Πανεπιστημιακός στην Ελλάδα

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Στην Ελλάδα προκηρύσσονται συχνά θέσεις για πανεπιστημιακούς; Ποσο πιθανό είναι να βρει ενας διδάκτορας δουλειά ακριβώς στο αντικείμενο του;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλές πλευρές σε αυτές τις ερωτήσεις, ειλικρινά.

Ξεκινώντας θα ρωτήσω: πόσο χρονών είσαι και σε ποια σχολή..; :)
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από ό,τι γνωρίζω πρόσφατα είχαν προκηρυχθεί αρκετές θέσεις σε διάφορα πανεπιστήμια, ανάλογα τις ανάγκες τους. ΤΟ ΕΚΠΑ εξέδωσε προκήρυξη για «ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΕ ΝΕΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΥ
2019-2020 ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ». Προσωπικά, δεν το βλέπω ότι PhD σημαίνει ότι θες πάσει θυσία να γίνεις ΔΕΠ. Ορισμένοι ολοκληρώνουν το διδακτορικό τους για να προμοτάρουν το επαγγελματικό ιματζ που έχουν. Άλλοι (στο εξωτερικό περισσότερο) ασχολούνται ΜΟΝΟ με την έρευνα, που πάλι προσωπική μου άποψη θα έπρεπε να υπάρχει και διαχωρισμός στην Ελλάδα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Επίσης, δεν είναι μόνο τα δημόσια στην Ελλάδα. Τα (σοβαρά) κολλέγια (αν δεν κάνω λάθος υποχρεωούνται και από τον νόμο) έχουν ως καθηγητές άτομα με διδακτορικό. Επίσης, σε καμμιά 5ετία θα υπάρχουν και ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα, ενώ αρκετοί εργάζονται στα ιδιωτικά και στα δημόσια της Κύπρου.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από ό,τι γνωρίζω πρόσφατα είχαν προκηρυχθεί αρκετές θέσεις σε διάφορα πανεπιστήμια, ανάλογα τις ανάγκες τους. ΤΟ ΕΚΠΑ εξέδωσε προκήρυξη για «ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΕ ΝΕΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΥ
2019-2020 ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ». Προσωπικά, δεν το βλέπω ότι PhD σημαίνει ότι θες πάσει θυσία να γίνεις ΔΕΠ. Ορισμένοι ολοκληρώνουν το διδακτορικό τους για να προμοτάρουν το επαγγελματικό ιματζ που έχουν. Άλλοι (στο εξωτερικό περισσότερο) ασχολούνται ΜΟΝΟ με την έρευνα, που πάλι προσωπική μου άποψη θα έπρεπε να υπάρχει και διαχωρισμός στην Ελλάδα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Επίσης, δεν είναι μόνο τα δημόσια στην Ελλάδα. Τα (σοβαρά) κολλέγια (αν δεν κάνω λάθος υποχρεωούνται και από τον νόμο) έχουν ως καθηγητές άτομα με διδακτορικό. Επίσης, σε καμμιά 5ετία θα υπάρχουν και ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα, ενώ αρκετοί εργάζονται στα ιδιωτικά και στα δημόσια της Κύπρου.
Αυτό που αναφέρεις είναι απλά για ένα εξάμηνο, απλά για την εμπειρία, όπως αναφέρει κιόλας! :)

Συμφωνώ για το επαγγελματικό ίματζ, αλλά μόνο σε συγκεκριμένους χώρους, που το επάγγελμα έχει άμεση σχέση με το διδακτορικό. Στον τομέα που είμαι εγώ για παράδειγμα, δεν θα πληρωθεί πολύ το διδακτορικό, αν δεν το κάνεις για ακαδημαϊκή καριέρα, απλά το κρεμάς στον τοίχο.

Σωστό και για τα κολλέγια, ο module leader πρέπει να είναι κάτοχος διδακτορικού ή με μεγάλη επαγγελματική εμπειρία στον τομέα!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Ελλάδα προκηρύσσονται συχνά θέσεις για πανεπιστημιακούς; Ποσο πιθανό είναι να βρει ενας διδάκτορας δουλειά ακριβώς στο αντικείμενο του;


Η πρώτη ερώτηση για αυτό είναι η εξής: γερό μέσο σε μεγάλο κόμμα κατά 99% ΝΔ έχεις; Αν ναι έχεις την πιθανότητα να γίνεις μόνιμος καθηγητής, ειδάλλως χρειάζεσαι μέσο εκκλησιαστικό που οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες. Πρέπει να το καταλάβουμε ότι δεν έχουμε αξιοκρατία, εδώ απέρριψαν τον Νανοπουλο
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μαλλον ... Δύσκολη η ερώτηση μου!

Ωχ συγγνώμη! Δεν ειδα τις απαντήσεις σας προηγουμένως! Δε μου φόρτωσαν
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στα μέλη ΔΕΠ στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλη οικογενειακρατία
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Θέλω να γινω χημικός πανεπιστημιακός. Είμαι β λυκείου ακομα , δε σπουδάζω. Απλώς θελω να βεβαιωθω οτι αυτός ο δρομος δε θα με οδηγήσει ντουγρού στην ανεργία!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να γινω χημικός πανεπιστημιακός. Είμαι β λυκείου ακομα , δε σπουδάζω. Απλώς θελω να βεβαιωθω οτι αυτός ο δρομος δε θα με οδηγήσει ντουγρού στην ανεργία!


καλά μάζευε τα πτυχία που πρέπει για να γινεις και ακόμα και αν δε γίνεις κάπου θα βρείς
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θέλω να γινω χημικός πανεπιστημιακός. Είμαι β λυκείου ακομα , δε σπουδάζω. Απλώς θελω να βεβαιωθω οτι αυτός ο δρομος δε θα με οδηγήσει ντουγρού στην ανεργία!


Πολύ νωρίς ακόμα! Μπορεί κάλλιστα στο πρώτο έτος να ξενερώσεις τη ζωή σου. Ή στο 4ο. Ή στο μεταπτυχιακό. Ή στο 1ο έτος διδακτορικού.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θέλω να γινω χημικός πανεπιστημιακός. Είμαι β λυκείου ακομα , δε σπουδάζω. Απλώς θελω να βεβαιωθω οτι αυτός ο δρομος δε θα με οδηγήσει ντουγρού στην ανεργία!

Καλά, εδώ δεν ξέρεις αν θα τελειώσεις το Χημικό πρώτα...ή αν σε διαγράψουν με τον νόμο Ν+2. 'Ο,τι να 'ναι.
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Πιστέψτε με διαβάζω πολυ στο σχολείο. Λατρεύω τη χημεία, ειναι μια μοναδική επιστήμη για μένα. Ενας καθηγητης μου με βοήθησε να καταλάβω ότι αυτη ειναι που μου ταιριάζει.
Δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσω.
Και με το πολύωρο διάβασμα που κάνω, θα επιδιωξω πτυχίο στα 4 έτη. Ευελπιστώ να μην καθυστερήσω καθόλου να το αποκτήσω αυτό.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μακάρι όλα να πάνε όπως τα θέλεις. Απλά έχε στο μυαλό σου ότι είναι πραγματικά πολύ νωρίς ακόμα και επίσης, το διάβασμα στο πανεπιστήμιο είναι εντελώς άλλη υπόθεση από το σχολείο.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Πιστέψτε με διαβάζω πολυ στο σχολείο. Λατρεύω τη χημεία, ειναι μια μοναδική επιστήμη για μένα. Ενας καθηγητης μου με βοήθησε να καταλάβω ότι αυτη ειναι που μου ταιριάζει.
Δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσω.
Και με το πολύωρο διάβασμα που κάνω, θα επιδιωξω πτυχίο στα 4 έτη. Ευελπιστώ να μην καθυστερήσω καθόλου να το αποκτήσω αυτό.

Δες braking bad μπορεί να σε ενδιαφέρει και αυτή η διέξοδος
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Πιστέψτε με διαβάζω πολυ στο σχολείο. Λατρεύω τη χημεία, ειναι μια μοναδική επιστήμη για μένα. Ενας καθηγητης μου με βοήθησε να καταλάβω ότι αυτη ειναι που μου ταιριάζει.
Δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσω.
Και με το πολύωρο διάβασμα που κάνω, θα επιδιωξω πτυχίο στα 4 έτη. Ευελπιστώ να μην καθυστερήσω καθόλου να το αποκτήσω αυτό.


Ίσως να μην μπορείς να το δεις ακόμα και να είσαι ενθουσιασμένος, αλλά όπως είπαν και παραπάνω, μπορεί να ξενερώσεις ανα πασα στιγμή. Ή να βρεις κάτι αλλο που ακόμα δεν το γνωρίζεις και να σε ενθουσιάσει περισσότερο. Πάντως, ωραίο είναι το πάθος για κάτι. Καλή επιτυχία!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πιστέψτε με διαβάζω πολυ στο σχολείο. Λατρεύω τη χημεία, ειναι μια μοναδική επιστήμη για μένα. Ενας καθηγητης μου με βοήθησε να καταλάβω ότι αυτη ειναι που μου ταιριάζει.
Δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσω.
Και με το πολύωρο διάβασμα που κάνω, θα επιδιωξω πτυχίο στα 4 έτη. Ευελπιστώ να μην καθυστερήσω καθόλου να το αποκτήσω αυτό.

Δεν είναι ότι θα μετανιώσεις όσο ότι μπορεί να αλλάξουν οι προτεραιότητες στη ζωή σου, γιατί μεγαλώνοντας όλοι οι άνθρωποι αλλάζουν τρόπο σκέψης και αντίληψης των πραγμάτων εκτός από το ΚΚΕ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top