Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ)

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Αν είναι κάποιος φοιτητής του ΔΕΤ, θα επιθυμούσα να μου πει τις εντυπώσεις του από το τμήμα.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Δεν είμαι ΔΕΤ αλλά έχω αρκετούς γνωστούς από εκεί. Απ ότι συμπεραίνω από αυτά που ακούω είναι πως πρόκειται ουσιαστικά για ένα κουτσουρεμένο τμήμα Πληροφορικής.

Θεωρώ τα μαθήματα διοίκησης, από τα οποία το ΔΕΤ έχει πολλά, άχρηστα εκτός κ αν έχεις ήδη έτοιμη οικογενειακή επιχείρηση. Κανείς δεν πρόκειται να σε πάρει σε θέση μάνατζερ χωρίς χοντρό βύσμα ή πολύχρονη εμπειρία.

Εγώ θα προτιμούσα ένα τμήμα του ΟΠΑ που σου προσφέρει καθαρά τεχνικές γνώσεις (ΛΟΧΡΗ, Πληροφορική, Στατιστική) ή ένα τμήμα που σου ανοίγει τους πνευματικούς ορίζοντες ενώ ταυτόχρονα σου δίνει ένα δυνατό ποσοτικό υπόβαθρο (Οικονομικής Επιστήμης)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δεν είμαι ΔΕΤ αλλά έχω αρκετούς γνωστούς από εκεί. Απ ότι συμπεραίνω από αυτά που ακούω είναι πως πρόκειται ουσιαστικά για ένα κουτσουρεμένο τμήμα Πληροφορικής.

Θεωρώ τα μαθήματα διοίκησης, από τα οποία το ΔΕΤ έχει πολλά, άχρηστα εκτός κ αν έχεις ήδη έτοιμη οικογενειακή επιχείρηση. Κανείς δεν πρόκειται να σε πάρει σε θέση μάνατζερ χωρίς χοντρό βύσμα ή πολύχρονη εμπειρία.

Εγώ θα προτιμούσα ένα τμήμα του ΟΠΑ που σου προσφέρει καθαρά τεχνικές γνώσεις (ΛΟΧΡΗ, Πληροφορική, Στατιστική) ή ένα τμήμα που σου ανοίγει τους πνευματικούς ορίζοντες ενώ ταυτόχρονα σου δίνει ένα δυνατό ποσοτικό υπόβαθρο (Οικονομικής Επιστήμης)


Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά έχω ακούσει και εγώ από αρκετούς ότι επιλέγονται σε στελεχιακές θέσεις management, διότι προσφέρει και διοίκηση και τεχνολογικές γνώσεις που είναι υπέρ.

Επίσης το γεγονός του ότι το 85% των αποφοίτων προσλαμβάνονται σε θέσεις εργασίας εντός 6 μηνών είναι στα ++ του τμήματος.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Δεν παίζει να γίνει κάποιος με τη μια στελεχος σε σοβαρη εταιρεία χωρίς εργασιακή εμπειρία, εκτός και αν παίζει βύσμα. Τα στελέχη παίρνουν αρχικά κάποιες junior τεχνικές θέσεις και στη συνέχεια παιρνουν managerial positions

Όσο για το employability, που είδες αυτό το ποσοστό; Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι κακή σχολή, μια χαρά είναι. Απλά όπως είπα θα προτιμούσα άλλες του ΟΠΑ για τους λόγους που προανέφερα, πάντα σε περίπτωση που δεν έχεις δική σου επιχείρηση
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εμένα ο αδερφός μου τελειώνει το Σεπτέμβρη το τμήμα. Πρόκειται για μια πολλή δύσκολη σχολή στον κλάδο της, με πολλές εργασίες που σε εξοικειώνουν με επιχειρηματικές ιδέες και τη δημιουργία εφαρμογών και σάιτ για επιχειρηματική δράση. Οι καθηγητές είναι απρόσωποι οι περισσότεροι, αλλά αν ψαχτείς έχει τρομερές ευκαιρίες. Η πρακτική σε εταιρία των τελευταίο έτος είναι προαπαιτούμενο για να πάρεις πτυχίο και μπορώ να πω ότι είναι από τα ελάχιστα τμήματα στην ελλάδα που σε φέρνουν σε επαφή με την πραγματική αγορά εργασίας. Πολλοί συμφοιτητές του αδερφού μου συμμετέχουν σε διαγωνισμούς επιχειρηματικότητας ή εχουν ανοίξει start up. Νομίζω ότι είναι ένα ουσιαστικό και σύγχρονο τμήμα, ίσως το καλύτερο στην Ελλάδα για τον κλάδο αν κρίνω από φίλους μου που σπουδάζουν παμακ.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όπως λέει κι ο ZIckr δεν υπάρχει σχολή που βγάζει managers, manager γίνεσαι με τα χρόνια προϋπηρεσίας και τα απαραίτητα skills και δεν έχει προϋπόθεση κάποιο πτυχίο με εξαίρεση τα MBA. Αν και καμιά φορά βλέπω κάτι θέσεις associate manager και τραβάω τα βυζιά μου...

Το ΔΕΤ αν κρίνω από ό,τι βλέπω στο πού κινείται στην αγορά εργασίας προσανατολίζετια κυρίως σε Business Intelligense και Data Analytics. Δεν είναι σχολή πληροφορικής αλλά πλέον που το engineering έχει μεταπηδήσει σε παράγωγα της πληροφορικής αναγκαστικά υπάρχει κάμποσο overlap. Αλλά τίποτα δε σε εμποδίζει να μεταπηδήσεις όπου γουστάρεις έχω δει και ΔΕΤάδες να δουλεύουν κι ώς software engineers.

Ένα ξεχωριστό χαρακτηριστικό της σχολής που έχω ακούσει (διασταύρωσέ το δεν είμαι σίγουρος) είναι πως λόγω της φύσης της σχολής όπου ασχολείται με διοικητική επιστήμη που λίγες σχολές το κάνουν αυτό, θα κάνεις και logistics (όχι λογιστική, άλλο πράμα). Αν σε ενδιαφέρει αυτό φυσικά.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά έχω ακούσει και εγώ από αρκετούς ότι επιλέγονται σε στελεχιακές θέσεις management, διότι προσφέρει και διοίκηση και τεχνολογικές γνώσεις που είναι υπέρ.

Επίσης το γεγονός του ότι το 85% των αποφοίτων προσλαμβάνονται σε θέσεις εργασίας εντός 6 μηνών είναι στα ++ του τμήματος.


Καλησπέρα ψάξε ενα βιντεακι ενός φοιτητή του ΔΕΤ ΟΠΑ θα σε βοηθήσει να πάρεις μια γεύση για το τμήμα. Είναι αρκετά δύσκολο θέλει πάρα πολύ διάβασμα και έχει πολύ υψηλή βάση αλλά όπως είδες έχει τεράστια επαγγελματική αποκατάσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Όπως λέει κι ο ZIckr δεν υπάρχει σχολή που βγάζει managers, manager γίνεσαι με τα χρόνια προϋπηρεσίας και τα απαραίτητα skills και δεν έχει προϋπόθεση κάποιο πτυχίο με εξαίρεση τα MBA. Αν και καμιά φορά βλέπω κάτι θέσεις associate manager και τραβάω τα βυζιά μου...

Το ΔΕΤ αν κρίνω από ό,τι βλέπω στο πού κινείται στην αγορά εργασίας προσανατολίζετια κυρίως σε Business Intelligense και Data Analytics. Δεν είναι σχολή πληροφορικής αλλά πλέον που το engineering έχει μεταπηδήσει σε παράγωγα της πληροφορικής αναγκαστικά υπάρχει κάμποσο overlap. Αλλά τίποτα δε σε εμποδίζει να μεταπηδήσεις όπου γουστάρεις έχω δει και ΔΕΤάδες να δουλεύουν κι ώς software engineers.

Ένα ξεχωριστό χαρακτηριστικό της σχολής που έχω ακούσει (διασταύρωσέ το δεν είμαι σίγουρος) είναι πως λόγω της φύσης της σχολής όπου ασχολείται με διοικητική επιστήμη που λίγες σχολές το κάνουν αυτό, θα κάνεις και logistics (όχι λογιστική, άλλο πράμα). Αν σε ενδιαφέρει αυτό φυσικά.


κάνουν όντως logistics, ηλεκτρονικό μάρκετινγκ και εφοδιαστική αλυσίδα, χωρίς ωστόσο να ξέρω τι είναι αυτά
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μου αρέσει πολυ το ΔΕΤ ως τμημα ομως δεν το πιάνω. Ποιο αλλο τμήμα του οπα κινειται στο ιδιο μηκος κυματος και μοιάζει με το δετ τοσο στο προγραμμα σπουδων οσο και στις εργασιες/εργαστηρια και τις δυνατοτητες γενικα που το δετ προσφερει ?Με λιγα λογια ποιο τμημα να δηλωσω αντι του ΔΕΤ?
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το τελευταίο ΔΕΤ (ΠΔΜ, Κοζάνη) είναι πέρσι (νέο σύστημα) <5 αν θυμάμαι καλά.
Αν δεν πιάνεις ούτε αυτό, σημαίνει με τη φετινή ΕΒΕ... δεν πιάνεις κανένα ΑΕΙ.
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δεν πιάνω του ΟΠΑ μόνο το τμήμα ΔΕΤ
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Α, οκ... γιατί ΔΕΤ υπάρχουν και αλλού, εκτός ΟΠΑ. Κοίτα τότε σε Τμήματα Διοίκησης Επιχειρήσεων (σκέτο) και σε πόλεις που σε ενδιαφέρουν αν έχουν ως κατεύθυνση το "διοίκηση πληροφοριακών συστημάτων" (ή κάπως έτσι).
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αυτό που με προβληματίζει με το ΟΔΕ του ΟΠΑ είναι πως ειναι αρκετά γενικό τμημα και συνεπώς δεν βγαινεις κατι συγκεκριμενο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
@γιαννης_00 τι γνώμη σου για της σχολές ΔΕΤ;;
Οι σχολες ΔΕΤ ειναι κατευθυνσεις της διοικησης επιχειρησεων στα πληροφοριακα συστηματα.
Τις πηραμε και τις καναμε ξεχωριστα προπτυχιακα προγραμματα για να πλιοτερεψουμε τα τμηματα.
Η ΔΕΤ πας ή ΔΕ με κατευθυνση πληροφοριακα συστηματα ιδια γευση.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Θεωρητικά μιλώντας θεωρείται (σε γενικές γραμμές), ανώτερο το ΔΕΤ του ΟΠΑ, έναντι των ΔΕΤ άλλων πανεπιστημίων, από ότι έχω ακούσει.
Αυτό οφείλεται στη καραμέλα ότι το ΟΠΑ είναι τοπ ή στο ότι έχει πιο γερό προπτυχιακό πρόγραμμα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Θεωρητικά μιλώντας θεωρείται (σε γενικές γραμμές), ανώτερο το ΔΕΤ του ΟΠΑ, έναντι των ΔΕΤ άλλων πανεπιστημίων, από ότι έχω ακούσει.
Αυτό οφείλεται στη καραμέλα ότι το ΟΠΑ είναι τοπ ή στο ότι έχει πιο γερό προπτυχιακό πρόγραμμα;
Η σχολη ΔΕΤ του ΟΠΑ ακολουθει τον γενικο κανονα αθηνων και θεσσαλονικης.
ΕΙμαι στις πολεις αυτες , συγκεντρωνω υποχρεωτικα τις προτιμησεις των παιδιων , τα μεγαλα βυσματα καθηγητων μπαινουν για αυτες τις πολεις , συνεπως ειμαι καλη σχολη.
Οχι δεν ειναι τα πραγματα ετσι και δεν προκειτε ποτε να το παραδεχθουμε οτι δεν ειναι ετσι οσο υπαρχουν τα μορια.
Υπαρχουν αντιστοιχες σχολες στην επαρχια και του ΕΚΠΑ και του ΕΜΠ και του ΟΠΑ και του ΠΑΠΕΙ που κανουν ιση ή και καλυτερη δουλεια και με λιγοτερους πορους.
Αυτο οφειλεται στην προσπαθεια επιβιωσης τους η οποια μεταφράζεται σε ποιοτητα διδασκαλιας και φροντιδα στον φοιτητη.
Εχω να σου αναφερω παραδειγμα αλλα θα το κανουμε σεντονι.
Τωρα για την ΔΕΤ που αναφερεσαι μια καλη σχολη επαρχιας ειναι του αγιου νικολαου η οποια εχει καλες εγκαταστασεις και δικο της ερευνητικο κεντρο με διδακτορικους. Και την οποια θελει να κλεισει η υπουργος συντομα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top