Γνώμες για 10% από ΗΜΜΥ σε Πληροφορική ΑΠΘ

Intruder1

Νεοφερμένος

Ο Intruder1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 2ο έτος στο ΤΗΜΜΥ ΑΠΘ. Πέρυσι δυστυχώς το πήρα χαλαρά το θέμα και γενικά δεν παρακολουθούσα πολύ τα μαθήματα. Οπότε από φέτος αποφάσισα να ξεκινήσω πάλι από το 1ο εξάμηνο και να το δω πιο σοβαρά. Μιας και σήμερα έδωσα το τελευταίο μάθημα, μπορώ να πω ότι έχω απογοητευτεί από τα αποτελέσματα διότι έχω περάσει μόνο 6 μαθήματα από τα 12 του πρώτου έτους. Και αυτό μέσα σε 2 χρόνια. Οπότε, μετά από όλα αυτά άρχισα να σκέφτομαι ότι η σχολή που μου ταιριάζει πιο πολύ είναι η Πληροφορική. Περιττό να πω ότι τα 4 από τα 6 μαθήματα που πέρασα έχουν να κάνουν με υπολογιστές και υπάρχει πιθανότητα να αναγνωριστούν.

Είμαι σε μεγάλο δίλημμα όπως θα καταλάβετε. Να μείνω εδώ που είμαι ή να κάνω 10% στο τμήμα Πληροφορικής με την ελπίδα ότι θα τη βγάλω σε 4 χρόνια; Εσείς τι θα λέγατε;
 

dragon71

Νεοφερμένος

Ο dragon71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Να συμπληρώσεις μηχανογραφικο για το 4% (10-6), προσπάθησε στην εξεταστική του Σεπτέμβρη στο ΤΗΜΜΥ και τον Οκτώβριο με το καλό, αποφασίζεις αν θα διαγραφείς από το ΤΗΜΜΥ για να γραφτείς στην πληροφορική. Κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικό να γνωρίζεις τι πραγματικά θα σε ενδιέφερε να κάνεις τελειώνοντας και στη συνέχεια να πράξεις. Τα 2 χρόνια που έχεις διανύσει είναι σημαντικά ανεξαρτήτως απόφασης. Τα βιώματα από αυτή τη διετία θα σε βοηθήσουν έτσι κι αλλιώς.
 

Intruder1

Νεοφερμένος

Ο Intruder1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Να συμπληρώσεις μηχανογραφικο για το 4% (10-6), προσπάθησε στην εξεταστική του Σεπτέμβρη στο ΤΗΜΜΥ και τον Οκτώβριο με το καλό, αποφασίζεις αν θα διαγραφείς από το ΤΗΜΜΥ για να γραφτείς στην πληροφορική. Κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικό να γνωρίζεις τι πραγματικά θα σε ενδιέφερε να κάνεις τελειώνοντας και στη συνέχεια να πράξεις. Τα 2 χρόνια που έχεις διανύσει είναι σημαντικά ανεξαρτήτως απόφασης. Τα βιώματα από αυτή τη διετία θα σε βοηθήσουν έτσι κι αλλιώς.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή μπορώ να κάνω μηχανογραφικό, να μπω στην Πληροφορική και μετά αν θέλω να συνεχίσω πάλι στο ΤΗΜΜΥ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 2ο έτος στο ΤΗΜΜΥ ΑΠΘ. Πέρυσι δυστυχώς το πήρα χαλαρά το θέμα και γενικά δεν παρακολουθούσα πολύ τα μαθήματα. Οπότε από φέτος αποφάσισα να ξεκινήσω πάλι από το 1ο εξάμηνο και να το δω πιο σοβαρά. Μιας και σήμερα έδωσα το τελευταίο μάθημα, μπορώ να πω ότι έχω απογοητευτεί από τα αποτελέσματα διότι έχω περάσει μόνο 6 μαθήματα από τα 12 του πρώτου έτους. Και αυτό μέσα σε 2 χρόνια. Οπότε, μετά από όλα αυτά άρχισα να σκέφτομαι ότι η σχολή που μου ταιριάζει πιο πολύ είναι η Πληροφορική. Περιττό να πω ότι τα 4 από τα 6 μαθήματα που πέρασα έχουν να κάνουν με υπολογιστές και υπάρχει πιθανότητα να αναγνωριστούν.

Είμαι σε μεγάλο δίλημμα όπως θα καταλάβετε. Να μείνω εδώ που είμαι ή να κάνω 10% στο τμήμα Πληροφορικής με την ελπίδα ότι θα τη βγάλω σε 4 χρόνια; Εσείς τι θα λέγατε;

Κάτσε είχες πρόβλημα ενω παρακολούθησες πρώτο εξάμηνο σοβαρά ;
Σε τι θα απέδιδες τα μη ικανοποιητικά για εσένα αποτελέσματα ;
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή μπορώ να κάνω μηχανογραφικό, να μπω στην Πληροφορική και μετά αν θέλω να συνεχίσω πάλι στο ΤΗΜΜΥ;
Αν μπεις σε μια σχολη διαγραφεσαι απο την προηγουμενη.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

dragon71

Νεοφερμένος

Ο dragon71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή μπορώ να κάνω μηχανογραφικό, να μπω στην Πληροφορική και μετά αν θέλω να συνεχίσω πάλι στο ΤΗΜΜΥ;
Στα τέλη Σεπτέμβρη αρχές Οκτώβρη πραγματοποιούνται οι εγγραφές στις σχολές. Αν μέχρι τότε δεν έχεις αλλάξει άποψη εγγραφεσαι στην πληροφορική (ηλεκτρονικά ) και αυτοματως(ηλεκτρονικά), διαγράφεται από το ΤΗΜΜΥ.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα περάσει σε μία σχολή αλλά δεν κάνει εγγραφή σε αυτή, μπορεί μια χαρά να συνεχίσει στην προηγούμενη.

Εχεις δικιο,λαθος καταλαβα οτι ηθελε να δοκιμασει την πληροφορικη και αν δεν του αρεσει να αλλαξει παλι.
 

dragon71

Νεοφερμένος

Ο dragon71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αν θέλεις να συνεχίσεις στο ΤΗΜΜΥ απλώς δεν κάνεις εγγραφή στην πληροφορική. Το μόνο κακό είναι ότι χάνεται μια θέση στην πληροφορική που θα την έπαιρνε κάποιος άλλος.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Να κανεις αυτο που σου αρεσει και αφου σ αρεσουν οι υπολογιστες να πας πληροφορικη
 

Intruder1

Νεοφερμένος

Ο Intruder1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Κάτσε είχες πρόβλημα ενω παρακολούθησες πρώτο εξάμηνο σοβαρά ;
Σε τι θα απέδιδες τα μη ικανοποιητικά για εσένα αποτελέσματα ;


3 μαθήματα έμειναν από το 1ο εξάμηνο. Τα 2 είναι μαθηματικά, το άλλο φυσική. Στα μαθηματικά έχω ένα θεματάκι για αυτό θα κάνω φροντιστήριο το καλοκαίρι. Στη φυσική όμως το παραδέχομαι ότι δεν είχα διαβάσει όσο πρέπει.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
3 μαθήματα έμειναν από το 1ο εξάμηνο. Τα 2 είναι μαθηματικά, το άλλο φυσική. Στα μαθηματικά έχω ένα θεματάκι για αυτό θα κάνω φροντιστήριο το καλοκαίρι. Στη φυσική όμως το παραδέχομαι ότι δεν είχα διαβάσει όσο πρέπει.


Έχω μία υποψία πάντως ότι και στην πληροφορική θα τα βρεις μπροστά σου...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
3 μαθήματα έμειναν από το 1ο εξάμηνο. Τα 2 είναι μαθηματικά, το άλλο φυσική. Στα μαθηματικά έχω ένα θεματάκι για αυτό θα κάνω φροντιστήριο το καλοκαίρι. Στη φυσική όμως το παραδέχομαι ότι δεν είχα διαβάσει όσο πρέπει.

Όπως ήδη τονίστηκε θα τα χρειαστείς και στην πληροφορική οπότε ναι δούλεψε τα όσο μπορείς . Έχοντας μια ιδέα απο συναδέλφους που έχουν πρόβλημα στα ίδια μαθήματα,κάτι μου λέει οτι γενικά είσαι στα down σου . Κάπως κουρασμένος ίσως,σε σημείο ώστε να τα αφήσεις στην τύχη τους ; Με άλλα λόγια νομίζω οτι ήδη ήσουν στα down σου και αυτό οδήγησε να απομακρυνθείς απο ορισμένα μαθήματα περισσότερο και ως αποτέλεσμα οι βαθμοί σου σε έριξαν ακόμα πιο κάτω .

Προσωπικά θα σου πρότεινα να κάτσεις σοβαρά και να σκεφτείς όλες σου τις επιλογές . Να σιγουρευτείς οτι οι αποφάσεις σου δεν βασίζονται αποκλειστικά στην παρόρμηση της περιόδου και σε μερικά "χτυπήματα" που έχεις φάει πρόσφατα απο την πορεία σου.Το ΗΜΜΥ είναι αρκετά ευρύ πεδίο και σε περνάει απο διάφορα μαθήματα που είτε σχετίζονται άμεσα ή και καθόλου με αυτά που θες να κάνεις . Αυτό είναι απαιτητικό, και αρκετά ψυχοφθόρο ορισμένες φορές καθώς νιώθεις οτι είσαι λίγο εδώ,λίγο εκεί κτλπ.

Κάνε το 4% λοιπόν να το έχεις έτοιμο και σκέψου πραγματικά τι θες,που σκοπεύεις να εστιάσεις .
Δυστυχώς η όλη φάση είναι αρκετά τυφλή στα πρώτα εξάμηνα . Σιγά σιγά με την εμπειρία θα αρχίσεις να βλέπεις μοτίβα στα μαθήματα,φαινομενικά άσχετα μεταξύ τους αντικείμενα θα αρχίσουν το ενα μετά απο το άλλο να σου χτίζουν ενα υπόβαθρο και να σε εφοδιάζουν με γνώσεις ώστε να μπορείς ασχοληθείς με πιο προχωρημένα πράγματα . Αλλα δεν θα είσαι σε θέση να δεις αυτη την τελική εικόνα μέχρι το τέλος . Οτι και να επιλέξεις απο τα δύο δεν έχει σημασία είναι και τα δύο εξαιρετικά πεδία,εαν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η φυσική επομένως,άλλαξε . Αρκεί να είσαι βέβαιος οτι θα είσαι πρόθυμος να ασχοληθείς σοβαρά εκεί που θα πας . Οπου και να πας όμως δούλεψε τα μαθηματικά σου . Για τον θετικό και ιδιαίτερα τον μηχανικό απο τις εφαρμοσμένες επιστήμες είναι πολύ σημαντικό να μπορεί τουλάχιστον να χειρίζεται με επιδεξιότητα τα μαθηματικά του εργαλεία,είτε τα συμπαθεί είτε οχι .
 

Intruder1

Νεοφερμένος

Ο Intruder1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τελικά συνεχίζω στο ίδιο τμήμα. Μετά από 1 χρόνο μπορώ να πω ότι τα πράγματα είναι πάνω κάτω τα ίδια. Προς το παρόν χρωστάω 9 από τα 22 μαθήματα που έχω δώσει μέχρι τώρα. Τουλάχιστον δεν πήγα προς το χειρότερο. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top