Ιταλική φιλολογία ΑΠΘ

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γεια σας, ειχα δωσει πανελληνιες το 2013 με το παλιο συστημα, οπου περασα διοικηση επιχειρησεων. Τελειωσα και σκεφτομαι να δωσω με πανελληνιες ( κατατακτηριες με τιποτα δεν προλαβαινω) για Ιταλικη φιλολογια ενω παραλληλα θα πηγαινω και σε καποιο φροντιστηριο....Με ποιο συστημα θα δωσω? Επειδη εχω να τα δω χρονια...τι παιζει με την σχολη?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ:loveangel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ψιλοofftopic, αλλά πώς και μόλις τελείωσες θες να ξεκινήσεις καπάκια διαφορετική σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εχω βαρεθει πολυ χαχα!!!!Δουλευω βεβαια και περιμενω και μια απαντηση για μεταπτυχιακο, δωρεαν βεβαια αλλα πολυ αγχος :playboy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stathis2001a

Νεοφερμένος

Ο Stathis2001a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδια σε τι επιπεδο ειναι η εξεταση του ειδικου μαθηματος? Εγω τωρα ξεκιναω εντατικα ιταλικα (4ωρες/εβδομαδα) χωρις καμια απολυτως γνωση της γλωσσας, πιστευετε εχω ελπιδες να περασω την βαση φετος?
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Παιδια σε τι επιπεδο ειναι η εξεταση του ειδικου μαθηματος? Εγω τωρα ξεκιναω εντατικα ιταλικα (4ωρες/εβδομαδα) χωρις καμια απολυτως γνωση της γλωσσας, πιστευετε εχω ελπιδες να περασω την βαση φετος?


Καλησπέρα
Εμένα ο σύζυγός μου έδωσε το 2019 έχοντας το επίπεδο Α1-Α2 στο κρατικό.Το πιστοποιητικό το είχε πάρει
το 2011 και από τότε δεν είχε πολυασχοληθεί με τη γλώσσα, όμως όλη τη χρονιά είχε ξεσκιστεί στο διάβασμα
και στις επαναλήψεις.Τελικά πέρασε Αθήνα και στο ειδικό έγραψε 17,7.Όμως, για να μπορέσει να αντεπεξέλθει
στο επίπεδο της σχολής, το οποίο μπορεί στο Α εξάμηνο να είναι το βασικό από όσο μου έχει πει, αλλά όσο
προχωράνε τα εξάμηνα η δυσκολία ανεβαίνει, έχει αναγκαστεί και πάει σε φροντιστήριο για το Β2. Πιστεύω ότι
μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και με Α2, όμως το θέμα είναι να μην επαναπαυτείς και σταματήσεις σε
αυτό το επίπεδο, να προσπαθήσεις να το βελτιώσεις γιατί η σχολή, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για ΑΠΘ, έχει
και πολλά μαθήματα προφορικού λόγου όπου οι εξετάσεις είναι στα προφορικά και εκεί είναι που οι περισσότεροι
τα βρίσκουν μπαστούνια και δεν μπορούν να αρθρώσουν λέξη.Καλή επιτυχία εύχομαι στους στόχους σου.
 

ludwig1of101

Νεοφερμένος

Η ludwig1of101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το επίπεδο του ειδικού στις πανελλήνιες είναι περίπου Β1. Θέματα υπάρχουν στο ιντερνετ και μπορείς να τα δεις και να κρίνεις και μόνος σου. Στη σχολή αν χρειαστεί μπορείς να κάνεις εξτρα φροντηστήριο, είναι μεν απαιτητική αλλά μην ξεχνάς ότι έχει βάση εισαγωγής 4000 μορια, δηλαδή το επίπεδο σπουδαστών δεν είναι άριστο, όλοι συναντάνε δυσκολίες. Τώρα για κατατακτήριες στο απθ τουλάχιστον, μην μπεις στον κόπο. Τα θέματα είναι πολύ βατά αλλά φέτος ειχε 70(!) υποψήφιους πτυχιούχους με καλές γνώσεις για 10 περίπου θέσεις.
 

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εχεις δικιο στα 24 μου και στην Ελλαδα του σημερα δεν με παιρνει αλλο....Υπαρχει τρομερος ανταγωνισμος κιολας στις κατατακτηριες!

Καλη επιτυχια στα παιδια που δινουν πανελληνιες!
 

Stathis2001a

Νεοφερμένος

Ο Stathis2001a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα
Εμένα ο σύζυγός μου έδωσε το 2019 έχοντας το επίπεδο Α1-Α2 στο κρατικό.Το πιστοποιητικό το είχε πάρει
το 2011 και από τότε δεν είχε πολυασχοληθεί με τη γλώσσα, όμως όλη τη χρονιά είχε ξεσκιστεί στο διάβασμα
και στις επαναλήψεις.Τελικά πέρασε Αθήνα και στο ειδικό έγραψε 17,7.Όμως, για να μπορέσει να αντεπεξέλθει
στο επίπεδο της σχολής, το οποίο μπορεί στο Α εξάμηνο να είναι το βασικό από όσο μου έχει πει, αλλά όσο
προχωράνε τα εξάμηνα η δυσκολία ανεβαίνει, έχει αναγκαστεί και πάει σε φροντιστήριο για το Β2. Πιστεύω ότι
μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και με Α2, όμως το θέμα είναι να μην επαναπαυτείς και σταματήσεις σε
αυτό το επίπεδο, να προσπαθήσεις να το βελτιώσεις γιατί η σχολή, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για ΑΠΘ, έχει
και πολλά μαθήματα προφορικού λόγου όπου οι εξετάσεις είναι στα προφορικά και εκεί είναι που οι περισσότεροι
τα βρίσκουν μπαστούνια και δεν μπορούν να αρθρώσουν λέξη.Καλή επιτυχία εύχομαι στους στόχους σου.

Ο συζυγος σου εκανε επαναληψη μονο στο επιπεδο του α2 ή προχωρησε και σε ανωτερα επιπεδα?
Επισης, επαναληψη εκανε μονος του ή πηγαινε σε φροντιστηριο?
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Ο συζυγος σου εκανε επαναληψη μονο στο επιπεδο του α2 ή προχωρησε και σε ανωτερα επιπεδα?
Επισης, επαναληψη εκανε μονος του ή πηγαινε σε φροντιστηριο?

Καλησπέρα
Την επανάληψη την έκανε με τα βιβλία που είχε όταν ήταν στο επίπεδο Α1-Α2 και διάβασε μόνος του.
Από τον περασμένο Οκτώβριο ξεκίνησε για Β1-Β2, αφού δηλαδή μπήκε στη σχολή και τον Μάιο θα δώσει το Β2.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Καλησπέρα
Την επανάληψη την έκανε με τα βιβλία που είχε όταν ήταν στο επίπεδο Α1-Α2 και διάβασε μόνος του.
Από τον περασμένο Οκτώβριο ξεκίνησε για Β1-Β2, αφού δηλαδή μπήκε στη σχολή και τον Μάιο θα δώσει το Β2.

Κατά την γνώμη μου το να δώσει κάποιος για ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας ενώ είναι φοιτητής μιας ξενόγλωσσης φιλολογίας είναι λίγο πολύ χάσιμο χρημάτων και χρόνου. Όταν βγει από την σχολή θα έχει ένα πτυχίο ανώτερο και του Γ2.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου το να δώσει κάποιος για ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας ενώ είναι φοιτητής μιας ξενόγλωσσης φιλολογίας είναι λίγο πολύ χάσιμο χρημάτων και χρόνου. Όταν βγει από την σχολή θα έχει ένα πτυχίο ανώτερο και του Γ2.


Καλημέρα
Ναι, σωστό είναι αυτό που λες.Όμως, το κάνει για να ανεβάσει λίγο το επίπεδό, αφού και το επίπεδο με
το οποίο πέρασε είναι σχετικά χαμηλό και καθώς εργάζεται δεν μπορεί να παρακολουθεί συνέχεια
τη σχολή ώστε να έχει μια καλή επαφή με τη γλώσσα.Ούτως ή άλλως στο Β2 θα σταματήσει δεν θα προχωρήσει
μέχρι το Γ2 και θα εστιάσει κυρίως στο να βελτιώσει τον προφορικό του λόγο.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Καλημέρα
Ναι, σωστό είναι αυτό που λες.Όμως, το κάνει για να ανεβάσει λίγο το επίπεδό, αφού και το επίπεδο με
το οποίο πέρασε είναι σχετικά χαμηλό και καθώς εργάζεται δεν μπορεί να παρακολουθεί συνέχεια
τη σχολή ώστε να έχει μια καλή επαφή με τη γλώσσα.Ούτως ή άλλως στο Β2 θα σταματήσει δεν θα προχωρήσει
μέχρι το Γ2 και θα εστιάσει κυρίως στο να βελτιώσει τον προφορικό του λόγο.

Καταλαβαίνω τι εννοείς και καλά κάνει που θέλει να βελτιώσει το επίπεδό του απλά δεν χρειάζεται να δώσει τις εξετάσεις τον Μάιο και να πληρώσει παράβολο, να κουραστεί κτλ. Θα μπορούσε να κάνει μόνο τα μαθήματα του επιπέδου. Εκτός αν το θέλει τόσο πολύ ο ίδιος.
 

Stathis2001a

Νεοφερμένος

Ο Stathis2001a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπερα σας και παλι, εχω φτασει σε καλο επιπεδο στα ιταλικα(Α2 περιπου) και ηθελα να ρωτησω για οποιον ξερει, που πρεπει να δωσω περισσοτερη σημασια στις εξετασεις? Εννοω στην κατανοηση γραπτου λογου(κειμενο),ασκησεις η παραγωγη λογου(εκθεση)? Η να διαβασω περισσοτερο και τα αλλα μαθηματα? Οποιος εχει καποια συμβουλη θα ημουν ευγνωμων να την ακουσω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top