Τα πάντα για τις Ακαδημαϊκές Ταυτότητες / Φοιτητικά Πάσο

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμ δεν φταίει το ηλεκτρονικό σύστημα! Το ηλεκτρονικό σύστημα δείχνει ο,τι έχει καταχωρηθεί! Φταίει η γραμματεία του προηγούμενου μεταπτυχιακού που προφανώς δεν μπήκε στον κόπο να μπει στο σύστημα μετά από τον 1 μήνα που παρέδωσες την ακαδημαϊκή ταυτότητα και να την ακυρώσει δηλώνοντας σγχρόνως τη διαγραφή σου από το πρόγραμμα πριν την ολοκλήρωσή του. Αν είχε γίνει σωστά η διαδικασία, δεν θα είχες πρόβλημα αφού μόνο αν ήσουν κάτοχος άλλου μεταπτυχιακού τίτλου δεν θα είχες δικαίωμα να την πάρεις.


Δηλ τι πρέπει να κάνω τώρα? Να πάω να πιάσω τη προηγούμενη γραμματεία και να τους ζητήσω το λόγο?

Είσαι σίγουρη ότι κάνεις σωστά? Θα σου πω το εξής. Μπήκα στο παλιό μου κωδικό στην ακαδημαική ταυτότητα και βρήκα το εξής

Λόγοι ακύρωσης της ταυτότητας: Παύση της φοιτητικής ιδιότητας (για φοιτητές που ολοκλήρωσαν, διέκοψαν ή ανέστειλαν τις σπουδές τους) - Διαγραφή από το Τμήμα στις 28-11-2017

Δηλ εγώ διαγράφτηκα από το μεταπτυχιακό με αιτησή μου στις 28-11-2017. Και μου λέει εδώ το σύστημα που μπήκα μέσα από τους κωδικούς μου: Ημερομηνία ακύρωσης της ταυτότητας: 10-12-2017. Άρα δεν το ακύρωσαν μετά από 1 μήνα. Ίσως φταίει αυτό που λες, ότι δεν το έκαναν ταυτόχρονα.

Εγώ μίλησα με το γραφείο αρωγής σήμερα, και μου έδωσε μια λύση σήμερα. Κοίτα, το πάσο δεν είναι υποχρεωτικό. Είναι απλά για τα φοιτητικά προνόμια. Δηλαδή αν είσαι μεταπτυχιακός φοιτητής και δεν έχεις πάσο, δεν θα σου πει και κανείς τίποτα. Το πάσο είναι για προνόμια όπως τα ΜΜΜ, Λέσχη, μειωμένα εισιτηρια με τα υπεραστικα κτελ και τα καραβια, μουσεια, σινεμα αντε και σε ορισμενα εστιατορια.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλ τι πρέπει να κάνω τώρα? Να πάω να πιάσω τη προηγούμενη γραμματεία και να τους ζητήσω το λόγο?

Είσαι σίγουρη ότι κάνεις σωστά? Θα σου πω το εξής. Μπήκα στο παλιό μου κωδικό στην ακαδημαική ταυτότητα και βρήκα το εξής

Λόγοι ακύρωσης της ταυτότητας: Παύση της φοιτητικής ιδιότητας (για φοιτητές που ολοκλήρωσαν, διέκοψαν ή ανέστειλαν τις σπουδές τους) - Διαγραφή από το Τμήμα στις 28-11-2017

Δηλ εγώ διαγράφτηκα από το μεταπτυχιακό με αιτησή μου στις 28-11-2017. Και μου λέει εδώ το σύστημα που μπήκα μέσα από τους κωδικούς μου: Ημερομηνία ακύρωσης της ταυτότητας: 10-12-2017. Άρα δεν το ακύρωσαν μετά από 1 μήνα. Ίσως φταίει αυτό που λες, ότι δεν το έκαναν ταυτόχρονα.

Εγώ μίλησα με το γραφείο αρωγής σήμερα, και μου έδωσε μια λύση σήμερα. Κοίτα, το πάσο δεν είναι υποχρεωτικό. Είναι απλά για τα φοιτητικά προνόμια. Δηλαδή αν είσαι μεταπτυχιακός φοιτητής και δεν έχεις πάσο, δεν θα σου πει και κανείς τίποτα. Το πάσο είναι για προνόμια όπως τα ΜΜΜ, Λέσχη, μειωμένα εισιτηρια με τα υπεραστικα κτελ και τα καραβια, μουσεια, σινεμα αντε και σε ορισμενα εστιατορια.


Κοίτα αν είχες γραφτεί πχ τον Σεπτέμβριο του 2017 στο μεταπτυχιακό και διαγράφηκες στις 28-11, μέχρι να μπουν στο σύστημα να ακυρώσουν την ταυτότητα πήγε 10-12. ΟΚ δεν χάλασε κι ο κόσμος! Πάντως κακώς την κατηγόρησα τη γραμματεία επειδή από ο,τι φαίνεται έκανε σωστά τη δουλειά της! ΄Αρα τη λύση μπορεί να τη δώσει μόνο το γραφείο αρωγής χρηστών. Δεν είναι δυνατόν επειδή παρακολούθησες τρεις μήνες, να μην μπορείς να πάρεις πάσο (για τα προνόμια το θέλουν όλοι) για το νέο σου μεταπτυχιακό! Το πολύ-πολύ αν είναι τόσο λεπτολόγοι ας σου κόψουν 3 μήνες και ας σου δώσουν για τους υπόλοιπους 21!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα αν είχες γραφτεί πχ τον Σεπτέμβριο του 2017 στο μεταπτυχιακό και διαγράφηκες στις 28-11, μέχρι να μπουν στο σύστημα να ακυρώσουν την ταυτότητα πήγε 10-12. ΟΚ δεν χάλασε κι ο κόσμος! Πάντως κακώς την κατηγόρησα τη γραμματεία επειδή από ο,τι φαίνεται έκανε σωστά τη δουλειά της! ΄Αρα τη λύση μπορεί να τη δώσει μόνο το γραφείο αρωγής χρηστών. Δεν είναι δυνατόν επειδή παρακολούθησες τρεις μήνες, να μην μπορείς να πάρεις πάσο (για τα προνόμια το θέλουν όλοι) για το νέο σου μεταπτυχιακό! Το πολύ-πολύ αν είναι τόσο λεπτολόγοι ας σου κόψουν 3 μήνες και ας σου δώσουν για τους υπόλοιπους 21!


Δεν είναι 21 Λένω. Το μεταπτυχιακό που θα είμαι τώρα είναι 1,5 χρόνο και το πάσο μου δίνει το δικαίωμα από 10/19 έως 02/21.. Μέχρι τότε ισχύει. Μου έδωσε τη λύση το γραφείο αρωγής απλά το πρόβλημα είναι ότι το σύστημα αναγνώριζε ότι έχω ξαναδώσει τη ταυτοτητά μου γι αυτό μου είπε να αλλάξω το τύπο της ταυτότητας σε ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ και να το γραψω απο κατω ως ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ και τον αριθμο της ταυτοτητας μου. Δεν γινοταν διαφορετικα. Παλι καλα που δοθηκε λυση και ας ειναι καλα οι ανθρωποι. Μα εγω δεν εχω παραπονο απο τους ανθρωπους . Δηλ απο τους υπαλληλους. Ισα ισα κανουν τα παντα για να με βοηθησουν. Νευριαζω με το τροπο του συστηματος που βαζει δικλειδες
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Α, δηλαδή οι μεταπτυχιακοί δεν παίζει να παραλάβουμε το πάσο μέσα στο Σεπτέμβριο, πριν τους προπτυχιακούς, ε? :'( I need it back in my life!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α, δηλαδή οι μεταπτυχιακοί δεν παίζει να παραλάβουμε το πάσο μέσα στο Σεπτέμβριο, πριν τους προπτυχιακούς, ε? :'( I need it back in my life!


Όχι δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα, εσύ σαν μεταπτυχιακός, αν έχεις κάνει την εγγραφή σου στο πρόγραμμα που έγινες δεκτή, έχεις περισσότερες πιθανότητες να παραλάβεις τη κάρτα σου νωρίτερα από τους προπτυχιακούς.
 

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Καλημέρα!! Πάσο εκδίδεται και κατά τη διάρκεια των μεταπτυχιακών σπουδών ή μόνο σε προπτυχιακούς φοιτητές;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και σε μεταπτυχιακούς και σε διδακτορικούς!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νευριαζω με το τροπο του συστηματος που βαζει δικλειδες


Χα, χα!:D Μα αυτός είναι αγαπητέ ο σκοπός του συστήματος! Να βάζει δικλείδες ασφαλείας έτσι ώστε να σταματάει κάποιον που κάνει δεύτερο ή τρίτο μεταπυχιακό να πάρει πάσο και να έχει τα προνόμια που έχει δικαίωμα να τα έχει μόνο ο φοιτητής του 1ου μεταπτυχιακού!
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.


αυτό που αναφέρεις είναι λάθος. ο φοιτητής που κάνει το πρώτο του μεταπτυχιακό δικαιούται πάσο. Αντιγράφω από το λινκ που ανέφερες " Αιτήσεις για Ακαδημαϊκή Ταυτότητα δικαιούνται να υποβάλλουν όλοι οι φοιτητές. Ωστόσο, ισχύ και Δελτίου Ειδικού Εισιτηρίου, για να δικαιούνται τις προβλεπόμενες από την ισχύουσα νομοθεσία εκπτώσεις, θα έχουν μόνο οι Ακαδημαϊκές Ταυτότητες των φοιτητών Α.Ε.Ι.: ... δεύτερου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου για όσα έτη διαρκεί η φοίτησή τους σύμφωνα με το εκάστοτε ενδεικτικό πρόγραμμα δεύτερου κύκλου σπουδών." Δεύτερος κύκλος σπουδών είναι το μεταπτυχιακό.

αν κάποιος κάνει 2ο μεταπτυχιακό δικαούται πάσο;


όχι μόνο για το πρώτο
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Έκανα την αίτηση την περασμένη Τρίτη και ακόμα μου λέει ότι είναι στη διαδικασία ελέγχου από τη γραμματεία του τμήματος. Την Παρασκευή ρώτησα τον αρμόδιο γραμματέα αν παίζει κάτι και μου είπε ότι το έχει εγκρίνει. Τι παίζει? Θα λέει αυτό το μήνυμα μέχρι να είναι έτοιμο για παραλαβή ή θα έπρεπε να έχει αλλάξει? Επίσης εντύπωση μου έκανε όταν δήλωνα μαγαζί ότι ενώ δεν θα περίμενε κανείς να πνίγονται στις αιτήσεις όλα τα διαθέσιμα μαγαζιά είχαν 300+ να εκκρεμούν. Μήπως αυτά είναι λάθη του συστήματος τους?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανα την αίτηση την περασμένη Τρίτη και ακόμα μου λέει ότι είναι στη διαδικασία ελέγχου από τη γραμματεία του τμήματος. Την Παρασκευή ρώτησα τον αρμόδιο γραμματέα αν παίζει κάτι και μου είπε ότι το έχει εγκρίνει. Τι παίζει? Θα λέει αυτό το μήνυμα μέχρι να είναι έτοιμο για παραλαβή ή θα έπρεπε να έχει αλλάξει? Επίσης εντύπωση μου έκανε όταν δήλωνα μαγαζί ότι ενώ δεν θα περίμενε κανείς να πνίγονται στις αιτήσεις όλα τα διαθέσιμα μαγαζιά είχαν 300+ να εκκρεμούν. Μήπως αυτά είναι λάθη του συστήματος τους?


Τα ιδια λεει και σε μενα. Μην ανησυχεις πηγα γραμματεια και ρωτησα και μ ειπαν οτι εχει εγκριθει απλα δεν εχει εγκριθει απο το σημειο διανομης. Μην ανησυχεις. Θα γινει
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τα ιδια λεει και σε μενα. Μην ανησυχεις πηγα γραμματεια και ρωτησα και μ ειπαν οτι εχει εγκριθει απλα δεν εχει εγκριθει απο το σημειο διανομης. Μην ανησυχεις. Θα γινει


Α καλά τέλεια! Δηλαδή μένει η βονταφον να ξυπνήσει, υποθέτω όχι πριν να έχει να δώσει και σε προπτυχιακούς. :P Thanks!
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Α, δηλαδή οι μεταπτυχιακοί δεν παίζει να παραλάβουμε το πάσο μέσα στο Σεπτέμβριο, πριν τους προπτυχιακούς, ε? :'( I need it back in my life!

Εμένα είχε αργήσει πολύ να έρθει γιατί για κάποιο λόγο προηγούνταν οι προπτυχιακοί...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α καλά τέλεια! Δηλαδή μένει η βονταφον να ξυπνήσει, υποθέτω όχι πριν να έχει να δώσει και σε προπτυχιακούς. :P Thanks!
Ελεγξε λιγο τα προσωπικα σου μηνυματα . Κτ σ εστειλα σχετικο με το πασο
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Έκανα την αίτηση την περασμένη Τρίτη και ακόμα μου λέει ότι είναι στη διαδικασία ελέγχου από τη γραμματεία του τμήματος. Την Παρασκευή ρώτησα τον αρμόδιο γραμματέα αν παίζει κάτι και μου είπε ότι το έχει εγκρίνει. Τι παίζει? Θα λέει αυτό το μήνυμα μέχρι να είναι έτοιμο για παραλαβή ή θα έπρεπε να έχει αλλάξει? Επίσης εντύπωση μου έκανε όταν δήλωνα μαγαζί ότι ενώ δεν θα περίμενε κανείς να πνίγονται στις αιτήσεις όλα τα διαθέσιμα μαγαζιά είχαν 300+ να εκκρεμούν. Μήπως αυτά είναι λάθη του συστήματος τους?
Εμένα πέρσυ μου είχε έρθει SMS, ότι είναι έτοιμο για παραλαβή.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι το πάσο μου εγκρίθηκε και θα μου στειλουν εντος 2-3 εργασημων ημερων το πασο για να παω να το παρω απο το σημειο παραλαβης που δηλωσα
 

brijs

Νεοφερμένος

Η brijs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το πάσο πως θα το παραλάβουμε; (δεν έχω ιδέα από αυτά)
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top