Βοήθεια επιλογή κατεύθυνσης

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μάλλον δεν θα σου πώ κάτι που δεν έχει ειπωθεί ήδη, παρόλαυτα μην φοβάσαι για κανένα λόγο τα κενά! Ειδικά αυτά της 1ης Λυκείου δεν έχουν καμία σημασία, αφού τα έχεις ήδη κάνει είναι πολύ εύκολο να τους ρίξεις μια ματιά και να τα καταλάβεις/καλύψεις. Εγώ πήγα 2α λυκείου έχοντας μάθει ΘΜΚΕ/ΑΔΜΕ τον Μαιο ίσα ίσα για τις εξετάσεις και Χημεία μηδαμινές γνώσεις, και βγήκα πανελλήνιες με 95+ και στα δύο. Άρα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Ο αγώνας είναι αυτές τις δύο χρονιές. Στην Β δεν χρειάζεσαι τόσο φροντιστήριο, αλλά πρέπει να αγαπήσεις τα μαθήματα που θα δώσεις για να μην βασανιστείς στην Γ, και να βάλεις καλές βάσεις/πρόγραμμα για την πιο κουραστική χρονιά που έπεται. Αυτή την στιγμή να επιλέξεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου και δεν θα απογοητευτέις. Θυμάμαι ένα παιδί που μου είπε ότι η τελική επιλογή σου αν είναι ειλικρινής δεν θα την μετανιώσεις και έτσι έγινε. Είμουν μεταξύ Θεωρητικής(Νομική) και Θετικής(Πολυτεχνείο) και δεν μετάνιωσα την Θετική. Σου εύχομαι κάθε επιτυχία πάντως, μην το φοβάσαι, είναι ακόμα μια εξέταση έναντι συνομηλίκων σου, από το χέρι σου περνά η επιτυχία.

χιλια ευχαριστω και ευχαριστω για την απαντηση!! καλη επιτυχια σε οτι κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Αν σου αρεσει εστω και λιγο η Φαρμακευτικη, μην το σκεφτεσαι, προσπαθησε το, μακρια απο Θεωρητικη και Νομικη. Αν συνεχισεις να την εχεις τοσο μερακι την Νομικη και μετα το πρωτο πτυχιο, υπαρχουν και οι κατατακτηριες, ορεξη να υπαρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αν σου αρεσει εστω και λιγο η Φαρμακευτικη, μην το σκεφτεσαι, προσπαθησε το, μακρια απο Θεωρητικη και Νομικη. Αν συνεχισεις να την εχεις τοσο μερακι την Νομικη και μετα το πρωτο πτυχιο, υπαρχουν και οι κατατακτηριες, ορεξη να υπαρχει...


εκει καταλήγω φιλε , αλλα γιατί μακριά απο Νομική; αυτό δεν σπούδασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
εκει καταλήγω φιλε , αλλα γιατί μακριά απο Νομική; αυτό δεν σπούδασες;

Ε, γι' αυτο στο λεω :P . Αν δε σου αρεσει και καποια αλλη σχολη απο Θεωρητικη οπως λες, δεν αξιζει να την παρεις ως κατευθυνση. Εμενα μου αρεζαν (και μου αρεσουν) και αλλα επιστημονικα αντικειμενα απο Θεωρητικη, αλλα γενικα ειναι πιο ευκολο να κανεις τη μεταβαση απο σχολες τις Θετικης σε σχολες της Θεωρητικης (μιλαω μετα το πρωτο πτυχιο), παρα το αντιθετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ε, γι' αυτο στο λεω :P

άρα τώρα δεν πάω 100% θεωρητική χαχα , δύσκολα τα πράγματα ε; καλη επιτυχία εύχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
SOS ! Θα πάω Δευτέρα Λυκείου και έχω ακόμα λιγότερο απο μήνα να διαλέξω αλλά δεν ξέρω τι. Είμαι ανάμεσα σε 3 σχολές απο 3 διαφορετικές κατευθύνσεις και θέλω να με βοήθησετε ! Νομική , Φαρμακευτική και Λογιστική ! Το μόνο θέμα μου είναι η Φυσική και γενικά τα θετικά μαθήματα εκτος απο Χημεια γιατί όλη τη χρονιά πίστευα πως θα πάω Θεωρητική και τα είχα παρατήσει αλλά έχω καλό μυαλό , πιστεύετε πως μπορώ να καλύψω τυχόν κενά αν καταλήξω Θετική ή είναι αδύνατον; Θέλω να μου πείτε ποιά απο τις 3 έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ; Λογιστική έχω ακούσει ότι ειναι βαρετή .

Η επαγγελματική αποκατάσταση για αυτό τα τρία είναι στην ίδια μοιρα, με λιγο καλύτερη την φαρμακευτική επειδή σου δίνει τη δυνατότητα του εξωτερικού. Λογιστής βγαίνεις από 100 σχολές στο GR. Σου προτείνω να ακολουθήσεις αυτό που σου αρέσει και σε εκφραζει, άλλωστε αν γίνεις πολύ καλός σε αυτό που θα ασχοληθεις δεν χανεσαι ασχέτως της ανεργιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Αν σου αρεσει εστω και λιγο η Φαρμακευτικη, μην το σκεφτεσαι, προσπαθησε το, μακρια απο Θεωρητικη και Νομικη. Αν συνεχισεις να την εχεις τοσο μερακι την Νομικη και μετα το πρωτο πτυχιο, υπαρχουν και οι κατατακτηριες, ορεξη να υπαρχει...


τοσο πολυ σκουρα ειναι στη νομικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Η επαγγελματική αποκατάσταση για αυτό τα τρία είναι στην ίδια μοιρα, με λιγο καλύτερη την φαρμακευτική επειδή σου δίνει τη δυνατότητα του εξωτερικού. Λογιστής βγαίνεις από 100 σχολές στο GR. Σου προτείνω να ακολουθήσεις αυτό που σου αρέσει και σε εκφραζει, άλλωστε αν γίνεις πολύ καλός σε αυτό που θα ασχοληθεις δεν χανεσαι ασχέτως της ανεργιας


ευχαριστώ για την απάντηση ! Εκεί κατέληξα και αμα δεν κάτσει σκέφτομαι για Πολυτεχνείο ως plan b
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ευχαριστώ για την απάντηση ! Εκεί κατέληξα και αμα δεν κάτσει σκέφτομαι για Πολυτεχνείο ως plan b


Απλά πρέπει να αποκλείσεις κάποια , γιατί θέλεις τέσσερις σχολές από τέσσερα πεδια! Άποψη μου σκέψου για 2ο και 3ο επιστημονικό πεδιο (θετική και επιστήμες υγείας)

τοσο πολυ σκουρα ειναι στη νομικη?


Αν σκεφτείς ότι παίρνει 1000 άτομα το χρόνο μόνο από πανελλήνιες μπορείς να καταλάβεις τον κορεσμό που υπάρχει εκεί εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι παιδιά η λογιστική έχει κορεστεί...λες και δεν χρειάζονται λογιστές σε κάθε λογής επιχείρηση χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
τοσο πολυ σκουρα ειναι στη νομικη?


Καλα, για να μην κατηγορηθω και για μονομερια παντου ειναι δυσκολα. Απλα οπως εγραψα και παραπανω αφενος καποιος που εχει τελειωσει μια σχολη θετικων επιστημων ειναι πιο ευκολο μετα να κανει μια μεταβαση σε ενα αντικειμενο ανθρωπιστικων/κοινωνικων επιστημων, εαν τον ενδιαφερει κατι τετοιο, παρα το αντιστροφο και αφετερου οι προοπτικες εαν τυχον θελησει να αναζητησει εργασια στο εξωτερικο ειναι σαφως καλυτερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top