Goethe Institut, ιδιαίτερο ή φροντιστήριο;

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
φετος σκεφτομαι να ξεκινησω κι εγω γερμανικα. το γκαιτε ενδεικνυται για αρχαριους ή θα ηταν καλυτερα να απευθυνθω σε κάποιο φροντιστηριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skg09

Νεοφερμένος

Ο skg09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Την ίδια απορία έχω και γω. Είναι καλό για έναν αρχάριο να ξεκινήσει απο το GOETHE ή είναι προτιμότερο κάποιο ιδιαίτερο. Η εμπειρία μου από άλλο γνωστό φροντιστήριο της πόλης για τα γερμανικά, δεν ήταν και η καλύτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
aleka και skg09!

Μαθηματα μπορείτε να ξεκινήσετε όπου θέλετε! Στο Γκαίτε σίγουρα θα υπάρχουν και άτομα που ξεκινούν μόλις τώρα μαθήματα, οπότε δεν νομίζω να μην υπάρχει τμήμα αρχαρίων. Βέβαια, καλό θα ήταν να περάσετε από το Γκαίτε να σας δώσουν περισσότερες πληροφορίες.

Αν κάνει κάποιος ιδιαίτερα, καλό θα ήταν να κάνει σωστή επιλογή του καθηγητή, ώστε να πάρετε σωστές και καλές βάσεις από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skg09

Νεοφερμένος

Ο skg09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα jenny και ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ρώτησα στο goethe και το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι τα μαθήματα ακόμα και για αρχάριους γίνονται από Ξένους καθηγητές. Στο προηγούμενο φροντιστήριο αυτό ήταν και το μεγαλύτερο πρόβλημα μου-ειδικά για την Γραμματική. Πιστεύω ότι για τις αρχικές τάξεις προτιμότερο είναι το μάθημα να γίνετε από Έλληνα/ιδα. Η γνώμη σου πάνω σε αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
γι αυτο το λογο ακριβως ρωτησα και εγω.
απο ενηλικα που ειχε κανει μαθηματα στο γκαιτε εμαθα πως ειχε αντιμετωπισει ανάλογο πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skg09

Νεοφερμένος

Ο skg09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κάποιος που να έχει πάει στο Goethe σαν αρχάριος να μας πει τι γνώμη του για το θέμα?
Σήμερα τελειώνουν και οι εγγραφές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

law&order

Νεοφερμένος

Η law&order αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
και εγω ειχα παει γκαιτε για να ξεκινησω γερμανικα χωρις να ξερω καν την αλφαβητο..δν μου ειπαν κατι για ξενους καθηγητες..δε θα παω ομως τελικα γιατι πρεπει να δωσω 670 ευρω με την εγγραφη και το θεωρω κοροιδια..αν δε σας βολευει ρωτηστε και στο διδασκαλειο ξενων γλωσσων (δ.ξ.γ.) ιπποκρατους 7 οπου εχει και τμηματα γ αρχαριους και με λιγοτερα χρηματα.μου εχουν πει οτι παιδια απο κει μεσα πηραν proficiency και οτι κανουν καλη δουλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Καλησπέρα jenny και ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ρώτησα στο goethe και το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι τα μαθήματα ακόμα και για αρχάριους γίνονται από Ξένους καθηγητές. Στο προηγούμενο φροντιστήριο αυτό ήταν και το μεγαλύτερο πρόβλημα μου-ειδικά για την Γραμματική. Πιστεύω ότι για τις αρχικές τάξεις προτιμότερο είναι το μάθημα να γίνετε από Έλληνα/ιδα. Η γνώμη σου πάνω σε αυτό?


Σε φροντιστήρια που έχουν Έλληνες καθηγητές τα ποσοστά επιτυχίας είναι μεγαλύτερα, πολύ μεγαλύτερα. Ακόμα και στα μεγάλα επίπεδα.

Πιστεύω ότι είναι μάλλον θέμα εμπειρίας περισσότερο και κατάρτισης (και όρεξης για δουλειά) Τώρα αν συνδιάζουν Έλληνα καθηγητή και ξένο ίσως να είναι καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
aleka και skg09!

Καταλαβαίνω πως είναι πρόβλημα να έχεις ξένο καθηγητή, ειδικά στην αρχή. Δεν γνώριζα πως ακόμα και στους αρχάριους έχουν Γερμανό, αντί για Έλληνα.

Τότε μήπως θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσετε ιδιαίτερα; Αλλά προσοχή στην επιλογή σας! Βέβαια υπάρχει και η άλλη δυνατότητα για κάποιο φροντιστήριο όχι τόσο "μεγάλο και ονομαστό" που ίσως κάνουν κι εκεί καλή δουλειά. Έχετε ψάξει κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
σ ευχαριστω πολυ jenny:)

οχι, δεν εχω ψαξει για αλλο φροντιστηριο, θα κανω μια ερευνα αγορας μεχρι το τελος της εβδομαδας μηπως βρω κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aptaliko

Νεοφερμένος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φέτος το Μάιο έδωσα για το Β1 και αν και δεν το περίμενα το πέρασα με 200/300. Πέρυσι είχα το προβληματισμό του να παρακολουθήσω ανάμεσα στο Goethe και στον Κουκίδη αλλά τελικά επέλεξα τον Κουκίδη λόγω χρημάτων. Όταν πήγα στο Goethe για τις εξετάσεις μπορώ να πω ότι ο χώρος και γενικότερα η όλη ατμόσφαιρα με επηρέασε αρκετά σε σημείο που να πω ότι αν ξαναέπαιρνα την απόφαση να επέλεγα το Goehte. Φέτος λοιπόν που θα συνεχίσω για το Β2 ξανά προβληματίζομαι. Στον προβληματισμό μου έρχεται να προστεθεί και το γεγονός ότι στον Κουκίδη η τάξη του Β2 ολοκληρώνεται τον Ιούνιο του 2011 ενώ στο Goethe παρατείνεται μέχρι την εξεταστική του Φεβρουαρίου του 2012. Δηλαδή ενώ τα μαθήματα είναι το ίδιο (2 τρίωρα την εβδομάδα) η διάρκεια των εβδομάδων αλλάζει. Προλαβαίνεις να δώσεις τον Ιούνιου του 2011 αξιοπρεπώς ή κάποια πράγματα θυσιάζονται στο βωμό των εξετάσεων και ενδεχομένως να γεμίζεις κενά; Μήπως τελικά είναι καλύτερα να πάω στο Goethe ή απλά το σύστημα της διδασκαλίας είναι ας πούμε "κλασσικό" και χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο. Επίσης στον Κουκίδη τα άτομα είναι μέχρι 8 ενώ στο Goethe φτάνουν τα 16 κάτι που μπορεί να είναι άλλος ένας λόγος της επιμηκυμένης περιόδου. Κάποιες γνώμες;

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Στου Κουκιδη θα πας.Γιατι ειναι καλο να κανεις μαθημα με λιγοτερα παιδια και να επικεντρωνεσε παραπανω σε λεπτομερεες.Δεν ειναι κακο..Και εγω τετοιο διλημμα ειχα για ενα παρομοιο θεμα και τελικα πηρα την σωστη αποφαση και το πηρα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aptaliko

Νεοφερμένος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο μέλος που έχει παρακολουθήσει μαθήματα στο Goethe και μπορεί να μας πει μερικές απόψεις για το είδος του μάθηματος που γίνεται, τον τρόπο διδασκαλίας αλλά και πόσα περιπου άτομα υπάρχουν σε μία αίθουσα; Υπάρχει προσωπική επαφή με το μαθητή ή είναι τύπου σχολείου όπου ο καθηγητής λέει το μάθημα και οι μαθητές απο κάτω παρακολουθούν και σημειώνουν; Λένε ότι τα άτομα είναι από 8-16 αλλά το εύρος είναι μεγάλο και άλλο μάθημα σίγουρα θα γίνεται με 8 άτομα και άλλο με 16 άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlphaBeta

Νεοφερμένος

Ο AlphaBeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια!!!!
Ενδιαφέρομαι να ξεκινησω Γερμανικα απο το επίπεδο Α1 και εχω βρει οτι το Goethe στην Αθήνα προσφέρει μαθήματα.
Αναρωτιόμουν αν εχει πάει κανεις αλλος απο εδώ και να μας πει αν αξιζει τα λεφτα του, αν γίνεται καλό μάθημα, καθηγητες κτλπ και τα σχετικά!
Μηπως τα συνοικιακά ή ελληνικά φροντιστήρια με γερμανικά είναι καλύτερα;;;
Ευχαριστώ!!!
Υ.Γ. Βρηκα στο φορουμ θετικά σχολία σχετικά με το Goethe της Θεσσαλονίκης αλλά οχι κατι συγκεκριμένο για της Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Έκανα 6 χρόνια γερμανικά, έχω το Β1 και τον Ιούλιο του 2008 έδωσα Mittelstuffe και κόπηκα στα προφορικά. Έχω από τότε να ασχοληθώ με τη γλώσσα και σκέφτομαι να πάω τον Οκτώβριο στο Γκαίτε. Δεν έχω ιδέα για το πρόγραμμα που ακολουθούν και στην ιστοσελίδα τους δε λένε κάτι και θα ήθελα να ξέρω αν θα υπάρξει κάποια επανάληψη ή θα πρέπει να ασχοληθώ μόνος μου πριν πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Έκανα 6 χρόνια γερμανικά, έχω το Β1 και τον Ιούλιο του 2008 έδωσα Mittelstuffe και κόπηκα στα προφορικά. Έχω από τότε να ασχοληθώ με τη γλώσσα και σκέφτομαι να πάω τον Οκτώβριο στο Γκαίτε. Δεν έχω ιδέα για το πρόγραμμα που ακολουθούν και στην ιστοσελίδα τους δε λένε κάτι και θα ήθελα να ξέρω αν θα υπάρξει κάποια επανάληψη ή θα πρέπει να ασχοληθώ μόνος μου πριν πάω.

Θα χρειαστει να δωσεις ενα κατατακτηριο τεστ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Γνωριζοντας ηδη αγγλικα και γαλλικα αποφασισα να αρχισω γερμανικα!Ωστοσο, επειδη ειμαι ηδη 18 κ θα ηταν παριεργο να παω σε φροντιστηριο μαζι με παιδακια δημοτικου σκεφτηκα να παω σε καποιο με τμηματα ενηλικων.
Ακουσα οτι λειτουργουν τμηματα στο Goethe-Institut! Θεωρειτε οτι ειναι καλη ιδεα? Μηπως καποιος εχει περοσωπικη αποψη ή προτεινετε καποιο αλλο καλο φροντιστηριο?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
προσωπικα θα το απεφευγα το φροντιστηριο... ιδιαιτερα (αλλα οχι με τον πρωτο τυχοντα) ή στο ινστιτουτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
'Εχω παρακολουθήσει μαθήματα στο Goethe-Institut για το C2 . Θα έλεγα πως στα αρνητικά συγκαταλέγονται οι -κατά την γνώμη μου- αργοί ρυθμοί και το ότι το σύστημά τους περιλαμβάνει ένα μεγάλο αριθμό προφορικών παρουσιάσεων των οποίων τα θέματα σπάνια έχουν ενδιαφέρον . Στην ουσία επικεντρώνονται στα προφορικά και όχι τόσο στα υπόλοιπα .Το βιβλίο να φανταστείτε ήταν ΜΟΝΟ ένα και οι ασκήσεις του γίνονταν στο σπίτι χωρίς να ελέγχονται όλες στο μάθημα .Τα άτομα στην τάξη μου ήταν 6 αλλά στις κατώτερες τάξεις ο αριθμός είναι μεγαλύτερος , συνήθως από 10 άτομα και πάνω . Δεν τα συνέχισα τα μαθήματα εκεί, μετά από 2 μήνες έφυγα . Βέβαια , οι καθηγήτριες έχουν άριστη γνώση τις γλώσσας καθώς προέρχονται οι ίδιες από την γερμανία συνήθως .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
έκανες μαθηματα για c2 και τα παρατησες ..δεν επρεπε ..ποιο βιβλιο κανατε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top