Βοηθεια στην επιλογη σχολης

dimospap

Νεοφερμένος

Ο dimospap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας . Είμαι μαθητης β ' λυκειου . Τωρα θα παω γ' λυκειου και επελεξα τον προσανατολισμο οικονομιας και πληροφορικης . Αλλά δεν μπορω να αποφασισω ποια σχολη να επιλεξω . Το ξέρω οτι ειναι πολυ νωρις ακόμα αλλα θελω να εχω ενα στοχο , δεν θελω να αποφασισω μολις τελειωσω του χρονου τις πανελληνιες . Θα ηθελα να ασχοληθω με τα οικονομικα κυριως αλλα και με την πληροφορικη . Ποια σχολη προτεινετε;. Γνωριζετε ποια εχει μεγαλυτερη αποροφηση στην αγορα εργασιας . Ποια σχολη προτεινετε σε καποιον που θελει να ασχοληθει με οικονομικά αλλα και να εχει και γνωσεις πληροφορικης και προγραμματισμου . Οι σχολες που εχω σκεφτει ειναι οι εξης .

Διοικητικης Επιστημης και Τεχνολογιας ΟΠΑ (σχολη που συνδυαζει οικονομικά με τις συγχρονες τεχνολογιες )

Οργάνωση και Διοικηση επιχειρησεων ΟΠΑ / ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ

Εφαρμοσμενης Πληροφορικης ΠΑΜΑΚ (εχεις δικαιωματα οικονομολογου)

Πληροφορικης ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ (έχεις δικαιωματα οικονομολογου ) .
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Πληροφορικής ΟΠΑ συνιστώ. + τα δικαιώματα Οικονομολόγου μπορείς να επιλέξεις κατεύθυνση οικονομικών και να συνδυάσεις τις γνώσεις Πληροφορικής με τα οικονομικά , θα έχεις πολύ καλές γνώσεις της επιστήμης και (με δική σου επιπλέον ενασχόληση) γλωσσών προγραμματισμού όπως PHP, JavaScript, java , C++,python κλπ (υπάρχουν ειδικά μαθήματα για κάθε γλώσσα), έχει πολλές κατευθύνσεις οπότε θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών. Όχι δεν είναι πολύ νωρίς , καλά κάνεις και σκέφτεσαι τι σχολή θα ακολουθήσεις ώστε να μην έχεις διλήμματα στην Γ' Λυκείου (εγώ να φανταστείς ήξερα από το γυμνάσιο τι ήθελα να κάνω). Το ΠΑΠΕΙ είναι επίσης πολύ καλή σχολή στον τομέα της πληροφορικής με 2 κατευθύνσεις (Συστήματα/Δίκτυα και Λογισμικού) , εμβαθύνει περισσότερο στα μαθηματικά παρά στα οικονομικά (έχει 10 μαθήματα μαθηματικών από όσο ξέρω , ενώ εμείς έχουμε 5 μαθηματικών και άλλα 2 μαθήματα οικονομικών), και έχει πολύ καλά μεταπτυχιακά προγράμματα (όπως και το ΟΠΑ).Το ΠΑΜΑΚ δεν ξέρω πολλά οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δες πρόγραμμα σπουδών και αν σου αρέσει πήγαινε. Το ΟΔΕ είναι πολύ καλό τμήμα απλά ότι προγραμματισμό κάνεις εκεί θα τον εφαρμόζεις σε επιχειρησιακή έρευνα (θα χρησιμοποιείς προγράμματα κυρίως για μετρήσεις και τέτοια δεν θα τα φτιάχνεις εσύ), ασχολείται πολύ περισσότερο με οικονομικά και μανατζμεντ όπως καταλαβαίνεις και έχει πολύ καλή απορρόφηση στην αγορά εργασίας. Το ΔΕΤ δεν το συνιστώ γιατί δεν εξειδικεύεσαι χωρίς μεταπτυχιακό και ότι "κατεύθυνση" έχει μπορείς να τα κάνεις από άλλα τμήματα πιο εύκολα.Εγώ θα σου συνιστούσα να δεις τα προγράμματα σπουδών των σχολών , να περάσεις κάπου κοντά στο σπίτι σου για να μην έχεις έξοδα (δηλαδή αν μένεις Αθήνα ή Πειραιά μην πας ΠΑΜΑΚ θα ναι αρκετά τα έξοδα , εκτός αν έχεις ήδη σπίτι) και να δεις τι σε τραβάει περισσότερο. Γενικώς τα τμήματα του 4ου πεδίου έχουν πάρα πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση , οπότε διάλεξε αυτό που σου αρέσει. Επίσης αν μπορείς διευκρίνισε λίγο τι εννοείς θες να ασχοληθείς με την πληροφορική, θες να φτιάχνεις προγράμματα , να ασχοληθείς με συστήματα / δικτυα? γιατί πρέπει να σου αρέσει αρκετά η επιστήμη για να τελειώσεις ένα τέτοιο τμήμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top