Φοιτητική ζωή στην Θεσσαλονίκη

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γιατι δεν μπενεις σε καποια εθελοντικη ετσι θα γνωρισεις κοσμο και θα βγεις και βολτες
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια. Σπουδαζει κανεις απο το forum στη θεσσαλονικη? Ειμαι 2ο ετος εχω κανει καποιες παρεες αλλα αυτες δε με καλυπτουν θελω να γνωρισω και αλλο κοσμο! Οσοι σπουδαζετε εκει μπορειτε να πειτε μερη που συχναζουν φπιτητες και γενικα ως μπορω να γνωρισω και αλλο κοσμπ σε αυτην την πολη? Θελω να βγαινω περισσοτερο εξω και να μαθω πολυ καλα την πολη που ειμαι ηδη εναμιση χρονο και νιωθω οτι δδν εχω δει τιποτα.
Ευχαριστώ και καλη χρονια!!


Άκου φίλε μου κάτι. Πριν έρθω Σαλόνικα μου την παρουσίαζαν λες και είναι ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ. Τελικά τους άκουσα και την πάτησα. Δηλ μετάνιωσα την ωρα και τη στιγμή που άφησα την Αθήνα για τη Θεσσαλονίκη. Υγρασία, καταθληπτική ομίχλη, φούσκα πολλά πράγματα αλλά και μύθος όπως την παρουσίαζαν. Το μόνο θετικό της Θεσσαλονίκης είναι το κόστος ζωής που είναι πιο φτηνό όχι μόνο από την Αθήνα αλλά και από διάφορες φοιτητικές επαρχίες και νησία. Και φυσικά ο υπέροχος κόσμος της που είναι ανθρώπινος αν και εδώ κρατάω μικρό καλάθι για διαφόρους λόγους.

Η εγκληματικότητα είναι περισσότερο πλέον στη Θεσσαλονίκη από την Αθήνα, ο ΟΑΣΘ είναι άστα να πάνε, πιο αργός και από τον Ουρτάδο που είχε ο Ολυμπιακός αν τον θυμάσαι, ενώ επικρατεί ένα τεράστιο πλήθος μπούγιου στη πόλη που δεν χωράει για το πληθυσμό της.

Τα μόνα συν σου είπα: Κόστος ζωής, ενοίκια, φαγητό, διασκέδαση, ΑΠΘ ( Κατ'εμέ το κορυφαίο της χώρας ακόμα και από το ΕΚΠΑ)

Μειον: Υγρασία, καταθληπτική ομίχλη, κρύο, εγκληματικότητα, οασθ, έλλειψη επαγγελματικών ευκαιρίων- γνωριμιών, μεγαλο επιχειρήσεων

Τώρα γι αυτό που θες εσύ και λες, κάνε υπομονή γιατί η Σαλόνικα είναι παρείστικη πολη και θα βρεις. Πήγαινε μίλα σε κόσμο γενικά. Είναι πολύ προσιτός και προσεγγίσιμος και επικοινωνιακός. Ειδικά οι κοπέλες που τις λένε ντίβες ( αυτό και αν είναι ΜΥΘΟΣ) είναι πολύ επικοινωνιακές, δεκτικιές, να μιλήσουν με κάποιον και να τον βοηθήσουν.

Κάνε υπομονή να περάσουν 4 χρόνια και μετά φύγε Αθήνα να ηρεμήσεις
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Σπουδαζει κανεις απο το forum στη θεσσαλονικη? Ειμαι 2ο ετος εχω κανει καποιες παρεες αλλα αυτες δε με καλυπτουν θελω να γνωρισω και αλλο κοσμο! Οσοι σπουδαζετε εκει μπορειτε να πειτε μερη που συχναζουν φπιτητες και γενικα ως μπορω να γνωρισω και αλλο κοσμπ σε αυτην την πολη? Θελω να βγαινω περισσοτερο εξω και να μαθω πολυ καλα την πολη που ειμαι ηδη εναμιση χρονο και νιωθω οτι δδν εχω δει τιποτα.
Ευχαριστώ και καλη χρονια!!
Υπάρχουν και πολλές ομάδες, φοιτητικές και μη, όπου μπορείς να μάθεις κάτι δωρεάν και παράλληλα να γνωρίσεις και κόσμο.

Για παράδειγμα οι πανεπιστημιακές ομάδες χορού/θεάτρου/κινηματογράφου/μπάσκετ ποδοσφαίρου, παρόμοιες ομάδες σε χώρους καταλήψεων (π.χ. Σχολείο, Στέκι μεταναστών), η χοφεθ με παραδοσιακούς χορούς, εθελοντικές ομάδες, επίσης υπάρχει το πανεπιστημιακο γυμναστήριο που έχει πολύ φθηνή ετήσια συνδρομή. Δεν έχω κάποια ομάδα υπόψη μου σχετικά με μουσική τώρα που το σκέφτομαι αλλά με λίγο ψάξιμο κι αν ενδιαφέρεσαι όλο και κάτι θα βρεις. Γενικώς η Θεσσαλονίκη έχει πολύ κόσμο κι είναι δύσκολο αν θες να γνωρίσεις να μη γνωρίσεις. Υπάρχουν επίσης άλλες φθηνές δραστηριότητες σε πολύ χώρους όπως το we, εγώ για παράδειγμα πέρυσι έκανα τοξοβολία και κάθε μάθημα κόστιζε 2 με 3 ευρώ. Γενικά δεν ξέρω τα ενδιαφέροντά σου αλλά ελπίζω έστω να σε βοήθησα για το πού πρέπει να ψάξεις. Καλή τύχη!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν και πολλές ομάδες, φοιτητικές και μη, όπου μπορείς να μάθεις κάτι δωρεάν και παράλληλα να γνωρίσεις και κόσμο.

Για παράδειγμα οι πανεπιστημιακές ομάδες χορού/θεάτρου/κινηματογράφου/μπάσκετ ποδοσφαίρου, παρόμοιες ομάδες σε χώρους καταλήψεων (π.χ. Σχολείο, Στέκι μεταναστών), η χοφεθ με παραδοσιακούς χορούς, εθελοντικές ομάδες, επίσης υπάρχει το πανεπιστημιακο γυμναστήριο που έχει πολύ φθηνή ετήσια συνδρομή. Δεν έχω κάποια ομάδα υπόψη μου σχετικά με μουσική τώρα που το σκέφτομαι αλλά με λίγο ψάξιμο κι αν ενδιαφέρεσαι όλο και κάτι θα βρεις. Γενικώς η Θεσσαλονίκη έχει πολύ κόσμο κι είναι δύσκολο αν θες να γνωρίσεις να μη γνωρίσεις. Υπάρχουν επίσης άλλες φθηνές δραστηριότητες σε πολύ χώρους όπως το we, εγώ για παράδειγμα πέρυσι έκανα τοξοβολία και κάθε μάθημα κόστιζε 2 με 3 ευρώ. Γενικά δεν ξέρω τα ενδιαφέροντά σου αλλά ελπίζω έστω να σε βοήθησα για το πού πρέπει να ψάξεις. Καλή τύχη!


Όντως μόνο που ξέχασες να πεις ότι υπάρχει κόσμος που τον πειράζει η υγρασία στο μυαλό και δεν είναι φυσιολογικό
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλύτερα να αναζητήσεις αλλού την αιτία αν έχεις χάσιμο


Δικηγορική απάντηση. Μόλις κέρδισες να πεις τον λόγο. Ελπίζω για ότι ορκιστείς στην ορκομωσία σου πρώτα ο θεός με το καλό, να το τηρείς και στη πραγματικότητα
 

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
airtrelomike13 είσαι θεός χαχαχα! Λοιπόν εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη και σπούδασα κιόλας Θεσσαλονίκη... Συμφωνώ με τον συνάδελφο (σπουδάσαμε το ίδιο αντικείμενο, για να μην παρεξηγηθώ) . Αν δεν είχα δουλειά εδώ (οικογενειακή επιχείρηση) , θα έφευγα με 1000 για Αθήνα. Μια φίλη μου τέλειωσε τουριστικά επαγγέλματα σε δημόσιο ΙΕΚ , ήθελε να ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι. Έφυγε Αθήνα για πρακτική σε ξενοδοχείο. Μπήκαν λίγο μέσα αρχικά (ενοίκιο, έξοδα, η πρακτική από ΙΕΚ δεν αμοίβεται είναι στην κρίση του εργοδότη), έπειτα την κρατήσανε στην δουλειά, έχει περάσει από όλα τα τμήματα του ξενοδοχείου (έχουν και ξενοδοχεία Θεσσαλονίκη και Αθήνα), και κατέληξε να έχει αγοράσει το πρώτο της αμάξι πριν βγάλει καν δίπλωμα και να κάνει την δουλειά των ονείρων της. Θεσσαλονίκη δεν θέλει να ξαναγυρίσει.
Εδώ συγγνώμη που θα το πω αλλά μόνο service θα βρεις αν ψάχνεις δουλειά...για να σπουδάσεις είναι καλά αν είσαι από άλλο μέρος, για τον καιρό άστα να πάνε υγρασία...
 
Top