Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
H μη ισοπεδωτική ιδέα ποια είναι; Φαντάζομαι ότι αν ξυπνούσε ο εθνικιστικός χαρακτήρας των Άγγλων ή Γερμανών ή Βούλγαρων στην Ευρώπη, ποιο θα ήταν το μέλλον της Ελλάδας;
Ακριβώς γι αυτό δεν πρέπει να "ξεχνάμε" αλλά να καλλιεργούμε το ομαδικό και πατριωτικό πνεύμα από τις μικρές ηλικίες, τότε που η ευαίσθητη (λέμε τώρα) ψυχή τους είναι υπό διαμόρφωση. Δεν ζούμε σε κανένα κόσμο αγγέλων, γι αυτό και το εξαγόμενο-ερώτηση μου ήταν ανάλογη της τοποθέτησης του παραπάνω....σχολιαστή, σχετικά με τους λόγους ύπαρξης των μαθητικών παρελάσεων.
Αλλά όπως βλέπεις, παρ όλο που κάποιοι βιώνουν ακόμα και σήμερα, τώρα που μιλάμε, στο πετσί τους την αντιμετώπιση άλλων χωρών που μας αγκαλιάζουν στοργικά, προσπαθώντας να μας βγάλουν τα μάτια, έχουν τόσο υψηλή νοημοσύνη που δεν παίρνουν καν χαμπάρι και νομίζουν** ότι όλοι είμαστε μια τεράστια αγκαλιά σε τούτο τον πλανήτη :bigarmhug

** θέλω να πιστεύω τουλάχιστον, για να μη το τραβήξω περισσότερο
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δυστυχώς είμαστε μια μεγάλη αγκαλιά σε αυτό τον πλανήτη. Οι άνθρωποι παντού είναι καλοί και κακοί, ψεύτες, ειλικρινείς κλπ. Τα ενδιάμεσα είναι πολιτικές σκοπιμότητες για να χτίζουν καριέρες κάτι Δένδιες και Κοτζιάδες ως "διπλωματικοί μεσολαβητές" για ονομασίες κλπ και η μάζα να ζει στα μαζέϊκα της πληρώνοντας φόρους. Τι έχει να μοιράσει ένας 18χρονος Τούρκος με έναν συνομήλικο Έλληνα; Έχω κάτι προσωπικό με τον x-άγνωστο Τούρκο πολίτη και δεν το ξέρω;
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Νομίζω παρεκκλίνουμε σε άλλο θέμα τώρα όμως, και οι "μαθητικές παρελάσεις" θα το αδικούσε λιγάκι.

Δυστυχώς.... η εποχή που ελπίζαμε οι κοινωνικές και πολιτικές διαφορές, να πάρουν τις σωστές διαστάσεις τους στη ζωή των κοινωνιών και οι γεωπολιτικές ανακατατάξεις, να μην εξυπηρετούν πια τα συμφέροντα των κυβερνώντων, αλλά των κυβερνωμένων, πέρασαν ανεπιστρεπτί και τελικά, μας έμεινε σαν μνήμη που....εντυπώνει οσμές :yes:
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Ακριβώς γι αυτό δεν πρέπει να "ξεχνάμε" αλλά να καλλιεργούμε το ομαδικό και πατριωτικό πνεύμα από τις μικρές ηλικίες, τότε που η ευαίσθητη (λέμε τώρα) ψυχή τους είναι υπό διαμόρφωση. Δεν ζούμε σε κανένα κόσμο αγγέλων, γι αυτό και το εξαγόμενο-ερώτηση μου ήταν ανάλογη της τοποθέτησης του παραπάνω....σχολιαστή, σχετικά με τους λόγους ύπαρξης των μαθητικών παρελάσεων.
Αλλά όπως βλέπεις, παρ όλο που κάποιοι βιώνουν ακόμα και σήμερα, τώρα που μιλάμε, στο πετσί τους την αντιμετώπιση άλλων χωρών που μας αγκαλιάζουν στοργικά, προσπαθώντας να μας βγάλουν τα μάτια, έχουν τόσο υψηλή νοημοσύνη που δεν παίρνουν καν χαμπάρι και νομίζουν** ότι όλοι είμαστε μια τεράστια αγκαλιά σε τούτο τον πλανήτη :bigarmhug

** θέλω να πιστεύω τουλάχιστον, για να μη το τραβήξω περισσότερο
Θεωρείς ότι οι Έλληνες δεν έχουμε ένα τρομερά αναπτυγμένο πατριωτικό αίσθημα ήδη; Οι Έλληνες, που από παιδάκια ακούμε το πόσο μεγάλη και τρανή ήταν η Αρχαία Ελλάδα; Που εκθειάζεται πανηγυρικά σαν τον καλύτερο και πιο ευγενικό κατακτητή όλων των εποχών ο Μέγας Αλέξανδρος; Που οι καθηγητές έλεγαν "τα αρχαία διδάσκονται σε όλα τα σχολεία του κόσμου" δέκα φορές την ημερά; Που στην σχολή μου σε μάθημα για την Ιστορία του Μεσαίωνα/Αναγέννησης είχαμε καθηγήτρια που μας έλεγε άνα μια ώρα ότι η Αναγέννηση άρχισε χάρις στο Βυζάντιο και τους λόγιους Έλληνες; Που ακούς εκφράσεις "όταν οι Αρχαίοι Έλληνες έκαναν αυτό και εκείνο οι ευρωπαίοι ήταν μαϊμούδες στα δέντρα" και "Οι Έλληνες όπου πάνε διαπρέπουν" ; Που έχουμε θεοποίησει την ελληνική επανάσταση λες και καμιά άλλη χώρα δεν πάλεψε ποτέ για την ελευθερία της; Αυτά είναι τα παιδιά που χρειάζονται καλλιέργεια του πατριωτικού τους πνεύματος; Πόσο πια; Αυτά μας έχουν φάει και μας έχει μείνει μόνο η περηφάνεια και νομίζουμε ότι είμαστε οι ανώτεροι των ανωτέρων. Και άντε πες ότι πιστεύεις ότι δεν έχουμε ήδη ένα λαό γεμάτο από εθνική υπερηφάνεια… πιστεύεις ότι θα το καταφέρουμε αυτό μέσω του (πολλές φορές υποχρεωτικού) στρατιωτικού βηματισμού; Ως δια μαγείας θα γίνει αυτό; Περπατάς και αλλάζει όλη σου η "εθνική καλλιέργεια";
 
Τελευταία επεξεργασία:

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Θεωρείς ότι οι Έλληνες δεν έχουμε ένα τρομερά αναπτυγμένο πατριωτικό αίσθημα ήδη; Οι Έλληνες, που από παιδάκια ακούμε το πόσο μεγάλη και τρανή ήταν η Αρχαία Ελλάδα; Που εκθειάζεται πανηγυρικά σαν τον καλύτερο και πιο ευγενικό κατακτητή όλων των εποχών ο Μέγας Αλέξανδρος; Που οι καθηγητές έλεγαν "τα αρχαία διδάσκονται σε όλα τα σχολεία του κόσμου" δέκα φορές την ημερά; Που στην σχολή μου σε μάθημα για την Ιστορία του Μεσαίωνα/Αναγέννησης είχαμε καθηγήτρια που μας έλεγε αν μια ώρα ότι η Αναγέννηση άρχισε χάρις στο Βυζάντιο και τους λόγιους Έλληνες; Που ακούς εκφράσεις "όταν οι Αρχαίοι Έλληνες έκαναν αυτό και εκείνο οι ευρωπαίοι ήταν μαϊμούδες στα δέντρα" και "Οι Έλληνες όπου πάνε διαπρέπουν" ; Που έχουμε θεοποίησει την ελληνική επανάσταση λες και καμιά άλλη χώρα δεν πάλεψε ποτέ για την ελευθερία της; Αυτά είναι τα παιδιά που χρειάζονται καλλιέργεια του πατριωτικού τους πνεύματος; Πόσο πια; Αυτά μας έχουν φάει και μας έχει μείνει μόνο η περηφάνεια και νομίζουμε ότι είμαστε οι ανώτεροι των ανωτέρων. Και άντε πες ότι πιστεύεις ότι δεν έχουμε ήδη ένα λαό γεμάτο από εθνική υπερηφάνεια… πιστεύεις ότι θα το καταφέρουμε αυτό μέσω του (πολλές φορές υποχρεωτικού) στρατιωτικού βηματισμού; Ως δια μαγείας θα γίνει αυτό; Περπατάς και αλλάζει όλη σου η "εθνική καλλιέργεια";
Ήμουνα σαφέστατος στα σχόλια μου, όλα τα παραπάνω είναι δικές σου θεωρήσεις και λόγια....ατάκτως ερριμμένα.
Να τα χαίρεσαι λοιπόν εσύ :D
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Ήμουνα σαφέστατος στα σχόλια μου, όλα τα παραπάνω είναι δικές σου θεωρήσεις και λόγια....ατάκτως ερριμμένα.
Να τα χαίρεσαι λοιπόν εσύ :D
Είπες ή δεν είπες ότι χρειαζόμαστε τις παρελάσεις για να καλλιεργήσουμε το εθνικό πνεύμα των παιδιών γιατί δεν ζούμε σε ένα αγγελικά πλασμένο κόσμο και οι υπόλοιπες χώρες θέλουν να μας κατασπαράξουν; Σου είπα ή δεν σου είπα πως έχουμε ήδη φτάσει να καλλιεργούμε αυτό "εθνικό αίσθημα" σε σημείο προπαγάνδας με αποτέλεσμα μερικοί να βλέπουν τους εαυτούς τους ως ανώτεροι και ότι το να βάζεις παιδιάκια να κάνουν τα στρατιωτάκια δεν βοηθάει πουθενά; Δεν βλέπω πουθενά κάποιο πρόβλημα στο σχολιό μου. Μάλλον δεν έχεις τι να απαντήσεις και πετάς ένα "ήμουν σαφέστατος". Να τις χαίρεσαι λοιπόν και εσύ τις φαντασιώσεις σου περί εθνικής καλλιέργειας μέσω των παρελάσεων. Όταν μας μπορέσεις να μας εξηγήσεις γιατί μας λείπει αυτό το πολυσυζητημένο εθνικό αίσθημα και πως ο στρατιωτικός βηματισμός το καλλιεργεί τα ξαναλέμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ήμουνα σαφέστατος στα σχόλια μου, όλα τα παραπάνω είναι δικές σου θεωρήσεις και λόγια....ατάκτως ερριμμένα.
Να τα χαίρεσαι λοιπόν εσύ :D


Σταύρο νομίζω ότι ο συνομιλητής έχει δίκιο. Στην Ελλάδα για χάρη κάποιων που έχουν χτίσει καριέρα στο κομμάτι "εθνική προπαγάνδα εν καιρώ οικονομικής κρίσης" (πρόσεξε πως το συνδέουν οι άτιμοι) (α). βάζουμε τα παιδάκια να κοπανιούνται σε παρελάσεις (β). πουλάμε ότι έχουμε σε Αμερικανογάλλους για να αγοράζουμε όπλα για τον εικονικό εχθρό. Με αυτά ως στοιχεία, τι ακριβώς φόρος τιμής αποδίδεται; Δουλευόμαστε;

Αν ήμασταν πιο ειλικρινείς με τους εαυτούς μας, ως φόρο τιμής προς τους αγωνιστές θα μπορούσαμε να αποδώσουμε μέσω της θέλησής μας να φτιάξουμε μια υπερσύγχρονη χώρα από τη στιγμή που αυτή έγινε απελευθερώθηκε από την Οθωμανική διοίκηση αλλά και τις μετέπειτα διοικήσεις (βλ. κατοχική κλπ). Όλα τα άλλα είναι μια αηδιαστική υποκρισία περί πατρίδας καθώς όταν αγαπάς κάτι το φροντίζεις με πολύ μεράκι. Αντιθέτως, μας αρέσει να περηφανευόμαστε για την αρχαία Ελλάδα (ενώ και εκεί υπήρχαν πολλά άσχημα σημεία στις ανθρώπινες συμπεριφορές) αδιαφορώντας για το σήμερα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Τι ζόρι τραβάνε στην τελική και κόπτονται τόσο πολύ, για μαθητικές μιλάμε, όχι για φασιστικές παρελάσεις!

Η επίσημη εγκαθίδρυση των μαθητικών παρελάσεων ως συμπληρωματικών των στρατιωτικών εγινε επι Μεταξα το 1936. Εκτός και αν ο Μεταξας ηταν Κ αυτός πατριώτης..
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Η επίσημη εγκαθίδρυση των μαθητικών παρελάσεων ως συμπληρωματικών των στρατιωτικών εγινε επι Μεταξα το 1936. Εκτός και αν ο Μεταξας ηταν Κ αυτός πατριώτης..
Και ποιός είσαι εσύ που ξέρεις ποιός είναι ή όχι πατριώτης?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Απέφυγες να απαντήσεις σε αυτό που σχολίασα Σταύρο. Μίλησα για έμπρακτο πατριωτισμό που να φαίνεται μέσα από δράσεις για να φτιάξουμε τη χώρα μας να είναι βιώσιμη, ανθρώπινη και να δίνει ευκαιρίες σε άξιους...αντί να φοράμε σημαίες της αρχαίας μακεδονίας και να δείχνουμε άτριχα κωλομέρια στον άγνωστο στρατιώτη. Τσίρκο η φάση!!

Σαν λαός δίνουμε έμφαση σε άχρωμες φιέστες για να συντηρούμε την ιδεοληπτική πλύση αντί να τιμούμε τους προγόνους όπως τους αξίζει, δηλαδή, με έργα για τον τόπο που αυτοί αμύνθηκαν / επαναστάτησαν να ελευθερώσουν. Όχι μόνο "αμύνεσθαι περί πάτρις". Υπάρχει ένα όριο στην σκοπιμότητα. ;)
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Και ποιός είσαι εσύ που ξέρεις ποιός είναι ή όχι πατριώτης?


Ανέφερα ότι η «πατριωτική» παράδοση (όπως την ειπες) των μαθητικών στρατιωτικών παρελάσεων ξεκίνησε επίσημα από τον Μεταξα . Τόσο απλο και πραγματικό.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Τι είπε δηλαδή, ότι κάθε ξενόφερτη συνήθεια πρέπει να την υιοθετούμε κι εδώ σαν μαϊμούδες?
Όλες οι χώρες έχουν τις δικές τους ιδιαίτερες παραδόσεις και οι μαθητικές παρελάσεις στην Ελλάδα είναι μια παράδοση πατριωτικής ιστορικής μνήμης, είτε αρέσει σε "κάποιους" αυτό είτε όχι....

Συνεπώς, άπαξ και μια συμπεριφορά καθιερωθεί ως παράδοση πρέπει στο διηνεκές να την επαναλαμβάνουμε στερεότυπα και άκριτα, απλώς και μόνο επειδή είναι παράδοση; Ευτυχώς είμαστε νοήμονα όντα και μπορούμε να ελέγχουμε την ουσία των πραγμάτων χωρίς να εμμένουμε αλόγως σε τύπους. Το επιχείρημά σου λοιπόν είναι αστείο. Πες μας ποια είναι κατά τη γνώμη σου η πρακτική αξία των μαθητικών παρελάσεων σήμερα και μετά συζητάμε.

Όσο για τις ξενόφερτες συνήθειες που λες στην αρχή, ελπίζω να καταλαβαίνεις πως είναι straw man, και μάλιστα a pretty stupid one :P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Και ποιός είσαι εσύ που ξέρεις ποιός είναι ή όχι πατριώτης?


Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος απένειμε κάποιο πιστοποιητικό «πατριωτισμού», απλώς αναφέρθηκε στο γεγονός ότι, από έναν δικτάτορα - συμφωνούμε, ελπίζω - καθιερώθηκε ένας θεσμός τον οποίο υπερασπίζεσαι. Δεν αγνοώ το ιστορικό πλαίσιο - Μεσοπόλεμος, εθνικά κράτη έχουν μόλις γεννηθεί στα Βαλκάνια κ.λπ. - αλλά το ότι κάτι έγινε κάποτε κάπου δε σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίζει να γίνεται, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

Επομένως, ποια η αξία των μαθητικών παρελάσεων στην Ελλάδα του 21ου αιώνα;
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος απένειμε κάποιο πιστοποιητικό «πατριωτισμού», απλώς αναφέρθηκε στο γεγονός ότι, από έναν δικτάτορα - συμφωνούμε, ελπίζω - καθιερώθηκε ένας θεσμός τον οποίο υπερασπίζεσαι. Δεν αγνοώ το ιστορικό πλαίσιο - Μεσοπόλεμος, εθνικά κράτη έχουν μόλις γεννηθεί στα Βαλκάνια κ.λπ. - αλλά το ότι κάτι έγινε κάποτε κάπου δε σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίζει να γίνεται, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

Επομένως, ποια η αξία των μαθητικών παρελάσεων στην Ελλάδα του 21ου αιώνα;
Όταν "αναρωτιέται" κάποιος.... "εκτός κι αν ο τάδε θεωρείς ότι είναι πατριώτης" με αυτό εμμέσως πριν σαφώς εννοεί, ότι δεν είναι! Σου αρέσει να κοροϊδεύεις τον ίδιο σου τον εαυτό, παίζοντας με τις λέξεις?

Κάνεις, ως συνήθως, λάθος! Οι παρελάσεις και όχι μόνο οι στρατιωτικές έχουν τις ρίζες τους πριν καν γεννηθεί ο συγκεκριμένος άνθρωπος, ψάξε το και θα δεις. Δεν είναι υποχρέωση μου να στο διδάξω εγώ. Και το ότι συνεχίστηκαν και υπό καθεστώτα δικτατορίας δεν σημαίνει ότι πρέπει να βαφτιστούν ....φασιστικές, με την ίδια (ανόητη) λογική θα έπρεπε να τις βαφτίσουμε.... σοσιαλιστικές και πάει λέγοντας.
Τις εξυπνάδες αυτές όχι σε μένα, οι παρελάσεις δεν ανήκουν ΠΟΥΘΕΝΑ κομματικοπολιτικά, ανήκουν στους νεκρούς τους, που πέσαν για την πατρίδα μας και η αξία τους είναι σαν την ιστορική μνήμη αφενός, δεν τους ξεχνώ δλδ και τους τιμώ αφετέρου, προσπαθώντας μέσα από τις αξίες αυτές να τους μοιάσω, αν χρειαστεί !
Όποιος δεν μπορεί να τα καταλάβει αυτά και τα θεωρεί ψιλά γράμματα και...στρατοκαυλιές, λυπάμαι δεν μπορώ να του ανοίξω το κεφάλι σαν να είναι κατσαρόλα και να του τα βάλω μέσα. Πρέπει να το κάνει μόνος του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Όταν "αναρωτιέται" κάποιος.... "εκτός κι αν ο τάδε θεωρείς ότι είναι πατριώτης" με αυτό εμμέσως πριν σαφώς εννοεί, ότι δεν είναι! Σου αρέσει να κοροϊδεύεις τον ίδιο σου τον εαυτό, παίζοντας με τις λέξεις?

Κάνεις, ως συνήθως, λάθος! Οι παρελάσεις και όχι μόνο οι στρατιωτικές έχουν τις ρίζες τους πριν καν γεννηθεί ο συγκεκριμένος άνθρωπος, ψάξε το και θα δεις. Δεν είναι υποχρέωση μου να στο διδάξω εγώ. Και το ότι συνεχίστηκαν και υπό καθεστώτα δικτατορίας δεν σημαίνει ότι πρέπει να βαφτιστούν ....φασιστικές, με την ίδια (ανόητη) λογική θα έπρεπε να τις βαφτίσουμε.... σοσιαλιστικές και πάει λέγοντας.
Τις εξυπνάδες αυτές όχι σε μένα, οι παρελάσεις δεν ανήκουν ΠΟΥΘΕΝΑ κομματικοπολιτικά, ανήκουν στους νεκρούς τους, που πέσαν για την πατρίδα μας και η αξία τους είναι σαν την ιστορική μνήμη αφενός, δεν τους ξεχνώ δλδ και τους τιμώ αφετέρου, προσπαθώντας μέσα από τις αξίες αυτές να τους μοιάσω, αν χρειαστεί !
Όποιος δεν μπορεί να τα καταλάβει αυτά και τα θεωρεί ψιλά γράμματα και...στρατοκαυλιές, λυπάμαι δεν μπορώ να του ανοίξω το κεφάλι σαν να είναι κατσαρόλα και να του τα βάλω μέσα. Πρέπει να το κάνει μόνος του.


Μα, η αναφορά ήταν στις μαθητικές παρελάσεις στην Ελλάδα. Αυτές, εξ όσων γνωρίζω κι εγώ, θεσπίστηκαν επί Μεταξά. Τώρα, αν θέλεις να αναχθούν οι παρελάσεις των μαθητών μας σε αρχαία ελληνική/ρωμαϊκή ή άλλη παράδοση, τι να πω, πείσε μας ότι έχεις δίκιο.

Επίσης, το θέμα δεν είναι «να μας διδάξεις», αλλά, εφ' όσον ισχυρίζεσαι κάτι και θέλεις να μας πείσεις, πρέπει να παραθέσεις κάποιο τεκμήριο. Εγώ να δεχτώ ότι δεν τα ξέρουμε καλά τα πράγματα και γίνονταν συστηματικά μαθητικές παρελάσεις στις εθνικές επετείους της Ελλάδας και πριν τον Μεταξά, αλλά πώς θα με πείσεις; Υποχρέωσή μας είναι να είμαστε ανοικτοί σε αυτά που θα μας πεις, όχι όμως να πειστούμε χωρίς να μας τα πεις.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Εννοείται είμαι κατά και πρέπει άμεσα να καταργηθούν. Οι μαθητές πρέπει να ασχολούνται με τα μαθήματα τους και μόνο. Όταν με το καλό φτάσουν να γίνουν φοιτητές, ε τότε θα υπερκαλύψουν το κενό με τις πορείες !
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,305 μηνύματα.
Το γεγονός ότι τίθεται κάτι τέτοιο θέμα συζήτησης και μάλιστα οι μισοί είναι κατά των παρελάσεων με απελπίζει ακόμα περισσότερο . Μία υποχρέωση έχουμε προς τους προγόνους μας να τους θυμόμαστε έστω με αυτό τον τρόπο δύο φορές στις 365 μέρες από 1 ώρα το πολύ . Τόσο δύσκολο είναι και αυτό ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν έχω θέμα με την παρέλαση. Έχω θέμα με τους καθηγητές που απαιτούν από τους μαθητές να πάνε (στο γυμνάσιο θυμάμαι η γυμνάστρια μάς έλεγε αν δεν πάρετε μέρος θα σας κατεβάσω βαθμό στο μάθημα).

Θες να πας; Κανένα πρόβλημα.
Θες να κάτσεις σπίτι σου; Κάτσε...

Δεν μου αρέσει να συμμετέχω σε παρελάσεις, μπορεί καμιά φορά να παρακολουθήσω αλλά μέχρι εκεί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top