θα με βοηθήσει αρκετά το ότι μου αρέσει πολύ να διαβάζω αρχαία κείμενα και να προσπαθώ να βρω τι σημαίνει ακριβώς κάθε λέξη, οπότε ελπίζω να μην με καταρρακώσει το άγνωστο. Ευχαριστώ πραγματικά.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γεια σου ^^

Θα προσθέσω για εξάσκηση στην γραμματική, την Γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής του Λιναρδη.
Η ύλη είναι χωρισμένη σε ενότητες, όπου μετά την παρουσίαση της θεωρίας, έχει και αρκετές ασκήσεις για εξάσκηση. Έτσι, δε θα χρειαστεί να καθίσεις εσύ να "σχεδιάσεις" την ύλη που θα πρέπει να καλύψεις, ούτε να αναζητάς ασκήσεις, ή απλά να αντιγράφεις τους ίδιους τύπους συνέχεια ;-)

Ακόμη, αν θυμάμαι καλά, το ίδιο βιβλίο έχει και "άγνωστα" κείμενα, στα οποία μπορείς να εξασκηθείς =)

Καλή σου επιτυχία ^^
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top