Αλλαγή εξαμήνου

Harry

Νεοφερμένος

Ο Harry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Έδωσα το 2018 Πανελλαδικές και πέρασα στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης της Κρήτης. Εγγράφηκα κανονικά και έλαβα ολα τα παρελκόμενα. Ξαναέδωσα το 2019 και πέρασα στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων. Μετά τη διαγραφή μου από το τμήμα της Κρήτης το οποίο έχει αντιστοιχία με το νέο, εγγράφηκα στο 1ο εξάμηνο του νέου. Επειδή παρατηρώ ότι ο φόρτος εργασίας είναι σχετικά μικρός, θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να αιτηθώ στη γραμματεία να μεταβώ, μετά το τέλος της εξεταστικής του χειμερινού εξαμήνου, στο 4ο εξάμηνο αντί για το 2ο, έχοντας ως αφορμή την ύπαρξη αντιστοιχίας με το προηγούμενο τμήμα μου. Βεβαιως θα χρωστώ το 2ο και 3ο εξάμηνο. Ξέρω ότι είναι σχετικά αργά αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πιθανότητα να τα καταφέρω. Θέλω να τελειώσω μια ώρα αρχύτερα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,

Έδωσα το 2018 Πανελλαδικές και πέρασα στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης της Κρήτης. Εγγράφηκα κανονικά και έλαβα ολα τα παρελκόμενα. Ξαναέδωσα το 2019 και πέρασα στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων. Μετά τη διαγραφή μου από το τμήμα της Κρήτης το οποίο έχει αντιστοιχία με το νέο, εγγράφηκα στο 1ο εξάμηνο του νέου. Επειδή παρατηρώ ότι ο φόρτος εργασίας είναι σχετικά μικρός, θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να αιτηθώ στη γραμματεία να μεταβώ, μετά το τέλος της εξεταστικής του χειμερινού εξαμήνου, στο 4ο εξάμηνο αντί για το 2ο, έχοντας ως αφορμή την ύπαρξη αντιστοιχίας με το προηγούμενο τμήμα μου. Βεβαιως θα χρωστώ το 2ο και 3ο εξάμηνο. Ξέρω ότι είναι σχετικά αργά αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια πιθανότητα να τα καταφέρω. Θέλω να τελειώσω μια ώρα αρχύτερα.


΄Οχι, δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη. Ο μόνος τρόπος να μείωνες τα μαθήματα στα οποία είσαι υποχρεωμένος να εξεταστείς θα ήταν αν τα είχες δώσει στο προηγούμενο Τμήμα σου οπότε θα έκανες αίτηση αναγνώρισής τους, θα κατέθετες τα απαραίτητα δικαιολογητικά και με απόφαση της γενικής συνέλευσης του νέου σου Τμήματος, θα απαλλασσόσουν από αυτά.
Και πάλι όμως θα έπρεπε να ολοκληρώσεις τα προβλεπόμενα έτη φοίτησης του Τμήματός σου. Υπάρχει στον Νόμο και η περίπτωση ότι μετά την αναγνώριση μαθημάτων μπορει η γενική συνέλευση να αποφασίσει την ένταξή σου σε διαφορετικό εξάμηνο από αυτό της εγγραφής σου, αλλά δεν έχω ακουσει να γίνεται ποτέ.
΄Οπως και να έχει από ότι κατάλαβα εσύ δεν ανήκεις σ΄αυτήν την περίπτωση οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top