Νομικές σπουδές σε κολλέγιο-ΚΕΣ;

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
To idef είναι αναγνωρισμένο σαν κολλέγιο;Γιατί άν θυμάμαι είχε απορριφθεί παλαιότερα.Σε τι γλώσσα και με ποιό πανεπιστήμιο συνεργάζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα τους λένε ότι συνεργάζεται με το Université Paris 13 Nord και με γλώσσα διδασκαλίας τα γαλλικά...και ότι αναγνωρίζεται και από το κράτος!!
Το ότι τα δίδακτρα μόνο ανέχονται στο μικρό ποσό των 9000 ευρώ το χρόνο θα το αφήσω ασχολίαστο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Saint7

Νεοφερμένος

Ο Saint7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά, είναι αξιόπιστο το iDef? Δεν έπιασα καμία από τις νομικές και το να ξαναδώσω μου φαίνεται βουνό.
Μπορεί κανεις να με κατατοπίσει;
Ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karzos1990

Νεοφερμένος

Ο Karzos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου το Γαλλικό Κολέγιο Ελλάδος είναι αρκετά αξιόπιστο.Με το που τελειώσεις τα χρόνια φοίτησης εγγράφεσαι κανονικά στο Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών,έχοντας το δικαίωμα του ασκούμενου δικηγόρου δηλαδή έχεις την δυνατότητα να είσαι ένας αυτόνομος δικηγόρος!Για να σε δεχτούν όμως πρέπει να πληροίς τις παρακάτω προϋποθέσεις: Καλή γνώση της Γαλλικής γλώσσας,διότι όπως αντιλαμβάνεσαι η πλειοψηφία των μαθημάτων γίνονται στα Γαλλικά.Βιογραφικό σημείωμα και Απολυτήριο Λυκείου, με επικυρωμένη φωτοτυπία και επίσημη μετάφραση στα γαλλικά .Τα δίδακτρα κυμαίνονται στα 8900 με 9000(το έτος)!Παρόλα αυτά θα σε παρότρυνα να σκεφτείς και το ενδεχόμενο να ''μεταναστεύσεις'' στην Κύπρο,το τμήμα νομικής είναι αρκετά καλό και δεν θα έχεις προβλήματα στην γλώσσα επικοινωνίας διότι η κυπριακή γλώσσα είναι σχεδόν όμοια με την Ελληνική! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Saint7

Νεοφερμένος

Ο Saint7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως και η Κύπρος παίζει σαν επιλογή ακόμα. Έχω δίπλωμα Β2 στη γαλλική και αφού παράλληλα με τα μαθήματα της σχολής γίνονται και μαθήματα εκμάθησης της γαλλικής, πιστεύω πως δε θα έχω πρόβλημα. Παρ' όλα αυτά η εξέταση νομικών θεμάτων και όρων στη γαλλική με τρομάζει λίγο.
Τα δίδακτρα είναι τσιμπημένα και σίγουρα αποτελούν πρόβλημα, αλλά από την άλλη σίγουρα η διαφορά των διδάκτρων θα πήγαινε σε εισιτήρια για δρομολόγια.

Στο γαλλικό κολέγιο, τα 2 πρώτα χρόνια τα μαθήματα γίνονται στα Ελληνικά, ενώ τα 2 επόμενα στα Γαλλικά, αφού οι φοιτητές έχουν εξασκηθεί σε αυτά.
Επίσης διάβασα πως σουδίνεται η δυνατότητα να κάνεις μεταπτυχιακό δωρεάν στη Γαλλία, στο Paris13.
Ξέρουμε κάποιον που φοιτούσε στο συγκεκριμένο κολέγιο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karzos1990

Νεοφερμένος

Ο Karzos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι έχει φοιτήσει ένας γνωστός μου και μου έχει πει πολύ καλά λόγια.Αν δεν έχεις ενδοιασμούς με την τιμή πήγαινε! !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Απόψεις για το IdEF ή κάποιο άλλο κολλέγιο στην Αθήνα με τμήμα Νομικής, αν υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Βλέπω και άλλα κολλέγια πρόσθεσαν προγράμματα σπουδών νομικής εκτός απο το idef.Μητροπολιτική,dei κτλ.Τι σόι σπουδές νομικής είναι αυτές ουδείς γνωρίζει.Το πτυχίο είναι bachelor of laws αραγε έχει διαφορά με το πτυχίο νομικής σχολής.Ρε τι γίνεται...

Y.Γ.Χαμός.Βλέπω και άλλα μητροπολιτικό κολλέγιο Κρήτης λέει αχαχαχα.Εμπόριο ελπίδας κάνουν οι απαταιώνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
τα κολλεγια?μπορουμε να παρουμε αδεια ασκησεως επαγγελματος?
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τα κολλεγια?μπορουμε να παρουμε αδεια ασκησεως επαγγελματος?
Η τολμηρή απάντηση: Απόφοιτοι κολλεγίων με σπουδές Νομικής είναι όπως του εξωτερικού, περνάνε από εξετάσεις επάρκειας πριν εγγραφούν στο μητρώο ασκουμένων όπως γίνεται αυτόματα για τους πτυχιούχους των τριων ΑΕΙ. Αφού εγγραφείς στο μητρώο ασκουμένων είσαι όπως οι υπόλοιποι πρέπει να δώσεις εξετάσεις για την απόκτηση άδειας άσκησης επαγγέλματος μετά από την 18μηνη άσκηση. Τα μαθήματα της επάρκειας είναι τα ίδια με της άδειας ασκήσεως, εκτός τον Κώδικα Δικηγόρων. Η safe απάντηση: για το dei δεν γνωρίζω, πρέπει να ρωτήσεις στον ΔΣΑ.
 

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ!!! ετσι ακριβως μου τα ειπαν και απο το κολλεγιο!!! εχω παρει στο υπουργειο παιδειας, στον δοαταπ στο σαεπ και μου ειπαν να ρωτησω στον δικηγορικο συλλογο, πηγα στης θεσσαλονικης...ειπαν να παρω τηλεφωνο αθηνα και δεν απαντησανε ποτε χαχαχα
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σ ευχαριστω πολυ!!! ετσι ακριβως μου τα ειπαν και απο το κολλεγιο!!! εχω παρει στο υπουργειο παιδειας, στον δοαταπ στο σαεπ και μου ειπαν να ρωτησω στον δικηγορικο συλλογο, πηγα στης θεσσαλονικης...ειπαν να παρω τηλεφωνο αθηνα και δεν απαντησανε ποτε χαχαχα
Το καλοκαίρι είναι δύσκολος καιρός για πρίγκιπες. Να επιμένεις κάθε μέρα θα απαντήσουν, κατά τις 11 είναι safe ώρα νομίζω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top