Κατευθύνσεις Β' Λυκείου 2019-2020

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή δεν μπορώ να βρω τίποτα, ήλπιζα ότι θα μπορούσε κάποιος εδώ να με βοηθήσει. Του χρόνου στη Β Λυκείου θα υπάρχουν ακόμα κατευθύνσεις; Έχω ακούσει πως όχι, αλλά κανά δυο σχολεία στην πόλη μου έχουν ενημερώσει τους μαθητές περί κατευθύνσεων και έχει να κάνει κάτι με το taxisnet, αλλά εγώ δε μπορώ να βρω τίποτα, και το δικό μου σχολείο δεν έχει αναφέρει απολύτως τίποτα σχετικά με αυτό το θέμα. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Νομίζω εμπίπτει στο ίδιο ερώτημα το αν περνάω Νομική με Κοινωνιολογία (χωρίς τα μισητά Λατινικά επιλογής, δηλαδή)

Μόλις διάβασα την ανακοίνωση του Γαβρόγλου, γράψτε λάθος. ΝΑΙΝΑΙΝΑΙΝΑΙ από το 2015 με χαντακώνουν τα Λατινικά, παλιοβρωμομάθημα :)
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
συγνώμη αλλά δε κατάλαβα τίποτα
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
συγνώμη αλλά δε κατάλαβα τίποτα


Λογικό. :P
Έδινα πανελλαδικές πρώτη φορά το 2016, με το ίδιο σύστημα που εφαρμόζεται μέχρι και φέτος. Είχα διαλέξει απ' τη Β' Λυκείου τη Θεωρητική κατεύθυνση με μάθημα επιλογής τα Λατινικά, για να ανοίξω τις νομικές και τις φιλολογίες. Ήταν ο δεύτερος χειρότερος βαθμός μου. Ποτέ δεν τα χώνεψα. Ε, και του χρόνου, που μάλλον θα ξαναδίνω (στοχεύοντας για Νομική), έχω την εντύπωση πως δεν θα χρειαστούν τα Λατινικά. Άλλαξε ελαφρώς η "κατεύθυνσή" μου, με λίγα λόγια. Ρωτούσα για επιβεβαίωση, αν ισχύει αυτό που σου λέω. Για την ερώτησή σου, δεν έχω απάντηση :/
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή δεν μπορώ να βρω τίποτα, ήλπιζα ότι θα μπορούσε κάποιος εδώ να με βοηθήσει. Του χρόνου στη Β Λυκείου θα υπάρχουν ακόμα κατευθύνσεις; Έχω ακούσει πως όχι, αλλά κανά δυο σχολεία στην πόλη μου έχουν ενημερώσει τους μαθητές περί κατευθύνσεων και έχει να κάνει κάτι με το taxisnet, αλλά εγώ δε μπορώ να βρω τίποτα, και το δικό μου σχολείο δεν έχει αναφέρει απολύτως τίποτα σχετικά με αυτό το θέμα. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.


Καλησπέρα , λογικά θα είναι Θετική και Θεωρητική όπως πάντα. Εμας στις εξετάσεις της Α Λυκείου μας είχαν πει να δηλώσουμε κατευθύνσεις σε ένα χαρτί. Δεν σας έδωσαν εσάς?
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα , λογικά θα είναι Θετική και Θεωρητική όπως πάντα. Εμας στις εξετάσεις της Α Λυκείου μας είχαν πει να δηλώσουμε κατευθύνσεις σε ένα χαρτί. Δεν σας έδωσαν εσάς?

Όχι, δεν έχουμε λάβει ούτε χαρτί, ούτε πληροφορίες για τις κατευθύνσεις. Πάω στα τυφλά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, επειδή δεν μπορώ να βρω τίποτα, ήλπιζα ότι θα μπορούσε κάποιος εδώ να με βοηθήσει. Του χρόνου στη Β Λυκείου θα υπάρχουν ακόμα κατευθύνσεις; Έχω ακούσει πως όχι, αλλά κανά δυο σχολεία στην πόλη μου έχουν ενημερώσει τους μαθητές περί κατευθύνσεων και έχει να κάνει κάτι με το taxisnet, αλλά εγώ δε μπορώ να βρω τίποτα, και το δικό μου σχολείο δεν έχει αναφέρει απολύτως τίποτα σχετικά με αυτό το θέμα. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.


https://www.protothema.gr/files/2019-03-14/iΝεο_Λυκειο_20190314ΣΚ.pdf
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυνάμει του ν. 4610/2019 «Συνέργειες Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι., πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση κτλ» όπως ψηφίστηκε τη Μ. Δευτέρα και ισχύει:

Άρθρο 100

Τροποποίηση του ν. 4186/2013

Στον ν. 4186/2013 (Α ́ 193) επέρχονται οι εξής τροποποιήσεις:
Οι παράγραφοι 1 και 2 του άρθρου 2 αντικαθίστανται από το σχολικό έτος 2020-2021 ως εξής:
«1. Η Α ́ Τάξη και η Β ́ Τάξη Γενικού Λυκείου αποτελούν τάξεις αποκλειστικά γενικής παιδείας, στις οποίες εφαρμόζεται πρόγραμμα μαθημάτων γενικής παιδείας τριάντα πέντε (35) συνολικά ωρών εβδομαδιαίως για τα ημερήσια και είκοσι πέντε (25) συνολικά διδακτικών ωρών εβδομαδιαίως για τα εσπερινά.».

Κατ’ εξαίρεσιν και μόνο για το επερχόμενο σχολικό έτος 2019-2020 θα συγκροτηθούν τμήματα ομάδων προσανατολισμού (Θετικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών) στη Β΄ Λυκείου. Οι γεννηθέντες το 2003 θα κληθούν να επιλέξουν κανονικά την Ο.Π. που επιθυμούν, η δήλωση της οποίας θα υποβληθεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα e-eggrafes.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δυνάμει του ν. 4610/2019 «Συνέργειες Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι., πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση κτλ» όπως ψηφίστηκε τη Μ. Δευτέρα και ισχύει:

Άρθρο 100

Τροποποίηση του ν. 4186/2013

Στον ν. 4186/2013 (Α ́ 193) επέρχονται οι εξής τροποποιήσεις:
Οι παράγραφοι 1 και 2 του άρθρου 2 αντικαθίστανται από το σχολικό έτος 2020-2021 ως εξής:
«1. Η Α ́ Τάξη και η Β ́ Τάξη Γενικού Λυκείου αποτελούν τάξεις αποκλειστικά γενικής παιδείας, στις οποίες εφαρμόζεται πρόγραμμα μαθημάτων γενικής παιδείας τριάντα πέντε (35) συνολικά ωρών εβδομαδιαίως για τα ημερήσια και είκοσι πέντε (25) συνολικά διδακτικών ωρών εβδομαδιαίως για τα εσπερινά.».

Κατ’ εξαίρεσιν και μόνο για το επερχόμενο σχολικό έτος 2019-2020 θα συγκροτηθούν τμήματα ομάδων προσανατολισμού (Θετικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών) στη Β΄ Λυκείου. Οι γεννηθέντες το 2003 θα κληθούν να επιλέξουν κανονικά την Ο.Π. που επιθυμούν, η δήλωση της οποίας θα υποβληθεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα e-eggrafes.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, οπότε προλαβαίνω ίσα ίσα τις εγγραφές.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Α δηλαδή ακόμα και οι εγγραφές για κατεύθυνση θα γίνονται ηλεκτρονικά τώρα? :stunned: καιρός ήταν κατα τη γνώμη μου , μέχρι και πέρυσι τις δηλώναμε σε χαρτί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top