Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,844 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,394 μηνύματα σε 78,680 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 203 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ισλανδικά

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 06:56, 12-11-13:

Ενδιαφέρομαι για ισλανδικά.Είμαι μαθητής γυμνασίου στη Θεσσαλονίκη.Το χω ψάξει και δεν υπάρχει τίποτα ούτε στη Θεσσαλονίκη αλλά ούτε σε καμία άλλη ελληνική πόλη.Δεν πειράζει θα τα μάθω μόνος μου....Κατέβασα δύο βιβλία το Colloquial Icelandic και το Teach Yourself Icelandic.Θα τα τελειώσω και στο λύκειο σκέφτομαι να πάω με πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών στην Ισλανδία έστω για μερικές εβδομάδες.Σκέφτομαι ακόμα και για σπουδέσ εκεί.Το ξέρω είναι νωρίς ακόμα αλλά κάνε όνειρα και ποτέ δεν ξέρεις...........Τι μου προτείνετε?Αυτά τα βιβλία είναι καλά?Αξίζουν τα ισλανδικά και οι σπουδές εκεί ή θα πάω για σπουδές και μετά από μερικούς μήνες θα αναγκαστώ να γυρίσω πίσω?Λένε οτί είναι δύσκολη γλώσσα αλλά έχω ιδιαίτερο ταλέντο στις ξένες γλώσσες και μιλάω ήδη αγγλικά έχω το λοουερ γαλλικά θα δώσω το β2 το δεκέμβριο και γερμανικά-είμαι μισός γερμανός..............
Συγνώμη για το κατεβατό....
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 19:28, 13-11-13:

Αν κάποιος μιλάει ισλανδικά ή έστω είχε προσπαθήσει στο παρελθόν να μάθει ή αν έχει κάποιος επισκεπτεί ή έχει σπουδάσει στην Ισλανδία να γράψει κάτι.
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιούχος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Μεταπτυχιούχος του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 726 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε: στις 20:34, 13-11-13:

Υπαρχει ενα σαιτ για ονλαιν εκμαθηση ισλανδικων, μεχρι ενα σημειο τουλαχιστον. Θα το ψαξω οταν παω σπιτι (αν το θυμηθω!)
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιούχος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Μεταπτυχιούχος του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 726 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε: στις 00:59, 14-11-13:

http://icelandiconline.is/
Παράθεση

Φοιτητής

O panagiotists13 έγραψε: στις 07:20, 14-11-13:

Τη βρήκα κι εγώ αυτήν την ιστοσελίδα αλλά δεν γράφτηκα γιατί εγώ θέλω να έχω τα ισλανδικά ως χόμπυ όταν δεν έχω κάτι να κάνω.Υπολόγισε περίπου 2-3 ώρες την εβδομάδα και προφανώς αυτή η ιστοσελίδα για να θέλει να γραφτείς πάει να πει πως ακολουθεί μία σειρά μαθημάτων που πρέπει να παρακολουθείς κι εσυ αλλιώς γιατί θέλει ιμειλ κι εγώ δεν θέλω κάτι σαν φροντιστήριο.Ισως το Δεκέμβριο που θα τελειώσω με το β2 στα γαλλικά να γραφτώ.
Παράθεση

Φοιτητής

O panagiotists13 έγραψε: στις 09:52, 17-11-13:

ΟΚ γράφτηκα αλλά επειδή δεν έχω καλό σήμα στην περιοχή μου δεν μπορώ να δω τα βίντεο.Εσύ fmarulezkd μιλάς ισλανδικά ή είχες προσπαθήσει να μάθεις ισλανδικά στο παρελθόν?

Κανείς που να έχει πάει στην Ισλανδία έστω σαν τουρίστας?
Παράθεση

Φοιτητής

O panagiotists13 έγραψε: στις 14:49, 04-06-14:

Και μία μικρή γεύση από Reykjavik!!!
Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,949 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 14:51, 04-06-14:

Έχω δει και εγώ πολλές φωτογραφίες (και βίντεο) απο την Ισλανδια. Είναι τόσο όμορφα τα μέρη εκεί!! Θα ήθελα πολυ να την επισκεφθώ κάποια μέρα. Πολυ ενδιαφέρον που μαθαίνεις ισλανδικα, μπορει και εγώ το φθινόπωρο να κανω κατι ανάλογο
Παράθεση

Φοιτητής

O panagiotists13 έγραψε: στις 14:57, 04-06-14:

Σκοπεύεις να μαθαίνεις από το ίντερνετ ή να βρεις καθηγητή?Εγώ έψαξα αλλά δεν βρήκα κανέναν στην Ελλάδα!
Παράθεση

conorob3rst

Νεοφερμένος

H conorob3rst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H conorob3rst έγραψε: στις 02:06, 18-07-14:

Γειά και από μένα. Και εγω εχω αρχισει να μαθαινω μονη μου τον τελευταιο καιρο και χρησιμοποιω το πρωτο βιβλιο που αναφερεις. Προς το παρον ολα καλα τα βλεπω αλλα δεν το εχω εξασκησει πολυ. Εχω κατεβασει εφαρμογες στο κινητο μου <παιχνιδακια με καρτες, λεξικο αγγλικο-ισλανδικο, τυπικες συζητησεις, ισλανδικο ραδιοφωνο> για να εξασκουμαι. Παντως την εχω καταβρει με εναν τυπο που ειναι καθαρα audio. Μπες εδω

http://alarichall.org.uk/teaching/modern_icelandic.php

Ελπιζω να σε βοηθησει. Οσο για σπουδες, σκεφτομαι να κανω και εγω μερος του μεταπτυχιακου μου στο Ρεικιαβικ. Δεν θεωρω πως ειναι χασιμο χρονου. Νομιζω πως ειναι ενας μαγικος τοπος και αξιζει να τον ανακαλυψουμε.
1
Παράθεση

Φοιτητής

O panagiotists13 έγραψε: στις 09:37, 25-07-14:

Πάντως άμα βρεις καθηγητή,στείλε πμ!!!
Παράθεση

Φοιτητής

O panagiotists13 έγραψε: στις 11:53, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από conorob3rst
Γειά και από μένα. Και εγω εχω αρχισει να μαθαινω μονη μου τον τελευταιο καιρο και χρησιμοποιω το πρωτο βιβλιο που αναφερεις. Προς το παρον ολα καλα τα βλεπω αλλα δεν το εχω εξασκησει πολυ. Εχω κατεβασει εφαρμογες στο κινητο μου <παιχνιδακια με καρτες, λεξικο αγγλικο-ισλανδικο, τυπικες συζητησεις, ισλανδικο ραδιοφωνο> για να εξασκουμαι. Παντως την εχω καταβρει με εναν τυπο που ειναι καθαρα audio. Μπες εδω

http://alarichall.org.uk/teaching/modern_icelandic.php

Ελπιζω να σε βοηθησει. Οσο για σπουδες, σκεφτομαι να κανω και εγω μερος του μεταπτυχιακου μου στο Ρεικιαβικ. Δεν θεωρω πως ειναι χασιμο χρονου. Νομιζω πως ειναι ενας μαγικος τοπος και αξιζει να τον ανακαλυψουμε.
Godan daginn!Hvad segirdu gott?
Εγώ βρήκα και αυτό:http://tungumalatorg.is/ifa/
Είναι 4 βιβλία σε μορφή πδφ για να κατεβάσεις κ να εκτυπώσεις.Τα έχω κατεβάσει και από βδομάδα μάλλον θα πάω να εκτυπώσω το πρώτο.
Παράθεση

Lysandros

Νεοφερμένος

Ο Lysandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O Lysandros έγραψε: στις 22:23, 28-06-18:

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια Σκανδιναβική γλώσσα είναι καλύτερη ώς γλώσσα-βάση για την Ισλανδική; Ο λόγος που το ρωτάω είναι επειδή θα με ενδιέφερε να μάθω Ισλανδικά στο μέλλον πιο εύκολα, και "πρόχειρες" γλώσσες εκμάθησης που έχω βρει είναι η Δανική, Σουηδική και η Νορβηγική. Επίσης ποιο είδος γραφής της Νορβηγικής είναι πιο κατάλληλο, το Bokmål ή το Nynorsk? Ευχαριστώ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ΜικρόΚοάλα