Βιολογικό Αθήνας ή Βιολογικό Κρήτης;

Nick.P.

Νεοφερμένος

Ο Nick.P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Έχοντας από μικρός το όνειρο να γίνω βιολόγος, η ώρα να παλέψω για αυτό ήρθε πέρυσι. Τελικά, για ελάχιστα μόρια δεν τα κατάφερα και βρέθηκα στην δεύτερη επιλογή μου, το Τμήμα Βιοτεχνολογίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Όντας, όμως, αγύριστο κεφάλι, μάζεψα όσο κουράγιο μου είχε απομείνει και πήρα την μεγάλη απόφαση να ξαναδώσω Πανελλαδικές, για να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα. Έχοντας πιστέψει ότι θα τα καταφέρω αυτή τη φορά (λίγη αισιοδοξία δεν βλάπτει :P ), άρχισα να αναρωτιέμαι διάφορα και βρέθηκα μπροστά στο εξής δίλημμα: Τμήμα Βιολογίας Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ή Τμήμα Βιολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης; Ποιο είναι το καλύτερο και γιατί;

ΥΓ: Η επιλογή μου γέρνει προς την όμορφη Κρήτη, για διάφορους λόγους, αλλά με φοβίζει το γεγονός ότι η κατεύθυνση σπουδών που κάθε φοιτητής στο Βιολογικό Κρήτης καλείται να επιλέξει, θα αναγράφεται στο πτυχίο κάτι που στο κεφάλι μου μεταφράζεται ως περιορισμός στις σπουδές μου. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
ΥΓ: Η επιλογή μου γέρνει προς την όμορφη Κρήτη, για διάφορους λόγους, αλλά με φοβίζει το γεγονός ότι η κατεύθυνση σπουδών που κάθε φοιτητής στο Βιολογικό Κρήτης καλείται να επιλέξει, θα αναγράφεται στο πτυχίο κάτι που στο κεφάλι μου μεταφράζεται ως περιορισμός στις σπουδές μου. :hmm:

Ούτε καν... θετική είναι η δυνατότητα επιλογής κατεύθυνσης, σου επιτρέπει να εστιάσεις σε γνωστικό αντικείμενο που σε ενδιαφέρει πιο πολύ. Μην ξεγελιέσαι, δεν μπορείς να εμβαθύνεις παντού, η βιολογία είναι πολύ ευρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Θεσσαλονικης! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Nα συμπληρώσω ότι, ούτως ή άλλως, τα μαθήματα που επέλεξες (και οι βαθμοί σου σε αυτά) θα αναγράφονται. Στο ΕΚΠΑ, όπως φαίνεται στο link που παραθέτω (σελίδα 46), στα 2 τελευταία έτη τα περισσότερα μαθήματα είναι επιλογής, συνεπώς, η εξειδίκευση θα υπάρξει. Πρακτικά δεν επηρεάζεσαι καν από την απουσία ή παρουσία κατεύθυνσης (εκτός αν έχεις πολλά χρωστούμενα).

https://www.biol.uoa.gr/fileadmin/biol.uoa.gr/uploads/PDF_Files/Biology_Studies_Guide_2016_2017.pdf

Για να κάνεις και ειδικά θέματα γενετικής, και βιοπληροφορική, και ιχθυολογία, και δυναμική οικοσυστημάτων, εμβαθύνοντας, θα χρειάζονταν άλλα 2-3 εξάμηνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια σας. Ξανά έδωσα φέτος για ιατρική αλλά δυστυχώς δεν την πιάνω. Πέρσι είχα περάσει βιολογικο Κρήτης. Έπιανα και Πάτρας αλλά έχω ακούσει τα χειροτερα ενώ για την Κρήτη τα καλύτερα. Φέτος ίσως να πιάνω κ Αθήνα. Είμαι από Πάτρα. Μου λενε ότι της Κρήτης είναι το καλύτερο αλλά Αθήνα είναι πιο κοντά και πιο εύκολο να πάω έχω και συγγενείς και την προτιμώ και σαν πόλη από το Ηράκλειο. Εσείς που μου προτείνετε να πάω; Είναι τραγική η διαφορά βιολογικού Αθήνας και Ηρακλείου;
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα,
σαφώς της Κρήτης είναι ένα εξαιρετικό βιολογικό, αρκετά στραμμένο προς τη μοριακή βιολογία και τη βιοιατρική σε συνδυασμό με το γεγονός ότι υπάρχει και το ΙΜΒΒ. Ωστόσο, για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την έρευνα η Αθήνα έχει πολλές περισσότερες επιλογές σε ερευνητικά κέντρα (πχ Ιατροβιολογικό, Δημόκριτος) καθώς και πολλά πανεπιστημιακά νοσοκομεία. Επίσης στην Αθήνα γίνονται πάρα πολλά συνέδρια και έχει και πολλά περισσότερα μεταπτυχιακά. Αν αγαπάς την επιστήμη αυτή δε πιστεύω ότι θα έχεις λιγότερες ευκαιρίες στην Αθήνα. Όλα θα κριθούν από το εάν εν τέλει σου αρέσει όντως να ασχοληθείς με αυτό.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Γεια σας. Ξανά έδωσα φέτος για ιατρική αλλά δυστυχώς δεν την πιάνω. Πέρσι είχα περάσει βιολογικο Κρήτης. Έπιανα και Πάτρας αλλά έχω ακούσει τα χειροτερα ενώ για την Κρήτη τα καλύτερα. Φέτος ίσως να πιάνω κ Αθήνα. Είμαι από Πάτρα. Μου λενε ότι της Κρήτης είναι το καλύτερο αλλά Αθήνα είναι πιο κοντά και πιο εύκολο να πάω έχω και συγγενείς και την προτιμώ και σαν πόλη από το Ηράκλειο. Εσείς που μου προτείνετε να πάω; Είναι τραγική η διαφορά βιολογικού Αθήνας και Ηρακλείου;


Καλησπέρα, εφόσον έχεις συγγενείς στην Αθήνα για να μην επιβαρύνεσαι οικονομικά με ταξίδια (είναι ακριβά για Κρήτη) και με ενοίκια σου συνιστώ να πας Αθήνα. Τα τμήματα Αθήνας και Ηρακλείου δεν νομίζω να χουν πολλές διαφορές απλά στην Κρήτη υπάρχει διάσημο κέντρο ερευνών (διάσημο και εδώ και στο εξωτερικό) και γίνεται τρομερή δουλειά από άποψη έρευνας. Στο κομμάτι των σπουδών όμως δεν θα δεις ιδιαίτερη διαφορά και επίσης έχει και το ΕΚΠΑ καλή φήμη στο εξωτερικό. Απλά σκέψου μόνο το οικονομικό κομμάτι που ανέφερα πιο πάνω γιατί και τα 2 είναι πολύ καλά τμήματα. Βέβαια εφόσον είπες και συ ο ίδιος ότι προτιμάς την Αθήνα σαν πόλη νομίζω είναι μονόδρομος το βιολογικό ΕΚΠΑ :P. Καλή σταδιοδρομία!! :clapup:
 

Kaz

Νεοφερμένος

Ο Kaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα, έφτασα και εγώ στο σημείο να επιλέξω σχολές και βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα. Είμαι από την Κρήτη και για αυτό σκεφτόμουν πολύ το βιολογικό της Αθήνας για να φύγω από την Κρήτη και να ανεξαρτητοποιηθω, όμως έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το βιολογικό του Ηρακλείου, για τις ευκαιρίες που προσφέρει σε συνεργασία με το ιτε κτλ. Είναι η κατάσταση του βιολογικού της Αθήνας τόσο χειρότερη από αυτή του Ηρακλείου έτσι ώστε να την αποκλείσω? Να πω εδώ ότι με ενδιαφέρει το ερευνητικό κομμάτι(και κυρίως σε μοριακή κατεύθυνση) και όχι να γίνω καθηγητής σε κάποιο σχολείο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν θέλεις να φύγεις από Κρήτη, και να ζήσεις φοιτητική ζωή, ανεξαρτήσια κ.οκ. τότε επιλέγεις ΕΚΠΑ. Ωστόσο, η Ιατρική και η Βιολογία στην Κρήτη είναι από τις λίγες σχολές που θεωρούνται οι καλύτερες, συγκριτικά με τα αντίστοιχα τμήματα, στην χώρα μας.

Το τμήμα της Κρήτης εστιάζει στη Μοριακή Βιολογία :)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
αν εισαι απο κρητη δηλωνεις κρητη ξεκαθαρα.αθηνα θα δηλωνες μονο αν γουσταρεις φουλ αυτονομια,βολτες κτλπ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, έφτασα και εγώ στο σημείο να επιλέξω σχολές και βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα. Είμαι από την Κρήτη και για αυτό σκεφτόμουν πολύ το βιολογικό της Αθήνας για να φύγω από την Κρήτη και να ανεξαρτητοποιηθω, όμως έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το βιολογικό του Ηρακλείου, για τις ευκαιρίες που προσφέρει σε συνεργασία με το ιτε κτλ. Είναι η κατάσταση του βιολογικού της Αθήνας τόσο χειρότερη από αυτή του Ηρακλείου έτσι ώστε να την αποκλείσω? Να πω εδώ ότι με ενδιαφέρει το ερευνητικό κομμάτι(και κυρίως σε μοριακή κατεύθυνση) και όχι να γίνω καθηγητής σε κάποιο σχολείο.

Το Βιολογικό Κρήτης είναι εξαιρετικό! Αφού το έχεις δίπλα σου γιατί να έρθεις στην Αθήνα;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Η αδερφή μου δουλεύει στην έρευνα έξω κι το τμήμα της Κρήτης ακούγεται ΣΥΝΈΧΕΙΑ.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει το ερευνητικό κομμάτι όπου και να πας το ίδιο είναι, αφού εξωτερικό θα καταλήξεις (τουλάχιστον αν μιλάμε για άνθρωπο). Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι που θα κάνεις τη πτυχιακή, για την οποία δε σε δεσμεύει το πανεπιστήμιο.
Οπότε εγώ θα σου έλεγα να διαλλάξεις με κοινωνικά/οικονομικά κριτήρια.

Η αδερφή μου δουλεύει στην έρευνα έξω κι το τμήμα της Κρήτης ακούγεται ΣΥΝΈΧΕΙΑ.
Κ εγώ που δουλεύω στην βιοϊατρική έρευνα και έξω μπορώ να πω ότι το τμήμα της Κρήτης δεν ακούγεται ΠΟΤΕ. Όπως δεν ακούγεται και της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης :/:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top