Τι σχολή θα διαλέγατε τώρα;

Θα διαλέγατε άλλη σχολή τώρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Ναι.

    Ψήφοι: 16 27.6%
  • Όχι.

    Ψήφοι: 20 34.5%
  • Δεν ειμαι δεινόσαυρος

    Ψήφοι: 22 37.9%

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Βλέποντας αυτό το θέμα αρχικά σκέφτηκα ότι δεν είμαι "δεινόσαυρος" και ότι είμαι μικρός και καινούριος. Αμέσως όμως με χτύπησε η πραγματικότητα με ένα μπαστούνι στα μούτρα και θυμήθηκα πότε έγραψα το πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το forum.....πριν 7-8 χρόνια το καλοκαίρι ανάμεσα από την τρίτη γυμνασίου προς την πρώτη λυκείου. Παραείμαι δεινόσαυρος τελικά. Ας μείνω στο θέμα λοιπόν. Από μικρός είχα αποφασίσει ότι ήθελα να γίνω φυσικός-μαθηματικός. Πόσο μικρός ήμου δε θυμάμαι αλλά νομίζω τετάρτη δημοτικού το αποφάσισα. Μου άρεσαν πολύ τα μαθηματικά και πίστευα ότι η φυσική έχει τα πιο ωραία μαθηματικά. Στο γυμνάσιο διατυμπάνιζα ότι ήθελα να γίνω πυρηνικός φυσικός (αν και δεν ήξερα τι έκανε ακριβώς ένας πυρηνικός φυσικός) και εν τέλει στο λύκειο έλεγα ότι ήθελα να γίνω θεωρητικός φυσικός. Έτσι λοιπόν όταν αρχισα να μπαίνω σε τροχιά πανελληνίων είχα μόνο ΈΝΑ δίλημμα: ΦΥΣΙΚΟ ή ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ. Δεν έδωσα ικανοποιητική απάντηση (να πω την αλήθεια δεν πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ φυσικού και μαθηματικού) και το μηχανογραφικό μου το 2015 ήταν κάπως έτσι:
1) φυσικό αθήνας
2)μαθηματικό αθήνας
3)φυσικό ιωαννίνων
4)μαθηματικό ιωαννίνων
5)φυσικό κρήτης
6)μαθηματικό κρήτης

όταν έκανα το μηχανογραφικό ήξερα ότι θα περνούσα στην αθήνα αφού τα μόρια επαρκούσαν και με το παραπάνω. Να μαι λοιπόν μετά από 4 χρόνια, πτυχιούχος πλέον. Ακόμα δεν έχω δώσει απάντηση στο αν θα ήταν καλύτερα μαθηματικό ή φυσικό. Ο τομέας που έχω επιλέξει να συνεχίσω τις σπουδές μου άλλωστε ανήκει και στη φυσική και στα μαθηματικά. Το σίγουρο είναι ότι δεν το έχω μετανιώσει. Επομένως η απάντηση στην ερώτηση είναι: θα ξαναεπέλεγα τη σχολή μου (ή το μαθηματικό).
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Πίστεψέ με αγαπητέ μια χαρά είσαι εκεί που βρίσκεσαι!΄Εχοντας το "γερό" background της σχολής σου, ψάχνεις μετά για ένα μεταπτυχιακό έτσι ακριβώς όπως το θέλεις! Σωστότατη επιλογή!


Μακάρι.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ακόμα δεν έχω δώσει απάντηση στο αν θα ήταν καλύτερα μαθηματικό ή φυσικό. Ο τομέας που έχω επιλέξει να συνεχίσω τις σπουδές μου άλλωστε ανήκει και στη φυσική και στα μαθηματικά.


Κοίτα, αν ασχολείσαι με θεωρητική φυσική κ.λπ. η διαφορά είναι όντως μικρή (υπαρκτή, αλλά μικρή). Ίσως αν επέλεγες το μαθηματικό να έχανες λίγη από τη μαγεία που βρίσκεις στη φυσική (ή και το αντίθετο), αλλά αυτό ίσως να μην το μάθεις ποτέ. Το σημαντικό είναι ότι έκανες την επιλογή που σου ταίριαζε τελικά, κάτι που δεν είναι τόσο συχνό για τους φοιτητές των φυσικομαθηματικών. Το πόσους συμφοιτητές είχα που είχαν το μαθηματικό ως ν-οστή επιλογή - για ν μεγάλο θετικό ακέραιο - δε λέγεται.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Feeling δεινόσαυρος στην τοποθεσία iSchool :P [πάνω από 9 χρόνια εδώ μέσα φίλε, αυτά είναι...]

Λοιπόν, δεν θα διάλεγα άλλη σχολή, γιατί μπήκα στην σχολή ώστε να την βγάλω και να μπορώ μετά να γίνω παιδίατρος που ήταν και ο βασικός στόχος. Κάτι που γενικά δεν θα μπορούσα να το κάνω από πουθενά αλλού, so, here I am, 6 χρόνια σχολής βγήκαν, 1,5 χρόνος ειδικότητας πέρασε, 1 χρόνος μεταπτυχιακού πέρασε, και δεν έχω μετανιώσει τίποτα από αυτά ούτε θα τα άλλαζα :D
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Κοίτα, αν ασχολείσαι με θεωρητική φυσική κ.λπ. η διαφορά είναι όντως μικρή (υπαρκτή, αλλά μικρή). Ίσως αν επέλεγες το μαθηματικό να έχανες λίγη από τη μαγεία που βρίσκεις στη φυσική (ή και το αντίθετο), αλλά αυτό ίσως να μην το μάθεις ποτέ. Το σημαντικό είναι ότι έκανες την επιλογή που σου ταίριαζε τελικά, κάτι που δεν είναι τόσο συχνό για τους φοιτητές των φυσικομαθηματικών. Το πόσους συμφοιτητές είχα που είχαν το μαθηματικό ως ν-οστή επιλογή - για ν μεγάλο θετικό ακέραιο - δε λέγεται.



Τι τομέα έχεις επιλέξει;

με θεωρια χορδων θελω να ασχοληθω, πιο συγκεκριμενα με τοπολογικη θεωρια χορδων
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

KyriC

Νεοφερμένος

Η KyriC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
1ο μήνυμα εδω:dance3:

10 χρόνια μετά απο τις πανελλήνιες, εχοντας ενα πτυχίο που προσπάθησα να αγαπήσω (τεχνολογία τροφίμων) και μια εργασιακή εμπειρία κυρίως εξωτερικου και λίγο ελλάδας θα πω το εξής...

Για 100 μόρια έχασα τη σχολή των ονείρων μου που ήταν νοσηλευτική, με το 10% δεν την αγγίξα κάν...φέτος κάνω προετοιμασία για κατατακτήριες νοσηλευτικής εκπα:clapup:

Έχοντας δυσλεξία με διάσπαση προσοχής... η διαδικασία ειναι επώδυνη αλλά θα τα καταφέρω :weak:

Wish me Luck! :book::clover:
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
2 αγάπες είχα: βιολογία και ιταλικά. Βιολογία δεν κατάφερα να σπουδάσω, άλλαξα κατεύθυνση (από θετική σε τεχνολογική) στην τρίτη λυκείου λόγω του καθηγητή βιολογίας. Κατέληξα να σπουδάσω διοίκηση επιχειρήσεων, αλλά τώρα είμαι 2ο πτυχίο ιταλική φιλολογία. Το να ασχοληθώ περισσότερο με τα ιταλικά το κατάφερα, αλλά θα άλλαζα το πρώτο πτυχίο σε βιολογικό. Μου άρεσε περισσότερο σαν επιστήμη..
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,299 μηνύματα.
Ιστορικός στην ψυχή και στο θέλω από την Τρίτη Δημοτικού που έκανα το πρώτο μάθημα Ιστορίας, ιστορικός και σαν φοιτητής στο δεύτερο έτος.

Δεν θα το άλλαζα με τίποτα.
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιστορικός στην ψυχή και στο θέλω από την Τρίτη Δημοτικού που έκανα το πρώτο μάθημα Ιστορίας, ιστορικός και σαν φοιτητής στο δεύτερο έτος.

Δεν θα το άλλαζα με τίποτα.
Μάλλον ο θεματοθέτης απευθύνεται σε απόφοιτους και όχι δευτεροετείς :|
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,299 μηνύματα.
Μάλλον ο θεματοθέτης απευθύνεται σε απόφοιτους και όχι δευτεροετείς :|

Μπορείς να το εκλαβεις και διαφορετικά. Σε όσους πήραν ένα taste από την σχολή τους.

Σοφιστική άποψη:<<αλήθεια δεν υπάρχει και αν υπάρχει δεν έχει καμία σημασία>>.
:thumbup:
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Όχι, γιατί ποτέ δεν ήξερα τι ήθελα να κάνω στη ζωή μου (όχι ότι τώρα ξέρω αλλά anyway)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ελάτε τώρα, μην κρύβεστε πίσω από το δάχτυλό σας!
Η απάντηση στην ερώτηση " τι σχολή θα διαλέγατε τώρα", είναι μόνο μία και όλοι ξέρουμε ποια είναι αυτή!;)


(Και το ΄κλαψα εγώ από το καλοκαίρι, ότι θα μου μείνει κουσούρι!)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
΄Ελάτε τώρα, μην κρύβεστε πίσω από το δάχτυλό σας!
Η απάντηση στην ερώτηση " τι σχολή θα διαλέγατε τώρα", είναι μόνο μία και όλοι ξέρουμε ποια είναι αυτή!;)


(Και το ΄κλαψα εγώ από το καλοκαίρι, ότι θα μου μείνει κουσούρι!)

Στο μεταξύ, εντείνονται οι φήμες ότι ο @eukleidhs1821 έχει πάρει τον έλεγχο του λογαριασμού της @Λένω (ς)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο μεταξύ, εντείνονται οι φήμες ότι ο @eukleidhs1821 έχει πάρει τον έλεγχο του λογαριασμού της @Λένω (ς)

Ωχ!΄Οχι, όχι!
Μην με λαχταράς!:eek:
Αυτό θα είναι το τελειωτικό χτύπημα!:lol:
΄Εχετε τον νου σας! Αν αλλάξει ο τρόπος της γραφής μου να ψιλιαστείτε ότι κάτι συμβαίνει!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
δυστυχως ακομα και τωρα δεν ξερω αν εκανα μηχανογραφικο με τα ιδια μορια πως θα κινιομουνα.φοβαμαι οτι παλι θα εβαζα σε προτεραιοτητα το εφε και τι λεει ο περιγυρος παρα τι θα ηθελα ο ιδιος.απο κει και περα βλεπω τη λενιω να δινει κατατακτηριες για ιατρικη συντομα:pardon:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δυστυχως ακομα και τωρα δεν ξερω αν εκανα μηχανογραφικο με τα ιδια μορια πως θα κινιομουνα.φοβαμαι οτι παλι θα εβαζα σε προτεραιοτητα το εφε και τι λεει ο περιγυρος παρα τι θα ηθελα ο ιδιος.απο κει και περα βλεπω τη λενιω να δινει κατατακτηριες για ιατρικη συντομα:pardon:

Γι΄αυτό σ΄αγαπώ!
Επειδή είσαι σταθερός στις απόψεις σου!:lol:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν αλλάξει ο τρόπος της γραφής μου να ψιλιαστείτε ότι κάτι συμβαίνει!

ψυλλιαστείτε

Πώς το έγραψα έτσι;
Αυτό σηκώνει αυτομαστίγωμα!
Θέλω να διορθώνω και τα ορθογραφικά που βγάζουν μάτι, τρομάρα μου!
Αααα, δεν πάω καθόλου καλά κι εγώ!:dizzy2:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Γι΄αυτό σ΄αγαπώ!
Επειδή είσαι σταθερός στις απόψεις σου!:lol:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



ψυλλιαστείτε

Πώς το έγραψα έτσι;
Αυτό σηκώνει αυτομαστίγωμα!
Θέλω να διορθώνω και τα ορθογραφικά που βγάζουν μάτι, τρομάρα μου!
Αααα, δεν πάω καθόλου καλά κι εγώ!:dizzy2:
ψιλιαστειτε δε γραφεται??
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top