Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εσύ καλά τα λες, αλλά όλα στη ζωή θέλουν και μια διπλωματία. Άνθρωποι είμαστε, δεν είμαστε μηχανές να πατήσεις το κουμπάκι και να αντιδρούμε. [...] Πιστεύεις οτι θα ήταν καλύτερα αν του έλεγα πριν ξεκινήσω το μαγείρεμα "κοίτα να δεις, εγώ θα κάνω αυτά κι εσύ αυτά και δε δέχομαι κουβέντα γιατί είναι τα αυτονόητα!"; Γενικά ο άνθρωπος είναι όπως τον μάθεις πιστεύω, κι αυτό δε γίνεται με τσαμπουκά.

Μα ούτε τσαμπουκάς χρησιμοποιείται για τα αυτονόητα. :)
Μήπως τελικά πολλές γυναίκες κατά βάθος δεν τα θεωρούν οντως αυτονόητα και γι'αυτό χρησιμοποείτε τέτοιες μεθόδους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μα ούτε τσαμπουκάς χρησιμοποιείται για τα αυτονόητα. :)
Μήπως τελικά πολλές γυναίκες κατά βάθος δεν τα θεωρούν οντως αυτονόητα και γι'αυτό χρησιμοποείτε τέτοιες μεθόδους;


Δεν τα θεωρουμε αυτονοητα γιατι ισως δεν ειναι..Και αν στο ''τετοιες μεθοδους'' εννοεις να μην μαλωσει μια γυναικα με τον αντρα της για κατι σχετικα ασημαντο δεν το βρισκω τοσο κακο...Μακαρι ολοι να καναμε τα παντα και να μοιραζαμε ολες τις δουλειες αλλα δεν ειναι παντα ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
με την πραγματικη αγαπη λυνονται τα παντα...
αν αγαπας πραγματικα το εταιρον ημισυ,δεν συζητας καν για τοσο ασημαντα και "μικρα" πραγματα...δεν δημιουργουνται τετοια θεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν τα θεωρουμε αυτονοητα γιατι ισως δεν ειναι..Και αν στο ''τετοιες μεθοδους'' εννοεις να μην μαλωσει μια γυναικα με τον αντρα της για κατι σχετικα ασημαντο δεν το βρισκω τοσο κακο...Μακαρι ολοι να καναμε τα παντα και να μοιραζαμε ολες τις δουλειες αλλα δεν ειναι παντα ετσι...
Πότε πρότεινα ως λύση για το οτιδήποτε τον καυγά αγαπητή alis και μου το προσάπτεις τώρα; :)
Απλά θεωρώ (και η μέχρι στιγμής πραγματικότητα με έχει επιβεβαιώσει) ότι αν όντως συμπεριφέρεσαι σαν να το θεωρείς πραγματικά αυτονόητο (και όχι κάτι που προσπαθείς να πιστέψεις και η ίδια ότι είναι αυτονόητο με φωνές και τσαμπουκάδες), δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα. Βέβαια ίσως να οφείλεται και στους άντρες που διαλέγω, dunno.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πότε πρότεινα ως λύση για το οτιδήποτε τον καυγά αγαπητή alis και μου το προσάπτεις τώρα; :)
Απλά θεωρώ (και η μέχρι στιγμής πραγματικότητα με έχει επιβεβαιώσει) ότι αν όντως συμπεριφέρεσαι σαν να το θεωρείς πραγματικά αυτονόητο (και όχι κάτι που προσπαθείς να πιστέψεις και η ίδια ότι είναι αυτονόητο με φωνές και τσαμπουκάδες), δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα. Βέβαια ίσως να οφείλεται και στους άντρες που διαλέγω, dunno.


Δε στο προσαπτω,απλα ειναι αναποφευκτο να οδηγηθουν τα πραγματα εκει οταν θεωρεις οτι ο αντρας θα πρεπει να βοηθα πολυ στο μαγειρεμα και σε οτιδηποτε αλλο...Και πες οτι θεωρω αυτονοητο οτι το φυλο δεν επηρρεαζει και δεν κρινει το ποιος θα κανει τις δουλειες του σπιτιου,θα αλλαξει κατι;Εξαρταται πραγματι απο τους αντρες αλλα προσωπικα το τελευταιο πραγμα που θα κοιταζα σε εναν αντρα ειναι το αν θα με βοηθα στις δουλειες του σπιτιου...

με την πραγματικη αγαπη λυνονται τα παντα...
αν αγαπας πραγματικα το εταιρον ημισυ,δεν συζητας καν για τοσο ασημαντα και "μικρα" πραγματα...δεν δημιουργουνται τετοια θεματα...


Ναι,συμφωνω απολυτα...Αν αγαπας δεν σκεφτεσαι αν ο αλλος θα σε βοηθησει στις δουλειες του σπιτιου η οχι,ασχετα με το τι ειναι καλυτερο....Θα προτιμουσα ο αντρας μου να με αγαπαει και ας εκανε μονη μου ολες τις δουλειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ναι , αλλά το θέμα του τόπικ δεν είναι τι προτιμάτε σε έναν σύντροφο , διαλέξτε από την παρακάτω λίστα , το θέμα είναι <<ποιος πρέπει να κάνει τις δουλειές>> , συνεπώς κανείς δεν έθεσε το δίλημμα ή να σε αγαπάει ή να κάνει δουλειές (το οποίο και οξύμωρο ακούγεται αλλά πέρα και πριν από αυτό) μάλλον είσαι οφτόπικ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ναι,συμφωνω απολυτα...Αν αγαπας δεν σκεφτεσαι αν ο αλλος θα σε βοηθησει στις δουλειες του σπιτιου η οχι,ασχετα με το τι ειναι καλυτερο....Θα προτιμουσα ο αντρας μου να με αγαπαει και ας εκανε μονη μου ολες τις δουλειες..
δεν εννοω αυτο...αλλα οτι αν μια σχεση ειναι σοβαρη και υπαρχει πραγματικη αγαπη ,αν ο ανδρας ή η γυναικα δεν θα κανει θεμα για το ποιος θα κανει τις δουλειες..θα τις κανεις οποιος μπορει και οπως μπορει αναλογα μετις αναγκες και τον προγραμματισμο του σπιτιου...δεν θα καθονται να μαλωνουν για τα πιατα και το ξεσκονισμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
ναι , αλλά το θέμα του τόπικ δεν είναι τι προτιμάτε σε έναν σύντροφο , διαλέξτε από την παρακάτω λίστα , το θέμα είναι <<ποιος πρέπει να κάνει τις δουλειές>> , συνεπώς κανείς δεν έθεσε το δίλημμα ή να σε αγαπάει ή να κάνει δουλειές (το οποίο και οξύμωρο ακούγεται αλλά πέρα και πριν από αυτό) μάλλον είσαι οφτόπικ :redface:

Mαλλον,αλλα οχι και παρα παρα πολυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Η οδήγηση θεωρείται άραγε "οικιακή εργασία"; Δήλαδη αν ο/η Α πάντα οδηγάει και ο/η Β είναι πάντα συνοδηγός αυτό "μετράει"; Κατά τη γνώμη μου ναι, είναι "οικιακή εργασία", και μάλιστα η δυσκολότερη, αφού από λάθη παίζονται ζωές και περιουσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
και μάλιστα η δυσκολότερη

ε οχι και η δυσκολοτερη μαι φριεντ.. για μενα ειναι πλεζιαρ να οδηγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ε οχι και η δυσκολοτερη μαι φριεντ.. για μενα ειναι πλεζιαρ να οδηγω.

Με την ίδια λογική θα μπορούσα κι εγώ να πω ότι είναι "πλεζιαρ" :hmm:για κάποιους/ες να μαγειρεύουν ή να πλένουν τα χαλιά (τι ωραία που είναι η δροσιά στα πόδια κτλ. κτλ.). Και για εμένα που οδηγάω τουλάχιστον 2 ώρες κάθε μέρα για 4 συναπτά έτη βλέπω τιμόνι και μου 'ρχεται να ξεράσω....

Φιλικά
Julius Caesar
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
και το μαγειρεμα ειναι πλεζιαρ για μενα. :) και το να πλενω επισης ειδικα να παιζω με το νερακι ουυυυυ
αμα ειναι μονο για 4 συναπτα ετη που οδηγεις τοτε εχεις δρομο μπροστα σου. οσο πιο πολυ το βλεπεις ετσι τοσο πιο πολυ θα μιζεριαζεις. ολγουεις λουκ ατ δε μπραιτ σαιτ οφ θινγκς ορ ατ λιστ σαμταιμς, ιτ μεικς ιτ ιζιερ;)

φιλικα μουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
και το μαγειρεμα ειναι πλεζιαρ για μενα. :) και το να πλενω επισης ειδικα να παιζω με το νερακι ουυυυυ
αμα ειναι μονο για 4 συναπτα ετη που οδηγεις τοτε εχεις δρομο μπροστα σου. οσο πιο πολυ το βλεπεις ετσι τοσο πιο πολυ θα μιζεριαζεις. ολγουεις λουκ ατ δε μπραιτ σαιτ οφ θινγκς ορ ατ λιστ σαμταιμς, ιτ μεικς ιτ ιζιερ;)

φιλικα μουν:)

Άντε θα συμφωνήσω μαζί σου λόγω της αισιόδοξης διάθεσής σου.
Ον δε κοντραρυ, αι χεβ το σει δατ στεκι τζι αρ ντιντ νοτ προχιμπιτεντ γκρικλις τζαστ το ραιτ λαικ δατ :D

Τσιρς
Julius Caesar
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Άντε θα συμφωνήσω μαζί σου λόγω της αισιόδοξης διάθεσής σου.
Ον δε κοντραρυ, αι χεβ το σει δατ στεκι τζι αρ ντιντ νοτ προχιμπιτεντ γκρικλις τζαστ το ραιτ λαικ δατ :D

Τσιρς
Julius Caesar

χαιρομαι πολυ για την επιλογη σου να συμφωνησεις μαζι μου:redface:
oh i didn't know that, thanks for the info:D

cheers
moon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το σωστό είναι να μοιράζονται κανονικά οι δουλειές του σπιτιού όμως αυτό δεν νομίζω πως πάντα είναι εφικτό.

Το σημαντικότερο, όχι μόνο για τις δουλειές αλλά για όλη τη σχέση κι όλες τις σχέσεις είναι να υπάρχει εκτίμηση και σεβασμός στο πρόσωπο του άλλου.
Δηλαδή αν ο φίλος μου κάνει συνεχώς τις δουλειές(το χει σαν συνήθεια πχ) και μια περίοδο της ζωής του δεν έχει διάθεση ή είναι κουρασμενος θα τις κάνω εγώ και το αντίθετο.
Αν εχω πχ συνηθίσει να πηγαίνω εγω για σερβις τα αμαξια και δεν εχω χρονο θα τα παει εκεινος.
(πως σας φαίνονται τα παραδείγματά μου?? χεχχχχ)

Με λίγα λόγια κατανόηση, δεν είναι ούτε είμαι υπηρετικό προσωπικό κανενός. Τα κάνουμε και οι δύο για να μαστε καθαρούληδες στο σπίτι μας και τα κάνουμε και οι δύο για να μην κουράζουμε ο ένας τον άλλον.

(Θα ήθελα πολύ κάποιον να μου μαγειρεύει γιατί βαριέμαι πολύ το μαγείρεμα):worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice9926

Νεοφερμένος

Η alice9926 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αυτό που προσωπικά με εκνευρίζει αφόρητα είναι να θεωρεί ο άλλος δεδομένο πως θα τις κάνω εγώ. Δεν κατάλαβα? Δλδ επειδή είμαι γυναίκα πρέπει να είμαι και η δουλάρα της υπόθεσης? Αν δω ότι ο άλλος έχει τέτοια νοοτροπία, ξενερώνω γενικότερα, και όχι για τις δουλειές αυτές καθεαυτές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να ζούμε στο σήμερα και να λέμε ότι τις δουλειές θα τις κάνει η γυναίκα. Ακόμα και η φράση "Εγώ βοηθάω τη γυναίκα μου" είναι εξοργιστική.

Συμφωνω στο δευτερο σκελος της προτασης σου, αλλα μαλλον διαφωνω στο πρωτο.

Το θεμα ειναι το εξις: Τι ειναι οι δουλειες του σπιτιου?

Σφουγκαρισμα, πλυσημο πιατων, μαγειρεμα, πλυσημο ρουχων, απλωμα, σιδερωμα, ξεσκονισμα, σκουπισμα, συγηρισμα.

Αυτα ειναι που πρεπει να μοιραζονται στα δυο?

Θεωρω πως οχι γιατι ειναι και αλλα πραγματα:

Λογαριασμοι, νοικια, σουπερ μαρκετ, αγορες πρωτων υλων, αγορες παγιου εξωπλισμου, διασκεδαση, αλλης φυσης παροχες.

ΟΛΑ μαζι πρεπει να μοιραζονται στα δυο.

Ιδανικα το ζευγαρι τα κανει ολα μισα μισα ητοι το νοικι παει /2, το σφουγαρισμα παει μια βδομαδα ο ενας μια ο αλλος (η οπως αλλιος τεσπα) κτλ κτλ.

Αυτο ΣΠΑΝΙΑ ειναι εφικτο γιατι συνηθως ο ενας βγαζει περισοτερα απο τον αλλο. And therein lies the problem, αυτος που βγαζει τα περισοτερα πληρωνει περισοτερα και θεωρει οτι ο αλλος πρεπει να κανει περισοτερες "τετρημενες" δουλειες γιατι διαφορετικα νοιωθει κοροηδο. Απο την αλλη αυτος που κανει τις τετρημενες δουλειες αισθανεται σκλαβος η υποχρεομενος να πηζει γιατι πολυ απλα δεν μπορει να πεταξει ενα ματσο πενηνταευρα στη μουρη του αλλου *η* στην χειροτερη των περιπτοσεων θεωρει οτι ειναι αδικημενος γιατι εξοδα οπως η ταινια και το φαι δεν "φαινονται".

Η συμβιοση ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ πραγμα, ολα πρεπει να ξεκινανε απο την κατανοηση και την αποδοχη του αλλου και απο τις δυο πλευρες, και αυτο ειναι συνηθως το ακατορθοτο, τοσο λογο φυλετικων διαφορων καθοτι αλλιος σκεφτονται οι αντρες αλλιος οι γυναικες και κοινονικων (για καποιο λογο θεωρητε προφανες οτι ο αντρας πρεπει να βγαζει τα λεφτα η γυναικα να πλενει τα ρουχα).

ΠΑΝΤΟΣ η δικη μου εμπειρια λεει το εξις:

Ειμαι ΑΧΡΗΣΤΟΣ στις δουλειες του σπιτιου, εχω ζησει μονος μου αρκετο καιρο τωρα, εχω ζησει και με συντροφο, πολυ απλα ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ και νομιζω αυτο ισχυει για τους περισοτερους 'σερνικους. Παντα οταν σφουγκαριζω κλεινομαι στις γωνιες, οταν σιδερωνω καταληγω να τα κανω πιο τσαλακωμενα απο οτι πριν κτλ κτλ. Οταν ζω μονος μου προσλαμβανω καποιον ανθρωπο να με βοηθα για αυτα τα πραγματα, οχι γιατι δεν εχω χρονο, οκ ΤΕΧΝΙΚΑ θα μπορουσα να τα κανω, αλλα ειναι αντιπαραγωγικο τελειως:P Συνεπως αυτο που γινεται ειναι να μην με αφηνει η συντροφος να τα κανω γιατι τα κανω σκατα (εκτος απο τα πιατα, πλενω τα πιατα). Απο την αλλη βεβαια ενστικτοδως τελειως δεν την αφηνω να πληρωνει.

Το ερωτημα ειναι αν ζουσα με καποια που βγαζει περισοτερα απο εμενα θα μαγειρευα/επλενα κτλ συστηματικα?

Κατ αναλογια αν εσεις οι κοπελες ζουσατε με καποιον που βγαζει λιγοτερα θα τον αφηνατε να πλενει σιδερωνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτη η λογικη που λεει "βαζω λιγοτερα χρηματα, οποτε κανω και τις περισσοτερες δουλειες για να σε ξεπληρωσω" ακουγεται στα αυτακια μου ιδιαιτερα υπολογιστικη και δε με εκφραζει καθολου.
Οχι δε θα υποχρεωσω ποτε κανεναν να κανει περισσοτερα επειδη πληρωνει λιγοτερα, οπως και δε θα εκανα και το αντιθετο. Ειναι δυνατον αναμεσα στο ζευγαρι να υφιστανται εμπορικες συναλλαγες
τετοιου ειδους?!
Ο καθε ενας οφειλει να εχει τη διαθεση να προσφερει το μεγιστο των δυνατοτητων του σε οτιδηποτε αφορα στις μεταξυ τους υποχρεωσεις και παντα κατοπιν συνεννοησης και οχι βασει καποιας εμπορικης συμφωνιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Στις δουλειές εμείς οι γυναίκες δε θέλουμε να πιανόμαστε κορόϊδα και να τις κάνουμε εμείς λόγω του φεμινισμού. Τους αφήνουμε όμως να πληρώνουν για τα περισσότερα, αν όχι όλα. Εκεί ο φεμινισμός στρίβει λίγο το ματάκι να μη βλέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Στις δουλειές εμείς οι γυναίκες δε θέλουμε να πιανόμαστε κορόϊδα και να τις κάνουμε εμείς λόγω του φεμινισμού. Τους αφήνουμε όμως να πληρώνουν για τα περισσότερα, αν όχι όλα. Εκεί ο φεμινισμός στρίβει λίγο το ματάκι να μη βλέπει.

Δεν ξερω τι κανεις εσυ και οι υπολοιπες γυναικες...
Εγω στο παραπανω σχολιο μου εξεφρασα καθαρα πως εγω αντιλαμβανομαι την κατασταση και πως εγω πραττω...Τι θα επρεπε για μενα να ισχυει.
Ουδεποτε μου κολλησα την ταμπελα της φεμινιστριας...Δε μου αρεσει να πληρωνουν οι αλλοι για μενα, οπως δε μου αρεσουν και οι οικιακες δουλειες...Τις κανω επειδη πρεπει. Ειμαι υπερ της επικοινωνιας αναμεσα στο ζευγαρι και οταν υπαρχει θεληση μπορει να βρεθει και η χρυση τομη...Ολα τα προβληματα εχουν τη λυση τους, αρκει να ειμαστε διατεθημενοι να την εντοπισουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top