Τι θα γίνει με τα πτυχία ΤΕΙ μετά τη μετατροπή των ΤΕΙ σε πανεπιστήμια;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι απόφοιτος από τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ΤΕΙ. Το ΤΕΙ μου έγινε Πανεπιστήμιο. Μάλλον γίνεται Πανεπιστήμιο καθώς φοίτησα στη Β.Ελλάδα. Έχετε κάποια ενημέρωση για το τι θα γινει με τα πτυχία μας?

Κάπου διάβασα στα foititika nea ότι θα κινηθούμε μέσω ΣτΕ για να τα κάνουμε Πανεπιστημιακά.

Αλλού ακούω ότι θα δώσουμε κατατακτήριες με ευνοικές συνθήκες

Αλλού πάλι ακούω ότι θα μπούμε οι απόφοιτοι όσοι θέλουμε και θα πάρουμε 11 επιπλέον μαθήματα

Έχετε κάποια σαφή ενημέρωση?

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ άκουσα από γνωστό μου ότι ο Γαβρόγλου θέλει να εξισώσει τα δύο πτυχία, οπότε τώρα που έδιωξε 10.000 ιερατικούς από το Δημόσιο και άνοιξε θέσεις, θα κάνει μαζικές προσλήψεις ατόμων που εξίσωσαν το πτυχίο ΤΕΙ με Πανεπιστημιακού επιπέδου για να αποδείξει ότι είναι εξίσου ικανοί και να μπορέσει να υλοποιήσει το σχέδιο της Κυβέρνησης για το χάρτης της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Δεν ξέρω κατά πόσο βέβαια ισχύει κάτι τέτοιο, καθώς δεν έχω απευθείας δεσμούς με ανθρώπους του Υπ.Παιδείας, που διαχειρίζεται την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ άκουσα από γνωστό μου ότι ο Γαβρόγλου θέλει να εξισώσει τα δύο πτυχία, οπότε τώρα που έδιωξε 10.000 ιερατικούς από το Δημόσιο και άνοιξε θέσεις, θα κάνει μαζικές προσλήψεις ατόμων που εξίσωσαν το πτυχίο ΤΕΙ με Πανεπιστημιακού επιπέδου για να αποδείξει ότι είναι εξίσου ικανοί και να μπορέσει να υλοποιήσει το σχέδιο της Κυβέρνησης για το χάρτης της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Δεν ξέρω κατά πόσο βέβαια ισχύει κάτι τέτοιο, καθώς δεν έχω απευθείας δεσμούς με ανθρώπους του Υπ.Παιδείας, που διαχειρίζεται την κατάσταση.

Τι εννοείς θα εξισώσει τα 2 πτυχία? Δηλ εγώ που είμαι ΤΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ-ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ θα μπορώ να κάνω αίτηση για τη προκήρυξη που θα βγει ως ΠΕ?

Εγώ θέλω να σου θέσω το άλλο ερώτημα. Τα πτυχία μας ως ΑΤΕΙ θα συνεχίζουν να αναγνωρίζονται και να έχουν αξία, μετά την υλοποίηση που θα γίνουν όλα Πανεπιστήμια/>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Τι εννοείς θα εξισώσει τα 2 πτυχία? Δηλ εγώ που είμαι ΤΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ-ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ θα μπορώ να κάνω αίτηση για τη προκήρυξη που θα βγει ως ΠΕ?

Θεωρώ ότι μόλις ολοκληρωθούν οι συγχωνεύσεις κ.λπ. και δε μείνει ούτε ένα Τ.Ε.Ι. να λειτουργεί στην Ελλάδα το "Π.Ε. & Τ.Ε." στο Δημόσιο θα αντικατασταθεί από το "4ετούς φοίτησης & 5ετούς φοίτησης"...και πιθανότατα θα ψηφιστεί κάποια στιγμή και νέος "νόμος πλαίσιο" για την Ανώτατη εκπαίδευση (όπου θα καταργεί τον Τεχνολογικό τομέα των Α.Ε.Ι. κ.λπ.)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τι εννοείς θα εξισώσει τα 2 πτυχία? Δηλ εγώ που είμαι ΤΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ-ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ θα μπορώ να κάνω αίτηση για τη προκήρυξη που θα βγει ως ΠΕ?

Εγώ θέλω να σου θέσω το άλλο ερώτημα. Τα πτυχία μας ως ΑΤΕΙ θα συνεχίζουν να αναγνωρίζονται και να έχουν αξία, μετά την υλοποίηση που θα γίνουν όλα Πανεπιστήμια/>


Εάν αναγνωρίσεις το πτυχίο σου ως Πανεπιστημιακό, ναι θα μπορείς να αιτηθείς για τη θέση. Εάν δεν το αναγνωρίσεις, όχι δεν θα μπορείς.
Ακόμα και μετά την Πανεπιστιμιοποίηση των ΤΕΙ, τα πτυχία τους θα συνεχίσουν να αναγνωρίζονται, καθώς θα είναι τίτλοι Ιδρυμάτων του Ελληνικού Δημοσίου και κατ' επέκταση θα έχουν κατοχυρωμένη νομική ισχύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρώ ότι μόλις ολοκληρωθούν οι συγχωνεύσεις κ.λπ. και δε μείνει ούτε ένα Τ.Ε.Ι. να λειτουργεί στην Ελλάδα το "Π.Ε. & Τ.Ε." στο Δημόσιο θα αντικατασταθεί από το "4ετούς φοίτησης & 5ετούς φοίτησης"...και πιθανότατα θα ψηφιστεί κάποια στιγμή και νέος "νόμος πλαίσιο" για την Ανώτατη εκπαίδευση (όπου θα καταργεί τον Τεχνολογικό τομέα των Α.Ε.Ι. κ.λπ.)...


Το 4ετους φοίτησης με του 5ετους φοίτησης τι θα ξεχωρίζει ακριβώς. Ας το θέσω διαφορετικά. Εγώ, τελειωσα ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής 4ετής φοίτηση. Ένας που τελείωσε την αντίστοιχη σχολή στην ΑΣΟΕΕ ας πούμε είναι και αυτή 4ετής φοίτηση. Ποια θα είναι η διαφορά μας αν γίνουμε και εμείς ΠΕ. Κατάλαβες τι εννοώ. Έτσι όπως το είπες θα ξεχωρίζει τις σχολές μηχανολογίας ( πολιτικών μηχανικών, ηλεκτρολόγων μηχανικών και κλπ)

Πάντως έτσι όπως το οριοθετείς όλοι θα έχουμε χαρτί πανεπιστήμιου. Πάντως ακούω από πολλά παιδιά απόφοιτους, ότι θα το πάμε το θέμα στο ΣτΕ και στα Ευρωπαικά δικαστήρια

Εάν αναγνωρίσεις το πτυχίο σου ως Πανεπιστημιακό, ναι θα μπορείς να αιτηθείς για τη θέση. Εάν δεν το αναγνωρίσεις, όχι δεν θα μπορείς.
Ακόμα και μετά την Πανεπιστιμιοποίηση των ΤΕΙ, τα πτυχία τους θα συνεχίσουν να αναγνωρίζονται, καθώς θα είναι τίτλοι Ιδρυμάτων του Ελληνικού Δημοσίου και κατ' επέκταση θα έχουν κατοχυρωμένη νομική ισχύ.


Κύριε σας ευχαριστώ για την απαντησή σας. Για την αναγνώριση του πτυχίου μου από ΤΕΙ σε Πανεπιστημιακό, έχουμε έρθει σε επικοινωνία οι απόφοιτοι ,έτσι αν ο Υπουργος δεν βάλει κάτι στο σχέδιο νόμου για τους απόφοιτους, δηλ επιπλέον μαθήματα ή παράβολο με αίτηση, τότε θα κινηθούμε νομικά μέσω ΣτΕ και ευρωπαικών δικαστηρίων

Σε δημοκρατικά πλαίσια ιδεοντολογίας, έχουμε το δικαίωμα να προσφύγουμε και να αμφισβήτήσουμε μια απόφαση βασιζόμενοι και στο νόμο του 2001 για την ένταξη των ΤΕΙ στην ανωτάτη εκπαίδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Πάντως έτσι όπως το οριοθετείς όλοι θα έχουμε χαρτί πανεπιστήμιου. Πάντως ακούω από πολλά παιδιά απόφοιτους, ότι θα το πάμε το θέμα στο ΣτΕ και στα Ευρωπαικά δικαστήρια

Να το θέσω απλά και "λαϊκά" για να το καταλάβουν όλοι: η πρεμούρα και ο γκαϊλές του Υπουργού ήταν να εκπληρώσει εκκρεμείς μνημονιακές κ.λπ. δεσμεύσεις για περικοπές δαπανών στα Α.Ε.Ι. και συνάμα να εκπληρώσει και χρόνια αιτήματα επιμελητηρίων "αφεντικών" του (κυρίως Τ.Ε.Ε. και ΓΕΩ.Τ.Ε.Ε.) όπως π.χ. η κατοχύρωση τίτλων σπουδών 5ετούς φοίτησης ως Master και η κατάργηση των Τ.Ε.Ι. και του Τεχνολογικού τομέα των Α.Ε.Ι. γενικότερα...
Σαν καλός υπάλληλος των επιμελητηρίων λοιπόν, ο τουρκόσπορος που κάνει τον Υπουργό Παιδείας φρόντισε αφενός τα 5ετή πτυχία να κατοχυρώσουν τα "προνόμια" (επίπεδο 7 του Ε.Π.Π., απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα χωρίς άλλα κριτήρια κ.λπ.) και αφετέρου οι όποιες συγχωνεύσεις μεταξύ Τ.Ε.Ι. και πανεπιστημίων να μην ανοίξουν σε φοιτητές & απόφοιτους Τ.Ε.Ι. κανένα "παραθυράκι" στα προνόμια αυτά...δεν είναι τυχαίο ότι σε όποιο Τ.Ε.Ι. συγχωνεύθηκε με πανεπιστήμιο που έχει πολυτεχνική ή γεωτεχνική σχολή (π.χ. Τ.Ε.Ι. Ηπείρου με πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας με πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας κ.α.) ΔΕΝ δόθηκε η δυνατότητα στους φοιτητές των αντίστοιχων τμημάτων Τ.Ε.Ι. να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο πανεπιστημιακό τμήμα το οποίο απορρόφησε το τμήμα τους και να πάρουν πτυχίο από εκεί, ενώ σε όποιο Τ.Ε.Ι. συγχωνεύθηκε με άλλο Τ.Ε.Ι. (π.χ. πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής) ή σε όποιο Τ.Ε.Ι. συγχωνεύθηκε με πανεπιστήμιο που ΔΕΝ είχε πολυτεχνική ή γεωτεχνική σχολή (π.χ. τα 3 Τ.Ε.Ι. της Βορείου Ελλάδος με το Διεθνές πανεπιστήμιο) ή στο Τ.Ε.Ι. Κρήτης (που "πανεπιστημιοποιήθηκε" μόνο του) δόθηκε η δυνατότητα στους "έως ν+2" φοιτητές να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο αντίστοιχο πανεπιστημιακό τμήμα και να πάρουν πτυχίο από εκεί...αυτό συνέβη αφενός γιατί οι αντιδράσεις θα ήταν μεγάλες (τα 2 Τ.Ε.Ι. της Αττικής, τα 3 Τ.Ε.Ι. της Βορείου Ελλάδος και το Τ.Ε.Ι. Κρήτης έχουν υπό τη σκέπη τους τους περισσότερους φοιτητές & απόφοιτους μηχανικούς & γεωτεχνικούς Τ.Ε.Ι. και υποψήφιους ψηφοφόρους) και αφετέρου γιατί ο κύκλος κοροϊδίας όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών & γεωτεχνικών ΔΕΝ θα κλείσει με το κλείσιμο των Τ.Ε.Ι. αλλά θα συνεχιστεί με τα νέα, 4ετούς φοίτησης πανεπιστημιακά τμήματα τα οποία επί της ουσίας και στην πράξη θα είναι ισότιμα με τα κατηργημένα τμήματα των Τ.Ε.Ι.!;)
Κι έτσι θα έχουμε μηχανικούς και γεωπόνους 5ετούς πανεπιστημιακής φοίτησης που θα έχουν απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα και προβάδισμα στο Δημόσιο και τα "κορόιδα" μηχανικούς και γεωπόνους 4ετούς πανεπιστημιακής φοίτησης που θα έχουν από ελάχιστα έως καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα (όπως και τα Τ.Ε.Ι.) και "handicap" έναντι των συναδέλφων τους 5ετούς φοίτησης για πρόσληψη στο Δημόσιο, ακόμη κι αν έχουν στην κατοχή τους μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών (όπως και τα Τ.Ε.Ι.)...
Άρα να πάνε οι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. στα δικαστήρια να διεκδικήσουν ΤΙ;!
"Ισοτιμία" με κάτι που θα είναι ήδη ισότιμοι;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να το θέσω απλά και "λαϊκά" για να το καταλάβουν όλοι: η πρεμούρα και ο γκαϊλές του Υπουργού ήταν να εκπληρώσει εκκρεμείς μνημονιακές κ.λπ. δεσμεύσεις για περικοπές δαπανών στα Α.Ε.Ι. και συνάμα να εκπληρώσει και χρόνια αιτήματα επιμελητηρίων "αφεντικών" του (κυρίως Τ.Ε.Ε. και ΓΕΩ.Τ.Ε.Ε.) όπως π.χ. η κατοχύρωση τίτλων σπουδών 5ετούς φοίτησης ως Master και η κατάργηση των Τ.Ε.Ι. και του Τεχνολογικού τομέα των Α.Ε.Ι. γενικότερα...
Σαν καλός υπάλληλος των επιμελητηρίων λοιπόν, ο τουρκόσπορος που κάνει τον Υπουργό Παιδείας φρόντισε αφενός τα 5ετή πτυχία να κατοχυρώσουν τα "προνόμια" (επίπεδο 7 του Ε.Π.Π., απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα χωρίς άλλα κριτήρια κ.λπ.) και αφετέρου οι όποιες συγχωνεύσεις μεταξύ Τ.Ε.Ι. και πανεπιστημίων να μην ανοίξουν σε φοιτητές & απόφοιτους Τ.Ε.Ι. κανένα "παραθυράκι" στα προνόμια αυτά...δεν είναι τυχαίο ότι σε όποιο Τ.Ε.Ι. συγχωνεύθηκε με πανεπιστήμιο που έχει πολυτεχνική ή γεωτεχνική σχολή (π.χ. Τ.Ε.Ι. Ηπείρου με πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας με πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας κ.α.) ΔΕΝ δόθηκε η δυνατότητα στους φοιτητές των αντίστοιχων τμημάτων Τ.Ε.Ι. να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο πανεπιστημιακό τμήμα το οποίο απορρόφησε το τμήμα τους και να πάρουν πτυχίο από εκεί, ενώ σε όποιο Τ.Ε.Ι. συγχωνεύθηκε με άλλο Τ.Ε.Ι. (π.χ. πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής) ή σε όποιο Τ.Ε.Ι. συγχωνεύθηκε με πανεπιστήμιο που ΔΕΝ είχε πολυτεχνική ή γεωτεχνική σχολή (π.χ. τα 3 Τ.Ε.Ι. της Βορείου Ελλάδος με το Διεθνές πανεπιστήμιο) ή στο Τ.Ε.Ι. Κρήτης (που "πανεπιστημιοποιήθηκε" μόνο του) δόθηκε η δυνατότητα στους "έως ν+2" φοιτητές να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο αντίστοιχο πανεπιστημιακό τμήμα και να πάρουν πτυχίο από εκεί...αυτό συνέβη αφενός γιατί οι αντιδράσεις θα ήταν μεγάλες (τα 2 Τ.Ε.Ι. της Αττικής, τα 3 Τ.Ε.Ι. της Βορείου Ελλάδος και το Τ.Ε.Ι. Κρήτης έχουν υπό τη σκέπη τους τους περισσότερους φοιτητές & απόφοιτους μηχανικούς & γεωτεχνικούς Τ.Ε.Ι. και υποψήφιους ψηφοφόρους) και αφετέρου γιατί ο κύκλος κοροϊδίας όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών & γεωτεχνικών ΔΕΝ θα κλείσει με το κλείσιμο των Τ.Ε.Ι. αλλά θα συνεχιστεί με τα νέα, 4ετούς φοίτησης πανεπιστημιακά τμήματα τα οποία επί της ουσίας και στην πράξη θα είναι ισότιμα με τα κατηργημένα τμήματα των Τ.Ε.Ι.!;)
Κι έτσι θα έχουμε μηχανικούς και γεωπόνους 5ετούς πανεπιστημιακής φοίτησης που θα έχουν απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα και προβάδισμα στο Δημόσιο και τα "κορόιδα" μηχανικούς και γεωπόνους 4ετούς πανεπιστημιακής φοίτησης που θα έχουν από ελάχιστα έως καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα (όπως και τα Τ.Ε.Ι.) και "handicap" έναντι των συναδέλφων τους 5ετούς φοίτησης για πρόσληψη στο Δημόσιο, ακόμη κι αν έχουν στην κατοχή τους μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών (όπως και τα Τ.Ε.Ι.)...
Άρα να πάνε οι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. στα δικαστήρια να διεκδικήσουν ΤΙ;!
"Ισοτιμία" με κάτι που θα είναι ήδη ισότιμοι;!


Αγαπητέ, διάβσα το κειμενό σου. Εσύ αναφέρεσαι σε σχολές τύπου Ηλεκτρολόγων μηχανικών, πολιτικών μηχανικών οι οποίες ήταν 5ετής φοίτησης εν συγκρίση με αυτών που τελείωσαν τει ηλεκτρολογων μηχανικών, δομικων εργων οι οποιες ηταν 4ετής φοίτηση και τωρα από ΤΕΙ έγιναν Πανεπιστημιακές. Καταλαβαίνω τι εννοείς και δεν θα διαφωνήσω με το κειμένο σου. Όμως , δες τι γίνεται τώρα. Ξεχνάς ότι από το 2001, τα ΤΕΙ ανήκουν στην ανωτατη εκπαιδευση και είναι ισότιμα των Πανεπιστημίων. Επίσης θα σου πω το εξής γιατί αναφέρθηκες σε συγκεκριμένες σχολές και επί της ουσίας θα σου απαντήσω και στο ερωτημά σου.
Εγώ τελείωσα ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ήταν 4ετους φοίτησης. Το ίδιο συνέβη και με αυτόν που τελείωσε ΑΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής της ΑΣΟΕΕ. Τα επαγγελματικά μας δικαιώματα με τα τωρινά δεδομένα είναι ελάχιστα στη διαφορά τους. Ορίστε γιατί αξίζει να πας στο ΣτΕ και να κάνεις το χαρτί σου Πανεπιστημιακό. Κατάλαβες?

Εσύ πολύ σωστά, έθεσες αυτό για τις 5ετής σχολές πολυτεχνείου, αλλά δεν είναι για όλες έτσι. Για τις οικονομικές σχολές τι θα γίνει. Συνειδητοποιείς λοιπόν ότι θα γίνει μεγάλο μπέρδεμα. Όπως και για τις σχολές πχ ΤΕΙ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ, ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ, ΤΕΙ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑΣ, ΤΕΙ ΑΙΣΘΗΘΗΤΙΚΗΣ, και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
1)Εσύ πολύ σωστά, έθεσες αυτό για τις 5ετής σχολές πολυτεχνείου, αλλά δεν είναι για όλες έτσι. Για τις οικονομικές σχολές τι θα γίνει. Συνειδητοποιείς λοιπόν ότι θα γίνει μεγάλο μπέρδεμα. Όπως και για τις σχολές πχ ΤΕΙ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ, ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ, ΤΕΙ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑΣ, ΤΕΙ ΑΙΣΘΗΘΗΤΙΚΗΣ, και πάει λέγοντας.

Το Οικονομικό επιμελητήριο δεν έχει σχέση με Τ.Ε.Ε., ΓΕΩ.Τ.Ε.Ε. και άλλου τέτοιου τύπου "gangsters"...οι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. ανέκαθεν γίνονταν δεκτοί στα μητρώα του κι έβγαζαν όλες τις άδειες ασκήσεως επαγγέλματος, όπως και πτυχιούχοι άλλων ειδικοτήτων κάτοχοι MBA!
Άρα δε θα ενοχληθεί και κανείς μ' αυτό που γίνεται...
Το ίδιο ισχύει και για τα τμήματα που αναφέρεις στο τέλος, τα οποία δεν έχουν καν καθορισμένο νομικό πλαίσιο άσκησης επαγγέλματος, ούτε κάποιο επιμελητήριο "νταβατζή" πάνω απ' το κεφάλι τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Οικονομικό επιμελητήριο δεν έχει σχέση με Τ.Ε.Ε., ΓΕΩ.Τ.Ε.Ε. και άλλου τέτοιου τύπου "gangsters"...οι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. ανέκαθεν γίνονταν δεκτοί στα μητρώα του κι έβγαζαν όλες τις άδειες ασκήσεως επαγγέλματος, όπως και πτυχιούχοι άλλων ειδικοτήτων κάτοχοι MBA!
Άρα δε θα ενοχληθεί και κανείς μ' αυτό που γίνεται...
Το ίδιο ισχύει και για τα τμήματα που αναφέρεις στο τέλος, τα οποία δεν έχουν καν καθορισμένο νομικό πλαίσιο άσκησης επαγγέλματος, ούτε κάποιο επιμελητήριο "νταβατζή" πάνω απ' το κεφάλι τους...
Άρα θες να μου πεις ότι η ολη φασαρία γίνεται για τους μηχανικους ΠΕ και ΤΕ και ότι θα δημιουργηθούν προβληματα με τα επιμελητήρια. Φίλε μου, γι αυτά όλα που γίνονται φταίει ο νόμος Κακλαμάνη το 1980 , που επι της ουσίας επρεπε να τα κανει ολα πανεπιστημια ή να συμβουλευτει τις τοτε διαδικασιες του Εξωτερικου. Ναι δεν θα διστάσω να πω οτι το ΜΙΤ ειναι Τεχνολογικο Ινστιστουτο και δεν ειναι University.

Για να μη δρομολογούνται παρεξηγήσεις δεν το συγκρινω με τα δικα μας σε καμια περιπτωση. Αναφέρω τι ειναι και τι αντιπροσωπεύει. Δηλ αν εσυ με το πτυχιο σου το ΤΕΙ πας στην Αμερική ως τι θα το αναγνωρισουν. Ως ΤΕΙ ή ως Πανεπιστήμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
1)Άρα θες να μου πεις ότι η ολη φασαρία γίνεται για τους μηχανικους ΠΕ και ΤΕ και ότι θα δημιουργηθούν προβληματα με τα επιμελητήρια.
2)Φίλε μου, γι αυτά όλα που γίνονται φταίει ο νόμος Κακλαμάνη το 1980 , που επι της ουσίας επρεπε να τα κανει ολα πανεπιστημια ή να συμβουλευτει τις τοτε διαδικασιες του Εξωτερικου. Ναι δεν θα διστάσω να πω οτι το ΜΙΤ ειναι Τεχνολογικο Ινστιστουτο και δεν ειναι University.
3)Δηλ αν εσυ με το πτυχιο σου το ΤΕΙ πας στην Αμερική ως τι θα το αναγνωρισουν. Ως ΤΕΙ ή ως Πανεπιστήμιο?

1)Ναι, αυτό ακριβώς θέλω να πω...

2)Αν εννοείς τον ιδρυτικό νόμο των Τ.Ε.Ι. ήταν το 1983...και τότε υπήρχαν και σε άλλες χώρες της Ευρώπης εκπαιδευτικά ιδρύματα "ολίγον" πανεπιστημιακά (Polytechnics στην Αγγλία, Fachhochschulen στη Γερμανία κ.α.)...τα οποία όμως στη συνέχεια όπως ήταν αναμενόμενο πήραν το δρόμο της πανεπιστημιοποίησης!
Στην Ελλάδα δε θέλαμε να κάνουμε το ίδιο γιατί...επιμελητήρια, απόφοιτοι των άλλων πανεπιστημίων, πολιτικό κόστος και τα σχετικά!:rolleyes:
Γιατί "Μπανανία" δηλαδή...

3)Ως Bachelor...όπως όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά υπάρχει κάποιο νεότερο, τι θα γίνει με τα πτυχία ΤΕΙ από τη νέα κυβέρνηση? Έχετε ακούσει κάτι?

Εντομεταξύ είδα ότι τμήματα των πρώην ΤΕΙ , έγιναν 5ετή με αποτέλεσμα τα παιδιά οι απόφοιτοι αλλά και οι εν ενεργεία να κάνουν παραπάνω 2 εξάμηνα

Εγώ που έκανα 4έτη ως απόφοιτος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, και η σχολή μου παρέμεινε ΚΑΙ ίδια και 4ετής στο Πανεπιστήμιο το καινούριο, τι θα κάνω. Είδα και το καινούριο πρόγραμμα σπουδών της σχολής και τα μαθήματα είναι ολόιδια εκτός απο 3? Επιπλέον το πτυχιο μ π μ εδωσαν λεει πανω 240 ects επιπεδου bachelor. Τι να κάνω εκτός από υπομονή?
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Διάβασα ότι η Κεραμέως σχεδιάζει να δημιουργήσει νέα ΤΕΙ, προς αντικατάσταση των παλαιών. Οπότε, λογικά, τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ θα παραμείνουν ως έχουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top