Πανελλήνιες ξανά σε άλλη Ομάδα Προσανατολισμού

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Είμαι παλιός απόφοιτος του ενιαίου λυκείου τεχνολογικής κατεύθυνσης και σκέπτομαι να δώσω πανελλήνιες φέτος με τα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης,
Θέλω να επιβεβαιώσω ότι γίνεται το παραπάνω
και αν μπορώ να πάρω το μάθημα της βιολογίας σαν μάθημα επιλογής για μια σχολή του πρώτου επιστημονικού πεδίου;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Είμαι παλιός απόφοιτος του ενιαίου λυκείου τεχνολογικής κατεύθυνσης και σκέπτομαι να δώσω πανελλήνιες φέτος με τα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης,
Θέλω να επιβεβαιώσω ότι γίνεται το παραπάνω
και αν μπορώ να πάρω το μάθημα της βιολογίας σαν μάθημα επιλογής για μια σχολή του πρώτου επιστημονικού πεδίου.
Η απάντηση και στα 2 σου ερωτήματα είναι ΝΑΙ. Αν έχεις αποφοιτήσει περισσότερα από 2 χρόνια πριν θα μετρήσουν μόνον οι γραπτοί βαθμοί. Επειδή θα το ρωτήσεις και αυτό, οι αιτήσεις γίνονται το Φεβρουάριο.
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Θα το ρωτούσα ναι!
ευχαριστω και χρόνια πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
εαν δώσω πανελληνιες για δεύτερη φορά από θετική κατευθυνση και οχι θεωρητικη΄θα τ ακαταφέρω?έχω ελπίδες να περάσω ακόμη και φαρμακευτική?η΄και να περάσω θα μου εινια δύσκολα?thanks!!!

Χρειάζεται πολλήηηηη προσπάθεια για να καλύψεις τα κενά που έχεις! Δεν ξέρω αν θα δώσει τώρα, αλλα χρειάζεται χρόνος για να τα καταφέρεις! Τίποτα όμως δεν ειναι αδύνατο, αρκεί να υπάρχει θέληση και επιμονή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eιρηνη Καρυς

Νεοφερμένος

Η Eιρηνη Καρυς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας .Με λενε Ειρηνη και εχω παει 3 χρονια εσπερινο γυμνασιο και 4 εσπερινο λυκειο.Ειχα θεωρητικη κατευθυνση και εδωσα παννεληνιες στην γ λυκειου,αλλα οχι στην δ,λογω χειρουργειου.Εβγαλα ομως το απολυτηριο με 17 το 2004. Ολα τα προηγουμενα χρονια ημουν απουσιολογος.Και θελω να ρωτησω,απο ποια κατευθυνση θα μπορουσα να δωσω΄΄α] κτηνιατρικη β]φαρμακευτικη γ]οδοντιατρικη...Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο και τις πολλες ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη φορα μετα απο τοσα χρονια που σκεφτομαι να ξαναδωσω πανελληνιες.Και ποσα μαθηματα πρεπει να δωσω,συγνωμη και παλι αλλα εχω χασει πολλα επεισοδια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelistsio

Νεοφερμένος

Ο aristotelistsio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια δεν εχει αλλαξει κατι σε αυτο το θεμα εξαιτιας του καινούργιου συστήματος σωστα? ειμαι κατεύθυνση πληροφορικής και οικονομικών και σκέφτομαι να ξαναδώσω του χρόνου πανελλήνιες απο θετική. μπορώ να το κανω χωρίς να επαναλάβω την γ λυκείου ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nena38

Νεοφερμένος

Η nena38 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σας!Είμαι απόφοιτη Ε.Π.Λ. έτους 1997.Συμμετειχα στις πανελλήνιες τότε ως υποψήφια β' δέσμης.Αυτο που θα ήθελα να μάθω τώρα είναι εάν έχω το δικαίωμα να δώσω πανελλήνιες αλλά στο 1ο πεδίο (ανθρωπιστικών σπουδών) καθώς με ενδιαφέρει η ιταλική φιλολογια.Μπορω δλδ να συμμετέχω ως απόφοιτη επλ δέσμης σε τελείως διαφορετική κατεύθυνση;(αφού το επλ τότε δεν είχε καν γ' δέσμη).Σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Καλημέρα σας!Είμαι απόφοιτη Ε.Π.Λ. έτους 1997.Συμμετειχα στις πανελλήνιες τότε ως υποψήφια β' δέσμης.Αυτο που θα ήθελα να μάθω τώρα είναι εάν έχω το δικαίωμα να δώσω πανελλήνιες αλλά στο 1ο πεδίο (ανθρωπιστικών σπουδών) καθώς με ενδιαφέρει η ιταλική φιλολογια.Μπορω δλδ να συμμετέχω ως απόφοιτη επλ δέσμης σε τελείως διαφορετική κατεύθυνση;(αφού το επλ τότε δεν είχε καν γ' δέσμη).Σας ευχαριστώ

Μπορείς κανονικά να συμμετάσχεις στις πανελλαδικές από όποια ομάδα προσανατολισμού (κατεύθυνση) θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nena38

Νεοφερμένος

Η nena38 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria_lode

Νεοφερμένος

Η Maria_lode αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια γεια σας. Εγω εδωσα απο θεωρητικη το 2016 και σκεφτομαι να κανω 10% για πολυτεχνειο. Δεν ξερω γενικα αν προλαβαινω να το κανω αλλα και συγκεκριμένα λογω ομαδας προσανατολισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια γεια σας. Εγω εδωσα απο θεωρητικη το 2016 και σκεφτομαι να κανω 10% για πολυτεχνειο. Δεν ξερω γενικα αν προλαβαινω να το κανω αλλα και συγκεκριμένα λογω ομαδας προσανατολισμου.

Δυστυχώς από θεωρητική δεν μπορείς ν΄ανοίξεις το 2ο επιστημονικό πεδίο στο οποίο ανήκουν τα πολυτεχνεία.
https://www.ipaideia.gr/paideia/panellinies-2018-oles-oi-allages-se-epistimonika-pedia-kai-mathimata
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giv

Νεοφερμένος

Ο Giv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα.Μπορεί η ερώτηση να σας φανεί κάπως, αλλά δεν έχω βρει απάντηση ακόμα.
Λοιπόν, έχω τελειώσει λύκειο έχοντας διαλέξει την θετική κατεύθυνση σπουδών.
Παρ'όλα αυτά, άρχισε να με ενδιαφέρει και η νομική(μεταξύ και άλλων σχολών
από τις θετικές επιστήμες) από την ανθρωπιστικών σπουδών.
Οπότε το ερώτημα είναι το εξής: Μπορώ να δηλώσω τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα της
κατεύθυνσης ανθρωπιστικών σπουδών κατά την περίοδο δήλωσης πανελλαδικών μαθημάτων,ή το
θέμα αυτό έχει κλείσει καθώς έχω διαλέξει θετικές σπουδές και δεν μπορώ να δώσω καθόλου
τα μαθήματα από την κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών;
Σας ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Καλησπέρα.Μπορεί η ερώτηση να σας φανεί κάπως, αλλά δεν έχω βρει απάντηση ακόμα.
Λοιπόν, έχω τελειώσει λύκειο έχοντας διαλέξει την θετική κατεύθυνση σπουδών.
Παρ'όλα αυτά, άρχισε να με ενδιαφέρει και η νομική(μεταξύ και άλλων σχολών
από τις θετικές επιστήμες) από την ανθρωπιστικών σπουδών.
Οπότε το ερώτημα είναι το εξής: Μπορώ να δηλώσω τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα της
κατεύθυνσης ανθρωπιστικών σπουδών κατά την περίοδο δήλωσης πανελλαδικών μαθημάτων,ή το
θέμα αυτό έχει κλείσει καθώς έχω διαλέξει θετικές σπουδές και δεν μπορώ να δώσω καθόλου
τα μαθήματα από την κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών;
Σας ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι!


Από όσο ξέρω ... όταν είσαι Γ λυκείου, μπορείς να λάβεις μέρος στις πανελλήνιες, διαλέγοντας μόνο τα μαθήματα της κατεύθυνσης που έχεις δηλώσει και έχεις ξεκινήσει να κάνεις μαθήματα στο σχολείο . Μέτα άμα ξαναδώσεις δεύτερή φόρα μπορείς σε οποία θες. Αρα ναι μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα.Μπορεί η ερώτηση να σας φανεί κάπως, αλλά δεν έχω βρει απάντηση ακόμα.
Λοιπόν, έχω τελειώσει λύκειο έχοντας διαλέξει την θετική κατεύθυνση σπουδών.
Παρ'όλα αυτά, άρχισε να με ενδιαφέρει και η νομική(μεταξύ και άλλων σχολών
από τις θετικές επιστήμες) από την ανθρωπιστικών σπουδών.
Οπότε το ερώτημα είναι το εξής: Μπορώ να δηλώσω τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα της
κατεύθυνσης ανθρωπιστικών σπουδών κατά την περίοδο δήλωσης πανελλαδικών μαθημάτων,ή το
θέμα αυτό έχει κλείσει καθώς έχω διαλέξει θετικές σπουδές και δεν μπορώ να δώσω καθόλου
τα μαθήματα από την κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών;
Σας ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι!

Τον ερχομενο φεβρουαριο που θα ξεκινησουν οι εγγραφες για τις πανελληνιες δηλωνεις κανονικα σε ποια κατευθυνση θελεις να δωσεις,αμα θελεις στρατιωτικες,αστυνομικες κλπ σχολες.Οποτε ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
άρχισε να με ενδιαφέρει και η νομική(μεταξύ και άλλων σχολών
από τις θετικές επιστήμες) από την ανθρωπιστικών σπουδών.
Δεν έχω καταλάβει τι θες. Θες να αλλάξεις κατεύθυνση και να δώσει ανθρωπιστικών; Θες να δώσεις και τα δύο;
Το δεύτερο ψιλοαπίθανο μου φαίνεται. Το πρώτο γίνεται αλλά σκέψου ότι θα έχεις ένα αρκετά σοβαρό μειονέκτημα έναντι όσων ήταν θεωρητική τα 2 τελευταία χρόνια του λυκείου. Γίνεται μεν, αλλά θα σε συμβούλευα αν έχεις τέτοιους στόχους να σε ενδιαφέρει πραγματικά η θεωρητική και όχι μόνο η νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Από όσο ξέρω ... όταν είσαι Γ λυκείου, μπορείς να λάβεις μέρος στις πανελλήνιες, διαλέγοντας μόνο τα μαθήματα της κατεύθυνσης που έχεις δηλώσει και έχεις ξεκινήσει να κάνεις μαθήματα στο σχολείο . Μέτα άμα ξαναδώσεις δεύτερή φόρα μπορείς σε οποία θες. Αρα ναι μπορεις
Και εγώ το ίδιο ξέρω:ok:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pi14

Νεοφερμένος

Η Pi14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ήμουν στο τέταρτο επιστημονικό πεδίο με αοθ. Γίνεται να ξανά δώσω του χρόνου με βιολογία; (Ξέρω η ερώτηση είναι κάπως γελοία).;)
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ήμουν στο τέταρτο επιστημονικό πεδίο με αοθ. Γίνεται να ξανά δώσω του χρόνου με βιολογία; (Ξέρω η ερώτηση είναι κάπως γελοία).;)


Ούσα απόφοιτη μπορείς να δώσεις από οποίο πεδιο θέλεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top