Τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Διοίκησης Επιχειρήσεων

lordbasil

Νεοφερμένος

Ο lordbasil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Δεν μπορώ να αποφασίσουν σε ποια σχολή να φοιτήσω. Είμαι μεταξύ Λογιστική και Χρηματοοικονομική και Διοίκηση Επιχειρήσεων. Έχω κοιτάξει το προγραμμα σπουδών και των δύο σχολών, αλλά και πάλι.
Σαν βασικό κριτήριο είναι να την συνδυάσω με ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Εσείς τι θα μου προτείνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το ΟΠΑ ενδιαφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordbasil

Νεοφερμένος

Ο lordbasil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δεν εχω θεμα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν είμαι του "χώρου" αυτού οπότε καλύτερα να σου απαντήσουν όσοι φοιτούν σ΄αυτά τα τμήματα. Απλά ξέρω ότι και από τα δύο τμήματα μπορείς να κάνεις το μεταπτυχιακό που επιθυμείς.΄Εχει γίνει σχετική συζήτηση και στο θέμα "Επιλογήσχολής:Βοήθεια" αν θέλεις να δεις.
https://195.251.255.139/odigoi/Odigos-Spoudwn-LoXri-2015-2016.pdf
https://www.dept.aueb.gr/el/ode/content/οδηγός-σπουδών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordbasil

Νεοφερμένος

Ο lordbasil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ωραία ευχαριστώ πολύ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris2000

Νεοφερμένος

Ο Dimitris2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας! θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Δεν μπορώ να αποφασίσουν σε ποια σχολή να φοιτήσω. Είμαι μεταξύ Λογιστική και Χρηματοοικονομική και Διοίκηση Επιχειρήσεων. Έχω κοιτάξει το προγραμμα σπουδών και των δύο σχολών, αλλά και πάλι.
Σαν βασικό κριτήριο είναι να την συνδυάσω με ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

Εσείς τι θα μου προτείνατε;


Ειμαι φοιτητής στο τμημα διεθνων και ευρωπαικων οικονομικων σπουδων του ΟΠΑ και μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι ειναι ενα κορυφαιο τμημα οικονομικης επιστημης ( πολλοι ασχετοι το μπερδευουν με το δες στο παπει και παντειο ,καμια σχεση).Συγκεκριμενα , ο κλαδος των οικονομικων σε λιγα χρονια θα τεινει να κορεστει αυτο συμαινει οτι αυτοι που θα διακριθουν ειναι εκεινοι που θα εχουν εξειδικευτει αρτια σε εναν συγκεκριμενο τομεα και αυτο θα το καταφερεις αν ανακαλυψεις ποιος κλαδος σου ταιριαζει .Συνεπώς , θα πρεπει να επιλεξεις ενα γενικο προπτυχιακο τμημα ωστε να δεις σε τι εισαι καλος.


1.ΔΕΟΣ η οικονομικη επιστημη

2.ΟΔΕ

3.ΔΕΤ

3.ΛΟΧΡΗ

4.ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ

ΣΥΜΒΟΥΛΉ ΜΗΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΜΕ ΒΆΣΗ ΤΑ ΜΌΡΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΔΕΟΣ ΗΤΑΝ 17000 . ΤΟ ΔΕΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΉΜΗ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ (και τα δυο τμήματα σου δίνουν τις βασεις για να γινεις καταρτισμένος επιστήμονας.) .Επίσης να σου πω οτι και εγώ στο ίδιο διλημμα ήμουν καθώς έπιανα και το οδε.

Γιατι ΟΠΑ ;

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει ιστορικά καταξιωθεί στη συνείδηση της ακαδημαϊκής κοινότητας, των φοιτητών και της κοινωνίας ως κορυφαίο Ελληνικό Πανεπιστήμιο στους τομείς τους οποίους αυτό θεραπεύει. Σε διεθνές επίπεδο, αταλάντευτος στρατηγικός στόχος του Πανεπιστημίου είναι η ενεργή συμμετοχή του στο παγκόσμιο ακαδημαϊκό περιβάλλον, η ανάπτυξη διεθνών συνεργασιών υψηλού κύρους και η εν γένει ενδυνάμωση της διεθνούς απήχησης και αναγνωρισιμότητάς του μέσω της αριστείας στην έρευνα και την εκπαίδευση.

το ΟΠΑ συμμετέχει σε πληθώρα διεθνών οργανισμών και διεθνών κατατάξεων ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης με σκοπό τη βελτίωση των προσφερόμενων υπηρεσιών και την ενίσχυση της διεθνούς αναγνωρισιμότητας του ιδρύματος. Τα τελευταία έτη το Πανεπιστήμιο, αλλά και τα Μεταπτυχιακά του Προγράμματα αξιολογούνται τακτικά σε σχέση με ιδρύματα του εξωτερικού από έγκυρους φορείς, όπως η Times Higher Education (THE), η Eduniversal, η Shanghai Academic Ranking of World Universities (ARWU) και άλλους. Τα αποτελέσματα των κατατάξεων αυτών, τα οποία παρατίθενται παρακάτω, τεκμηριώνουν στο σύνολό τους την υψηλή εκτίμηση που απολαμβάνει το ΟΠΑ σε διεθνές επίπεδο και την ανοδική του πορεία κατά τα τελευταία έτη.( παγκοσμια καταταξη 151)

Γιατι ΔΕΟΣ και οχι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ;

Το Τμήμα ΔΕΟΣ αποσκοπεί στην εκπαίδευση οικονομολόγων με διεπιστημονική κατάρτιση και ευρύτερη δυνατότητα κατανόησης της παγκόσμιας και ευρωπαϊκής πραγματικότητας. Οι επαυξημένες αυτές γνώσεις θεωρούνται απαραίτητες καθώς η Ελλάδα ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, και η οικονομία της είναι αναπόσπαστα συνδεδεμένη με την ευρωπαϊκή οικονομία και τη ζώνη του ευρώ, λειτουργώντας στο πλαίσιο μιας διεθνούς παγκοσμιοποιημένης οικονομίας. Οι απόφοιτοι του Τμήματος ΔΕΟΣ έχουν πολύ καλές προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης. Ως οικονομολόγοι με επιπλέον διεπιστημονικές γνώσεις εργάζονται και σταδιοδρομούν σε τράπεζες και επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα, στον δημόσιο τομέα, διεθνείς οργανισμούς και την Ευρωπαϊκή Ένωση, ενώ πολλοί συνεχίζουν την πορεία τους με μεταπτυχιακές σπουδές που τους οδηγούν σε ερευνητικούς και ακαδημαϊκούς οργανισμούς στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Συμπερασμα ΔΕΟΣ = οικονομικη επιστημη με διεπιστημονική κατάρτιση και ευρύτερη δυνατότητα κατανόησης της παγκόσμιας πραγματικότητας.

οταν τελειώσεις ενα απο τα δυο τμήματα μπορείς εύκολα να κανεις μεταπτυχιακό σε οποιον αλλο κλαδο θελεις, απο λοχρη ειναι πιο δύσκολο δεδομένο οτι πλεον το μεταπτυχιακο ειναι απαραίτητο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top