Κατατακτήριες για Ψυχολογία

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
ξερει κανεις κανενα καλο φροντιστηριο για κατατακτηριες ψυχολογιας ειτε στο "προγραμμα ψυχολογιας" ειτε στην "παντειο"? ευχαριστω πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ένα απλό search να κάνεις στο google θα βρεις δεκάδες,όπως και στους διαδρόμους της σχολής με αφίσες κλπ,αλλά θα σου βγει πολύ ακριβά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoi!

Νεοφερμένος

Η Zoi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες στο τμημα ψυχολογιας ειτε του εκπα ειτε παντειου. Λογω εργασιας πρωινης προσπαθω να βρω ποιο απ τα δυο δεν εχει υποχρεωτικες παρακολουθησεις. Γνωριζετε κατι ; Επισης ξερετε κάποια απ τα συγγραμματα που μπορω να επιλεξω να διαβασω για τις 2 αυτες υλες ; Ειναι πολυ γενικα τα οσα ζητανε κι υπαρχουν πολλες επιλογες. Πελαγωσα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XrysaFreedom

Νεοφερμένος

Η XrysaFreedom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γειά σας είμαι β'λυκειου θέλω να σπουδάσω ψυχολογια αλλά πάντα σκέφτομαι και τις εναλλακτικές που έχω σε περίπτωση που δεν καταφέρω να γράψω τόσο καλά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν από πτυχίο κοινωνικης εργασίας μπορείς να περάσεις στις κατακτηριες σε κάποιο τμήμα ψυχολογίας και να σου μειώσουν τα μαθήματα ή τα χρόνια της σχολής λόγω του ότι κάποια μαθήματα τα έχεις περάσει από κοινωνική εργασία. Κάπου διάβασα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι σου μειώνουν μέχρι τα τρία χρόνια της σχολής αλλά δεν είμαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

depfour

Νεοφερμένος

Η depfour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γειά σας είμαι β'λυκειου θέλω να σπουδάσω ψυχολογια αλλά πάντα σκέφτομαι και τις εναλλακτικές που έχω σε περίπτωση που δεν καταφέρω να γράψω τόσο καλά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν από πτυχίο κοινωνικης εργασίας μπορείς να περάσεις στις κατακτηριες σε κάποιο τμήμα ψυχολογίας και να σου μειώσουν τα μαθήματα ή τα χρόνια της σχολής λόγω του ότι κάποια μαθήματα τα έχεις περάσει από κοινωνική εργασία. Κάπου διάβασα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι σου μειώνουν μέχρι τα τρία χρόνια της σχολής αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Έχω και εγώ την ίδια απορία με τη Χρυσα. Καμία φώτιση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας είμαι β'λυκειου θέλω να σπουδάσω ψυχολογια αλλά πάντα σκέφτομαι και τις εναλλακτικές που έχω σε περίπτωση που δεν καταφέρω να γράψω τόσο καλά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν από πτυχίο κοινωνικης εργασίας μπορείς να περάσεις στις κατακτηριες σε κάποιο τμήμα ψυχολογίας και να σου μειώσουν τα μαθήματα ή τα χρόνια της σχολής λόγω του ότι κάποια μαθήματα τα έχεις περάσει από κοινωνική εργασία. Κάπου διάβασα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι σου μειώνουν μέχρι τα τρία χρόνια της σχολής αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Έχω και εγώ την ίδια απορία με τη Χρυσα. Καμία φώτιση;;

Το εξάμηνο κατάταξης ορίζεται από τη Γενική Συνέλευση του κάθε τμήματος.΄Ετσι λοιπόν στο τμήμα Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ κατατάσσονται στο Γ΄εξάμηνο ενώ στα τμήματα Παντείου, Θεσ/νίκης και Κρήτης (με μια μικρή επιφύλαξη για το τμήμα της Κρήτης) κατατάσσονται στο Α΄εξάμηνο. Οι επιτυχόντες εκτός από τα 3 μαθήματα που δίνουν για την εισαγωγή τους, απαλλάσσονται και από τα μαθήματα που υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος εισαγωγής και τα έχουν διδαχθεί στο τμήμα προέλευσης. Κάποιος λοιπόν που προέρχεται από ένα τμήμα με συναφές αντικείμενο (όπως από το Κοινωνικής Εργασίας που αναφέρθηκε) μπορούν να αναγνωρίσουν πολλά μαθήματα και να μην χρειαστεί να τα ξαναδώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios1000

Νεοφερμένος

Ο Marios1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Σπουδάζω Κοινωνική εργασία και σε ένα χρόνο ορκίζομαι,μια πρακτική άσκηση μου έμεινε..Μετά το πτυχίο σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για Ψυχολογία,αντί να πάω για κάποιο μεταπτυχιακό..Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα? Είναι θετικό και προτιμότερο να έχω πτυχίο Κοινωνικού λειτουργού και Ψυχολόγου για καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση? Επιπλέον,μου αρέσει το επάγγελμα του Κοινωνικού λειτουργού,αλλά παράλληλα και του Ψυχολόγου..Και 2 επαγγέλματα είναι συναφή και οι σχολές έχουν κοινά μαθήματα..Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά :)

Να ρωτήσω κάτι έχει δώσει κάποιος κατατακτήριες για το τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ πρόσφατα αλλά και του Παντείου, για να κάνω κάποιες ερωτήσεις :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά :)

Να ρωτήσω κάτι έχει δώσει κάποιος κατατακτήριες για το τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ πρόσφατα αλλά και του Παντείου, για να κάνω κάποιες ερωτήσεις :redface:


Για ψυχολογία ΕΚΠΑ μπορείς να πληροφορηθείς απο εδώ https://www.psych.uoa.gr/spoydes/katataktiries-e3etaseis.html και να ρωτήσεις στο φόρουμ εδώ https://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?f=50&t=2606&start=520. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios1000

Νεοφερμένος

Ο Marios1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι τελοιόφοιτος Κοινωνικής εργασίας και θέλω του χρόνου τον Δεκέμβριο να δώσω κατατακτήριες για δεύτερο πτυχίο Ψυχολογία στο ΕΚΠΑ..Είναι λίγο νωρίς,αλλά θέλω να ξεκινήσω όσο πιο νωρίς γίνεται το διάβασμα,διότι την άνοιξη έχω Πρακτική άσκηση (θα έχω λίγο χρόνο) και θέλω να έχω σίγουρη επιτυχία..Γνωρίζετε,μήπως,ποιά είναι τα συγγράμματα που χρειάζεται να διαβάσω? Γιατί στη σελίδα της σχολής δεν προτείνεται βιβλιογραφία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι τελοιόφοιτος Κοινωνικής εργασίας και θέλω του χρόνου τον Δεκέμβριο να δώσω κατατακτήριες για δεύτερο πτυχίο Ψυχολογία στο ΕΚΠΑ..Είναι λίγο νωρίς,αλλά θέλω να ξεκινήσω όσο πιο νωρίς γίνεται το διάβασμα,διότι την άνοιξη έχω Πρακτική άσκηση (θα έχω λίγο χρόνο) και θέλω να έχω σίγουρη επιτυχία..Γνωρίζετε,μήπως,ποιά είναι τα συγγράμματα που χρειάζεται να διαβάσω? Γιατί στη σελίδα της σχολής δεν προτείνεται βιβλιογραφία..

Kαλησπέρα. Σχεδόν ποτέ δεν προτείνεται βιβλιογραφία σε σελίδα κάποιας σχολής,
καθώς ο κάθε καθηγητής δουλεύει και κάνει το μάθημά του με το βιβλίο που επιθυμεί.


Καλό θα ήταν για τα συγγράμματα να επικοινωνήσεις με άτομα της σχολής που θές να μπείς είτε στέλνοντας e mail στους διδάσκοντες, είτε μέσω ομάδων στο φβ, είτε με το να πάς από εκεί και να μιλήσεις με φοιτητές του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑfroditakiTz

Νεοφερμένος

Η ΑfroditakiTz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Σκοπεύω να δώσω κατατακτήριες σε τμήμα ψυχολογίας απλά λόγω δουλειάς δεν γνωρίζω που θα βρίσκομαι εαν περάσω!
Μπορεί ένας φοιτητής να ανταποκρίνεται στις εξεταστικές εάν παίρνει σημειώσεις χωρίς να παρακολουθεί 100% τα μαθήματα;
Σκέφτομαι για ΑΠΘ και Πάντειο.
Εαν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με κατατοπισει σχετικα με το πρόγραμμα σπουδών και εαν ο ίδιος έδωσε κατατακτήριες σε ενα απο τα δυο χρειάζεται φροντιστήριο ή και με προσωπική προσπάθεια μπορεί να τα καταφέρει κανείς;
Εαν διαθέτει κάποιος σημειώσεις ή μπορεί να με βοηθήσει το εκτιμώ πολύ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Σκοπεύω να δώσω κατατακτήριες σε τμήμα ψυχολογίας απλά λόγω δουλειάς δεν γνωρίζω που θα βρίσκομαι εαν περάσω!
Μπορεί ένας φοιτητής να ανταποκρίνεται στις εξεταστικές εάν παίρνει σημειώσεις χωρίς να παρακολουθεί 100% τα μαθήματα;
Σκέφτομαι για ΑΠΘ και Πάντειο.
Εαν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με κατατοπισει σχετικα με το πρόγραμμα σπουδών και εαν ο ίδιος έδωσε κατατακτήριες σε ενα απο τα δυο χρειάζεται φροντιστήριο ή και με προσωπική προσπάθεια μπορεί να τα καταφέρει κανείς;
Εαν διαθέτει κάποιος σημειώσεις ή μπορεί να με βοηθήσει το εκτιμώ πολύ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπερα..δεν εχω προσωπικη εμπειρια καθως φετος εδωσα πανελληνιες αλλα μπορω να σου πω οτι η μητερα μου εδωσε κατατακτηριες για ψυχολογια απθ αλλα δε θυμαμαι αν εκανε φροντιστηριο...ωστοσο περασε με δουλεια και δυο παιδια οποτε νομιζω οτι μπορεις να το κανεις ισως και χωρις φροντιστηριο απλα με προσωπικη δουλεια μεθοδικο διαβασμα και θεληση γιατι ενταξει απ οσο μπορω να θυμηθω διαβαζε πολυ...αν θες μπορω να ρωτησω για περισσοτερες πλητοφοριες
 

ΑfroditakiTz

Νεοφερμένος

Η ΑfroditakiTz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Ναι εαν μπορείς θα είναι πολύ βοηθητικό!
ΑΠΘ πέρασε; συγχαρητήρια στη μαμά που είναι δραστήρια την θαυμαζω!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top