Dalf C1

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν θα βοηθήσω, το ξέρω, αλλά χωρίς προετοιμασία θα πας να δώσεις; Καθηγητή δεν έχεις να ρωτήσεις;

Επειδή είχα δώσει κατευθείαν c2 δεν ξέρω τη δομή του c1 αλλά αν προλαβαίνεις να γράψεις τι ζητάνε οι εκφωνήσεις να σου πούμε. Καλά κι εσυ, γιατί το άφησες για τελευταία μέρα;

Αν έδωσες ήδη ελπίζω να τα πήγες καλά! :)

Ευχαριστω για το μυνημα!
Εχω κανει προετοιμασια και μαλιστα χθες στα γραπτα-ακουστικα τα πηγα(πιστευω) σχετικα καλα.
Απλα μαλλον ειναι το αγχος της τελευταιας στιγμης και ενω θεωρητικα αυτες οι απαντησεις μου εχουν απαντηθει απο την καθηγητρια μου,ελεγα μηπως απο πειρα καποιος εχει αλλη αποψη...
βασικα βλακειες. :P αυτο το ατιμο το αγχος θα με φαει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Η εμπειρία μου στα προφορικά τόσα χρόνια (παλιά καραβάνα) μου έχει διδάξει ότι πρέπει να εισαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμος και χαμογελαστός. Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, ακόμα κι αν δεν έχεις καταλάβει κάτι, ζητάς διευκρινίσεις κι όλα μια χαρά! Ειδικά στα προφορικά το θέμα δεν είναι να μιλάς σαν μαγνητόφωνο μη τυχόν κάνεις λάθος, αλλά να ρέει με φυσικότητα ο λόγος σου!

Το c1 είναι απαιτητικό αλλά αν έχεις προετοιμαστεί όλα θα πάνε μια χαρά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Έχω κάνει Prepadalf C1, Roboly C1(και τα ακουστικά τους) + Αtout c1 ακουστικά, αλλά, επειδή έκλεισε ο Kauffman, πλέον Atout c1 ecrit...πουθενά! Υπάρχει κάποιο βιβλίο καλό, για να το κάνω μέχρι να δώσω(17 Μαϊου); Επίσης, δε θα είχα πρόβλημα να πάρω και βιβλίο dalf c2, αλλά δε γνωρίζω αν το format είναι το ίδιο! Aidez-moi!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Έχω κάνει Prepadalf C1, Roboly C1(και τα ακουστικά τους) + Αtout c1 ακουστικά, αλλά, επειδή έκλεισε ο Kauffman, πλέον Atout c1 ecrit...πουθενά! Υπάρχει κάποιο βιβλίο καλό, για να το κάνω μέχρι να δώσω(17 Μαϊου); Επίσης, δε θα είχα πρόβλημα να πάρω και βιβλίο dalf c2, αλλά δε γνωρίζω αν το format είναι το ίδιο! Aidez-moi!
bon..l`ami je crois que tu es bien preparé!tu as fait/examiné presque tous les livres concernant ce niveau...je te proposerais quand même de faire beaucoup de révisions...d`écrire beaucoup de textes(essais ou synthèses)...pour moi, tout ira bien!et encore une chose..pour améliorer ton niveau à la compréhension de l`oral,écoute de la musique française,des stations françaises ou des séries télévisées en français...ou le tv5 monde!tu fais des cours particuliers ou tu te prépares tout seul?(excuse-moi de mes fautes).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Κανείς που να έδωσε σήμερα? Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Κανείς που να έδωσε σήμερα? Πώς σας φάνηκαν τα θέματα?

Τι; Είχε εξετάσεις και σήμερα; Εγώ νόμισα ότι είχαν γίνει όλες τον Μάιο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Τι; Είχε εξετάσεις και σήμερα; Εγώ νόμισα ότι είχαν γίνει όλες τον Μάιο... :hmm:

Τα γραπτά ήταν τον μάιο και τα προφορικά σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τα γραπτά ήταν τον μάιο και τα προφορικά σήμερα...

Ξέρω άτομο που έδινε προφορικά τον Μάιο στο C1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Λοιπόν, σας γράφω την εμπειρία και τις εντυπώσεις μου από το δίπλωμα Dalf C1, ορισμένες συμβουλές και την μέθοδο που ακολούθησα, για αυτούς που ψάχνονται. :P

Καταρχάς λίγα λόγια για το δίπλωμα:
Το Dalf C1 δίνει εξαιρετικό avantage, γιατί όποιος το περνάει και ενδιαφέρεται να πάει σε γαλλικό πανεπιστήμιο ΔΕΝ χρειάζεται να δώσει εξετάσεις στην γαλλική γλώσσα. Επιπλέον, δεν συγκρίνονται οι γνώσεις και το κύρος που σου δίνει, σε σχέση με το φλώρικο Sorbonne, που για πολλούς είναι η εύκολη λύση, καθώς εκεί εξετάζεσαι σε συγκεκριμένη ύλη. Όσοι έχουν Sorbonne δεν λένε τυχαία σκέτο "έχω C1 στα γαλλικά". Τέλος πάντων, προτιμήστε το Dalf, αλλά να ξέρετε ότι θέλει αρκετό διάβασμα. (όποιος διαφωνεί και πιστεύει ότι είναι το ίδιο τα 2 πτυχία χέστηκα :P)

Όσον αφορά την προετοιμασία:
Εγώ έκανα ιδιαίτερα μαθήματα σεπτέμβρη-μάιο, 2 ώρες την εβδομάδα. Τα χριστούγεννα και το πάσχα δεν έκανα καθόλου, αλλά είχα πολύ δουλειά για το σπίτι. Όταν πλησίασαν οι εξετάσεις έκανα και ορισμένα επιπλέον μαθήματα για περισσότερη εξάσκηση στα προφορικά και την έκθεση/σύνθεση. Συμβουλή: προτιμήστε τα ιδιαίτερα με έναν καλό καθηγητή και λίγο παραπάνω διάβασμα στο σπίτι, γιατί στα φροντιστήρια κάνουν πολλές ώρες την εβδομάδα (4-6 μόνο για το C1!!!!) και στο τέλος οι περισσότεροι αποτυγχάνουν.
Τα βιβλία με τα οποία προετοιμάστηκα και πιστέυω είναι must για αυτό το δίπλωμα, είναι τα εξής:
1) Atout Dalf C1 εκδόσεις Kauffmann
2) Dalf niveau C1 του Roboly

Επίσης, είχα ένα bescherelle, από το οποίο διάβαζα τα ρήματα. Καλό θα είναι να αγοράσετε και μια γραμματική για να κάνετε επανάληψη τα γραμματικά φαινόμενα από το B2. Εγώ δεν είχα, λάθος μου. :redface: Απαραίτητο είναι και ένα γαλλογαλλικό λεξικό που επιτρέπεται να χρησιμοποιείσετε ΜΟΝΟ στα προφορικά. Εγώ είχα το Petit Robert. Πάρτε ένα που να μην έχει πάρα πολλές λέξεις, γιατί θα είναι δύσχρηστο και θα σας τρώει χρόνο στις εξετάσεις. Άγνωστες λέξεις μπορείτε να τις ψάξετε και στο βικιλεξικό στο διαδίκτυο. Μάλιστα 2-3 μήνες πριν τις εξετάσεις έκανα όλα τα θέματα που έπεσαν τα τελευταία 10 χρόνια. Αυτά μπορεί να τα αγοράσει ο καθηγητής σας και να σας τα βγάλει φωτοτυπία για να μην πληρώνετε παραπάνω.

Ακολουθεί προσωπική εμπειρία, ΠΡΟΣΟΧΗ!!! :P:P

Έκθεση και σύνθεση πήρα 17/25. Απλά χρειάζεται να έχεις γράψει όλες τις εκθέσεις και τις συνθέσεις από τα βιβλία που προανέφερα και από τα παλιά θέματα που έπεσαν στις εξετάσεις και να δουλεύεις με ένα συγκεκριμένο πλάνο με τον καθηγητή σου. Επιπρόσθετα, βοηθάει αν έχεις μάθει για κάθε θεματικό κύκλο, 1 έκθεση απ'έξω. π.χ. 1 έκθεση για τα sports, 1 έκθεση για την τεχνολογία κλπ. Για συνθέσεις να γνωρίζετε απ'έξω βασικές φράσεις που βάζουμε για την βελτίωση της συνοχής και διαρθρωτικές λεξούλες γενικότερα.

Κείμενα πήρα 22/25 :clapup:. Εδώ για να ανταποκριθείτε, χρειάζεται να έχετε μάθει πολύ καλά το λεξιλόγιο και να διαβάζετε μέρα παρά μέρα διάφορα άρθρα στην γαλλική γλώσσα από το διαδίκτυο ή από περιοδικά/εφημερίδες. π.χ. το site 20minutes με βοήθησε πολύ.

Ακουστικά πήρα 10/25. Εδώ ό,τι και να κάνετε δεν μπορείτε να βελτιωθείτε πάρα πολύ και θέλει αρκετό καιρό εξάσκηση. Κάντε όλα τα ακουστικά από τα βιβλία και θα είστε οκ. Προσωπικά τα περισσότερα στις εξετάσεις τα έβαλα στην τύχη, επειδή ήταν το πρώτο μέρος, είχα άγχος και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ στην κασέτα.

Προφορικά πήρα 6/25. Ενώ είχα κάνει πολύ καλή προετοιμασία και παρουσίασα μια καλά οργνωμένη και δομημένη έκθεση, έπεσα σε στριμμένη γαλλίδα και μου έβαλε χαμηλό βαθμό. Να σημειώσω πως αυτό το μέρος δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου, αλλά δεν περίμενα και τόσο χαμηλό βαθμό, γιατί είχα προσπαθήσει πολύ.

Μπορείτε να βρείτε site με ενδεικτικά θέματα εξετάσεων, αν σας περισσεύει χρόνος. Από εμένα, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Λοιπόν, σας γράφω την εμπειρία και τις εντυπώσεις μου από το δίπλωμα Dalf C1, ορισμένες συμβουλές και την μέθοδο που ακολούθησα, για αυτούς που ψάχνονται. :P

Καταρχάς λίγα λόγια για το δίπλωμα:
Το Dalf C1 δίνει εξαιρετικό avantage, γιατί όποιος το περνάει και ενδιαφέρεται να πάει σε γαλλικό πανεπιστήμιο ΔΕΝ χρειάζεται να δώσει εξετάσεις στην γαλλική γλώσσα. Επιπλέον, δεν συγκρίνονται οι γνώσεις και το κύρος που σου δίνει, σε σχέση με το φλώρικο Sorbonne, που για πολλούς είναι η εύκολη λύση, καθώς εκεί εξετάζεσαι σε συγκεκριμένη ύλη. Όσοι έχουν Sorbonne δεν λένε τυχαία σκέτο "έχω C1 στα γαλλικά". Τέλος πάντων, προτιμήστε το Dalf, αλλά να ξέρετε ότι θέλει αρκετό διάβασμα. (όποιος διαφωνεί και πιστεύει ότι είναι το ίδιο τα 2 πτυχία χέστηκα :P)

Όσον αφορά την προετοιμασία:
Εγώ έκανα ιδιαίτερα μαθήματα σεπτέμβρη-μάιο, 2 ώρες την εβδομάδα. Τα χριστούγεννα και το πάσχα δεν έκανα καθόλου, αλλά είχα πολύ δουλειά για το σπίτι. Όταν πλησίασαν οι εξετάσεις έκανα και ορισμένα επιπλέον μαθήματα για περισσότερη εξάσκηση στα προφορικά και την έκθεση/σύνθεση. Συμβουλή: προτιμήστε τα ιδιαίτερα με έναν καλό καθηγητή και λίγο παραπάνω διάβασμα στο σπίτι, γιατί στα φροντιστήρια κάνουν πολλές ώρες την εβδομάδα (4-6 μόνο για το C1!!!!) και στο τέλος οι περισσότεροι αποτυγχάνουν.
Τα βιβλία με τα οποία προετοιμάστηκα και πιστέυω είναι must για αυτό το δίπλωμα, είναι τα εξής:
1) Atout Dalf C1 εκδόσεις Kauffmann
2) Dalf niveau C1 του Roboly

Επίσης, είχα ένα bescherelle, από το οποίο διάβαζα τα ρήματα. Καλό θα είναι να αγοράσετε και μια γραμματική για να κάνετε επανάληψη τα γραμματικά φαινόμενα από το B2. Εγώ δεν είχα, λάθος μου. :redface: Απαραίτητο είναι και ένα γαλλογαλλικό λεξικό που επιτρέπεται να χρησιμοποιείσετε ΜΟΝΟ στα προφορικά. Εγώ είχα το Petit Robert. Πάρτε ένα που να μην έχει πάρα πολλές λέξεις, γιατί θα είναι δύσχρηστο και θα σας τρώει χρόνο στις εξετάσεις. Άγνωστες λέξεις μπορείτε να τις ψάξετε και στο βικιλεξικό στο διαδίκτυο. Μάλιστα 2-3 μήνες πριν τις εξετάσεις έκανα όλα τα θέματα που έπεσαν τα τελευταία 10 χρόνια. Αυτά μπορεί να τα αγοράσει ο καθηγητής σας και να σας τα βγάλει φωτοτυπία για να μην πληρώνετε παραπάνω.

Ακολουθεί προσωπική εμπειρία, ΠΡΟΣΟΧΗ!!! :P:P

Έκθεση και σύνθεση πήρα 17/25. Απλά χρειάζεται να έχεις γράψει όλες τις εκθέσεις και τις συνθέσεις από τα βιβλία που προανέφερα και από τα παλιά θέματα που έπεσαν στις εξετάσεις και να δουλεύεις με ένα συγκεκριμένο πλάνο με τον καθηγητή σου. Επιπρόσθετα, βοηθάει αν έχεις μάθει για κάθε θεματικό κύκλο, 1 έκθεση απ'έξω. π.χ. 1 έκθεση για τα sports, 1 έκθεση για την τεχνολογία κλπ. Για συνθέσεις να γνωρίζετε απ'έξω βασικές φράσεις που βάζουμε για την βελτίωση της συνοχής και διαρθρωτικές λεξούλες γενικότερα.

Κείμενα πήρα 22/25 :clapup:. Εδώ για να ανταποκριθείτε, χρειάζεται να έχετε μάθει πολύ καλά το λεξιλόγιο και να διαβάζετε μέρα παρά μέρα διάφορα άρθρα στην γαλλική γλώσσα από το διαδίκτυο ή από περιοδικά/εφημερίδες. π.χ. το site 20minutes με βοήθησε πολύ.

Ακουστικά πήρα 10/25. Εδώ ό,τι και να κάνετε δεν μπορείτε να βελτιωθείτε πάρα πολύ και θέλει αρκετό καιρό εξάσκηση. Κάντε όλα τα ακουστικά από τα βιβλία και θα είστε οκ. Προσωπικά τα περισσότερα στις εξετάσεις τα έβαλα στην τύχη, επειδή ήταν το πρώτο μέρος, είχα άγχος και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ στην κασέτα.

Προφορικά πήρα 6/25. Ενώ είχα κάνει πολύ καλή προετοιμασία και παρουσίασα μια καλά οργνωμένη και δομημένη έκθεση, έπεσα σε στριμμένη γαλλίδα και μου έβαλε χαμηλό βαθμό. Να σημειώσω πως αυτό το μέρος δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου, αλλά δεν περίμενα και τόσο χαμηλό βαθμό, γιατί είχα προσπαθήσει πολύ.

Μπορείτε να βρείτε site με ενδεικτικά θέματα εξετάσεων, αν σας περισσεύει χρόνος. Από εμένα, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Πρώτα απ ' όλα προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η άποψη του τύπου το Dalf είναι δυσκολότερο απ 'το sorbonne γιατί δεν έχει ορισμένη ύλη και ότι όσοι δίνουν sorbonne το κάνουν επειδή είναι η εύκολη λύση είναι πατάτα :P . Το SC1 και το SC2 έχουν διπλή δουλειά γιατί έχουν από τη μία το γνωστό μέρος που είναι η litterature που ειλικρινά παίρνει πολύ ώρα προετοιμασίας :/: και το δεύτερο μέρος που είναι το άγνωστο και που είναι η έκθεση και που αναφέρεται σε θέματα κοινωνικά , εκπαιδευτικά κ.τ.λ . Ειδικά το SC2 έχει και μετάφραση :worry: . Εγώ να φανταστείς που έδωσα το SC2 ( παρ 'όλο που η καθηγήτριά μου μου έλεγε να δώσω το DALF επειδή είναι πιο εύκολο για την ηλικία μας , γιατί δεν είμαστε συνηθισμένοι σε λογοτεχνικές αναλύσεις ) χρησιμοποίησα πολύ και βιβλία του Dalf C1-C2 για το άγνωστο μέρος που προανέφερα αλλά και για τα προφορικά;) . Όσο για τις συμβουλές σου είναι χρήσιμες και για το Sorbonne :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πρώτα απ ' όλα προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η άποψη του τύπου το Dalf είναι δυσκολότερο απ 'το sorbonne γιατί δεν έχει ορισμένη ύλη και ότι όσοι δίνουν sorbonne το κάνουν επειδή είναι η εύκολη λύση είναι πατάτα :P . Το SC1 και το SC2 έχουν διπλή δουλειά γιατί έχουν από τη μία το γνωστό μέρος που είναι η litterature που ειλικρινά παίρνει πολύ ώρα προετοιμασίας :/: και το δεύτερο μέρος που είναι το άγνωστο και που είναι η έκθεση και που αναφέρεται σε θέματα κοινωνικά , εκπαιδευτικά κ.τ.λ . Ειδικά το SC2 έχει και μετάφραση :worry: . Εγώ να φανταστείς που έδωσα το SC2 ( παρ 'όλο που η καθηγήτριά μου μου έλεγε να δώσω το DALF επειδή είναι πιο εύκολο για την ηλικία μας , γιατί δεν είμαστε συνηθισμένοι σε λογοτεχνικές αναλύσεις ) χρησιμοποίησα πολύ και βιβλία του Dalf C1-C2 για το άγνωστο μέρος που προανέφερα αλλά και για τα προφορικά;) . Όσο για τις συμβουλές σου είναι χρήσιμες και για το Sorbonne :P:D

Οκ, είναι και αυτή μια άποψη. :P:P Δεν γνωρίζω πολλά για το Sorbonne, αφού ότι ξέρω είναι από θέματα που έχω δει στο διαδίκτυο και δεν έχω καθίσει να διαβάσω τα λογοτεχνικά βιβλία... :P
Κοίτα και τα δύο πτυχία θέλουν διάβασμα, απλά στο Sorbonne εξετάζεσαι στο μεγαλύτερο μέρος σε συγκεκριμένη ύλη: γνωρίζεις το λεξιλόγιο από τα κείμενα, ακόμα και τα γραμματικά φαινόμενα που πέφτουν είναι συγκεκριμένα (είτε τα ξέρεις, είτε όχι) και τα συνώνυμα που βάζουν μπορείς να κάτσεις και να τα διαβάσεις από κατάλογο με λεξιλόγιο που θα σου δώσει ο καθηγητής σου, στα προφορικά σου κάνουν γνωστές ερωτήσεις πάνω στο civilisation. Όσον αφορά την έκθεση έχεις 2 επιλογές, είτε να συνεχίσεις το απόσπασμα με μια φανταστική ιστορία (χαίρω πολύ, εδώ απλά μαθαίνεις απ'έξω τις αναλύσεις και την συνέχεια από την ιστορία, δλδ μπορείς να είσαι προετοιμασμένος), είτε να γράψεις έκθεση πάνω σε διάφορα θέματα, το ίδιο με το Dalf +ότι το Dalf έχει σύνθεση. Μην μιλήσω για το γεγονός πως τα πτυχία μετά το SB2, αν δεν κάνω λάθος, δεν έχουν ακουστικό (πράγμα που τα κάνει πολύ εύκολα, γιατί ό,τι και να λέμε το ακουστικό του Dalf είναι πα-λού-κι, εδώ κόβονται οι περισσότεροι) και μπορείς να κρατήσεις πόντους από προηγούμενα διπλώματα που έδωσες και να περάσεις πολύ εύκολα. Τα ποσοστά επιτυχίας μιλάνε από μόνα τους. Σύμφωνα με το ifa, για το Dalf C2 είναι 73% και για το SC2 είναι 85%. Για το Dalf C1: 64% και για το SC1 81%. Στο τελευταίο μιλάμε πραγματικά για σφαγή στο Dalf!!
https://ifa.gr/index.php/el/examens/2012-07-16-11-29-56

Εμένα πάλι μου έλεγαν να μην δώσω Dalf C1 και πως το δίνουν φοιτητές συνήθως. Πράγματι οι υποψήφιοι στο μεγαλύτερο ποσοστό ήταν ενήλικες και εγώ ήμουν η μόνη μικρή εκεί με 2-3 άτομα ακόμα.

Δεν επικρατεί τυχαία η άποψη ότι το Dalf είναι πιο δύσκολο. Νομίζω είναι κάτι σαν το Cambridge Proficiency στα αγγλικά και το Michigan. Προφανώς το 2ο είναι πιο εύκολο (για τους περισσότερους τουλάχιστον), αφού βασίζεται σε multiple choice και το 1ο θέλει πραγματική γνώση αγγλικών.

Τα παραπάνω είναι απλά η προσωπική μου άποψη. :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar.kamp

Νεοφερμένος

Η mar.kamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος κανένα καλό φροντιστήριο για το delf c1 στα γαλλικά? Ενδιαφέρομαι για σπουδές στη Γαλλία και το χρειάζομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σε ποια περιοχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar.kamp

Νεοφερμένος

Η mar.kamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οπουδήποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δηλαδή αν μένεις Αθήνα και σου πω ένα στο Ηράκλειο Κρήτης σε βολεύει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top