Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,843 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,339 μηνύματα σε 78,679 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 487 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Γνώση ασιατικών γλωσσών

Ξέρετε κάποια γλώσσα με ιδεογράμματα;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 35)
Όχι
10
28,57%
Ναι, κινέζικα
2
5,71%
Ναι, ιαπωνικά
1
2,86%
Ναι, αραβικά
3
8,57%
Ναι, κορεάτικα
0
0%
Δεν θα ήθελα να μάθω ποτέ! τα μισώ!
2
5,71%
Θα ήθελα να μάθω κάποια στιγμή, τα θεωρώ ενδιαφέροντα....
14
40,00%
Θέλω να μάθω μια ασιατική γλώσσα εις βάθος, σε επίπεδο μητρικής γλώσσας
9
25,71%

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O g@ngster95 / έγραψε: στις 16:28, 24-01-10:

ξερετε καποια γλωσα με ιδεοραμματα?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

meidei

Μαθητής Β' λυκείου

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 364 μηνύματα.

O meidei .. έγραψε: στις 17:04, 24-01-10:

Νομίζω το ποστ και το poll πρέπει να σουλουπωθούν κάπως. Τα κορεάτικα και τα αραβικά είναι γλώσσες αλφαβητικές, όπως περίπου τα ελληνικά.
Λείπουν και ασιατικές γλώσσες όπως τα Χιντι, τα Τουρκικά ή τα Εβραϊκά (με την ευρύτερη έννοια της Ασίας πάντα) ...
Παράθεση

KostasOp

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο KostasOp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O KostasOp έγραψε: στις 17:17, 24-01-10:

εγώ θέλω να μάθω αραβικά γιατί στις χώρες της βόρειας αφρικής τα αραβικά έχουν πολλες γαλλικές λέξεις άρα λογικά θα είναι πιο εύκολα από τα αραβικά των ανατολικων χωρών της μεσογείου.
Παράθεση

ailexc

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H ailexc έγραψε: στις 14:32, 19-03-10:

Δεν ξέρω Ιαπωνικά, θέλω όμως με χίλια να μάθω. Τα βρίσκω πολύ ενδιαφέρονται και πολύ εύκολα. Εκπλήσσομαι που μερικοί τα βρίσκουν δύσκολα.
Παράθεση

karv2 (Sandra)

Φοιτητής

H Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H karv2 Free yourself. έγραψε: στις 12:05, 11-08-13:

Θέλω να μάθω Κορεάτικα και δεν ξέρω πως και που
Παράθεση

Aalex

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Aalex έγραψε: στις 12:54, 15-08-13:

Μα τα αραβικά γλώσσα με ιδεογράμματα;;;;;
Αλφάβητο χρησιμοποιούν οι άνθρωποι...
Τώρα περί των Χίντι...Είναι Ινδευρωπαϊκή γλώσσα...Βέβαια αν εννοείς γεωγραφικά ασιατικές πάω πάσω,βάλε και τα Αρμένικα...
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 19:03, 28-02-14:

Γλώσσα με ιδεογράμματα?χμμμ...Δύσκολα αλλά θα ήθελα να μάθω κάποια γλώσσα με ιδεογράμματα κάποια στιγμή.Έχουν κι αυτά την πλάκα τους.Μάλλον ιαπωνικά.Είναι πιο εύκολα από τα κινέζικα και το ίδιο χρήσιμα.
Παράθεση

Angel27

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Angel27 έγραψε: στις 10:42, 02-03-14:

Το ιδιο χρησιμα δεν ειναι () αλλα οντως θεωρούνται πιο ευκολα απο τα κινέζικα..
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε: στις 22:11, 06-03-14:

Δεν νομίζω τα Ιαπωνικά να είναι ευκολότερα απ'τα Κινέζικα. Για να μάθεις Ιαπωνικά πρέπει πρώτα να μάθεις και τρεις αλφάβητους η μία εκ των οποίων είναι η Κινεζική (που αποτελείται από χιλιάδες ιδεογράμματα). Επιπλέον δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην καλλιγραφία και στην προφορά των λέξεων.
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,247 μηνύματα.

O jj! έγραψε: στις 22:28, 06-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Kurosaki
Δεν νομίζω τα Ιαπωνικά να είναι ευκολότερα απ'τα Κινέζικα. Για να μάθεις Ιαπωνικά πρέπει πρώτα να μάθεις και τρεις αλφάβητους η μία εκ των οποίων είναι η Κινεζική (που αποτελείται από χιλιάδες ιδεογράμματα). Επιπλέον δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην καλλιγραφία και στην προφορά των λέξεων.
Σιγά τα ωά

Μαθαίνεις απ' έξω τη hiragana και την katakana (σιγά το δύσκολο).
Τα kanji όντως είναι κάτι που δυσκολεύει, αλλά οκ...

Από 'κει και πέρα, η προφορά των ιαπωνικών πρέπει να είναι η πιο φιλική για τον Έλληνα σε σχέση με των υπολοίπων γλωσσών (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ισπανικά, τούρκικα, ολλανδικά, whatever).
3
Παράθεση

Angel27

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Angel27 έγραψε: στις 18:07, 07-03-14:

Έχει δίκιο ο jj τα κινέζικα είναι πολύ πιο δύσκολα...
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 17:06, 30-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Angel27
Το ιδιο χρησιμα δεν ειναι () αλλα οντως θεωρούνται πιο ευκολα απο τα κινέζικα..
Κι όμως,η Ιαπωνία είναι μία ανεπτυγμένη χώρα με προηγμένη βιομηχανία και εξίσου ενδιαφέρων πολιτισμό με της Κίνας.Πέρσι ανακηρύχθηκε ως η 7η καλύτερη χώρα παγκοσμίως για να ζήσει κάποιος ενώ η Κίνα δεν ήταν καν στη λίστα με τις κορυφαίες 10.Τα ιαπωνικά πανεπιστήμια έχουν ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο.Στην Ιαπωνία δεν μπορείς να πας χωρίς να μιλάς Ιαπωνικά γιατί κανένας δεν μιλάει αγγλικά,ενώ στην Κίνα όλοι μιλάνε αγγλικά!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια