Ανθρωπιστικών vs Οικονομίας

Αδιάβαστος2019

Νεοφερμένος

Ο Αδιάβαστος2019 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά θέλω να μου πείτε ποια κατεύθυνση θα επιλέγατε εσείς και γιατί και ποια έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.Επίσις αν μπορείτε πείτε και τις σχολές τις οποίες θα επιλέγατε εσείς και γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οικονομίας-Πληροφορικής.

Οι τομείς που σπουδάζονται μέσω της θεωρητικής είναι κορεσμένοι και έχουν πολύ χαμηλότερες αποδοχές, κατά ΜΟ, από αυτούς της οικονομίας, τόσο στην Ελλάδα, όσο και έξω. Τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τα αντικείμενα της θεωρητικής σχετίζονται περισσότερο με έρευνα και διδασκαλία, παρά με την επιχειρηματικότητα, την ανάπτυξη και την τεχνολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
H τεχνολογία επίσης θέλει πολύ καλή μαθηματική κατανόηση αν αναφερόμαστε στην ακαδημαϊκή εκπαίδευση και στο εξωτερικό κυρίως επικρατεί τρελός ανταγωνισμός ώστε να επικρατήσουν οι αυτάρεσκοι "άριστοι" Έλληνες έναντι άλλων εθνικοτήτων. Δεν είναι ρατσιστική η κατάληξη απλά προσπαθώ να δώσω τροφή για σκέψη σε ενθουσιασμένους άσχετους...του χώρου. Οι κλάδοι της τεχνολογίας θέλουν πρωτοποριακές ιδέες και απίστευτο διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H τεχνολογία επίσης θέλει πολύ καλή μαθηματική κατανόηση αν αναφερόμαστε στην ακαδημαϊκή εκπαίδευση και στο εξωτερικό κυρίως επικρατεί τρελός ανταγωνισμός ώστε να επικρατήσουν οι αυτάρεσκοι "άριστοι" Έλληνες έναντι άλλων εθνικοτήτων. Δεν είναι ρατσιστική η κατάληξη απλά προσπαθώ να δώσω τροφή για σκέψη σε ενθουσιασμένους άσχετους...του χώρου. Οι κλάδοι της τεχνολογίας θέλουν πρωτοποριακές ιδέες και απίστευτο διάβασμα!
Προφανώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εγώ θα επέλεγα Ανθρωπιστικών Σπουδών (ή Σπουδών Υγείας ΜΟΝΟ) επειδή δεν μου αρέσουν τα μαθηματικά και από σχολές θα επέλεγα Ιταλική Φιλολογία,Ρωσική Φιλολογία,Θεολογία,Θεωρία και ιστορία της τέχνης,Βιβλιοθηκονομία και Παιδαγωγικό (Δημοτικής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Οπως σου εχουν απαντησει σε αλλα θεματα, σημασια δεν εχει, να πουμε εμεις τι θα καναμε, σημασια εχει, σ' εσενα τι αρεσει.

Αφου παντως δειχνουν να σε ενδιαφερουν και σχολες του πεδιου κοινωνικων και ανθρωπιστικων σπουδων, και οικονομικες σχολες, εγω θα προτεινα ενα απο τα δυο:

ή πανε ανθρωπιστικων σπουδων στο Λυκειο και επιλεξε σχολες που προσφερουν οικονομικη κατευθυνση (και να επιλεξεις προφανως αυτη την κατευθυνση στη Σχολη που θα περασεις) πχ Δημοσια Διοικηση Παντειου ή εγω θα προτεινα και σχολες οπως την Βαλκανικων Σπουδων του ΠαΜακ (πολυ μεγαλο plus οτι κανεις ξενες γλωσσες, οπως ρωσικα, που δεν τις γνωριζουν πολλα ατομα, αρα εχεις επιπλεον προσοντα για την αγορα μετα)

ή πανε οικονομικων σπουδων στο Λυκειο και διαλεξε καποια σχολη απο το πεδιο που δεν ειναι μονο ''τεχνοκρατικα'' οικονομικη, αλλα δινει και ενα background στην κοινωνικη πλευρα της οικονομικης επιστημης και την πολιτικη οικονομια. Το Οικονομικων Επιστημων στο ΕΚΠΑ νομιζω ειναι τετοιο τμημα. Επισης το ΔΕΟΣ στο ΟΠΑ, ισως;


Οπωσδηποτε μπες στις ιστοσελιδες απο τα Τμηματα και τις Σχολες που νομιζεις οτι σε ενδιαφερουν και διαβασε τους Οδηγους Σπουδων, για να δεις τι ανταποκρινεται περισσοτερο στα δικα σου ενδιαφεροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Γειά θέλω να μου πείτε ποια κατεύθυνση θα επιλέγατε εσείς και γιατί και ποια έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.Επίσις αν μπορείτε πείτε και τις σχολές τις οποίες θα επιλέγατε εσείς και γιατί.


με τέτοιο nick name η ερωτηση σου ειναι περιττη νομιζω...:angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top