Πληροφορική ΕΠΑΛ

thomas111

Νεοφερμένος

Ο thomas111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα στην κοινότητα,
Είμαι μαθητής Α' ΓΕΛ και θα ήθελα να σπουδάσω πληροφορική , θα μου προτείνατε να πάω σε ΕΠΑΛ ή να συνεχίσω σε ΓΕΛ;

Γενικά είμαι ένας μαθητής που προσέχει στην τάξη, διαβάζει και ενδιαφέρεται για τα μαθήματα και φυσικά για τη πληροφορική.

Γνωρίζετε κάποιο καλό ΕΠΑΛ στην Αττική για πληροφορική;

Μπορεί κάποιος από ΕΠΑΛ να περάσει σε σχολές της πληροφορικής; Ποιο είναι το επίπεδο των μαθητών;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω όλες τις απόψεις σας περί του θέματος. :)

Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα Θωμά! Πληροφορική είτε από ΕΠΑΛ πας είτε από ΓΕΛ μπορείς να σπουδάσεις χωρίς κανέναν περιορισμό (υπάρχουν βέβαια ορισμένα μειονεκτήματα και για τα δύο). Αρχικά , στα ΕΠΑΛ στον τομέα της πληροφορικής κάνουν δύο αρκετά χρήσιμα μαθήματα τον Δομημένο Προγραμματισμό (σε γλώσσα python από ότι ξέρω) και τα Δίκτυα τα οποία μπορούν να σου δώσουν μία μικρή βάση για τη σχολή. Γενικά στα ΕΠΑΛ σε προετοιμάζουν για την πρακτική(κυρίως, έχει και θεωρία) πλευρά της σχολής που θα περάσεις. Τα ΕΠΑΛ όμως έχουν το εξής πρόβλημα, δεν διδάσκονται στους μαθητές ολοκληρώματα που είναι πολύ σημαντικά για τα μαθήματα μαθηματικών των σχολών πληροφορικής (τα οποία βέβαια αν ασχοληθείς βγαίνουν) και η πλειοψηφία των καθηγητών δεν δείχνει και πολύ ενδιαφέρον στα παιδιά διότι δυστυχώς τα περισσότερα παιδιά κι αυτά δεν δίνουν σημασία σε ορισμένα μαθήματα. Από την άλλη το ΓΕΛ σε προετοιμάζει πολύ καλά στο μεγαλύτερο μέρος των μαθημάτων , παίρνεις μικρές βέβαια γνώσεις για την επιστήμη των υπολογιστών από τα μαθήματα πληροφορικής της Α και Β Λυκείου και στην Γ Λυκείου η ΑΕΠΠ (Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον) σου δίνει αρκετά γερές βάσεις
για να μπορείς να ανταποκριθείς στις γλώσσες προγραμματισμού υψηλού επιπέδου. Το μειονέκτημα εδώ είναι ότι η ψευδογλώσσα σε σχέση με την python που είναι κανονική γλώσσα προγραμματισμού είναι αρκετά ελλειπής , δηλαδή στο πανεπιστήμιο πρέπει οπωσδήποτε να ασχοληθείς και μόνος σου (αυτό ισχύει για όλους βέβαια αλλά στο ΕΠΑΛ σε βάζουν κατευθείαν στο ψητό να στο πω έτσι.) Όσον αφορά το επίπεδο των μαθητών στα ΕΠΑΛ , η πλειοψηφία δυστυχώς αδιαφορεί για τα μαθήματα , οι καθηγητές βλέποντας αυτό δεν προσπαθούν να διεγείρουν το ενδιαφέρον ΑΛΛΑ διδάσκουν το μάθημα κι όποιος ενδιαφέρεται θα λάβει γνώσεις και φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις που είναι πολύ καλά παιδιά και επιμελείς μαθητές. Εγώ προσωπικά αφού είσαι μαθητής που ενδιαφέρεσαι για τα μαθήματα θα σου πρότεινα να παραμείνεις στο ΓΕΛ , να πάρεις γερές βάσεις , στη Β Λυκείου να επιλέξεις Θετική και στη Γ λυκείου οικονομική κατεύθυνση (που εξετάζεται και στο ΑΕΠΠ) και θα είσαι μια χαρά. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο καλό ΕΠΑΛ εδώ στην Αττική γιατί και γω σε ΓΕΛ πήγα , δεν είχα γνωριμίες εκεί αλλά σίγουρα κάποιος συμφορουμίτης θα μπορέσει να απαντήσει στο ερώτημά σου. Καλή συνέχεια! :).
 

thomas111

Νεοφερμένος

Ο thomas111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , έπειτα από προσωπική έρευνα έφτιαξα των παρακάτω συγκριτικό πίνακα:

Εύχομαι καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλη την κοινότητα!! :)
 

thomas111

Νεοφερμένος

Ο thomas111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα στην κοινότητα, δημιούργησα αυτό το Τεστ Επιλογής Λυκείου για όσα παιδιά έχουν το ίδιο δίλημμα με έμενα.

Καλή Ανάσταση & Καλό Πάσχα!! :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top