Αξίζει να ξαναδώσω για διαφορετική ιατρική;

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και τα μόρια που έγραψα δεν επαρκούν για ιατρική Αθήνα όπου και διαμένω οπότε αναγκαστικά ψάχνομαι για άλλες πολεις.Τι ερώτημα είναι αξίζει να ξαναδώσω για ιατρική Αθήνας προκειμένου αφενως να διεκδικήσω μια θέση στη καλύτερη ιατρική της χωρας αφετέρου να μη φάω το αγγούρι της επαρχίας το οποίο αν δεν ξαναδώσω πανελλήνιες θα με αναγκασει να επιλέξω άλλη σχολή στην Αθήνα πέραν της ιατρικής λογικά οδοντιατρική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και τα μόρια που έγραψα δεν επαρκούν για ιατρική Αθήνα όπου και διαμένω οπότε αναγκαστικά ψάχνονται για άλλες πολεις.Τι ερώτημα είναι αξίζει να ξαναδώσω για ιατρική Αθήνας προκειμένου αφενως να διεκδικήσω μια θέση στη καλύτερη ιατρική της χωρας αφετέρου να μη φάω το αγγούρι της επαρχίας το οποίο αν δεν ξαναδώσω πανελλήνιες θα με αναγκασει να επιλέξω άλλη σχολή στην Αθήνα πέραν της ιατρικής λογικά οδοντιατρική.


Δηλαδή υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα που δεν σου επιτρέπει να παρακολουθήσεις ένα Ιατρικό τμήμα στην επαρχία;
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ όλες τις Ιατρικές ισάξιες. Αν δε γουστάρεις επαρχία καθόλου, η Οδοντιατρική (που πάλι Ιατρική είναι) είναι πολύ καλή εναλλακτική.
Εγώ λέω να τις δηλώσεις όλες με φθίνουσα σειρά βάσεων. Με την Έκθεση ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, αν έχεις γράψει ήδη πάρα πολύ καλά θα είναι δύσκολο να βελτιώσεις τη βαθμολογία σου. Καλή τύχη!
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Κοίταξε αν επιλέξω ιατρική επαρχίας θα είναι Πάτρα και μετά Λάρισα λόγω απόστασης καθαρά .Ωστόσο από ότι διαβάζω εδώ μέσα τα τμήματα αυτά και τα βαθμολογικά κατώτερα τους είναι κατώτερα από το αντίστοιχο της Αθήνας (ξαναλέω δεν είναι προσωπική μου διαπίστωση μεταφέρω ότι έχω ακούσει από αρκετό κόσμο μάλιστα).Επομένως το να δώσω τόσα χρήματα για σπίτι αλλά και να αλλάξω συνήθειες πηγαίνοντας σε μια άλλη πόλη (αυτό είναι το πιο σημαντικό μου εμποδιο μετά το πρώτο περί ποιότητας πανεπιστημίων ) για να περάσω σε μια αμφιλεγόμενης ποιότητας σχολή νομίζω δεν έχει νόημα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κοίταξε αν επιλέξω ιατρική επαρχίας θα είναι Πάτρα και μετά Λάρισα λόγω απόστασης καθαρά .Ωστόσο από ότι διαβάζω εδώ μέσα τα τμήματα αυτά και τα βαθμολογικά κατώτερα τους είναι κατώτερα από το αντίστοιχο της Αθήνας (ξαναλέω δεν είναι προσωπική μου διαπίστωση μεταφέρω ότι έχω ακούσει από αρκετό κόσμο μάλιστα).Επομένως το να δώσω τόσα χρήματα για σπίτι αλλά και να αλλάξω συνήθειες πηγαίνοντας σε μια άλλη πόλη (αυτό είναι το πιο σημαντικό μου εμποδιο μετά το πρώτο περί ποιότητας πανεπιστημίων ) για να περάσω σε μια αμφιλεγόμενης ποιότητας σχολή νομίζω δεν έχει νόημα.
Πήγαινε Οδοντιατρική
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά είναι η αλήθεια αν και το επάγγελμα του οδοντιατρου δεν με σαγηνεύει ιδιαίτερα είναι πολύ εξειδικευμένο και ασχολείται με αντικείμενο που δεν με πολυενδιαφέρει.Ωστοσο είναι το πλησιέστερο στην ιατρική
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά είναι η αλήθεια αν και το επάγγελμα του οδοντιατρου δεν με σαγηνεύει ιδιαίτερα είναι πολύ εξειδικευμένο και ασχολείται με αντικείμενο που δεν με πολυενδιαφέρει.Ωστοσο είναι το πλησιέστερο στην ιατρική

Το να ξαναδώσεις είναι κακή ιδέα γιατί κανένας δε σου υπογράφει ότι την άλλη χρόνια θα περάσεις.
Η οδοντιατρική είναι ουσιαστικά ειδικότητα ιατρική τα πρώτα χρόνια θα πάρεις γνώσεις γενικής ιατρική και μετά θα εξειδικευτείς.
Αν σου αρέσει η ιατρικη΄πήγαινε επαρχιακή ... και δε θα το μετανιώσεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν περάσεις σε μια οποιαδήποτε Ιατρική ΝΑ ΠΑΣ!!! Είναι κρίμα να δηλώσεις Οδοντιατρική για να μείνεις στην Αθήνα και να μην ικανοποιήσεις την αρχική σου επιθυμία να σπουδάσεις Ιατρική σε κάποιο τμήμα της επαρχίας εφόσον δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα που εμποδίζει την απομάκρυνσή σου από την Αθήνα! Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης σου! Αντί να είσαι περιχαρής που πέτυχες τον στόχο σου, σκέφτεσαι να ξαναδώσεις για να ξαναμπείς στην ίδια σχολή στην οποία μπορείς να μπεις από φέτος! Λες και όταν γίνεις με το καλό γιατρός, θα σου ζητήσουν το πτυχίο σου για να δουν αν αποφοίτησες από την Αθήνα ή από τη Λάρισα! Για ξανασκέψου το σε παρακαλώ!
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά είναι η αλήθεια αν και το επάγγελμα του οδοντιατρου δεν με σαγηνεύει ιδιαίτερα είναι πολύ εξειδικευμένο και ασχολείται με αντικείμενο που δεν με πολυενδιαφέρει.Ωστοσο είναι το πλησιέστερο στην ιατρική


Σε καμία περίπτωση . Οι ιατρικές όλες το ιδιο είναι, εκτός αν έχεις προβλήματα οικονομικά κλπ και δε μπορείς να πας
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγαινε Οδοντιατρική

Τώρα γιατί του λες κι εσύ κουταμάρες, αγαπητέ; Μα είναι δυνατόν να θέλει Ιατρική, να εισάγεται στην Ιατρική και να ξαναδώσει πανελλαδικές για να ξαναμπεί στην Ιατρική; ( για τις πόλεις σπουδών απαξιώ να ασχοληθώ) Βρε παιδιά μήπως φταίει ο καύσωνας;;;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τώρα γιατί του λες κι εσύ κουταμάρες, αγαπητέ; Μα είναι δυνατόν να θέλει Ιατρική, να εισάγεται στην Ιατρική και να ξαναδώσει πανελλαδικές για να ξαναμπεί στην Ιατρική; ( για τις πόλεις σπουδών απαξιώ να ασχοληθώ) Βρε παιδιά μήπως φταίει ο καύσωνας;;;


Δε θεωρούσα ότι ήθελε ιατρική.
:D
,μια χαρά είναι η οδοντιατρική παιδιά. Αν δεν είναι καμένος με την ιατρική γιατί να μην οδοντιατρικη ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θεωρούσα ότι ήθελε ιατρική.
:D
,μια χαρά είναι η οδοντιατρική παιδιά. Αν δεν είναι καμένος με την ιατρική γιατί να μην οδοντιατρικη ; :O


Μα αφού μπαίνει Ιατρική σου λέει ο άνθρωπος που είναι η επιθυμία του γιατί να πάει Οδοντιατρική;;; Πείτε τα μεταξύ σας παιδιά, εγώ δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω!
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Εγώ ιατρική θέλω καθαρά η οδοντιατρική είναι το αναγκαίο "κακό".Ωστόσο όλα αυτά που διαβάζω περί ανωτερότητας σχολών και πτυχίων αντίστοιχα με έχουν φοβίσει και προβληματίσει αρκετά και επειδή δεν έχω εικόνα ερχόμενος από το λύκειο δεν μπορώ να ξέρω αν ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα η αν είναι παραφιλολογία .
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ ιατρική θέλω καθαρά η οδοντιατρική είναι το αναγκαίο "κακό".Ωστόσο όλα αυτά που διαβάζω περί ανωτερότητας σχολών και πτυχίων αντίστοιχα με έχουν φοβίσει και προβληματίσει αρκετά και επειδή δεν έχω εικόνα ερχόμενος από το λύκειο δεν μπορώ να ξέρω αν ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα η αν είναι παραφιλολογία .


αφου θέλεις ιατρική πήγαινε ιατρική δεν αξίζει να ξαναδώσεις για Αθήνα.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
αφου θέλεις ιατρική πήγαινε ιατρική δεν αξίζει να ξαναδώσεις για Αθήνα.


Δηλαδή το θέμα με τις σχολές δεν υφίσταται και όλες είναι πρακτικά ισότιμες?Νταξει σίγουρα η Αθήνα έχει το προβάδισμα αλλά αν η διαφορά δεν είναι ουσιαστική τότε αυτό με καθησυχάζει καπως.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή το θέμα με τις σχολές δεν υφίσταται και όλες είναι πρακτικά ισότιμες?Νταξει σίγουρα η Αθήνα έχει το προβάδισμα αλλά αν η διαφορά δεν είναι ουσιαστική τότε αυτό με καθησυχάζει καπως.


ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΙΣΟΤΙΜΕΣ!!!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά είναι η αλήθεια αν και το επάγγελμα του οδοντιατρου δεν με σαγηνεύει ιδιαίτερα είναι πολύ εξειδικευμένο και ασχολείται με αντικείμενο που δεν με πολυενδιαφέρει.Ωστοσο είναι το πλησιέστερο στην ιατρική

Τα λεφτά που βγάζουν σε σχέση με τον τρόμο που προκαλούν σε αρκετό κόσμο , εμένα προσωπικά με εντυπωσιάζουν :laugh:.
Εφόσον δεν ψήνεσαι τόσο πάντως πήγαινε Ιατρική . Νομίζω πάντως οτι ο οδοντίατρος βγάζει περισσότερα απο τον μέσο ιατρό . Το δοντάκι εαν πονάει δεν σε παίρνει να το αγνοήσεις ενώ κάτι άλλες παθήσεις τις τραβάνε μερικοί εκεί που δεν παίρνει για να αποφύγουν τον γιατρό .
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλά αυτό για τους οδοντιάτρους το γνωρίζω.Αλλωστε με πολλούς γιατρούς που έχω μιλήσει έχω ακούσει τα ίδια λόγια.Ωστοσο είναι ένα αρκετά επίπονο θεωρώ επάγγελμα το οποίο εντούτοις δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.Η ιατρική εκτείνεται σε πολλούς κλάδους και εκεί είναι η μαγεία της.Ωστοσο δεν θα ήθελα να πάρω ένα πτυχίο το οποίο ενδεχομένως θα περιορίσει συγκριτικά με τους συναδέλφους μου την επαγγελματική μου ανελιξη...
 

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο σου λάθος θα ήταν να σπουδάσεις κάτι που δε σε ενδιαφέρει/ελκυει.. ιατρική με τα 1000 μη το σκέφτεσαι καν...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top