Τι προβλέπεται για τις υποτροφίες των πρώτων;

WoofWoof

Νεοφερμένος

Ο WoofWoof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Είμαι φοιτητής σε ένα επαρχιακό τμήμα κι έχω μια απορία που δεν μπορώ να τη ρωτήσω εκεί. Αυτό και γιατί δεν πρόκειται να ξέρουν να μου απαντήσουν και γιατί δε θα φανεί σωστό το να το κάνω. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ κι εδώ.

Είμαι στο 4ο έτος και τελειώνω τον Σεπτέμβριο. Τα προηγούμενα 2 έτη ήμουν πρώτος σε βαθμολογία και πήρα υποτροφίες. Όμως, ως δια μαγείας, από πέρυσι και μέχρι το περασμένο εξάμηνο, μια κοπέλα άρχισε να περνάει τα μαθήματα 8-10 ανά εξάμηνο, όλα με υψηλούς βαθμούς (συγχαρητήρια!). Εκεί που είχε περασμένα λίγα, τις μένουν 16 για πτυχίο κι έχει μέσο όρο, περίπου +0.3 υψηλότερο από εμένα, ενώ εμένα μου μένουν 8 μαθήματα. Δεν είναι σίγουρο ότι θα τα περάσει όλα μέχρι τον Σεπτέμβριο, αλλά αυτό σκοπεύει (και καλά κάνει), διότι είναι τυπικά στο έτος μου και θέλει να φύγει στην ώρα της. Φυσικά, δε σημαίνει κι ότι θα τα περάσει με υψηλούς βαθμούς ή ότι θα τα περάσει όλα - θέλει να κάνει και πρακτική στο ενδιάμεσο.

Το θέμα τώρα είναι ότι αυτή η κοπέλα είναι 5 χρόνια μεγαλύτερή μου και μπήκε με κατατακτήριες. Ουσιαστικά, πέρασε τα εισαγωγικά, που έδωσα περίπου στα 18 μου, που δεν είχα καν τέτοιους στόχους, με υψηλότερους βαθμούς κι έτσι είναι δύσκολο να τη φθάσω τώρα. Αν βγω δεύτερος (που θα είναι πολύ πικρό για εμένα, γιατί κι αυτός που ήταν δεύτερος στο έτος μου, βγήκε πρώτος στην καθομολόγηση, επειδή τελείωσε ένα εξάμηνο γρηγορότερα με πολύ χαμηλότερο μέσο όρο από εμένα, αλλά δεν υπήρχαν άλλοι!), αφού η κοπέλα είναι με κατατακτήριες, τι προβλέπεται; Δικαιούμαι τις υποτροφίες του πρώτου, όπως έπαιρνα τόσον καιρό, παρόλο που δε θα πω τον όρκο;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα τώρα είναι ότι αυτή η κοπέλα είναι 5 χρόνια μεγαλύτερή μου και μπήκε με κατατακτήριες. Ουσιαστικά, πέρασε τα εισαγωγικά, που έδωσα περίπου στα 18 μου, που δεν είχα καν τέτοιους στόχους, με υψηλότερους βαθμούς κι έτσι είναι δύσκολο να τη φθάσω τώρα. Αν βγω δεύτερος (που θα είναι πολύ πικρό για εμένα, γιατί κι αυτός που ήταν δεύτερος στο έτος μου, βγήκε πρώτος στην καθομολόγηση, επειδή τελείωσε ένα εξάμηνο γρηγορότερα με πολύ χαμηλότερο μέσο όρο από εμένα, αλλά δεν υπήρχαν άλλοι!), αφού η κοπέλα είναι με κατατακτήριες, τι προβλέπεται; Δικαιούμαι τις υποτροφίες του πρώτου, όπως έπαιρνα τόσον καιρό, παρόλο που δε θα πω τον όρκο;

Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφοροποίηση αν κάποιος μπήκε μέσω κατατακτηρίων ούτε αν είναι 10 χρόνια μεγαλύτερος από σένα.΄Οποιος βγει πρώτος, αυτός θα έχει τα προνόμια!
 

WoofWoof

Νεοφερμένος

Ο WoofWoof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν έχει καθόλου να κάνει με το ότι είναι μεγαλύτερη (αυτό έχει μόνο να κάνει με τις, σίγουρα, ιδιαίτερα αξιέπαινες επιδόσεις που έχει, λόγω και πρότερης εμπειρίας της - αυτό είναι κάτι που συμβαίνει γενικά στο τμήμα μου). Απλά, έχει να κάνει, με το ότι όσοι μπαίνουν με κατατακτήριες, δικαιούνται, γενικά λιγότερα πράγματα, όπως - ενδιάμεσες - υποτροφίες κλπ (αυτό είναι ήδη διασταυρωμένο). Αλλά δε ξέρω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, στο τέλος, δηλαδή.
Μου φαίνεται άκυρο το να βγω δεύτερος, αλλά να δίνουν σε εμένα τις υποτροφίες του πρώτου και στον τρίτο, του δεύτερου. Όχι, ότι θα πάω στην καθομολόγηση, όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Εχω την εντύπωση ότι όλα γίνονται μόνο με βάση την απόλυτη βαθμολογική σειρά επίδοσης. Για να σιγουρευτείς μπορείς να ρωτήσεις στη γραμματεία μιας άλλης σχολής ή ενός άλλου πανεπιστημίου (αφού δεν θέλεις να απευθυνθείς στη δική σου).΄Ετσι κι αλλιώς παντού τα ίδια ισχύουν.
 

WoofWoof

Νεοφερμένος

Ο WoofWoof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυτό είναι μια καλή ιδέα, αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα ξέρουν (εκτός κι αν μόνο εδώ είναι έτσι τα πράγματα, τι να πω). Ευχαριστώ πολύ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top