Μέλη Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
25/11/2013

Πολιτικοί Μηχανικοί: 34654
Αρχιτέκτονες Μηχανικοί: 22750
Αγρονόμοι-Τοπογράφοι Μηχανικοί: 7337
Μηχανολόγοι Μηχανικοί: 17907
Ναυπηγοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί: 1872
Ναυπηγοί Μηχανικοί: 122
Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί: 19347
Μηχανολόγοι-Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί: 3424
Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί: 4402
Χημικοί Μηχανικοί: 10907
Μεταλλειολόγοι-Μεταλλουργοί Μηχανικοί: 2917

Σύνολο: 124886

05/09/2014

Πολιτικοί Μηχανικοί: 34654
Αρχιτέκτονες Μηχανικοί: 22750
Αγρονόμοι-Τοπογράφοι Μηχανικοί: 7337
Μηχανολόγοι Μηχανικοί: 17907
Ναυπηγοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί: 1872
Ναυπηγοί Μηχανικοί: 122
Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί: 19348
Μηχανολόγοι-Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί: 3424
Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί: 4401
Χημικοί Μηχανικοί: 10907
Μεταλλειολόγοι-Μεταλλουργοί Μηχανικοί: 2917

Σύνολο: 124886

Αμετάβλητος ο αριθμός των μελών του ΤΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Αμετάβλητος ο αριθμός των μελών του ΤΕΕ.
Που είναι εκείνο το πουλί ο trapex να μας πει ότι "παρά τα όσα ακούγονται οι νέοι διπλωματούχοι μηχανικοί συνεχίζουν να γράφονται στο ΤΕΕ"!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trapex

Νεοφερμένος

Ο trapex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Που είναι εκείνο το πουλί ο trapex να μας πει ότι "παρά τα όσα ακούγονται οι νέοι διπλωματούχοι μηχανικοί συνεχίζουν να γράφονται στο ΤΕΕ"!:rolleyes:

χαίρεσαι να βλέπεις να μην γράφονται στο ΤΕΕ ε ;
Εγγραφες γινονται , λάβε υπόψιν σου και τις συνταξιοδοτήσεις ορισμένων και μερικά μέλη που διαγράφονται λόγω οικονομικών προβλημάτων ενδεχομένως. Τουλάχιστον ο αριθμός των μελών δεν μειώνεται αλλά παραμένει σταθερός και αυτό κάτι ειναι !

Όταν εγω έδινα εξετάσεις πριν κανα χρόνο, δίναμε τουλάχιστον καμια 100η άτομα όλων των ειδικοτήτων βέβαια και σε περιφερειακό τμήμα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
χαίρεσαι να βλέπεις να μην γράφονται στο ΤΕΕ ε ;
Εγγραφες γινονται , λάβε υπόψιν σου και τις συνταξιοδοτήσεις ορισμένων και μερικά μέλη που διαγράφονται λόγω οικονομικών προβλημάτων ενδεχομένως. Τουλάχιστον ο αριθμός των μελών δεν μειώνεται αλλά παραμένει σταθερός και αυτό κάτι ειναι !

Όταν εγω έδινα εξετάσεις πριν κανα χρόνο, δίναμε τουλάχιστον καμια 100η άτομα όλων των ειδικοτήτων βέβαια και σε περιφερειακό τμήμα !
Ομολογώ πως νιώθω ικανοποίηση να βλέπω έναν από τους μεγαλύτερους και πιο ποταπούς νταβάδες του σύγχρονου Ελληνικού κράτους σε κατάσταση απαξίωσης, πόσο μάλλον όταν παρεμπόδισε τη δραστηριότητα του δικού μου κλάδου όσο κανείς άλλος κι εξακολουθεί να το κάνει όσο δύναται...

Εσένα το πόσα μέλη έχει το Τ.Ε.Ε., πόσο υγιές ή ασθενές είναι το ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ. σε τι ακριβώς σε εξυπηρετεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Trapex, στο μητρώο των μελών του ΤΕΕ περιλαμβάνονται όλα τα μέλη, τόσο τα ενεργά (τακτικά μέλη) όσο και τα συνταξιοδοτηθέντα (ομότιμα μέλη) και τα αποθανόντα μέλη καθώς και τα επίτιμα μέλη. Κάποια από τα 124886 μέλη δεν ζουν πια και άλλα έχουν συνταξιοδοτηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

trapex

Νεοφερμένος

Ο trapex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ομολογώ πως νιώθω ικανοποίηση να βλέπω έναν από τους μεγαλύτερους και πιο ποταπούς νταβάδες του σύγχρονου Ελληνικού κράτους σε κατάσταση απαξίωσης, πόσο μάλλον όταν παρεμπόδισε τη δραστηριότητα του δικού μου κλάδου όσο κανείς άλλος κι εξακολουθεί να το κάνει όσο δύναται...

Εσένα το πόσα μέλη έχει το Τ.Ε.Ε., πόσο υγιές ή ασθενές είναι το ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ. σε τι ακριβώς σε εξυπηρετεί;

Χαλάρωσε το ότι δεν αυξήθηκαν τα μέλη δεν σημαίνει ότι απαξιώθηκε κοινωνικά το ΤΕΕ απλά περνάει κρίση η χώρα και προφανώς δεν έχουν όλοι την οικονομική ευχέρεια για τις εισφορές. Με την ανακαμψη της οικονομίας θα επανέλθει και αυτό όπως και αλλα τόσα ταμεία .
Η παρεμπόδιση του δικού σου κλάδου είναι μεγάλη συζήτηση, Δεν φταίει το ΤΕΕ που τα ΤΕΙ γίνανεα για ψηφοθηρικούς λόγους 4ετής σχολές και έπειτα ΑΤΕΙ..
Με εξυπηρετεί γιατί είναι το ταμείο μου , αυτο που διασφαλίζει τα επ. δικαιώματα μου. Τόσο απλά !
Οι ΤΕ έχετε αν δεν κάνω λάθος δικό σας ταμείο απο το οποίο μπορείτε να ζητήσετε το λόγο για τα ενδεχόμενα κεκτημένα σας.

Trapex, στο μητρώο των μελών του ΤΕΕ περιλαμβάνονται όλα τα μέλη, τόσο τα ενεργά (τακτικά μέλη) όσο και τα συνταξιοδοτηθέντα (ομότιμα μέλη) και τα αποθανόντα μέλη καθώς και τα επίτιμα μέλη. Κάποια από τα 124886 μέλη δεν ζουν πια και άλλα έχουν συνταξιοδοτηθεί.

οκ δεν το γνωριζα, γενικά πάντως σε εξετάσεις γράφονται νέα μέλη. Μόνο όταν έδινα εγω σε περιφερειακό τμήμα του ΤΕΕ ήταν καμια 100η άτομα , Τώρα αν μερικοί απο αυτούς μετά διαγράφονται δεν το ξέρω.
Και το γεγονός πάντως ότι παραμένει σταθερός ο αριθμός σε μια τόσο δύσκολη περίοδο κάτι είναι !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Χαλάρωσε το ότι δεν αυξήθηκαν τα μέλη δεν σημαίνει ότι απαξιώθηκε κοινωνικά το ΤΕΕ απλά περνάει κρίση η χώρα και προφανώς δεν έχουν όλοι την οικονομική ευχέρεια για τις εισφορές. Με την ανακαμψη της οικονομίας θα επανέλθει και αυτό όπως και αλλα τόσα ταμεία .
Η παρεμπόδιση του δικού σου κλάδου είναι μεγάλη συζήτηση, Δεν φταίει το ΤΕΕ που τα ΤΕΙ γίνανεα για ψηφοθηρικούς λόγους 4ετής σχολές και έπειτα ΑΤΕΙ..
Με εξυπηρετεί γιατί είναι το ταμείο μου , αυτο που διασφαλίζει τα επ. δικαιώματα μου. Τόσο απλά !
Οι ΤΕ έχετε αν δεν κάνω λάθος δικό σας ταμείο απο το οποίο μπορείτε να ζητήσετε το λόγο για τα ενδεχόμενα κεκτημένα σας.



οκ δεν το γνωριζα, γενικά πάντως σε εξετάσεις γράφονται νέα μέλη. Μόνο όταν έδινα εγω σε περιφερειακό τμήμα του ΤΕΕ ήταν καμια 100η άτομα , Τώρα αν μερικοί απο αυτούς μετά διαγράφονται δεν το ξέρω.
Και το γεγονός πάντως ότι παραμένει σταθερός ο αριθμός σε μια τόσο δύσκολη περίοδο κάτι είναι !!
Προσωπικά από τους συναδέλφους μου και όσους εργάζονται σε σοβαρές εταιρίες σε Ελλάδα (όσες απέμειναν) και Εξωτερικό αυτό που εισπράττω είναι ότι κανένας δε λογαριάζει το Τ.Ε.Ε. ως φορέα και γενικά η εικόνα είναι εδώ και χρόνια άκρως αρνητική (και δικαίως)...για κάποιους είναι αναγκαίο κακό, για κάποιους είναι αδιάφορο και για κάποιους άλλους (π.χ. εγώ) είναι μια μαφία της οποίας το κατώφλι ελπίζω να μη χρειαστεί να περάσω ποτέ...
Τα περί επαγγελματικών δικαιωμάτων των Τ.Ε.Ι. κ.λπ. αποτελούν ιδιαιτέρως "λεπτό" ζήτημα για αυστηρά διαβασμένους, ας μη πάμε σε αυτό γιατί συν τοις άλλοις δεν έχει και κάνα νόημα, όσο χεσμένο έχετε το Τ.Ε.Ε. εσείς άλλο τόσο το έχουμε κι εμείς (όσοι ξέρουμε τι μας γίνεται τουλάχιστον, γιατί υπάρχουν και πολλά χαϊβάνια μηχανικοί Τ.Ε. που θεωρούν την εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. "παράσημο")...

Η ερώτηση μου προέκυψε απ' την εντύπωση "οπαδού" που δίνεις, ο οποίος θεωρεί "μεγάλη" την ομάδα του (είτε αυτή λέγεται ΤΣΜΕΔΕ είτε Τ.Ε.Ε.) και δε βλέπεις τη σκληρή πραγματικότητα, με αποτέλεσμα να πετάς αλλεπάλληλα μαργαριτάρια (μια για το "υγιές ΤΣΜΕΔΕ", δύο για την ανθίζουσα βάση μελών του Τ.Ε.Ε. κι απ' ότι βλέπω τώρα πήγες και στην "ανάκαμψη της Ελληνικής οικονομίας":lol:) τα οποία δυστυχώς δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την υπομονή που έχει ο Civilaraς να κάτσω να αντικρούσω, ευτυχώς που τον έχουμε εδώ και βάζει τα πράγματα στη σωστή βάση...

Τέλος για τα 100 άτομα που δίνατε εξετάσεις δεν εκπλήσσομαι έτσι κάνουν οι "σκεπτόμενοι" νέοι μας, δίνουν εξετάσεις σαν διπλωματούχοι εγχώριων πολυτεχνείων (της πλάκας σε σχέση με τις αντίστοιχες που ακολουθεί το Τ.Ε.Ε. για πτυχιούχους εξωτερικού κ.α. ειδικές κατηγορίες επομένως αποτελούν δέλεαρ) με το σκεπτικό του "να γράψω άλλη μια σειρά στο βιογραφικό μου", "να πάρω άλλο ένα χαρτί", "να δηλώνω μέλος Τ.Ε.Ε." κ.λπ. και μετά που μπαίνουν στο λούκι κλαίγονται γιατί δεν έχουν να πληρώσουν εισφορές και ψάχνουν απεγνωσμένα διαφυγή λες και δεν ήξεραν που έμπλεκαν!:rolleyes:
Αυτοί εί(μα)στε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trapex

Νεοφερμένος

Ο trapex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Προσωπικά από τους συναδέλφους μου και όσους εργάζονται σε σοβαρές εταιρίες σε Ελλάδα (όσες απέμειναν) και Εξωτερικό αυτό που εισπράττω είναι ότι κανένας δε λογαριάζει το Τ.Ε.Ε. ως φορέα και γενικά η εικόνα είναι εδώ και χρόνια άκρως αρνητική (και δικαίως)...για κάποιους είναι αναγκαίο κακό, για κάποιους είναι αδιάφορο και για κάποιους άλλους (π.χ. εγώ) είναι μια μαφία της οποίας το κατώφλι ελπίζω να μη χρειαστεί να περάσω ποτέ...
Την άποψη για το ΤΕΕ όλων των ΤΕ την ξέρω ότι είναι αρνητική.

Τα περί επαγγελματικών δικαιωμάτων των Τ.Ε.Ι. κ.λπ. αποτελούν ιδιαιτέρως "λεπτό" ζήτημα για αυστηρά διαβασμένους, ας μη πάμε σε αυτό γιατί συν τοις άλλοις δεν έχει και κάνα νόημα, όσο χεσμένο έχετε το Τ.Ε.Ε. εσείς άλλο τόσο το έχουμε κι εμείς (όσοι ξέρουμε τι μας γίνεται τουλάχιστον, γιατί υπάρχουν και πολλά χαϊβάνια μηχανικοί Τ.Ε. που θεωρούν την εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. "παράσημο")...

Έγινε λεπτό ζήτημα γιατί κάποιοι κυβερνώντες μας έφεραν σε αυτη τη θέση για να πάρουν ψηφαλάκια ! Προφανώς δεν έφτανε σε μια χώρα 10 εκατομμυρίων η υπερπληθώρα Διπλωματούχων Μηχανικών, έπρεπε να υπάρξουν και 4ετη προγράμματα :whistle:

Η ερώτηση μου προέκυψε απ' την εντύπωση "οπαδού" που δίνεις, ο οποίος θεωρεί "μεγάλη" την ομάδα του (είτε αυτή λέγεται ΤΣΜΕΔΕ είτε Τ.Ε.Ε.) και δε βλέπεις τη σκληρή πραγματικότητα, με αποτέλεσμα να πετάς αλλεπάλληλα μαργαριτάρια (μια για το "υγιές ΤΣΜΕΔΕ", δύο για την ανθίζουσα βάση μελών του Τ.Ε.Ε. κι απ' ότι βλέπω τώρα πήγες και στην "ανάκαμψη της Ελληνικής οικονομίας":lol:) τα οποία δυστυχώς δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την υπομονή που έχει ο Civilaraς να κάτσω να αντικρούσω, ευτυχώς που τον έχουμε εδώ και βάζει τα πράγματα στη σωστή βάση...
Δεν θεωρω καμια ομάδα μεγάλη, απλα ειναι το ταμείο μου καλώς ή κακώς το οποίο με εξασφαλίζει, όπως εσύ "οπαδικά" στρέφεσαι εναντίον του ετσι και εγω το υποστηρίζω !
Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος πάνω στην εμονή σου για το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ. Ξεχνάς ότι περνάμε σαν χώρα μια πολύ δύσκολη περίοδο στην οποία όλα μα όλα τα ταμεία είναι σχεδόν κατεστραμένα. Μέσα σε αυτον τον κακό χαμό το ΤΣΜΕΔΕ συγκριτικά με άλλα ταμεία είναι σε πλεονεκτηκότερη θέση.

Όσον αναφορά την οικονομία της χώρας αναπόφευκτα θα επανέλθει σε κάποια χρόνια !

Τέλος για τα 100 άτομα που δίνατε εξετάσεις δεν εκπλήσσομαι έτσι κάνουν οι "σκεπτόμενοι" νέοι μας, δίνουν εξετάσεις σαν διπλωματούχοι εγχώριων πολυτεχνείων (της πλάκας σε σχέση με τις αντίστοιχες που ακολουθεί το Τ.Ε.Ε. για πτυχιούχους εξωτερικού κ.α. ειδικές κατηγορίες επομένως αποτελούν δέλεαρ) με το σκεπτικό του "να γράψω άλλη μια σειρά στο βιογραφικό μου", "να πάρω άλλο ένα χαρτί", "να δηλώνω μέλος Τ.Ε.Ε." κ.λπ. και μετά που μπαίνουν στο λούκι κλαίγονται γιατί δεν έχουν να πληρώσουν εισφορές και ψάχνουν απεγνωσμένα διαφυγή λες και δεν ήξεραν που έμπλεκαν!:rolleyes:
Αυτοί εί(μα)στε...
Εγω υποστήριζα ότι δεν χρειάζονται καν εξετάσεις για τους εγχώριους Διπλωματούχους καθώς έτσι απαξιώνεται το ίδιο το Δίπλωμα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δυστυχώς τα τελευταία δύο χρόνια πληθώρα μελών του ΤΕΕ έχουν αιτηθεί τη διαγραφή τους και η αίτησή τους έχει εγκριθεί. Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς από τα πρακτικά των συνεδριάσεων της ΔΕ του ΤΕΕ. Έχει παρουσιαστεί το φαινόμενο σε μία μόνο ημερήσια διάταξη της ΔΕ να περιλαμβάνονται οι αιτήσεις διαγραφής 50 μελών του ΤΕΕ. Στα μητρώα του ΤΕΕ, τα διαγραμμένα μέλη δεν αφαιρούνται και δεν αναφέρονται ως διαγραμμένα. Συνεπώς τα τακτικά μέλη του ΤΕΕ είναι αισθητά λιγότερα από αυτά που περιλαμβάνονται στα μητρώα του ΤΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Το έχω ξαναπεί και αλλού, το ξαναλέω κι εδώ.
Το πρόβλημα είναι η μετεξέλιξη ενός επιμελητηρίου από εισηγητή σε λόμπυ, καθορίζοντας ολοένα και περισσότερο ευαίσθητους τομείς της Ελληνικής τεχνικής και όχι μόνο καθημερινότητας.

Του αναγνωρίζω ότι έχει προσφέρει πολλά καλά στην ελληνική κοινωνία (έως και οικονομία, βλέπε προτάσεις για έργα υποδομής, Τράπεζα Αττικής κ.α. ) , αλλά δεν παραβλέπω για κανένα λόγο τα κακά που έχει κάνει.

Προσωπικά θέλω να υπάρχει ένας ενιαίος οργανισμός για τους μηχανικούς στην Ελλάδα, αλλά σίγουρα όχι το φαύλο σημερινό ΤΕΕ το οποίο και δεν αναγνωρίζω σε καμία περίπτωση ως εκπρόσωπο των μηχανικών της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την ανεύρεση εξωτερικών συνεργατών για την υλοποίηση του έργου με τίτλο «Ψηφιοποίηση Μητρώου ΤΕΕ» (27/06/2013)
https://www.cais.upatras.gr/sites/www.cais.upatras.gr/files/prosklisi_psif_mitrwo_tee.pdf

Επαναπροκήρυξη: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την ανεύρεση εξωτερικών συνεργατών για την υλοποίηση του έργου με τίτλο «Ψηφιοποίηση Μητρώου ΤΕΕ» (12/02/2014)
https://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/TEE_HOME_NEW/anakoinwseis/prosklisi.pdf

Β΄ Επαναπροκήρυξη: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την ανεύρεση εξωτερικών συνεργατών για την υλοποίηση του έργου με τίτλο «Ψηφιοποίηση Μητρώου ΤΕΕ» (21/11/2014)
https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/7Δ6Π46Ψ842-ΤΗΘ/document?inline=true
https://diavgeia.gov.gr/doc/76ΛΣ46Ψ842-Ε8Ε?inline=true
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Αποκλειστικό: Βόμβα ΣτΕ για αναδρομική αύξηση εισφορών σε 120.000 μηχανικούς
Απόφαση-βόμβα με την οποία 120.000 μηχανικοί ασφαλισμένοι στο ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ θα κληθούν να πληρώσουν αναδρομικά από τον Ιούλιο του 2011 αυξημένες εισφορές στο Ταμείο τους εξέδωσε το Συμβούλιο της Επικρατείας.

Η απόφαση δεν έχει ακόμη δημοσιευτεί επισήμως από το ΣτΕ αλλά ήδη, σύμφωνα με πληροφορίες, την έχει στα χέρια του το ΤΕΕ και έχει ανάψει φωτιά σε όλο τον κλάδο των μηχανικών γιατί ουσιαστικά τους υποχρεώνει να καταβάλουν αναδρομικά τις αυξημένες εισφορές που θεσπίστηκαν με το νόμο 3986/2011 καθώς το ανώτατο δικαστήριο έκρινε ότι είναι συνταγματικές, απορρίπτοντας την προσφυγή του ΤΕΕ που ζητούσε να μην ισχύουν οι νέες εισφορές λόγω αντισυνταγματικότητας!

Πάγωσε η εφαρμογή
Σημειώνεται ότι μέχρι να τελεσιδικήσει η προσφυγή το Ταμείο των μηχανικών (ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ) πήρε απόφαση να παγώσει την εφαρμογή του νόμου από τον Απρίλιο του 2013. Παρότι η απόφαση αυτή δεν βρήκε τότε σύμφωνα όλα τα μέλη της Διοίκησης, εντούτοις η πλειοψηφία της διοικούσας επιτροπής του ΤΣΜΕΔΕ επέβαλε το «δεν πληρώνω» και ακύρωσε την εφαρμογή του νόμου. Σθεναρή αντίδραση στην αύξηση των εισφορών είχε προβάλει τότε, από τη θέση του προέδρου του ΤΕΕ, ο Χρ. Σπίρτζης, ο οποίος σήμερα είναι αναπληρωτής υπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων με την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ.

Το βασικό επιχείρημα ήταν ότι ο κλάδος των μηχανικών αδυνατούσε να επωμιστεί την αύξηση των εισφορών εξαιτίας της κρίσης που είχε προκαλέσει στον κατασκευαστικό τομέα η οικονομική ύφεση.

Παρά ταύτα όμως το ΣτΕ έκρινε ότι δεν υπάρχει θέμα αντισυνταγματικότητας στην αύξηση των εισφορών, απορρίπτοντας την προσφυγή του ΤΕΕ.

Οι 120.000 μηχανικοί είναι πλέον αντιμέτωποι με την εφαρμογή ενός νόμου που «τους υποχρεώνει» να καταβάλουν αυξημένες τις ασφαλιστικές εισφορές 8 εξαμήνων, δεδομένου ότι οι πληρωμές στο Ταμείο τους είναι εξαμηνιαίες.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι κατά μέσο όρο η μηνιαία εισφορά είναι 350 ευρώ, προκύπτει ότι το συνολικό ποσό που θα κληθούν να καταβάλουν οι ασφαλισμένοι του ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ αγγίζει τα 336 εκατ. ευρώ, δηλαδή το κατά κεφαλήν κόστος από τις οφειλές των απλήρωτων εισφορών της περασμένης τετραετίας είναι 2.800 ευρώ στον κάθε ασφαλισμένο!

Το θέμα είναι ήδη γνωστό στο υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και μάλιστα έχουν βολιδοσκοπηθεί πιθανές λύσεις, όπως η ένταξη των οφειλών από τη μη πληρωμή των αυξημένων εισφορών στη ρύθμιση των 100 δόσεων.


ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΤΙΚΟΣ
kkatikos@e-typos.com

https://www.e-typos.com/gr/oikonomia...dromiki-auxisi-eisforon-se-120000-mihanikous/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Σήμερα έμαθα τις νέες μου εισφορές του ΕΦΚΑ. Συνολικά μου έρχονται πολύ μικρότερες εισφορές. Γλυτώνω >1000 ευρώ/χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Σήμερα έμαθα τις νέες μου εισφορές του ΕΦΚΑ. Συνολικά μου έρχονται πολύ μικρότερες εισφορές. Γλυτώνω >1000 ευρώ/χρόνο.

Τη χθεσινή εγκύκλιο την είδες;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Τη χθεσινή εγκύκλιο την είδες;:whistle:

:( Όχι

edit: Κατάλαβα είναι χωρίς το ΕΦΑΠΑΞ και το επικουρικό. Όπως είχα πριν καιρό το μέτρο πλήγει κυρίως τα υψηλά εισοδήματα κάτι που είναι δεδομένο ότι θα μειώσει τις θέσεις εργασίας.

Μοναδική λύση του ασφαλιστικού είναι να μειωθούν οι συντάξεις δραστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μοναδική λύση του ασφαλιστικού είναι να μειωθούν οι συντάξεις δραστικά.

Μοναδικη λυση ειναι να καταλαβουμε οτι χωρις εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα, ο λογαριασμος δεν βγαινει. Οσο και να μειωθουν οι συνταξεις, αν δεν μειωθει η ανεργια δουλεια δεν γινεται. Πρεπει να αυξηθει το ποσοστο που συμβαλλουν οι εισφορες και να μειωθει η επιδοτηση του κρατους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μοναδικη λυση ειναι να καταλαβουμε οτι χωρις εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα, ο λογαριασμος δεν βγαινει. Οσο και να μειωθουν οι συνταξεις, αν δεν μειωθει η ανεργια δουλεια δεν γινεται. Πρεπει να αυξηθει το ποσοστο που συμβαλλουν οι εισφορες και να μειωθει η επιδοτηση του κρατους.

Είναι ένας φαύλος κύκλος που από κάπου πρέπει να σπάσει όμως. Η ανεργία δύσκολα θα μειωθεί αν δεν πέσουν οι συντάξεις καθώς χωρίς μειώσεις σε συντάξεις το κράτος δεν μπορεί να κόψει φορολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Για τους επιστήμονες (δικηγόροι, μηχανικοί, ιατροί, φαρμακοποιοιί) οι εισφορές αυξάνονται κατά 10% (7% για την επικουρική, 3% για το εφάπαξ). Μάλιστα θα τα πληρώσουμε αναδρομικά από 1/1/2017.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top