Μηχανικών Μεταλλείων Μεταλλουργών ΕΜΠ vs Χημικών Μηχανικών

dimt

Νεοφερμένος

Ο dimt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είμαι Γεωλόγος, με μεταπτυχιακό τίτλο στην υδραυλική των νερών (το πρώτο) και στην εξόρυξη υδρογονανθράκων (το δεύτερο), τελείωσα δεύτερη σχολή το Οικονομικό του ΑΠΘ και ενδιαφέρομαι να κάνω 3η σχολή... θέλω την γνώμη ενός πιο εξειδικευμένου στο κομμάτι, για να μου πει την γνώμη του σχετικά με το "Materials Engineering" και την εξόρυξη...

Ξέρω ότι οι Χ.Μ. είναι πιο κοντά στην διύληση και στο βιομηχανικό κομμάτι, σε αντίθεση με τους Μ.Μ. που είναι πιο ανοικτό το κομμάτι τους και ίσως λίγο πιο κοντά στα υλικά.
 

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Είμαι Γεωλόγος, με μεταπτυχιακό τίτλο στην υδραυλική των νερών (το πρώτο) και στην εξόρυξη υδρογονανθράκων (το δεύτερο), τελείωσα δεύτερη σχολή το Οικονομικό του ΑΠΘ και ενδιαφέρομαι να κάνω 3η σχολή... θέλω την γνώμη ενός πιο εξειδικευμένου στο κομμάτι, για να μου πει την γνώμη του σχετικά με το "Materials Engineering" και την εξόρυξη...

Ξέρω ότι οι Χ.Μ. είναι πιο κοντά στην διύληση και στο βιομηχανικό κομμάτι, σε αντίθεση με τους Μ.Μ. που είναι πιο ανοικτό το κομμάτι τους και ίσως λίγο πιο κοντά στα υλικά.


Γενικά οι χημικοί μηχανικοί ασχολούνται με υλικά, μαλιστα υπάρχει κατεύθυνση υλικών. Ωστόσο άμα θες να το συνδυάσεις με εξόρυξη κλπ ξεκάθαρα θα επιλέξεις Μ.Μ. Επιπλέον θεωρώ ότι ίσως οι Μ.Μ είναι ένα κλικ πιο πάνω όσον αφορά αυτό το κομμάτι που ψάχνεις, ενώ στους χημικούς μηχανικούς θα περάσεις από ένα σωρό άχρηστα μαθήματα μέχρι να κάνεις αυτό που θέλεις. Εμείς οι χημικοί μηχανικοί είμαστε ουσιαστικά μηχανικοί διεργασιών,συνεπώς καταλαβαινεις...
 

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Και οι δύο κλάδοι που αναφέρεις έχουν πολύ περιορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα και επί της ουσίας είναι οι φτωχοί συγγενείς του τεχνικού κλάδου. Επίσης οι προοπτικές απασχόλησης σήμερα δεν είναι καλές αφού η Ελλάδα δεν έχει αντικείμενο εργασίας πάνω σε αυτές τις ειδικότητες. Για μένα καλύτερα άστο.
 

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αν θες να ασχοληθείς καθαρά με υλικα πήγαινε επιστήμη υλικών, στους μηχανικούς θα μπλέξεις με άσχετα μαθήματα.
 

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αν θες να ασχοληθείς καθαρά με υλικα πήγαινε επιστήμη υλικών, στους μηχανικούς θα μπλέξεις με άσχετα μαθήματα.


Νομίζω είναι πιο δόκιμη η επιλογή Μ.Μ για υλικά,εφόσον θέλει να ασχοληθεί με το κομμάτι materials engineering
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top