Τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ή Οικονομικό;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου απαντήσω με κοινή λογική και με βάση αυτά που βλέπω τριγύρω μου. Έχω γνωστούς που πέρασαν Χαλκίδα λογ χρη και ακόμα ψάχνουν δουλειά. Ή λογιστική είναι ένας αρκετά εξειδικευμένος κλάδος και σου εξασφαλίζει την δυνατότητα να γίνεις είτε λογιστής είτε χρηματιστής. Παρόλα αυτά τα τμήματα των οικονομικών είναι πιο Γενικά. Δηλαδή ως απόφοιτος από ένα οικονομικό τμήμα κατοχυρώνεις την άδεια λογιστή-φοροτεχνικου (βέβαια θα σε προτιμήσουν λιγότερες επιχειρήσεις από ότι αν πήγαινες σε ένα τμήμα λογ χρη, παντοτε για λογιστής) Ενώ συνάμα σου δίνονται και άδειες για να ασκήσεις πολλά επιπλέον επαγγέλματα π.χ αυτού του αναλογιστη που Καλώς ή κακώς αποκτά μεγάλη ζήτηση τόσο στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό. Επιπλέον από επαγγελματική άποψη συμφέρει το οικονομικό διότι στην χειρότερη μπορείς να δουλέψεις σε ένα φροντιστήριο ως καθηγητής ΑΟΘ, με καλό μισθό και καλό ωράριο. Από λογιστές έχει γεμίσει η χώρα, όπως και από αποφοίτους διοίκησης επιχειρήσεων. Όσο πιο εξειδικευμένη είναι μια σχολή στο αντικείμενο της τόσο πιο δύσκολα θα βρεις δουλειά στο μέλλον (για εσωτερικό) κατά κύριο λόγο. Αν όμως θες λογιστική 100% και πιστεύεις πως αυτό το επάγγελμα θα σε γεμίζει, τότε ακολούθα αυτή την κατεύθυνση.
ΥΓ.
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πήγαινε επαρχεία σε τμήμα που ήταν ανέκαθεν ΑΕΙ (εκτός εάν ποτσυεις πως η σχολή που θα επιλέξεις είναι η καλύτερη επιλογή για εσένα). Ή Πανεπιστήμικοποιηση των ΤΕΙ δεν σημαίνει πως άλλαξε και το προσωπικό. Οι καθηγητές των ΤΕΙ θα διδάσκουν και πάλι σε ιδρύματα με τίτλο ΑΕΙ. Το παδα υπάγεται σε αυτό το φαινόμενο και θα σου πρότεινα να το αποφύγεις. Τα καινούργια ΑΕΙ ή ΤΕΙ που έγιναν ΑΕΙ θα δουλεύουν σαν κανονικά ΑΕΙ μετά από 20-30 Χρόνια που θα αλλάξει το προσωπικό τους και θα διοριστεί ένα νέο προσωπικό πανεπιστημιακού επιπέδου. Μπορεί να κατοχυρώνεις τα ίδια δικαιώματα με τα "αληθινά" ΑΕΙ αλλά μην ξεχνάς πως στην αγορά εργασίας πολλοί θα είναι οι εργοδότες που θα ξέρουν στο περίπου το πραγματικο επιπέδο με το χαρτί που θα τους δώσεις στο βιογραφικό.


Και τα ΤΕΙ πανεπιστημιακο προσωπικό έχουν. PhD έχουν οι καθηγητές.
 

Guest 249015

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ... Αρα εσύ θα μου πρότεινες οικονομικό; εγώ ξέρεις που αλλού κολλάω όμως; στο ότι οικονομικά τμήματα υπάρχουν πολλά και με χαμηλές βάσεις... Ενώ τα τμήματα της λοχρη δεν είναι τόσα...

Ναι, οικονομικό. ΛΟΓΧΡΗ απο τμήματα ΑΕΙ ανέκαθεν ήταν 2 απο όσο ξέρω. Στο ΑΠΘ και ΟΠΑ. Τα υπόλοιπα ειναι απο ΤΕΙ που συνενώθηκαν. Ναι όντως έχουν χαμηλές βάσεις, μην κολλάς σε αυτό. Οι βάσεις στα ελληνικά πανεπιστήμια δουλεύουν με τον νόμο της ζήτησης. Όσο πιο πολύ ζητούν μια σχολή τόσο ανεβαίνει αυτή κατα τον ΜΟ των υποψηφίων που την δήλωσαν. Επιπλέον σε αρκετούς δεν αρέσουν τα οικονομικά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Άσχετα η ζήτηση πολλές φορές δεν έχει σχέση με την πραγματική εικόνα: των δυνατοτήτων των υποψηφίων να στηρίξουν την επιστήμη τους επαγγελματικά και φυσικά με την αγορά εργασίας (ύφεση).
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ... Αρα εσύ θα μου πρότεινες οικονομικό; εγώ ξέρεις που αλλού κολλάω όμως; στο ότι οικονομικά τμήματα υπάρχουν πολλά και με χαμηλές βάσεις... Ενώ τα τμήματα της λοχρη δεν είναι τόσα...
ΛΟΧΡΗ έχει στο ΟΠΑ και στο ΠΑΔΑ στην Αθήνα. Στην επαρχία έχει αρκετά τμήματα ΛΟΧΡΗ: ΤΕΙ Χαλκίδας, ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας κλπ. Αν έχεις οικονομική δυνατότητα, υπάρχουν αρκετές επιλογές και στην επαρχία και ΛΟΧΡΗ που έλεγες ότι δεν έχει τόσα τμήματα, στα οποία οι βάσεις τους, δεν είναι ιδιαίτερα υψηλές (μη ξεχνάς ότι τα ΤΕΙ ''αναβαθμίστηκαν'' σε ΑΕΙ). Δε σημαίνει οτι αν ήταν ΤΕΙ, λόγω της λέξης ''ΤΕΙ'' το πρόγραμμα σπουδών θα είναι κακό. Αντιθέτως, μπορεί να είναι ισάξιο ή καλύτερο με εκείνο μιας μεγάλης σχολής.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή διάβασα αρκετά από κάποια παιδιά εδώ και εξυπακούεται ότι όλες οι απόψεις είναι δεκτές, αν και τα αποτελεσματά σου έχουν βγει ήδη και συγχαρητηρια όπου και αν περασες θα σου πω εγώ τη γνώμη μου ως απόφοιτος πρώην ΤΕΙ ΛΟΧΡΗ. Στα 26 μου και έχοντας βγει στην αγορά εργασίας από τα 22 με εξαίρεση ένα χρόνο που τον έφαγα στο στρατό, μπορώ να σου πω ότι η αγορά ζητάει θέσεις που είναι εξειδικευμένες από τη άποψη ότι πλεον όλες εκείνες σε μια εταιρεία είναι αυτοματοποιημένες. Τι εννοώ.

Ο πληροφορικάριος θα πάει στο ΙΤ, ο λογιστής στο λογιστήριο, ο διοικηση επιχειρησεων στο τμημα ανθρωπινου δυναμικου μαλλο και παει λεγοντας. Τωρα σχολες ΔΗμοσιας διοικησης παντειου, καποτε ηταν δυνατη σχολη, αλλα το ιδιο το κρατος την αχρηστευσε. Οι αποφοιτοι τους εργαζοταν στη Τραπεζα, και διοριζοταν σε σχολεια. Το οικονομιικο ειναι κατι γενικο, δεν ειναι κατι εξειδικευμενο και σιγουρα θα χρειαστεις μεταπτυχιακο σε κατι που να σου δινει μια θεση σε ενα τμημα μιας εταιρειας/γραφειου. Ναι μεν απο επαγγελματικα δικαιωματα εξασφαλιζεις τα παντα, αλλα σιγουρα δεν σου δινει το στοιχειο της ταυτοτηας που θα βγεις στην αγορα εργασιας και θα πεις πχ εγω τελειωα λογιστης, τραπεζικος, δικηγορος, πληροφορικαριος.

Επειδή πιο πανω άκουσα κάποιες απόψεις για τα πρωην ΤΕΙ , τα οποια ειναι πλεον σε πανεπιστημιακη μορφη αλλα κανεις δεν ξεριε τι επιφυλλασει το μελλον να απαντησω στον αγαπητο φιλο που ειπε τη γνωμη του. Καταρχας τα ΤΕΙ ανεκαθεν ειχαν καθηγητες που ειχαν τελειωσει πανεπιστημια, μεταπτυχιακα, διδακτορικα. Και μαλιστα κορυφαιας φημης. Πχ εγω στο ΤΕΙ που σπουδασα οι καθηγητες μου ειχαν τελειωσει σχεδον ολοι στο εξωτερικο και μαλιστα σε υψηλα πανεπιστημια. Γερμανια, LSE, κλπ

Μπορω να σου πω, οτι ανεκαθεν ο αποφοιτος Λογιστης ΤΕ με το λογιστη ΠΕ , δεν ειχε καμια διαφορα στα Ε.Δ. Με 3 χρονια προυπηρεσια τον ειχα φτασει στα πληρη Ε.Δ υπογραφης ισολογισμου για μεγαλες επιχειρησεις και οσον αφορα το ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ηξερα περισσοτερα πραγματα απο εκεινον. Οσον αφορα το ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ οχι . Φυσικκα και εκεινος ειχε περισσοτερες γνωσεις ακαδημαικες απο εμενα. Αλλα αυτο στην αγορα εργασιας δεν μετραει. Μετραει η ουσια οχι η θεωρια και τα πολλα λογια. ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ.

Στις λοιπες ειδικοτητες, ηλεκτρολογιας, μηχανολογιας , φυσικα και τα Πολυτεχνεια εδιναν περισσοτερα πραγματα σε σχεση με εναν ΤΕΙ και προνομια. Στη λογιστικη και τα χρηματοοικονομικα ομως δεν γινοταν ποτε αυτο. Εξου και πολλες εταιριες και λογιστικα, προσλαμβανουν αποφοιτους ΤΕΙ. Και οχι μονο επειδη τους πληρωνουν λιγοτερα..

Στο διαταύτα, αν πηγες για λογιστης, μετα δεν χρειαζεσαι μεταπτυχιακο. Αυτο το καλο εχει η σχολη. Βγαινεις ετοιμος για την αγορα εργασιας. Βεβαια μετα αν θες κυνηγας θεσεις ορκωτου λογιστη/ελεγκτη με την πιστοποιηση ACCA ή ΙΕΣΟΕΛ. Ή έχεις την επιλογη να κανεις ενα γενικο ΜΒΑ να μαθεις και αλλα πραγματα, αφου πρωτα εργαστεις με προυπηρεσια καποια χρονια
 

dimitrama5

Νεοφερμένος

Η dimitrama5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εν τέλη;Που κατέληξες;Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση που ήσουν και εσύ,με 16870 μόρια προσπαθώ να αποφασίσω λοχρη οπα ή οικονομικά γενικα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ, θα προτείνει όλος ο κόσμος. Αν ψάξεις θέματα ΛΟΧΡΗ ή Οικονομικά κλπ, θα δεις όλοι ΛΟΧΡΗ αναφέρουν.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
το τμημα χρηματοοικονομικης και τραπεζικης παπει τι διαφορα εχεις απο το λοχρη στο οπα?
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τα τμήματα ΛΟ.ΧΡΗ είναι πιο κοντά στο κομμάτι της λογιστικής ενώ το τμήμα Χρηματοοικονομικής Τραπεζικής είναι προσανατολισμένο προς τα χρηματοοικονομικά. Αμα δείς το πρόγραμμα του ΠΑ.ΠΕΙ στερείται πλήρως λογιστικών μαθημάτων σε σχέση με το ΛΟ.ΧΡΗ ΟΠΑ. Τα ελάχιστα μαθήματα λογιστικής είναι ελεύθερα επιλέξιμα και ζήτημα να είναι 1-2.
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τί πιστεύετε για το οικονομικης επιστήμης με κατεύθυνση χρηματοοικονομικων; Είναι μια καλή μέση λύση; Με δεδομένο πως δεν υπάρχει εντονο ενδιαφέρον για λογιστικη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top