Αρχιτεκτονική ΕΜΠ

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Έχω περάσει Γεωλογιας και γεωπεριβαλλοντος ΕΚΠΑ. Θα έχω χρόνο να παρακολουθώ τα μαθήματα της σχολής και ταυτόχρονα να κάνω φροντιστήρια για δεύτερη προσπάθεια στις πανελλήνιες; Δεν θα πρέπει να βάλω όλες μου τις δυνάμεις για τη δεύτερη φορά; Πρέπει να αρχίσω φροντιστήριο, ξανά, όσο πιο νωρίς γίνεται, πιστεύω, για να πετύχω το καλύτερο δυνατό. Με προβληματιζει το γεγονός ότι έχω περάσει σε πολύ καλό πανεπιστήμιο και δεν ξέρω αν θα ήταν σωστή επιλογή να ξαναδωσω.
Aρχικα παρακολουθησε την σχολη να δεις αν σου αρεσει.Αν δεν σου αρεσει να ξαναδωσεις.Ειχα εναν γνωστο που το εκανε αυτο και τα πηγε καλα την δευτερη φορα.απο γεωλογικο περασε χημικο.Αλλα την δευτερη φορα θελει καλη προσπαθεια

Αλλα αν ξαναδωσεις πρεπει να αφησεις την σχολη και να ασχοληθεις μονο με πανελληνιες..αλλα σκεψου το καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Έχω περάσει Γεωλογιας και Γεωπεριβαλλοντος στο ΕΚΠΑ. Θα έχω χρόνο να παρακολουθώ τα μαθήματα της σχολής αλλά ταυτόχρονα να κάνω φροντιστήρια για δεύτερη προσπάθεια στις πανελλήνιες; Δεν θα πρέπει να βάλω όλες μου τις δυνάμεις για τη δεύτερη φορά; Πιστεύω ότι πρέπει να μην πάω εκεί που έχω περάσει και να ξεκινήσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα τα Φροντιστήρια ώστε να έχω την καλύτερη απόδοση στις πανελλαδικές. Αυτό που με προβληματιζει είναι ότι έχω περάσει σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο και δεν ξέρω αν θα ήταν σωστή επιλογή να την παρατήσω και να ασχοληθώ με την αρχιτεκτονικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Έχω περάσει Γεωλογιας και Γεωπεριβαλλοντος στο ΕΚΠΑ. Θα έχω χρόνο να παρακολουθώ τα μαθήματα της σχολής αλλά ταυτόχρονα να κάνω φροντιστήρια για δεύτερη προσπάθεια στις πανελλήνιες; Δεν θα πρέπει να βάλω όλες μου τις δυνάμεις για τη δεύτερη φορά; Πιστεύω ότι πρέπει να μην πάω εκεί που έχω περάσει και να ξεκινήσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα τα Φροντιστήρια ώστε να έχω την καλύτερη απόδοση στις πανελλαδικές. Αυτό που με προβληματιζει είναι ότι έχω περάσει σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο και δεν ξέρω αν θα ήταν σωστή επιλογή να την παρατήσω και να ασχοληθώ με την αρχιτεκτονικη.

Για τη σχολή αυτή δεν γνωρίζω και πολλά, πίστεψε με πάντως, η αρχιτεκτονική μπορεί να σου δώσει πολλές διεξόδους. Ίσως και από το ΕΜΠ, αλλά από τη δικιά μου σχολη που ξέρω μπορείς να ασχοληθείς από τον σχεδιασμό προϊόντων μέχρι και την παραγωγή και επεξεργασία βίντεο ή ακόμα και τη σκηνοθεσία αν θες να το πας παραπέρα. Μπορεί να λένε για ανεργία και τα σχετικά, αλλά από την αρχιτεκτονική μπορείς να κανεις και αλλά πράγματα εκτός από το να σηκώνεις οικοδομές. Η γεωλογία δεν ξέρω τι προοπτικές έχει, ανεξαρτήτως από το ποσο καλή σχολή είναι. Η αρχιτεκτονική πάντως σου δίνει επιλογές και σου δίνει μια νέα μάτια, πας ένα βήμα παραπέρα, η μητέρα σου που είναι αρχιτέκτονας όπως είπες θα μπορεί να σου το επιβεβαιώσει αυτο. Τα μαθήματα της σχολής στην αρχή δεν θα είναι τόσο απαιτητικά, θα εχεις αρκετό χρόνο για να μπορείς να κανεις μερικά μαθήματα σχεδίου ταυτόχρονα. Κάνε δυο εβδομάδες ας πουμε, να δεις πως θα σου φανούν, και αν το αποφασίσεις, αφιερώνεσαι 100% στο να ξαναδώσεις. Μην ξεχνάς όμως πως η αρχιτεκτονική είναι μια πολύ, πολύ απαιτητική σχολή και ο ελεύθερος χρόνος σου αρκετές φορές θα είναι ελάχιστος, και όχι μόνο στις εξεταστικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Για τη σχολή αυτή δεν γνωρίζω και πολλά, πίστεψε με πάντως, η αρχιτεκτονική μπορεί να σου δώσει πολλές διεξόδους. Ίσως και από το ΕΜΠ, αλλά από τη δικιά μου σχολη που ξέρω μπορείς να ασχοληθείς από τον σχεδιασμό προϊόντων μέχρι και την παραγωγή και επεξεργασία βίντεο ή ακόμα και τη σκηνοθεσία αν θες να το πας παραπέρα. Μπορεί να λένε για ανεργία και τα σχετικά, αλλά από την αρχιτεκτονική μπορείς να κανεις και αλλά πράγματα εκτός από το να σηκώνεις οικοδομές. Η γεωλογία δεν ξέρω τι προοπτικές έχει, ανεξαρτήτως από το ποσο καλή σχολή είναι. Η αρχιτεκτονική πάντως σου δίνει επιλογές και σου δίνει μια νέα μάτια, πας ένα βήμα παραπέρα, η μητέρα σου που είναι αρχιτέκτονας όπως είπες θα μπορεί να σου το επιβεβαιώσει αυτο. Τα μαθήματα της σχολής στην αρχή δεν θα είναι τόσο απαιτητικά, θα εχεις αρκετό χρόνο για να μπορείς να κανεις μερικά μαθήματα σχεδίου ταυτόχρονα. Κάνε δυο εβδομάδες ας πουμε, να δεις πως θα σου φανούν, και αν το αποφασίσεις, αφιερώνεσαι 100% στο να ξαναδώσεις. Μην ξεχνάς όμως πως η αρχιτεκτονική είναι μια πολύ, πολύ απαιτητική σχολή και ο ελεύθερος χρόνος σου αρκετές φορές θα είναι ελάχιστος, και όχι μόνο στις εξεταστικές.

Επειδή τα μαθήματα στη σχολή ξεκινούν τη τελευταία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου, μπορώ μέχρι τότε να κάνω σχέδιο και ταυτόχρονα τα άλλα 4 μαθήματα φροντιστήριο;
Το ποσό απαιτητική είναι η αρχιτεκτονική δεν νομίζω να ενοχλεί τόσο αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για αυτη αρκεί βέβαια να αφήνει λίγο ελεύθερο χρόνο. Απλώς οι συγκεκριμενοι φοιτητές χρειάζονται περισσότερη, ασφαλώς, οργάνωση από τους υπόλοιπους ακόμα και αν αυτοί δεν ήταν ποτέ οργανωμενοι (πχ δεν έφτιαχναν ποτέ πρόγραμμα και δεν οργανωναν το χρόνο τους).
Πιστεύω ότι τη μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση την διαθέτουν περισσότερο οι σχολές του 5ου πεδίου (όχι όλες βέβαια αλλά και όχι μόνο οι σχολές αυτού του πεδίου). Απ' ότι φαίνεται τους υποψήφιους της αρχιτεκτονικης τους απασχολεί περισσότερο να ασχοληθούν με αυτό που τους αρέσει και όχι αν θα έχουν μια ομαλή επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Επειδή τα μαθήματα στη σχολή ξεκινούν τη τελευταία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου, μπορώ μέχρι τότε να κάνω σχέδιο και ταυτόχρονα τα άλλα 4 μαθήματα φροντιστήριο;
Το ποσό απαιτητική είναι η αρχιτεκτονική δεν νομίζω να ενοχλεί τόσο αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται για αυτη αρκεί βέβαια να αφήνει λίγο ελεύθερο χρόνο. Απλώς οι συγκεκριμενοι φοιτητές χρειάζονται περισσότερη, ασφαλώς, οργάνωση από τους υπόλοιπους ακόμα και αν αυτοί δεν ήταν ποτέ οργανωμενοι (πχ δεν έφτιαχναν ποτέ πρόγραμμα και δεν οργανωναν το χρόνο τους).
Πιστεύω ότι τη μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση την διαθέτουν περισσότερο οι σχολές του 5ου πεδίου (όχι όλες βέβαια αλλά και όχι μόνο οι σχολές αυτού του πεδίου). Απ' ότι φαίνεται τους υποψήφιους της αρχιτεκτονικης τους απασχολεί περισσότερο να ασχοληθούν με αυτό που τους αρέσει και όχι αν θα έχουν μια ομαλή επαγγελματική αποκατάσταση.
Τα φροντιστήρια λογικά ξεκινάνε τέλη Αυγούστου- αρχές Σεπτεμβρίου. Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις μόνο μαθήματα σχεδίου, να δεις πως θα σου φανεί, και με κριτήριο αυτό να αποφασίσεις αν θες να συνεχίσεις την προετοιμασία να ξαναδωσεις ή όχι. Μπορεί ας πούμε να μην σου αρέσει καθόλου το γραμμικό και να το μισήσεις, κριμα να ξεκινήσεις τα αλλά μαθήματα και να διακόψεις μετά. Αν είσαι αποφασισμένος όμως, τότε ξεκινα κανονικα την προετοιμασία σε όλα τα μαθήματα. Όταν ξεκινήσουν τα μαθήματα στη σχολή μπορείς να πας να δεις πως ειναι, αλλά αν έχεις σκοπό να ξαναδωσεις δεν χρειάζεται να την παρακολουθείς ετσι και αλλιως.
Ενδεικτικά, για να λέμε και τα στραβά της σχολής, θα χρειάζεται να περνάς παρα πολλές ώρες πάνω από τον υπολογιστή γιατί πλεον όλα τα σχέδια και τις παρουσιάσεις τις ετοιμάζουμε σε ψηφιακά προγράμματα, θα έχεις συνήθως στα περισσότερα μαθήματα ομαδικές ή μη εργασίες κάθε εβδομάδα και διορθώσεις (όσο περισσότερες διορθώσεις, τόσο καλύτερο για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση στην εξεταστικη) και πολλές φορές θα ξενυχτας άσχετα από το ποσο οργανωμένος είσαι και τι προγραμμα έχεις, γιατί πολύ απλά ο όγκος των μαθημάτων είναι μεγάλος και δεν βγαίνει αλλιως. Κατά τ'αλλα οι σπουδές έχουν πολύ ενδιαφέρον, απλά σε περιμένουν 5 ή και παραπάνω εντατικά χρόνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια λογικά ξεκινάνε τέλη Αυγούστου- αρχές Σεπτεμβρίου. Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις μόνο μαθήματα σχεδίου, να δεις πως θα σου φανεί, και με κριτήριο αυτό να αποφασίσεις αν θες να συνεχίσεις την προετοιμασία να ξαναδωσεις ή όχι. Μπορεί ας πούμε να μην σου αρέσει καθόλου το γραμμικό και να το μισήσεις, κριμα να ξεκινήσεις τα αλλά μαθήματα και να διακόψεις μετά. Αν είσαι αποφασισμένος όμως, τότε ξεκινα κανονικα την προετοιμασία σε όλα τα μαθήματα. Όταν ξεκινήσουν τα μαθήματα στη σχολή μπορείς να πας να δεις πως ειναι, αλλά αν έχεις σκοπό να ξαναδωσεις δεν χρειάζεται να την παρακολουθείς ετσι και αλλιως.
Ενδεικτικά, για να λέμε και τα στραβά της σχολής, θα χρειάζεται να περνάς παρα πολλές ώρες πάνω από τον υπολογιστή γιατί πλεον όλα τα σχέδια και τις παρουσιάσεις τις ετοιμάζουμε σε ψηφιακά προγράμματα, θα έχεις συνήθως στα περισσότερα μαθήματα ομαδικές ή μη εργασίες κάθε εβδομάδα και διορθώσεις (όσο περισσότερες διορθώσεις, τόσο καλύτερο για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση στην εξεταστικη) και πολλές φορές θα ξενυχτας άσχετα από το ποσο οργανωμένος είσαι και τι προγραμμα έχεις, γιατί πολύ απλά ο όγκος των μαθημάτων είναι μεγάλος και δεν βγαίνει αλλιως. Κατά τ'αλλα οι σπουδές έχουν πολύ ενδιαφέρον, απλά σε περιμένουν 5 ή και παραπάνω εντατικά χρόνια :P

Καλά εσύ ξέρεις καλύτερα για το τι συμβαίνει στις σχολές αρχιτεκτονικής :D.
Τα ίδια μου λέει και η μητέρα μου. Ευχαριστώ που μου δίνεις μια εικόνα των σχολών της!
Παρεμπιπτόντως ενημερώθηκα για το ότι γίνεται να κρατήσω τα μόρια που έχω μαζέψει, να δώσω πανελλαδικά το σχέδιο και απλώς να τα προσθέσω. Αυτή η επιλογή όμως με απομακρύνει από το ΕΜΠ διότι αν γράψω ένα 13 π.χ. στο σχέδιο θα περάσω το πολύ Βόλο.Δεν έχω θέμα να σπουδασω σε άλλη πόλη. Απλώς με ενοχλεί το οικονομικό πρόβλημα και ότι θα είμαι μακριά από την πόλη που μου αρέσει.
Όλοι μου λένε ότι είναι αδύνατο να μαζέψω 20Κ μόρια... Αμάν πια τόσο δύσκολο είναι; Εξαρτάται βέβαια το άτομο που εξετάζεται και το οικονομικό του επιπέδου, διότι μερικά παιδιά εκτός από το φροντιστήριο για τα 4 μαθήματα και το σχέδιο φυσικά κάνουν και ιδιαίτερα για ενίσχυση! Τραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αυτό με τα μόρια που λες μου φαίνεται λίγο περίεργο, είσαι σίγουρος ότι γίνεται; Εγώ θα ρωτούσα καλού κακού και κάποιον καθηγητή σχεδίου (εκτός αν σου το είπε κάποιος καθηγητής όποτε τότε μια χαρά :P ) Δεν είναι αδύνατο να γράψεις τόσο καλά! Εγώ είχα βγάλει 17,5 στα μαθήματα και αν είχα γράψει λίγο καλύτερα στη φυσική που μου έκανε τη ζημιά θα έβγαζα 18 τουλάχιστον. Και μετά το σχέδιο μου έδωσε αλλα 3.400 μόρια όποτε σύνολο είχα 20.900. Αν είσαι καλός στα μαθήματα και βγάλεις ένα 18, ακόμα και 10 να γράψεις στο ελεύθερο και άλλο ένα 10 στο γραμμικό, θα έχεις αλλά 2000 μόρια άρα σύνολο 20.000. Έστω ότι γράφεις 17 με 13 και 13 στο σχέδιο, βγαίνει 17.000+2.600=19.600, εκεί θα είσαι λίγο οριακά. Αλλά σκέψου ότι πάντα εξαρτάται από το πως έγραψαν οι άλλοι, τα θέματα κτλ κτλ. Εσυ ξερεις τις δυνατότητες σου, πιστεύεις ότι στα μαθήματα θα μπορούσες να γράψεις ένα 17-17,5; Πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι αδύνατο και είναι τραγικό να κανεις επιπλέον ιδιαίτερα :eek: Απλά, αν δεν το ξερεις ήδη, η βάση στο σχέδιο είναι το 10. Αν γράψεις κάτω από 10 σε ένα από τα δυο ή και στα δυο, δεν μπορείς να δηλώσεις αρχιτεκτονική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αυτό με τα μόρια που λες μου φαίνεται λίγο περίεργο, είσαι σίγουρος ότι γίνεται; Εγώ θα ρωτούσα καλού κακού και κάποιον καθηγητή σχεδίου (εκτός αν σου το είπε κάποιος καθηγητής όποτε τότε μια χαρά :P ) Δεν είναι αδύνατο να γράψεις τόσο καλά! Εγώ είχα βγάλει 17,5 στα μαθήματα και αν είχα γράψει λίγο καλύτερα στη φυσική που μου έκανε τη ζημιά θα έβγαζα 18 τουλάχιστον. Και μετά το σχέδιο μου έδωσε αλλα 3.400 μόρια όποτε σύνολο είχα 20.900. Αν είσαι καλός στα μαθήματα και βγάλεις ένα 18, ακόμα και 10 να γράψεις στο ελεύθερο και άλλο ένα 10 στο γραμμικό, θα έχεις αλλά 2000 μόρια άρα σύνολο 20.000. Έστω ότι γράφεις 17 με 13 και 13 στο σχέδιο, βγαίνει 17.000+2.600=19.600, εκεί θα είσαι λίγο οριακά. Αλλά σκέψου ότι πάντα εξαρτάται από το πως έγραψαν οι άλλοι, τα θέματα κτλ κτλ. Εσυ ξερεις τις δυνατότητες σου, πιστεύεις ότι στα μαθήματα θα μπορούσες να γράψεις ένα 17-17,5; Πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι αδύνατο και είναι τραγικό να κανεις επιπλέον ιδιαίτερα :eek: Απλά, αν δεν το ξερεις ήδη, η βάση στο σχέδιο είναι το 10. Αν γράψεις κάτω από 10 σε ένα από τα δυο ή και στα δυο, δεν μπορείς να δηλώσεις αρχιτεκτονική.

Έγραψα 13900 μόρια και το καλύτερό μου μάθημα ήταν η φυσική (15,4 πήρα). Εγώ πιστεύω ότι μπορώ να πιάσω τόσα μόρια, οι γονείς μου αμφιβάλλουν, γιατί αυτοί χρηματοδοτουν την προετοιμασία μου.
Εσύ έκανες δύο χρόνια σχέδιο, έτσι δεν είναι;
Όσο για το αν μπορώ να κρατήσω τα μόρια μου πρέπει να το σιγουρεψω ρωτώντας, καλύτερα, έναν καθηγητή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ναι ναι, δυο χρόνια έκανα,από τη Β λυκείου και έγραψα περίπου 16 στο ελεύθερο και 17,9 στο γραμμικό που ήταν μεγάλη έκπληξη, γιατί το 2014 ήταν πολύ δύσκολο το θέμα. Έκανες φροντιστήρια; Τα πήγαινες καλά στα διαγωνίσματα; Το αρνητικό στην περίπτωση σου είναι ότι θες μόνο Αθήνα, γιατί διαφορετικά σίγουρα θα μπορούσες να πιάσεις άλλες σχολές εκτός Αθήνας. Συζήτησε το με τους καθηγητές σου στο φροντιστήριο (αν έκανες),να σου πουν την άποψη τους, προσπάθησε και εσυ να συζητήσεις με τους γονείς σου να τους εξηγήσεις ότι θες να κανεις συνειδητοποιημένη προσπάθεια. Φέτος ήταν δύσκολα τα θέματα και πολλοί έγραψαν λιγότερο απ'οσο περίμεναν :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ναι ναι, δυο χρόνια έκανα,από τη Β λυκείου και έγραψα περίπου 16 στο ελεύθερο και 17,9 στο γραμμικό που ήταν μεγάλη έκπληξη, γιατί το 2014 ήταν πολύ δύσκολο το θέμα. Έκανες φροντιστήρια; Τα πήγαινες καλά στα διαγωνίσματα; Το αρνητικό στην περίπτωση σου είναι ότι θες μόνο Αθήνα, γιατί διαφορετικά σίγουρα θα μπορούσες να πιάσεις άλλες σχολές εκτός Αθήνας. Συζήτησε το με τους καθηγητές σου στο φροντιστήριο (αν έκανες),να σου πουν την άποψη τους, προσπάθησε και εσυ να συζητήσεις με τους γονείς σου να τους εξηγήσεις ότι θες να κανεις συνειδητοποιημένη προσπάθεια. Φέτος ήταν δύσκολα τα θέματα και πολλοί έγραψαν λιγότερο απ'οσο περίμεναν :hmm:

Για τα δύο χρόνια που εκανες σχέδιο έγραψες ικανοποιητικά! Εξαρτάται βέβαια από τα θέματα και πως έγραψαν οι άλλοι όπως λες.
Εγω έκανα φροντιστήριο από την Α λυκείου, απλώς στην Γ θεώρησα ότι αν διαβάζω όπως διαβάζω για το σχολείο θα πετύχω άνετα. Έπεσα στην παγίδα... Δεν το πήρα στα σοβαρά διότι δεν είχα κάποιο ουσιαστικό στόχο. Στα διαγωνίσματα που είχαμε στο φροντιστήριο έγραφα μέτρια, όσο για τον ΟΕΦΕ,όμως, δεν με ενδιέφερε. Διάβασα τους τελευταίους 3 μήνες εντατικά.
Εσύ με 20.900 μόρια περνουσες Αθήνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Για τα δύο χρόνια που εκανες σχέδιο έγραψες ικανοποιητικά! Εξαρτάται βέβαια από τα θέματα και πως έγραψαν οι άλλοι όπως λες.
Εγω έκανα φροντιστήριο από την Α λυκείου, απλώς στην Γ θεώρησα ότι αν διαβάζω όπως διαβάζω για το σχολείο θα πετύχω άνετα. Έπεσα στην παγίδα... Δεν το πήρα στα σοβαρά διότι δεν είχα κάποιο ουσιαστικό στόχο. Στα διαγωνίσματα που είχαμε στο φροντιστήριο έγραφα μέτρια, όσο για τον ΟΕΦΕ,όμως, δεν με ενδιέφερε. Διάβασα τους τελευταίους 3 μήνες εντατικά.
Εσύ με 20.900 μόρια περνουσες Αθήνα;


Ο βαθμός που πήρα στο γραμμικό ήταν από τους καλύτερους γιατί εκείνη την χρονια οι περισσότεροι δεν τα είχαν πάει καλά και πολλοί κόπηκαν. Το ΕΜΠ το 2014 ήταν παλι κάπου στα 19 και κάτι μόρια. Ουσιαστικά αυτό που με βοήθησε τόσο ώστε να μπορώ να πιάνω και ΕΜΠ ήταν ο βαθμός στο γραμμικό, γιατί σε σχέση με τους άλλους, είχα πολύ καλό βαθμό εκεί (περίμενα εντελώς ανάποδα αποτελέσματα γιατί συνήθως ήμουν πολύ καλή στο ελεύθερο αλλά στις εξετάσεις στο γραμμικό ήμουν πολύ ψύχραιμη και συνειδητοποιημένη, ήξερα τι λάθη έκανα συνηθως όποτε πρόσεξα πολύ ώστε να μην τα κάνω). Όποτε βλέπεις ότι όλα λειτουργούν συγκριτικά. Αν πιστεύεις ότι μπορείς να διαβάσεις πιο εντατικά και να πιάσεις τουλάχιστον ένα 17, θα σου έλεγα να το προσπαθήσεις. Ο ΟΕΦΕ δεν έχει καμία σχέση btw, δεν αξίζει καν να ασχοληθείς, εγώ ποτε δεν έγραψα τα διαγωνίσματα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sarahmara

Νεοφερμένος

Η sarahmara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το ερώτημά μου είναι το εξής: η Αρχιτεκτονική ασχολείται περισσότερο με το εξωτερικό ενός κτηρίου και την ένταξή του στο περιβάλλον ή με το εσωτερικό; Ρωτάω και γενικά για την αρχιτεκτονική αλλά και ειδικά για το συγκεκριμένο τμήμα του ΕΜΠ.
Θα το εκτιμούσα αν απαντούσαν και άτομα που είναι επαγγελματίες στο χώρο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ερώτημά μου είναι το εξής: η Αρχιτεκτονική ασχολείται περισσότερο με το εξωτερικό ενός κτηρίου και την ένταξή του στο περιβάλλον ή με το εσωτερικό; Ρωτάω και γενικά για την αρχιτεκτονική αλλά και ειδικά για το συγκεκριμένο τμήμα του ΕΜΠ.
Θα το εκτιμούσα αν απαντούσαν και άτομα που είναι επαγγελματίες στο χώρο.
Η μελέτη του Οδηγού Σπουδών που θα βρεις στο site του Τμήματος, θα λύσει τις απορίες σου.
Αν έχεις να ρωτήσεις κάτι πολύ συγκεκριμένο που δεν αναφέρεται εκεί, μπορείς να το κάνεις για να σου απαντήσουν οι συμφορουμίτες που σπούδασαν ή σπουδάζουν Αρχιτεκτονική.

@methexys Ετοιμάσου!:)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Το ερώτημά μου είναι το εξής: η Αρχιτεκτονική ασχολείται περισσότερο με το εξωτερικό ενός κτηρίου και την ένταξή του στο περιβάλλον ή με το εσωτερικό; Ρωτάω και γενικά για την αρχιτεκτονική αλλά και ειδικά για το συγκεκριμένο τμήμα του ΕΜΠ.
Θα το εκτιμούσα αν απαντούσαν και άτομα που είναι επαγγελματίες στο χώρο.
Εδω ειναι ενα αποσπασμα απο τα κατοχυρωμένα δια νομου επαγγελματικα δικαιωματα στο ΤΕΕ του αρχιτεκτωνα της οποιας σχολης. Απ ολα εχει.
Του λες τι θελεις και αυτος το σχεδιαζει το χτιζει το διαμορφώνει και στο παραδιδει.

2. Ο Αρχιτέκτονας Μηχανικός έχει τα εξής επαγγελματικά δικαιώματα:

α. Χωροθέτηση και περιβαλλοντική ένταξη και ενσωμάτωση κατασκευών.

β. Εκπόνηση Αρχιτεκτονικών Μελετών Κτηριακών Έργων.

γ. Εκπόνηση Ειδικών Αρχιτεκτονικών Μελετών, ενδεικτικά: κτήρια σε παραδοσιακό οικισμό, παραδοσιακό ή ιστορικό τμήμα πόλης, οικιστικό σύνολο που έχει χαρακτηρισθεί ως ιστορικό διατηρητέο μνημείο, καθώς και για κηρυγμένα διατηρητέα κτήρια ή νεότερα μνημεία - Διαμορφώσεις και επεμβάσεις σε κοινόχρηστους χώρους, σε οικιστικά σύνολα όταν πρόκειται για παραδοσιακούς οικισμούς, κηρυγμένους διατηρητέους ή ιστορικά κέντρα πόλεων.

δ. Εκπόνηση μελετών Παθητικής Πυροπροστασίας Κτηριακών Έργων.

ε. Αποτύπωση υφιστάμενων κτηρίων.

στ. Εκπόνηση μελετών ακουστικής κτηρίων και ηχομόνωσης.

ζ. Σχεδιασμός Εσωτερικών Χώρων.

η. Εκπόνηση μελετών περιβάλλοντος χώρου.

θ. Εκπόνηση μελετών φωτισμού και ανάδειξης κτηρίων και συνόλων ως προς τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό.

ι. Βιοκλιματικός σχεδιασμός κτηρίων και αρχιτεκτονικών συνόλων.

ια. Εκπόνηση Χωροταξικών και Ρυθμιστικών μελετών, Ειδικών Χωροταξικών Πλαισίων και Περιφερειακών Ειδικών Πλαισίων.

ιβ. Εκπόνηση μελετών Αστικού Σχεδιασμού, Αστικής αναζωογόνησης, Αστικής ανάπλασης και Ολοκληρωμένης Αστικής Παρέμβασης.

ιγ. Εκπόνηση μελετών Αρχιτεκτονικής Τοπίου εκτός των μελετών φυτοτεχνικής διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου και έργων πρασίνου.

ιδ. Εκπόνηση μελετών βιοκλιματικής ή περιβαλλοντικής αναβάθμισης, επανάχρησης και επανασχεδιασμού υφιστάμενων υπαίθριων χώρων και τμημάτων πόλης.

ιε. Εκπόνηση πολεοδομικών και ρυμοτομικών μελετών, Τοπικών και Ειδικών Χωρικών Σχεδίων και άλλων αντίστοιχων πολεοδομικών και ρυμοτομικών μελετών.

ιστ. Εκπόνηση Πολεοδομικών Σχεδίων Εφαρμογής Περιλαμβάνουν πολεοδομικό σχέδιο και πράξη εφαρμογής.

ιζ. Εκπόνηση μελετών χωροθέτησης κτηρίων, εγκαταστάσεων και δραστηριοτήτων επιχειρήσεων, ειδικών χρήσεων και οργανωμένων υποδοχέων και κατάρτιση γενικής διάταξης (Master Plan).

ιη. Εκπόνηση μελετών χωρικής ανάπτυξης (τοπικής και περιφερειακής) και επιχειρησιακών προγραμμάτων.

ιθ. Εκπόνηση κοινωνικών, οικονομικών και γεωγραφικών μελετών.

κ. Σχεδιασμός επί υπάρχοντος τοπογραφικού διαγράμματος του προς αδειοδότηση κτηρίου και του περιβάλλοντος χώρου για την έκδοση αδειών δόμησης.

κα. Εκπόνηση μελετών και έργων οργάνωσης και διαχείρισης γεωγραφικών πληροφοριών και εφαρμογή μεθόδων τηλεπισκόπησης (εκτός φωτογραμμετρικών) και συστημάτων γεωγραφικών πληροφοριών.

κβ. Εκπόνηση Στατικών μελετών πλην των ειδικών κατασκευών: ειδικές θεμελιώσεις, κελυφωτές κατασκευές προεντεταμένου σκυροδέματος, μεταλλικές κατασκευές, ξύλινες κατασκευές.

κγ. Εκπόνηση μελετών Συγκοινωνιακών Έργων και κυκλοφοριακών Μελετών. Μελετών με συνυπογραφή για τα ζητήματα αρχιτεκτονικού σχεδιασμού όπου απαιτείται.

κδ. Διαχείριση και εκτίμηση (αξιών γης και λοιπών ακινήτων, τρωτότητας, διακινδύνευσης).

κε. Ανάπτυξη, σχεδιασμός υλικών και έλεγχος ποιότητας.

κστ. Εκπόνηση μελετών υδραυλικών εγκαταστάσεων κτηρίων.

κζ. Εκπόνηση μελετών ενεργειακής απόδοσης, αναβάθμισης και εξοικονόμησης ενέργειας κτηριακού κελύφους.

κη. Ενεργειακοί έλεγχοι/επιθεωρήσεις.

κθ. Εκπόνηση Περιβαλλοντικών μελετών και μελετών Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων και Στρατηγικής Περιβαλλοντικής Εκτίμησης.

λ. Εκπόνηση μελετών Φυτοτεχνικής Διαμόρφωσης Περιβάλλοντος Χώρου και μελετών Έργων Πρασίνου
 
Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Το ερώτημά μου είναι το εξής: η Αρχιτεκτονική ασχολείται περισσότερο με το εξωτερικό ενός κτηρίου και την ένταξή του στο περιβάλλον ή με το εσωτερικό; Ρωτάω και γενικά για την αρχιτεκτονική αλλά και ειδικά για το συγκεκριμένο τμήμα του ΕΜΠ.
Θα το εκτιμούσα αν απαντούσαν και άτομα που είναι επαγγελματίες στο χώρο.
Στις αρχιτεκτονικές σχολές, εκτός από τεχνικές και κατασκευαστικές λεπτομέρειες που θα μάθεις, δίνεται έμφαση στην διαδικασία σχεδιασμού του κτηρίου σαν σύνολο. Σε αυτή την διαδικασία πρέπει να δώσεις απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματα ώστε να σχεδιάσεις το τελικό κτήριο. Δηλαδή, πρέπει να βρεις πώς αυτό εντάσσεται στο περιβάλλον, τι προσανατολισμό θα έχει, ποια μορφή πρέπει να έχει και γιατί, πώς πρέπει να διαρθρωθούν οι εσωτερικοί χώροι, πώς πρέπει να είναι οι όψεις του, πώς πρέπει να είναι ο εξωτερικός ελεύθερος χώρος, δηλαδή τυχόν χώροι πρασίνου κτλ. Όπως καταλαβαίνεις ασχολείσαι σίγουρα με το εξωτερικό του κτηρίου. Στο εσωτερικό δεν δίνεται έμφαση σε λεπτομέρειες, όπως πχ. στην διακόσμηση, παρά μόνο σε μια βασική τοποθέτηση κάποιων βασικών επίπλων, εκτός και αν το μάθημα ή ο καθηγητής απαιτεί λεπτομερή σχεδιασμό του εσωτερικού. Νομίζω ότι αυτά ισχύουν λίγο πολύ για όλες τις σχολές (έχω μια μικρή επιφύλαξη για Πάτρα και Κρήτη γιατι δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει εκεί).
Γενικά, αν θες να ασχοληθείς καθαρά με εσωτερικούς χώρους, διακόσμηση, χρώματα κτλ, δηλαδή αυτό που λέμε interior design, θα ήταν καλύτερα να πας στην αντίστοιχη σχολή αρχιτεκτονικής εσωτερικών χώρων.Το ΕΜΠ είναι αρκετά τεχνικό απ'όσο ξέρω, δεν νομίζω να ασχοληθείς με interior.
Ωστόσο, στη σχολή ακόμα κι αν δεν ασχοληθείς λεπτομερώς με interior, λόγω ιστορίας αρχιτεκτονικής που θα κάνεις ή διάφορων άλλων εργασιων, μαθαίνεις αρκετά πράγματα και αν το ψάξεις και λίγο μόνος σου, μπορείς άνετα να ασχοληθείς με interior design στην δουλειά σου. Δηλαδή ένας αρχιτέκτονας εννοείται πως μπορεί να ασχοληθεί με interior design και μάλιστα έχει τεράστιο πλεονέκτημα από διακοσμητές και άλλους διάφορους που τελειώνουν ΙΕΚ, κτλ. Έχουν δει πολλά, πάρα πολλά τα ματακια μου :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Ξεκινάω προετοιμασία για κατατακτήριες Αρχιτεκτονικής. Κατά κύριο λόγο, θα ήθελα να δώσω στο ΕΜΠ, αλλά φυσικά θα δώσω και σε άλλες πόλεις. Τα μαθήματα και τα λοιπά τα ξέρω, αλλά πέραν των μαθημάτων, τι άλλο μπορώ να κάνω ώστε να είμαι όσο το δυνατόν πιο καλά προετοιμασμένος; Εννοώ κάτι από μόνος μου. Ίσως να ακούγεται υπερβολικό, αλλά ανακάλυψα σχετικά αργά τι θέλω να κάνω, είμαι αρκετά χαρούμενος και δε θέλω να αφήσω περιθώριο αποτυχίας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top