TestDaf

maria ts

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!! Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου δώσει διάφορες πληροφορίες για το TestDaf. :)
Εγώ σχεδιάζω το καλοκαίρι να δώσω και θελω να μάθω πως ακριβώς είναι.
Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το τεστ ειναι ίδιο ( γιατί λένε ότι υπαρχει TestDaf level 3,4 και 5), αλλα παιζουν οι βαθμολογίες. Γιατί θελω του χρόνου να σπουδάσω Γερμανία και μου ζητάνε TestDaf 4. Αυτο το 4 τι είναι δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γειά σας,

Ενδιαφέρομαι για σπουδές στη Γερμανία και συγκεκριμένα για ιατρική. Το 'μεγαλο προβλημα' μου όμως είναι πως δεν γνωρίζω καθόλου γερμανικά, εχώ ενημερωθεί για τις διαδικασίες εισαγωγής κτλπ και 'εμαθα πως στη γερμανία λειτουργουν κολλέγια που προετοιμάζουν τους φοιτητές για σπουδες στη γερμανία και σγκεκριμένα για το πτυχείο testDAF. Για ιατρική θέλου testDAF Level 4... Πιστεύετε πως κάποιος μπορεί μέσα σε ένα χρόνο με υπερεντατικά μαθήματα στη γερμανία να φτάσει σε αυτό το επίπεδο και γενικότερα να ανταποκριθεί στις γλωσσίκές απαιτήσεις των πανεπιστημιακών σπουδών;

Γεια σας παιδιά!! Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου δώσει διάφορες πληροφορίες για το TestDaf. :)
Εγώ σχεδιάζω το καλοκαίρι να δώσω και θελω να μάθω πως ακριβώς είναι.
Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το τεστ ειναι ίδιο ( γιατί λένε ότι υπαρχει TestDaf level 3,4 και 5), αλλα παιζουν οι βαθμολογίες. Γιατί θελω του χρόνου να σπουδάσω Γερμανία και μου ζητάνε TestDaf 4. Αυτο το 4 τι είναι δηλαδή;
Είναι η βαθμολογία υπάρχει το 1 2 3 4 5 ... 1 και 2 σημαίνει πως δεν πέρασεις.... τώρα ανάλογα με τις απαιτήσεις του πανεπιστημίου πρέπει να το περάσεις με 3 ή 4 ή 5... αυτά μόνο ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
man δεν ξερεις γερμανικά (θα δυσκολευτείς) πιο πρέπων είναι να πας Ιταλία (που είναι πιο εύκολα) , σε ένα χρόνο θα έχεις φτάσει σε καλό επίπεδο και θα είσαι κοντα στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
man δεν ξερεις γερμανικά (θα δυσκολευτείς) πιο πρέπων είναι να πας Ιταλία (που είναι πιο εύκολα) , σε ένα χρόνο θα έχεις φτάσει σε καλό επίπεδο και θα είσαι κοντα στην Ελλάδα.


Για ιταλία από ότι ακούω στη συνέχεια είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για ειδικότητα,,, δεν υπάρχουν θέσεις κτλ,,, επίσης άκουσα πως σχεδόν οι περισσότεροι τελιώνουν κατα μέσο όρο στα 8 χρόνια.... οπόταν εγώ σκεύτηκα πως στη Γερμανία θα έχω περισσότερες ευκαιρίες για ειδικότητα μετά από ότι στην ιταλία και επίσης το σύστημα εισαγωγής στην ιταλία είναι πάρα πολύ ανταγωνιστικο,,, ελληνες και ιταλοί δίνουν τις ίδιες εξετάσεις και ανταγονίζονται για τις ίδιες θέσεις και στις εξετάσεις το 50% είναι ιταλική κουλτούρα που δεν έχει να κάνει με το αν είσαι καλά διαβασμένος,,, ακόμη στην ιταλία αίτηση μπορείς να κάνεις μόνο για ένα πανεπιστήμιο... στη Γερμανία μόνο η γλάσσα και ένα άριστο απολυτήριο φτάνουν για την εισαγωγή σε πολλές ιατρικές + για ειδικότητα υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες + όλοι τελιώνουν στα 6 χρόνια + μπορείς να κάνεις αιτήσεις μέχρι και σε 6 πανεπιστήμια,,,,
Η αλήθεια είναι πως και εγώ ιταλία προτιμούσα διότι απο τα ελάχιστα ιταλικά που γνωρίζω καταλαβαίνω ότι είναι αρκετά εύκολα αλλά θεωρώ λίγο επίφοβο το σύστημα που κυριαρχεί εκεί....αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω μιας και μου προτείνεις ιταλία πες το!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
όλοι τελιώνουν στα 6 χρόνια

Πόσοι από αυτούς που μπαίνουν βγαίνουν όμως; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trick

Νεοφερμένος

Η trick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γειά σας,

Ενδιαφέρομαι για σπουδές στη Γερμανία και συγκεκριμένα για ιατρική. Το 'μεγαλο προβλημα' μου όμως είναι πως δεν γνωρίζω καθόλου γερμανικά, εχώ ενημερωθεί για τις διαδικασίες εισαγωγής κτλπ και 'εμαθα πως στη γερμανία λειτουργουν κολλέγια που προετοιμάζουν τους φοιτητές για σπουδες στη γερμανία και σγκεκριμένα για το πτυχείο testDAF. Για ιατρική θέλου testDAF Level 4... Πιστεύετε πως κάποιος μπορεί μέσα σε ένα χρόνο με υπερεντατικά μαθήματα στη γερμανία να φτάσει σε αυτό το επίπεδο και γενικότερα να ανταποκριθεί στις γλωσσίκές απαιτήσεις των πανεπιστημιακών σπουδών;


Είναι η βαθμολογία υπάρχει το 1 2 3 4 5 ... 1 και 2 σημαίνει πως δεν πέρασεις.... τώρα ανάλογα με τις απαιτήσεις του πανεπιστημίου πρέπει να το περάσεις με 3 ή 4 ή 5... αυτά μόνο ξέρω!
Αν πας εκεί για αυτόν τον χρόνο...υπάρχουν εδικά προγράμματα του Goethe Institut για μαθήματα γερμανικών στη Γερμανία...πάνε νέα παιδιά από όλο τον κόσμο...αν και νομίζω πως πρέπει να έχεις ήδη κάποια γλωσσομάθεια...εν πάσι περιπτώσει, look it up! Πάντως ανταγωνισμός υπάρχει.
Τέσσερα στο test είναι αρκετά δύσκολο, πόσο μάλλον να το πετύχεις με μαθήματα ενός έτους μόνο, εγώ έδωσα τον Απρίλη και πολλά από τα παιδιά που μιλήσαμε έδιναν 2η και 3η φορά για αυτό το περιζήτητο τεσσάρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
παιδια δινω τον ιουνιο c1 αυτο επαρκει για σπουδες στη γερμανια (ίσως ιατρικη ή πολυτεχνείο)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moments

Νεοφερμένος

Η Moments αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδια δινω τον ιουνιο c1 αυτο επαρκει για σπουδες στη γερμανια (ίσως ιατρικη ή πολυτεχνείο)???

όχι. Πρέπει να δώσεις το TESTDAF
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Σε καποια πανεπιστημια σε δεχονται παντως και με Γ1, αναλογα βεβαια τον κλαδο που θελεις να ακολουθησεις. Στις ανθρωπιστηκες επιστημες, οπου ο αριστος χειρισμος της γλωσσας ειναι απαραητητος, φυσικα και το Γ2 ειναι τοτε μονοδρομος (π.χ. βλεπε νομικη κ.λ.π.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chryssa-Chryssa

Νεοφερμένος

Η Chryssa-Chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα παιδια! εχω τελειωσει δομικα λαρισα και θελω να παω γερμανια για σπουδες. Θελω να ρωτησω σχετικα με το DAF 4 ποσο δυσκολα θα το περασω εχοντας παρει ηδη Β2 και εχοντας κανει εντατικα μαθηματα Γ1 εδω και ενα εξαμηνο! ???:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top