Οδύσσεια, Ιλιάδα ή Ελένη

Ποιο από τα 3 σας αρέσει περισσότερο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Οδύσσεια

    Ψήφοι: 62 34.6%
  • Ιλιάδα

    Ψήφοι: 22 12.3%
  • Ελένη

    Ψήφοι: 54 30.2%
  • Κανένα

    Ψήφοι: 32 17.9%
  • Όλα

    Ψήφοι: 9 5.0%

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Και τα 3 ηταν οτι χειροτερο υπηρχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόλις θυμήθηκα το βιβλίο της Ιλιάδας που είχα στη β γυμνασίου. Αυτό το μπλε που υποτίθεται ότι το κείμενο το είχε μεταφρασμένο. Ούτε καν! Το διάβαζα και ήταν λες και διάβαζα κάτι ανάμεσα σε αρχαία ελληνικά και καθαρεύουσα. Η καθηγήτρια ήταν ένα μάτσο χάλι οπότε από το συγκεκριμένο μάθημα δε θυμάμαι τίποτα.

Η Οδύσσεια ήταν η πρώτη μου επαφή με τα αρχαία γραπτά. Τότε δεν μου πολύ-άρεσε αλλά τώρα την εκτιμώ περισσότερο. Αλλά και πάλι, σαν υπόθεση δεν μου άρεσε. Αλλά από τις επισημάνσεις που κάνουν οι καθηγητές στα πλαίσια του μαθήματος, καταλαβαίνεις πόσο άξιο είναι σαν έργο. Και ταυτόχρονα ογκώδες.

Αλλά και πάλι, το καλύτερο ήταν η Ελένη. Δεν ξέρω αν είναι χάρη στην καθηγήτρια, στο βιβλίο, στο δικό μου προσωπικό ενδιαφέρον ή και στα τρία, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ. Το διάβαζα σπίτι με πολύ διάθεση. Πρόσεχα πολύ στο μάθημα και είχα "μπει" πολυ μέσα στο έργο. Έγραψα πολλές σημειώσεις και μου άρεσαν οι χαρακτήρες. Από τα καλύτερα μαθήματα της γ γυμνασίου αλλά και όλης της σχολικής ζωής γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Και τα 3 ηταν οτι χειροτερο υπηρχε.

Και τα 3 ήταν αισχρά.
Ελπιζω να ευθυνεται εστω καποιος καθηγητης,τροπος του μαθηματος κλπ διοτι δε θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει ανθρωπος που να θεωρει αισχρα,ο,τι χειροτερο τετοια επη,τετοια τραγωδια,δηλαδη πραγματικα δεν εχω τι να πω..δεν ειπαμε να μη βαριεσαι οκ,δεν ειπαμε να τρελαινεσαι να κλινεις αρχαια,να απαντας σε ερωτησεις αναλυσης,αλλα δε μπορεις να βρισκεις εστω σαν διαβασμα αισχρη την Ελενη,την Ιλιαδα,την Οδυσσεια..τι να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Η αληθεια οτι καναμε 3 χρονια αυτα τα "μαθηματα" και τωρα αν μου πεις πες μου με μια προταση τι λεει το καθενα δεν θα μπορεσω να θυμηθω. Ηταν πραγματικα κακα μαθηματα τα οποια δεν θα μας χρειαστουν σε απολυτως τιποτα στην ζωη μας. Γουστα ειναι αυτα βεβαια, δεν μου αρεσουν ολα τα φιλολογικα μαθηματα οποτε ενταξει δεν το σηνεχιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αληθεια οτι καναμε 3 χρονια αυτα τα "μαθηματα" και τωρα αν μου πεις πες μου με μια προταση τι λεει το καθενα δεν θα μπορεσω να θυμηθω. Ηταν πραγματικα κακα μαθηματα τα οποια δεν θα μας χρειαστουν σε απολυτως τιποτα στην ζωη μας. Γουστα ειναι αυτα βεβαια,
δεν μου αρεσουν ολα τα φιλολογικα μαθηματα
οποτε ενταξει δεν το
σηνεχιζω.
Φαίνεται :P. Πάντως ούτε εμένα μου αρέσει η Αρχαία Ελληνική Γραμματεία (έστω αυτά τα δύο χρόνια που κάνω). Πραγματικά δε με ενδιαφέρει ο θάνατος των συντρόφων του Οδυσσέα, ούτε τα νεύρα του Αχιλλέα, ειδικά από την στιγμή που ξέρω ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών είναι σκέψεις του Ομήρου και όχι γεγονότα. Αρκετά απωθητικό είναι ότι για να διαβάσεις αυτήν την "μετάφραση" (κατά τους "συγγραφείς") πρέπει να έχεις ένα λεξικό δίπλα σου (και σε ορισμένες περιπτώσεις και τον καθηγητή, κάτι που καθιστά αδύνατη την ανάγνωση στο σπίτι) · απαίσια σύνταξη, άγνωστες λέξεις, μη αναγνωρίσιμο νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Μόλις θυμήθηκα το βιβλίο της Ιλιάδας που είχα στη β γυμνασίου. Αυτό το μπλε που υποτίθεται ότι το κείμενο το είχε μεταφρασμένο. Ούτε καν! Το διάβαζα και ήταν λες και διάβαζα κάτι ανάμεσα σε αρχαία ελληνικά και καθαρεύουσα. Η καθηγήτρια ήταν ένα μάτσο χάλι οπότε από το συγκεκριμένο μάθημα δε θυμάμαι τίποτα.

Η Οδύσσεια ήταν η πρώτη μου επαφή με τα αρχαία γραπτά. Τότε δεν μου πολύ-άρεσε αλλά τώρα την εκτιμώ περισσότερο. Αλλά και πάλι, σαν υπόθεση δεν μου άρεσε. Αλλά από τις επισημάνσεις που κάνουν οι καθηγητές στα πλαίσια του μαθήματος, καταλαβαίνεις πόσο άξιο είναι σαν έργο. Και ταυτόχρονα ογκώδες.

Αλλά και πάλι, το καλύτερο ήταν η Ελένη. Δεν ξέρω αν είναι χάρη στην καθηγήτρια, στο βιβλίο, στο δικό μου προσωπικό ενδιαφέρον ή και στα τρία, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ. Το διάβαζα σπίτι με πολύ διάθεση. Πρόσεχα πολύ στο μάθημα και είχα "μπει" πολυ μέσα στο έργο. Έγραψα πολλές σημειώσεις και μου άρεσαν οι χαρακτήρες. Από τα καλύτερα μαθήματα της γ γυμνασίου αλλά και όλης της σχολικής ζωής γενικότερα.

Tαυτίζομαι.
Αυτή η Ιλιάδα ακόμα στραβά μου κάθεται.Δεν μου άρεσε και ιδιαίτερα,ίσως δίοτι η καθηγήτρια ήταν λίγο ότι να'ναι; Από την Οδύσσεια,δε θυμάμαι πολλά πράγματα για να'μαι ειλικρινης,πέρασαν και χρόνια.Αλλά δεν είχα κάποιο θέμα.
Και τώρα πάμε στην μεγάλη αγάπη,την Ελένη.Μου άρεσε γιατί ήταν με διαλόγο,(το κάναμε σαν σκετσ),γεμάτο γνωμικά και γενικά το όλο story.Ήταν πιο "ζωντανό" συγκριτικά με τα άλλα ( των οποίων αναγνωρίζω την αξία) και μου κινούσε τοσο πολύ το ενδιαφέρον σε φάση που το προχωρούσα μόνος μου στο σπίτι για να μάθω τη συνέχεια
Btw, πόσες φορές γράφαμε στα σχόλια " Δεν ήταν η Ελένη της Τροίας,αλλά ένα είδωλο της";Κάθε φορά που ακούω αυτή τη λέξη εκεί πάει το μυαλό μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για την ακρίβεια παραμύθια ήταν που σε έφερναν ύπνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Για την ακρίβεια παραμύθια ήταν που σε έφερναν ύπνο

Για την ακρίβεια η Ιλιάδα και η Οδύσσεια είναι έπη και η Ελένη τραγωδία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για την ακρίβεια η Ιλιάδα και η Οδύσσεια είναι έπη και η Ελένη τραγωδία :P

παραμύθια ήταν εμένα και τα 3 για ύπνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Υπνο και ξυπναμε 7η ωρα να φυγουμε :P Ονειρο θα ηταν!

Ο πολύς ύπνος δε κάνει καλό απλά αναρωτιέμαι εσάς που σας άρεσαν αυτά τα μαθήματα (έστω 1 από τα 3 τι σας άρεσε ακριβώς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
οδυσσεια forever
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top