Tμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής Πανεπιστημίου Μακεδονίας

marley21396

Νεοφερμένος

Η marley21396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
δηλαδή αν αυτοί που θα επιλέξουν την α' κατεύθυνση είναι λιγότεροι του 25% θα λάβουν υπόψη τις βαθμολογίες όπου μπήκαν στο πανεπιστήμιο ή θα πρέπει να κάνουν εξετάσεις νέες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Αυτο που ειπώθηκε σε προηγούμενο μήνυμα σχετικά με το 25% δεν ισχύει και σας το λέω με απολυτη βεβαιοτητα. Γνωστη μου αποφοίτησε από το τμήμα μόλις πέρυσι τον Ιούνιο και έχω επίσης 1-2 γνωστους που είναι ακομα φοιτητές στη σχολή. Όλοι τους μου απάντησαν ότι επιλέγεις την κατεύθυνση που εσύ επιθυμείς, δεν υπάρχει περιορισμός. Μπορεί να υπήρχε η σκέψη να εφαρμοστεί το παραπάνω μετρο, αλλα τελικά δεν εφαρμόστηκε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marley21396

Νεοφερμένος

Η marley21396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Απο ατομα που εργαζονται στον χωρο της ειδικης, πως τα βλεπουν τα πραγματα οσον αφορα την ευρεση εργασιας για καποιον που σκεφτεται να μπει φετος ή του χρονου στη σχολη αυτη ή στο τμημα του Βολου; Σε τεσσερα χρονια οταν καποιος παρει πτυχιο, θα υπαρχουν ακομα θεσεις, ή θα εχει ''πλημμυρισει'' η εργασιακη αυτη ειδικοτητα οπως εγινε και με τους αποφοιτους των ''κοινων'' παιδαγωγικων τμηματων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Καλησπέρα σας...και εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις!

Αρχικά να αναφέρω πως δεν βλέπω θετικές προοπτικές ως Δάσκαλος δημοτικής εκπαίδευσης.
Ίσως υπάρχουν όμως ως δάσκαλος ειδικής αγωγής. Το πιστεύω αυτό διότι δεν μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα-φροντιστήρια σε μαθητές δημοτικού (πολύ σπάνιο).
Επιπλέον,μπορείς να διοριστείς ή να διδάξει στη Β'-βάθμια εκπαίδευση ή είσαι καθαρά δάσκαλος?
Τέλος,μπορείς από αυτή τη σχολή του ΠΑΜΑΚ να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας? Δηλαδή,μπορώ να ανοίξω το δικό μου γραφείο και να με επισκέπτονται παιδιά με ειδικές ανάγκες?
Και ποια είναι τα λοιπά επαγγελματικά δικαιώματα? Που μπορείς να απορροφηθείς εκτός από τη δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση Δημοτικού?

Υ.Γ : Διάβασα πιο πάνω πως μπορείς με ένα μεταπτυχιακό λογοθεραπείας να γίνεις λογοθεραπευτής. Ισχύει??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Οι αποφοιτη του εν λογου τμηματος περα με την ασχολεια μ ατομα με ειδικες αναγκες σε αλλους τομεις μπορουν να εργαστουν (δεν πολλη καταλαβα )
Επισης η αποφοτη του τμηματος στην κοριθο εχουν τα ιδια δικαιοματα;

Ρίξε μια ματιά σε αυτόhttps://www.#####.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=187
και αυτό https://www.#####.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=174
και θα σου ληθούν όλες οι απορίες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά σε αυτόhttps://www.#####.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=187
και αυτό https://www.#####.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=174
και θα σου ληθούν όλες οι απορίες! :)

Δεν τα ανοίγει... :redface: Εκεί που έχει τη δίεση # μήπως έπρεπε να γράφει κάτι? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το παιδαγωγικό ειδικής αγωγής ως δεύτερο πτυχίο.
Το τμήμα της Μακεδονίας έχει εύκολα μαθήματα?? Πώς είναι οι καθηγητές εκεί μέσα??
Να δηλώσω καλύτερα αυτό, αντί του Βόλου??
Τέλος, η πρακτική άσκηση, πόσο διαρκεί??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δηλαδη,ειναι καλυτερα να τελειωσεις καποιο τμημα παιδαγωγικο και μετα να κανεις μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης?
Επισης,απο αυτο το τμημα βγαινεις και νηπιαγωγος και κοινωνιολογος?
Εχω μπερδευτει απιστευτα,παρακαλω πειτε μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Δηλαδη,ειναι καλυτερα να τελειωσεις καποιο τμημα παιδαγωγικο και μετα να κανεις μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης?
Επισης,απο αυτο το τμημα βγαινεις και νηπιαγωγος και κοινωνιολογος?
Εχω μπερδευτει απιστευτα,παρακαλω πειτε μου!!

Με τα σημερινά δεδομένα είναι καλύτερα να τελειώσεις ένα "καθαρόαιμο" τμήμα Ειδικής Αγωγής (δηλαδή το ΠΤΕΑ του Βόλου ή το Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του ΠΑΜΑΚ), μιας και οι απόφοιτοι των παραπάνω τμημάτων προτάσσονται στους πίνακες αναπληρωτών έναντι των δασκάλων και νηπιαγωγών με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή. Επίσης ο αριθμός των δασκάλων και νηπιαγωγών με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή είναι πολύ μεγάλος πλέον.

Στο ΠΤΕΑ του Βόλου μπορείς να επιλέξεις μία από τις εξής κατευθύνσεις: 1) Νηπιαγωγός Ε.Α 2)Δάσκαλος Ε.Α. Νηπιαγωγός Ε.Α βγαίνεις μόνο από το τμήμα του Βόλου.

Στο Ε.Κ.Π του ΠΑΜΑΚ μπορείς να επιλέξεις μια από τις ακόλουθες κατευθύνσεις: 1) Δάσκαλος Ε.Α 2) Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση. Αν επιλέξεις τη δεύτερη γίνεσαι εκπαιδευτής ενηλίκων και νομίζω ότι εντάσσεσαι και στο ΠΕ των κοινωνιολόγων.

Νομίζω σου τις έλυσα όλες σου τις απορίες;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ναι,σε ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα!! :) ????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra_dam27

Νεοφερμένος

Η dimitra_dam27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας,
είμαι 2Θ χρονών και θα δώσω πανελλήνιες ξανά φέτος .με ενδιαφέρει πολύ το τμήμα εκπαιδευτικής και πολίτικης στην Θεσσαλονίκη με τομέα τα άτομα με ειδικές ανάγκες.θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που το έχει ολοκληρώσει η είναι προς το τέλος να μου πει για το τμήμα αν είναι απαιτητικό πολύ ,αν έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις.ρωτάω όχι γιατί είμαι τεμπέλα και δεν Θέλω να διαβάσω,μην παρεξηγηθώ,άλλα δεδομένου ότι έχω δυο μικρά παιδιά και μένω στην επαρχία(270 χλμ από Θεσσαλονίκη) αν θα μπορέσω να το βγάλω εις πέρας...κάθε συμβουλή και πληροφορία δέκτη για οποίον είναι γνωστής της συγκεκριμένης σχολής!!ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έδωσα φέτος πανελλήνιες με στόχο να περάσω στο τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας και με σκοπό να επιλέξω κατεύθυνση ειδικής αγωγής.
Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: σε περίπτωση που δεν περάσω εκεί, αλλά στην δεύτερη επιλογή μου, η οποία θα είναι το τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής του πανεπιστημίου Πελοποννήσου στη Κόρινθο, αν υποθέσουμε ότι δικαιούμαι μετεγγραφή στο τμήμα του ΠΑΜΑΚ, μπορώ να ακολουθήσω την κατεύθυνση ειδικής αγωγής?
Σύμφωνα με αυτο https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-ekpaideysh/581-antistoixia-tmhmatvn-gia-metagrafes το οποίο είναι περσινό (αλλά φανταζομαι πάνω κάτω τα ίδια θα ισχύουν και φέτος) εφόσον δικαιούμαι, μπορώ να πάρω μετεγγραφή. Γνωρίζω όμως, ότι η σχολή της Κορίνθου δεν έχει σχέση με την ειδική αγωγή. Σε περίπτωση μετεγγραφής απο Κόρινθο στο ΠΑΜΑΚ θα μπορω να ακολουθήσω Κατεύθυνση Εκπαίδευσης Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες ή οχι?
Δηλαδή, έστω ότι περνάω στη Κόρινθο και παίρνω τη μετεγγραφή, φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να ακολουθήσω την κατεύθυνση που επιθυμώ (ειδικής αγωγής στο ΠΑΜΑΚ), σωστα?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Έδωσα φέτος πανελλήνιες με στόχο να περάσω στο τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας και με σκοπό να επιλέξω κατεύθυνση ειδικής αγωγής.
Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: σε περίπτωση που δεν περάσω εκεί, αλλά στην δεύτερη επιλογή μου, η οποία θα είναι το τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής του πανεπιστημίου Πελοποννήσου στη Κόρινθο, αν υποθέσουμε ότι δικαιούμαι μετεγγραφή στο τμήμα του ΠΑΜΑΚ, μπορώ να ακολουθήσω την κατεύθυνση ειδικής αγωγής?
Σύμφωνα με αυτο https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-ekpaideysh/581-antistoixia-tmhmatvn-gia-metagrafes το οποίο είναι περσινό (αλλά φανταζομαι πάνω κάτω τα ίδια θα ισχύουν και φέτος) εφόσον δικαιούμαι, μπορώ να πάρω μετεγγραφή. Γνωρίζω όμως, ότι η σχολή της Κορίνθου δεν έχει σχέση με την ειδική αγωγή. Σε περίπτωση μετεγγραφής απο Κόρινθο στο ΠΑΜΑΚ θα μπορω να ακολουθήσω Κατεύθυνση Εκπαίδευσης Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες ή οχι?
Δηλαδή, έστω ότι περνάω στη Κόρινθο και παίρνω τη μετεγγραφή, φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να ακολουθήσω την κατεύθυνση που επιθυμώ (ειδικής αγωγής στο ΠΑΜΑΚ), σωστα?


Θα περιμένεις να δεις τις φετινές αντιστοιχίες. Πάντως σύμφωνα με την περσινή υπουργική απόφαση δεν υπάρχει πρόβλημα μετεγγραφής για τα τμήματα που αναφέρεις. Μπορείς να μετεγγραφείς και να ακολουθήσεις την κατεύθυνση που θέλεις. Αν δεις άλλα τμήματα στα οποία υπάρχει περιορισμός γράφει σε παρένθεση "μόνο για την κατεύθυνση ......"
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Έτσι είναι όντως. Πήρα τηλέφωνο μόλις στη γραμματεία και το επιβεβαίωσα. Σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση
 

johnpap123

Νεοφερμένος

Ο johnpap123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Άποψη για το Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής ΠΑΜΑΚ με κατεύθυνση ΑΜΕΑ. Αξίζει;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Θα βρείς άμεσα δουλειά ως δασκάλα ειδικής αγωγής !
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Θα πρέπει να βγάλεις εκεί κάποια άδεια διδασκαλίας ! Νομίζω πως όχι γιατί στο εξωτερικό πρέπει να σαι δάσκαλος δεν υπάρχει τμήμα ειδικής αγωγής από την αρχή ! Θα πρέπει να κάνεις κάποιο 2ετές πρόγραμμα στη χώρα που θα θες να πας γιατί πχ δεν έχεις μαθήματα γλώσσας, μαθηματικών φυσικής όπως ένας δάσκαλος.
 
Top