Δίλημμα: Επιλογή κατεύθυνσης και μετέπειτα πορεία σπουδών

Θεωρητική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Θεωρητική

  • Τεχνολογική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Και επίσης άμα επιλέξεις βιολογία και δεν δώσεις (και) μαθηματικά, οι 6 ώρες ανά εβδομάδα θα πάνε χαμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Και επίσης άμα επιλέξεις βιολογία και δεν δώσεις (και) μαθηματικά, οι 6 ώρες ανά εβδομάδα θα πάνε χαμένες.

Ισχύει. Τα μαθηματικά της Β' δεν θα σου χρησιμεύσουν πουθενά αν πας τρίτο πεδίο. Καλύτερα να μην κάνεις καθόλου (αν είσαι σίγουρη ότι δεν θα πας 2ο ή 5ο πεδίο) και αυτά τα χρήματα να τα δώσεις για να κάνεις ιδιαίτερα έκθεση 1-2 ώρες την εβδομάδα. Στο τρίτο πεδίο η έκθεση μπορεί να σε σώσει ή να σε καταστρέψει.

Πάντως, δεν έχω ξανακούσει για φροντιστήριο που δεν κάνει έκθεση. Ακόμα και στην Α λυκείου θεωρείται βασικό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Πραγματικά με βοήθησε πάρα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας, μιας και είστε φοιτητές ή μαθητές της Β-Γ λυκείου.
Ναι, γνωρίζω ότι τα μαθηματικά κατεύθυνσης δεν θα μου χρησιμευσουν αλλά αναγκαστικά στη Β' λυκείου. Έτσι και αλλιώς ο αδερφός μου που πέρασε στο πολυτεχνείο μου είπε πως και στο τρίτο πεδίο, μπορεί να μην εξεταστω πανελλαδικά στα μαθηματικά αλλά θα χρειαστώ τις γνώσεις αυτές για την φυσική και στο μέλλον στη σχολή. :)

Λοιπόν, θα έχω υπόψιν μου όλα αυτά που είπατε και θα δώσω ιδιαίτερη σημασία και στην έκθεση από φέτος με την βοήθεια ενός βοηθηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top