Ομαδάρχης σε κατασκήνωση

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
στην πολη μου βγηκε προκυρηξη για ομαδάρχες και σκέφτομαι πολύ σοβαρα να δηλωσω...το θεμα μου είναι ότι εδωσα πανελλήνιες φετος και οι ημερομηνίες μπορει να συμπεσουν με την ημερομηνια υποβολης μηχανογραφικου...δεν ξερω πως μπορω να τα βολεψω εχει κανεις καμια ιδεα?

Αν έχει υπολογιστή εκεί που θα πας είσαι κομπλε. Ακόμα και όχι, μηχανογραφικό υποβάλλεις από αύριο. Το κάνεις πρόχειρα τώρα, βγαίνουν τα αποτελέσματα και βάζεις τους γονείς σου να το κλειδώσουν.

Σε κάθε περίπτωση, η τελευταία ημέρα υποβολής είναι 14 Ιουλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση αλλα γενικα είμαι αγχωδης τυπος και θα το εχω συνεχεια στο μυαλο μου...ισως τελικα να μην παω και να παω του χρονου

υπαρχει περιπτωση να μπορεις να φυγεις για μια-δυο ωρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steff

Νεοφερμένος

Ο Steff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση αλλα γενικα είμαι αγχωδης τυπος και θα το εχω συνεχεια στο μυαλο μου...ισως τελικα να μην παω και να παω του χρονου

υπαρχει περιπτωση να μπορεις να φυγεις για μια-δυο ωρες?

Θα έχεις εξόδους κάποια Σαββατοκύριακα! (δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες τις κατασκηνώσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
ααα μαλιστα σε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκοςsps

Νεοφερμένος

Ο Νίκοςsps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σε όλους :)

Δήλωσα για τη θέση ομαδάρχη στις Κατασκηνώσεις "Καλύβας". Ειδοποιήθηκα πως η αίτησή μου έχει εγκριθεί και με δέχονται. Με καίει όμως το εξής: με όσους ομαδάρχες είχα μιλήσει πέρυσι, μου είπαν πως δεν τους είχαν δοθεί λεπτομερείς οδηγίες ή βήματα για το τί να κάνουν και πώς να το κάνουν, και για να λέμε την αλήθεια το έβλεπα κι εγώ... Στην προσπάθειά μου να αποφύγω κάτι τέτοιο, κόντεψα τον τότε υπαρχηγό μου. Αφού χρειάστηκε να τον πρήξω αρκετές φορές, μου έφερε κάποιες συρραμμένες σελίδες. Ήταν οι οδηγίες για τις οποίες ενδιαφερόμουν. Μου έδωσε μισή ώρα να τις διαβάσω, και μετά μου τις ξαναπήρε, λέγοντάς μου πως θα μου τα βγάλει φωτοτυπία. Για να μην τα πολυλογώ, δεν το έκανε, και από τότε ψάχνομαι παντού μπας και βρεθεί τίποτε παρόμοιο... Τα "πρέπει" ενός ομαδάρχη τα γνωρίζω. Θα μας τα πουν βέβαια και εκεί προφορικά, μαζί με όσα ακόμη ψάχνω... Όμως verba volant, scripta manent... και εγώ θέλω τα scripta... :wacko:

Θα με βοηθούσε οτιδήποτε στην παρούσα φάση, από έμπειρους επί του θέματος και μη, ιδιαίτερα αν αφορά και την συγκεκριμένη κατασκήνωση :1eye:

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ζητάς να σου δοθούν γραπτά το τι ευθύνες φέρεις εσύ και τι η κατασκήνωση, για το οτιδήποτε συμβεί. Το να σου δώσουν υπό την επίβλεψη σου 10-15 κουτσούβελα και να σου πουν "απασχόλησε τα" μπορεί να μοιάζει με παιχνίδι, αλλά 1 απρόσεκτο παιδί να έχεις στο groupάκι, με έναν "τρελό" γονιό, αρκεί για να γίνει το παιχνίδι μαρτύριο. Και άμα η μαλακία γίνει, μην περιμένεις το επιτελείο να βάλει πλάτες, από την καλή του την καρδιά....:whistle:

Σε 2η φάση εξασφάλισε πόσα, πότε και πώς θα πληρωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δες εδώ, είναι μαζεμένη σχεδόν όλη η εμπειρία μου ως ομαδάρχισσα για να μην επαναλαμβάνομαι :P
Η αλήθεια είναι ότι οι ευθύνες σου είναι λίγο ακαθόριστες -κοινώς, είσαι υπεύθυνος για τα πάντα. Μπορούν να σε κατηγορήσουν για σχεδόν οτιδήποτε συμβεί και πολλές φορές αντιφάσκουν, θεωρούν δεδομένο ότι θα είσαι σε πολλά μέρη την ίδια στιγμή (πχ μπορεί να είσαι στο σπιτάκι σου και να σε κατηγορήσουν για το παιδί που χτύπησε στην παιδική χαρά ένα χιλιόμετρο μακριά ή να θεωρηθείς υπεύθυνος που το παιδί ανέβασε πυρετό), είσαι κάτι σαν υπεράνθρωπος :P Ο μόνος τρόπος να είσαι καλυμμένος είναι να τα βάλεις όλα σε μία γυάλα και να τα ξαναβγάλεις σε 22 μέρες, αν και δεν υπόσχομαι τίποτα.. Αυτά σχετικά με τις ευθύνες σου.
Το πώς και το αν θα πληρωθείς είναι καθαρά θέμα της κατασκήνωσης οπότε μην το θεωρείς πολύ δεδομένο, εμάς για παράδειγμα μας έλεγαν ότι η δουλειά είναι εθελοντική και έδιναν "άτυπα" ένα κατοστάρικο σε όποιον γούσταραν, το οποίο φυσικά άλλαζε ανάλογα με τα γούστα της αρχηγού και τη δουλειά που είχες κάνει. Φέτος που είναι υποχρεωμένοι να μας κολλάνε ένσημα, μας το έκοψαν κι αυτό.
Γενικά μην αγχώνεσαι όμως, θα δεις ότι θα σου βγει και μάλιστα θα το χαρείς πολύ!! Περιμένουμε νέα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκοςsps

Νεοφερμένος

Ο Νίκοςsps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ζητάς να σου δοθούν γραπτά το τι ευθύνες φέρεις εσύ και τι η κατασκήνωση, για το οτιδήποτε συμβεί. Το να σου δώσουν υπό την επίβλεψη σου 10-15 κουτσούβελα και να σου πουν "απασχόλησε τα" μπορεί να μοιάζει με παιχνίδι, αλλά 1 απρόσεκτο παιδί να έχεις στο groupάκι, με έναν "τρελό" γονιό, αρκεί για να γίνει το παιχνίδι μαρτύριο. Και άμα η μαλακία γίνει, μην περιμένεις το επιτελείο να βάλει πλάτες, από την καλή του την καρδιά....:whistle:

Σε 2η φάση εξασφάλισε πόσα, πότε και πώς θα πληρωθείς.

Ζητάω καί αυτό επίσης, ναι :) Στην ουσία ψάχνω περισσότερο το πώς θα λειτουργεί ο ομαδάρχης σύμφωνα με τις απαιτήσεις και τα προγράμματα της κατασκήνωσης, αλλά και αυτό με τις ευθύνες που λες και οτιδήποτε άλλο μου δινότανε θα μου ήταν πολύτιμο στην παρούσα φάση... Όχι, δεν είναι παιχνίδι η επίβλεψη παιδιών και ούτε είμαι της άποψης "ομαδάρχης= εύκολη δουλειά + εύκολα λεφτά". Κι επειδή το έχω ψάξει αρκετά πριν το πάρω απόφαση, το επιτελείο άμα γίνει καμιά μαλακία όπως λες θα κοιτάξει να ασχοληθεί περισσότερο με την κατασκήνωση, που έκανε το "σφάλμα" να προσλάβει ανήλικο μέλος. Εγώ θα το παίζω τσιράκι.. :smoke:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκοςsps

Νεοφερμένος

Ο Νίκοςsps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δες εδώ, είναι μαζεμένη σχεδόν όλη η εμπειρία μου ως ομαδάρχισσα για να μην επαναλαμβάνομαι :P
Η αλήθεια είναι ότι οι ευθύνες σου είναι λίγο ακαθόριστες -κοινώς, είσαι υπεύθυνος για τα πάντα. Μπορούν να σε κατηγορήσουν για σχεδόν οτιδήποτε συμβεί και πολλές φορές αντιφάσκουν, θεωρούν δεδομένο ότι θα είσαι σε πολλά μέρη την ίδια στιγμή (πχ μπορεί να είσαι στο σπιτάκι σου και να σε κατηγορήσουν για το παιδί που χτύπησε στην παιδική χαρά ένα χιλιόμετρο μακριά ή να θεωρηθείς υπεύθυνος που το παιδί ανέβασε πυρετό), είσαι κάτι σαν υπεράνθρωπος :P Ο μόνος τρόπος να είσαι καλυμμένος είναι να τα βάλεις όλα σε μία γυάλα και να τα ξαναβγάλεις σε 22 μέρες, αν και δεν υπόσχομαι τίποτα.. Αυτά σχετικά με τις ευθύνες σου.
Το πώς και το αν θα πληρωθείς είναι καθαρά θέμα της κατασκήνωσης οπότε μην το θεωρείς πολύ δεδομένο, εμάς για παράδειγμα μας έλεγαν ότι η δουλειά είναι εθελοντική και έδιναν "άτυπα" ένα κατοστάρικο σε όποιον γούσταραν, το οποίο φυσικά άλλαζε ανάλογα με τα γούστα της αρχηγού και τη δουλειά που είχες κάνει. Φέτος που είναι υποχρεωμένοι να μας κολλάνε ένσημα, μας το έκοψαν κι αυτό.
Γενικά μην αγχώνεσαι όμως, θα δεις ότι θα σου βγει και μάλιστα θα το χαρείς πολύ!! Περιμένουμε νέα σου!

Ωωω τέλεια !!! Μπόλικο υλικό :D Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ! Θα σου γράψω περαιτέρω ο,τι μάθω :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ωωω τέλεια !!! Μπόλικο υλικό :D Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ! Θα σου γράψω περαιτέρω ο,τι μάθω :happy:

Οτιδήποτε πάντως θέλεις να ρωτήσεις είμαι -είμαστε- εδώ!!! Με ένα πμ ή στο θρεντ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baggelisgk

Νεοφερμένος

Ο Baggelisgk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κλησπερα σας
θα ηθελα φετος να γινω ομαδαρχης σε μια κατασκηνωση.......αλλα επειδη δεν εχω παει κατασκηνωσεις μπορω να κανω αιτηση?
ποσο χρονον ειναι τα περισσοτερα παιδια που πανε?τι τεστ σε βαζουν για να μπεις για ομαδαρχης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Με ειδοποίησαν οτι με επέλεξαν για ομαδαρχη σε κατασκήνωση.Θα με πάρουν είπαν για 20 μέρες και θα παρω 150 ευρώ. Πιστεύετε ότι αξίζει? Γτ εμένα μου φαίνονται λίγα σχετικά με την ευθύνη που θα εχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Με ειδοποίησαν οτι με επέλεξαν για ομαδαρχη σε κατασκήνωση.Θα με πάρουν είπαν για 20 μέρες και θα παρω 150 ευρώ. Πιστεύετε ότι αξίζει? Γτ εμένα μου φαίνονται λίγα σχετικά με την ευθύνη που θα εχω
Γενικά ο ομαδάρχης παίρνει λίγα λεφτά παρόλο που είναι αυτό που κουράζεται περισσότερο από όλους σε μια κατασκήνωση. Εγώ πέρσι για 21 μέρες πήρα 200 ευρώ και αυτά σε τρεις δόσεις(100-70-30). Αν σου αρέσει η κατασκήνωση αξίζει εγώ πήγα 8 χρόνια ως κατασκηνώτρια και συνεχίζω ως ομαδάρχισσα. Αν δε σε τρελαίνει η ιδέα της κατασκήνωσης πολύ καλά λεφτά για εποχιακή δουλειά πάντα μπορείς να βρεις σε ξενοδοχείο που όμως πραγματικά θα ψοφήσεις στην κούραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω παει ποτέ σε κατασκήνωση οπότε πιστεύω θα είναι ωραία εμπειρία.Θα πάρω το ρίσκο λοιπόν αφού ούτως η άλλως δεν έχω και κατι καλύτερο να κανω.Μετα πιθανότατα να ψάξω για κάτι πιο "καλο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Αν δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις, εννοείται να πας!
Σκέψου μόνο πως εγώ στα 16 μου πήγα ομαδάρχισσα και είχα κατασκηνώτριες Β' και Γ' Δημοτικού, και δεν πήρα ούτε μισό ευρώ (!) ως ανήλικη.
Γενικά η κατασκήνωση είναι μια πολύ ωραία εμπειρία πάντως, και παρόλο που κουράζεσαι (γιατί αποκλείεται να μην κουραστείς!), η κούραση που αποκτάς είναι ευχάριστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
νομίζω πως αν πας με παρέα πρέπει να ναι καλή φάση γενικά


αλλά εξαρτάται και πόσο καλά τα πας με τα παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Ομαδάρχης είναι απαιτητική δουλειά, καθώς πρέπει να είσαι συνεχώς με τα παιδιά, και γενικά θα είσαι στο πόδι όλη την ώρα. Ωστόσο είναι μια πολύ καλή εμπειρία. Συναναστρέφεσαι με παιδιά, κάνεις πολλές παρέες με άλλους ομαδάρχες,κοινοτάρχες κτλ.. Τα λεφτά δεν είναι καθόλου καλά, αλλά πιστεύω ότι σαν εμπειρία αξίζει το κόπο. Είχα πάει μια φορά, και δε το μετάνιωσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκοςsps

Νεοφερμένος

Ο Νίκοςsps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Έχω να σου πω συμβουλές για την κατασκήνωση που αν τις μαζέψεις όλες μαζί, φτιάχνεις και βιβλίο. Όμως γι'αυτό που με ρωτάς, μία απάντηση έχω μονάχα: αν είναι να πας κοιτάζοντας το πόσα λεφτά θα πάρεις.... συγνώμη μα μην πας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope97

Νεοφερμένος

Η penelope97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και από εμένα.Είμαι 18 χρονών και ενδιαφέρομαι και εγώ να πάω φέτος ομαδάρχισσα σε κατασκήνωση.Λατρεύω τα παιδιά και επειδή θέλω να γίνω παιδαγωγός πιστεύω οτι θα αποκτήσω πολύτιμη εμπειρία.Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιές κατασκηνώσεις υπάρχουν στη Αττική και πως μπορώ να κάνω τις αιτήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αν κάνεις μια αναζητηση στο Γκουγκλ θα βρεις άπειρες κατασκηνώσεις για να κάνεις αίτηση.και δεν χρειάζεται απαραίτητα να ψάχνεις μόνο στην Αττική γτ πολλές επαρχιακες παίρνουν ομαδαρχες απο Αθήνα και βάζουν πούλμαν για τη μεταφορά τους.Αιτηση μπορείς να κάνεις στις ιστοσελίδες των κατασκηνωσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top