Πότε να ξεκινήσω Βιολογία στο φροντιστήριο;

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γεια σας είμαι Α λυκείου στο Γενικό λύκειο. Θέλω να σπουδάσω ιατρική που αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δώσω στις πανελλήνιες έκθεση χημεία φυσική και ΒΙΟΛΟΓΊΑ . Εγώ ξεκίνησα φέτος το φροντιστήριο και έκανα φυσική χημεία μαθηματικά και έκθεση. Αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να ξεκινήσω βιολογία στο φροντιστήριο ώστε να είναι προετοιμασμένος χωρίς κενά. Το θέμα μου είναι ποτέ να ξεκινήσω βιολογία στο φροντιστήριο; Εγώ είχα σκεφτεί μόλις τελειώσω την Δευτέρα λυκείου το καλοκαίρι εκείνο να ξεκινήσω αλλά μετά σκέφτηκα ότι έως τότε μπορεί να έχω κενά . Και όταν ξεκινήσω βιολογία να σταματήσω τα μαθηματικά η να τα συνεχίσω μήπως αλλάξει το σύστημα για τις πανελλήνιες και για την σχολή που θέλω εγώ χρειαστεί να δώσω και μαθηματικά ; Πείτε μου την γνώμη σας
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Εμένα πάντως ένας φίλος μου ξεκίνησε από τη 2α Λυκείου με τη Βιολογία της Β, και κάπου Φεβρουάριο ξεκίνησε με τη Γ Λυκείου καθώς είχαν τελειώσει την ύλη της Β.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Εμένα πάντως ένας φίλος μου ξεκίνησε από τη 2α Λυκείου με τη Βιολογία της Β, και κάπου Φεβρουάριο ξεκίνησε με τη Γ Λυκείου καθώς είχαν τελειώσει την ύλη της Β.

Δηλαδή μου προτείνεις να ξεκινήσω από Σεπτεμβριο βιολογία;


Και εγώ νομίζω ότι στην β θα είσαι οκ.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Και τα μαθηματικά να τα σταματήσω;
Απλα μην πεσεις στην παγιδα να μη διαβαζεις μαθηματικα επειδη δε θα εξεταστεις στο αντιστοιχο μαθημα.Η τριγωνομετρια της 2ας λυκειου ειναι must για να κατανοησεις τις ταλαντωσεις και τα κυματα που θα συναντησεις στην φυσικη της γ.
 

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Απλα μην πεσεις στην παγιδα να μη διαβαζεις μαθηματικα επειδη δε θα εξεταστεις στο αντιστοιχο μαθημα.Η τριγωνομετρια της 2ας λυκειου ειναι must για να κατανοησεις τις ταλαντωσεις και τα κυματα που θα συναντησεις στην φυσικη της γ.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι κενά μπορεί να έχεις στην βιολογία. Μπορείς να διαβάσεις την βιολογία β λυκείου μόνη σου και το καλοκαίρι να ξεκινήσεις της γ ή και λίγο νωρίτερα αν θες να είσαι πιο άνετα ας πούμε. Μαθηματικά κάνε μάθημα και στην β λυκείου την άλγεβρα και σταμάτα όταν βγάλετε την ύλη. Φιλικά.
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ναι δε χρειάζεσαι μαθηματικά μιας και δεν τα δίνεις στις πανελλήνιες.


Δεν τα δίνεις με βάση το σημερινό σύστημα, το οποίο κάλλιστα μπορεί να αλλάξει όταν έρθει η σειρά των επόμενων. Μην το θεωρείτε διόλου απίθανο, είναι το ακριβώς αντίθετο (αποδεικνύεται σταθερά τις τελευταίες δεκαετίες).

Επίσης, ως προς το πόσο χρειάζεται ένας υποψήφιος της Ιατρικής (και των συναφών σχολών, δηλαδή Φαρμακευτική, Οδοντιατρική κ.ά) τα Μαθηματικά, για ρωτήστε και κανέναν φοιτητή τέτοιας σχολής. Πέρισυ είχα ηλεκτρονική επικοινωνία με φοιτήτρια της Φαρμακευτικής (αν θυμάμαι σωστά) και έλεγε ότι στα Μαθηματικά της σχολής της δεν καταλαβαίνει τίποτα, αφού στην Γ΄Λυκείου δεν έκανε. Πώς συμμαζεύεται αυτό μετά και ειδικά σε επίπεδο Ιατρικής;

Για μένα δεν νοείται κάποιος να θέλει να ακολουθήσει Θετική Επιστήμη και να μην έχει κάποιες βάσεις/γνώσεις Μαθηματικών. Αν προσωρινά (στην Γ΄Λυκείου δηλαδή) τα γλιτώσει, θα τα βρει σύντομα μπροστά του και σε επίπεδο δυσκολίας πολύ ανώτερο των λυκειακών Μαθηματικών. Τι θα κάνει τότε;

Προσπαθήστε να δείτε και λίγο πιο πέρα από τις Πανελλήνιες ;)
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Δεν τα δίνεις με βάση το σημερινό σύστημα, το οποίο κάλλιστα μπορεί να αλλάξει όταν έρθει η σειρά των επόμενων. Μην το θεωρείτε διόλου απίθανο, είναι το ακριβώς αντίθετο (αποδεικνύεται σταθερά τις τελευταίες δεκαετίες).

Επίσης, ως προς το πόσο χρειάζεται ένας υποψήφιος της Ιατρικής (και των συναφών σχολών, δηλαδή Φαρμακευτική, Οδοντιατρική κ.ά) τα Μαθηματικά, για ρωτήστε και κανέναν φοιτητή τέτοιας σχολής. Πέρισυ είχα ηλεκτρονική επικοινωνία με φοιτήτρια της Φαρμακευτικής (αν θυμάμαι σωστά) και έλεγε ότι στα Μαθηματικά της σχολής της δεν καταλαβαίνει τίποτα, αφού στην Γ΄Λυκείου δεν έκανε. Πώς συμμαζεύεται αυτό μετά και ειδικά σε επίπεδο Ιατρικής;

Για μένα δεν νοείται κάποιος να θέλει να ακολουθήσει Θετική Επιστήμη και να μην έχει κάποιες βάσεις/γνώσεις Μαθηματικών. Αν προσωρινά (στην Γ΄Λυκείου δηλαδή) τα γλιτώσει, θα τα βρει σύντομα μπροστά του και σε επίπεδο δυσκολίας πολύ ανώτερο των λυκειακών Μαθηματικών. Τι θα κάνει τότε;

Προσπαθήστε να δείτε και λίγο πιο πέρα από τις Πανελλήνιες ;)


Συμφωνώ σε αυτό που λέτε, αλλά και στο σχολείο υπάρχουν τα μαθηματικά οπότε αν προσέχει στο μάθημα θα κρατήσει γνώσεις για μετέπειτα.
 

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Δεν τα δίνεις με βάση το σημερινό σύστημα, το οποίο κάλλιστα μπορεί να αλλάξει όταν έρθει η σειρά των επόμενων. Μην το θεωρείτε διόλου απίθανο, είναι το ακριβώς αντίθετο (αποδεικνύεται σταθερά τις τελευταίες δεκαετίες).

Επίσης, ως προς το πόσο χρειάζεται ένας υποψήφιος της Ιατρικής (και των συναφών σχολών, δηλαδή Φαρμακευτική, Οδοντιατρική κ.ά) τα Μαθηματικά, για ρωτήστε και κανέναν φοιτητή τέτοιας σχολής. Πέρισυ είχα ηλεκτρονική επικοινωνία με φοιτήτρια της Φαρμακευτικής (αν θυμάμαι σωστά) και έλεγε ότι στα Μαθηματικά της σχολής της δεν καταλαβαίνει τίποτα, αφού στην Γ΄Λυκείου δεν έκανε. Πώς συμμαζεύεται αυτό μετά και ειδικά σε επίπεδο Ιατρικής;

Για μένα δεν νοείται κάποιος να θέλει να ακολουθήσει Θετική Επιστήμη και να μην έχει κάποιες βάσεις/γνώσεις Μαθηματικών. Αν προσωρινά (στην Γ΄Λυκείου δηλαδή) τα γλιτώσει, θα τα βρει σύντομα μπροστά του και σε επίπεδο δυσκολίας πολύ ανώτερο των λυκειακών Μαθηματικών. Τι θα κάνει τότε;

Προσπαθήστε να δείτε και λίγο πιο πέρα από τις Πανελλήνιες ;)
Συμφωνώ
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λέτε, αλλά και στο σχολείο υπάρχουν τα μαθηματικά οπότε αν προσέχει στο μάθημα θα κρατήσει γνώσεις για μετέπειτα.


Δεν αρκεί αυτό. Δυστυχώς, το «φόβητρο» της εξέτασης (αυτό ισχύει λίγο πολύ για όλους μας) αποτελεί ένα κίνητρο για πιο σοβαρή ενασχόληση. Απλώς παρακολουθώντας στο σχολείο, δεν φτάνει.
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γεια σας είμαι Α λυκείου στο Γενικό λύκειο. Θέλω να σπουδάσω ιατρική που αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δώσω στις πανελλήνιες έκθεση χημεία φυσική και ΒΙΟΛΟΓΊΑ . Εγώ ξεκίνησα φέτος το φροντιστήριο και έκανα φυσική χημεία μαθηματικά και έκθεση. Αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να ξεκινήσω βιολογία στο φροντιστήριο ώστε να είναι προετοιμασμένος χωρίς κενά. Το θέμα μου είναι ποτέ να ξεκινήσω βιολογία στο φροντιστήριο; Εγώ είχα σκεφτεί μόλις τελειώσω την Δευτέρα λυκείου το καλοκαίρι εκείνο να ξεκινήσω αλλά μετά σκέφτηκα ότι έως τότε μπορεί να έχω κενά . Και όταν ξεκινήσω βιολογία να σταματήσω τα μαθηματικά η να τα συνεχίσω μήπως αλλάξει το σύστημα για τις πανελλήνιες και για την σχολή που θέλω εγώ χρειαστεί να δώσω και μαθηματικά ; Πείτε μου την γνώμη σας

Είμαι κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση. Ο βιολόγος του φροντιστηρίου μου είπε ότι αν κάποιος στοχεύει σε 17.000+ μόρια, καλό θα ήταν να ξεκινήσει από φέτος βιολογία διότι θα καλύψει ένα ικανό μέρος της ύλης και στην Γ λυκείου θα διευκολυνθεί αρκετά. Τώρα δε που αυξήθηκαν τα κεφάλαια, σου συστήνω ανεπιφύλακτα να κάνεις ή φροντιστήριο ή λίγα ιδιαίτερα, εφόσον θέλεις και ιατρική.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς παιδιά πρέπει να ξεκινήσετε από την 5η δημοτικού, που κάναμε ''φυσικά'', διότι το φροντιστήριο δεν είναι μόνο για μια τάξη, σου δίνει βάσεις και εφόδια για όλη σου τη ζωή.

Τώρα δεν έχει νόημα, δεν έχετε βάσεις και απλά θα δυσκολεψετε την ζωή των φροντιστών.
 

mari2

Νεοφερμένος

Η mari2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εξαρτάται απο τα οικονομικά της οικογένειάς σου κι απο το ποσο ευκολα τα πιανεις ...δυο παιιδα που γνωριζω και που περασαν φετος ιατρικές εκαναν φροντιστήριο απο την α΄λυκειου κι ενα ειχε ξεκινησει στα μισα της β΄λυκειου........
.
η βιολογια βγαινει σε ενα ετος .. αλλα επειδη στοχευεις ιατρικες καλυτερα ξεκινα την απο τη β΄λυκειου.. αυτο το μαθημα θελει πολυ καλο διαβασμα και κριτικη σκεψη που επιτυγχανεται μονο αν εχεις μελετησει σε βαθος...

τα μαθηματικα αν μπορεις να τα συνεχισεις και στη β΄λυκειου θα σου χρειαστουν στη φυσικη ....

καλη επιτυχία σου ευχομαι ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Για τη βιολογία κατ ποιες είναι οι προαπαιτούμενες γνώσεις από τις προηγούμενες τάξεις;
 

mari2

Νεοφερμένος

Η mari2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν αρκεί αυτό. Δυστυχώς, το «φόβητρο» της εξέτασης (αυτό ισχύει λίγο πολύ για όλους μας) αποτελεί ένα κίνητρο για πιο σοβαρή ενασχόληση. Απλώς παρακολουθώντας στο σχολείο, δεν φτάνει.
Ίσως θα πρεπει να σκεφτουν απο το υπουργειο την ιδεα να μην περιλαμβανεται η φυσικη στα 4 υποχρεωτικα μαθηματα του 3ου πεδιου αλλα τα μαθηματικα γιατι οι ωρες στο σχολειο σιγουρα δε φτανουν για την κατανοηση της υλης ...συμφωνειτε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top