Σχολές για μελέτη λειτουργίας εγκεφάλου

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
πια επιστημη ασχολειται με τη λειτουργια του εγκεφαλου και γενικα εξεταζει πως δουλευει? βιολογια? ιατρικη η κατι αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peteinos

Νεοφερμένος

Ο peteinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Οι νευροεπιστήμες και γενικότερα η γνωστική επιστήμη. Στην Ελλάδα νομίζω πως πρόγραμμα γνωστικής επιστήμης (cognitive science) υπάρχει μόνο σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Συγκεκριμένα για νευροεπιστήμες (neuroscience) δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ψυχιατρική-νευρολογία.Φαντάζομαι βέβαια πως είτε ιατρική είτε βιολογία σπουδάσει κανείς μπορεί να βρει ένα μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι νευροεπιστήμες και γενικότερα η γνωστική επιστήμη. Στην Ελλάδα νομίζω πως πρόγραμμα γνωστικής επιστήμης (cognitive science) υπάρχει μόνο σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Συγκεκριμένα για νευροεπιστήμες (neuroscience) δεν ξέρω

όπως και οι επιστήμες:


  • ιατρική φυσική
  • εκπαίδευση νευρωνικών δικτύων
  • μαθηματική βιολογία
  • υπολογιστική βιολογία, βιοπληροφορική - βιορευστομηχανική
  • ρομποτική και θεωρία ελέγχου
  • σχεδιασμός, τεχνολογία και κατασκευή ιατρικών μηχανημάτων (π.χ. μαγνητικός τομογράφος)
  • βιοϊατρική μηχανική
-----------------------------------------
Ψυχιατρική-νευρολογία.Φαντάζομαι βέβαια πως είτε ιατρική είτε βιολογία σπουδάσει κανείς μπορεί να βρει ένα μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό.

και όχι μόνο...:P
υπάρχουν πολλοί (εφαρμοσμένοι) μαθηματικοί και φύσικοι επιστήμονες αλλά και επιστήμονες του πολυτεχνείου (ηλεκτρολόγοι ή μηχανολόγοι μηχανικοί), που ασχολούνται ερευνητικά με τον κλάδο αυτόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
και μεσω της ζωολογιας εξεταζεις τον εγκεφαλο των ζωων .ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
H νευροβιολογία. Μια φίλη μου είχε σπουδάσει στην Αγγλία, κι όταν επέστρεψε έγινε δασκάλα αγγλικών γιατί δεν έβρισκε δουλειά.

Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει ξεχωριστή ειδικότητα, μάλλον μόνο μέσω της νευρολογίας.
Προπτυχιακά, ως μεταπτυχιακό δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
όπως και οι επιστήμες:


  • ρομποτική και θεωρία ελέγχου


και όχι μόνο...:P
υπάρχουν πολλοί (εφαρμοσμένοι) μαθηματικοί και φύσικοι επιστήμονες αλλά και επιστήμονες του πολυτεχνείου (ηλεκτρολόγοι ή μηχανολόγοι μηχανικοί), που ασχολούνται ερευνητικά με τον κλάδο αυτόν...

Με την λειτουργία του εγκεφάλου, είμαι αρκετά σίγουρος πως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
πια επιστημη ασχολειται με τη λειτουργια του εγκεφαλου και γενικα εξεταζει πως δουλευει? βιολογια? ιατρικη η κατι αλλο


φυσική, βιολογία-βιοχημεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
και μεσω της ζωολογιας εξεταζεις τον εγκεφαλο των ζωων .ε?

Κυρίως μέσω της φυσιολογίας των ζωικων οργανισμων και της νευροβιολογίας στα τμήματα βιολογίας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Υπάρχει σχετικό μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Κρήτης:

https://brain-mind.med.uoc.gr/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εξαρτάται από τι μέρος της λειτουργίας του εγκεφάλου ενδιαφέρεται. Εάν ενδιαφέρεται για τον εγκέφαλο, βιολογικά ή για τον νού , σκέψη κλπ εξαρτάται!!Στην επιστήμη του εγκεφάλου μπλέκονται πολλοί διαφορετικοί τομείς π.χ ιατρική, βιολογία, ψυχολογία,πληροφορική,γλωσσολογία π.χ:(για την έρευνα του νου)

Η γνωσιακή επιστήμη (cognitive science) είναι το επιστημονικό πεδίο που ασχολείται με τη μελέτη του νου. Πρόκειται για ένα διεπιστημονικό αντικείμενο το οποίο αντλεί γνώσεις και ερευνητική μεθοδολογία από τις γνωστικές νευροεπιστήμες, τη γνωστική ψυχολογία, την τεχνητή νοημοσύνη, τη γλωσσολογία και τη φιλοσοφία του νου. Η έρευνα στη γνωσιακή επιστήμη εστιάζεται κυρίως στη μελέτη της αντίληψης, της προσοχής, της νόησης, της δράσης, της γλώσσας, της μνήμης, της μάθησης και της γνωστικής ανάπτυξης.(πηγή wikipedia)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Δεν θα ήταν ωραίο καποιος να τελειωσει ΙΦΕ κ μετά να κάνει το μεταπτυχιακό στη γνωσιακή επιστήμη; Μετά, τι είδους επαγγελματα μπορείς να κάνεις με μεταπτυχιακό γνωσιακή επιστήμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Επειδή έχω την αδερφή μου στην Ψυχολογία εάν κανείς ένα μεταπτυχιακό στην Νευροψυχοογια (η οποία ασχολείται με τον εγκέφαλο τις λειτουργίες του και γενικά με τα νεύρα )Νομίζω ότι θα σου άρεσε εάν πήγαινες από το 1 Πεδίο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Επειδή έχω την αδερφή μου στην Ψυχολογία εάν κανείς ένα μεταπτυχιακό στην Νευροψυχοογια (η οποία ασχολείται με τον εγκέφαλο τις λειτουργίες του και γενικά με τα νεύρα )Νομίζω ότι θα σου άρεσε εάν πήγαινες από το 1 Πεδίο !


Γεια σου και σε ευχαριστώ!

Ναι, από 1ο είμαι , και η ψυχολογία είναι το τοπ για εμένα, θα κάνω τα πάντα για να περάσω εκεί, αλλά γνωρίζω τις δυνατότητές μου και ειναι αρκετα πιθανό να μην γράψω πολύ ψηλά.. για αυτό κοιτάζω και τμηματα παρεμφερή με την γνωσιακή επιστήμη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
για να δεις πως λειτουργεί ο εγκέφαλος πας ιατρική και μετά νευρολογία ή ψυχιατρική

στην ψυχολογία μαθαίνεις πως λειτουργεί η σκέψη ή νόηση και η μάθηση σε κάποιον βαθμό (επιφανειακά) αλλά ο εγκέφαλος κάνει πολύ περισσότερες λειτουργίες από αυτές πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
για να δεις πως λειτουργεί ο εγκέφαλος πας ιατρική και μετά νευρολογία ή ψυχιατρική

στην ψυχολογία μαθαίνεις πως λειτουργεί η σκέψη ή νόηση και η μάθηση σε κάποιον βαθμό αλλά ο εγκέφαλος κάνει πολύ περισσότερες λειτουργίες από αυτές πάνω.

Εχεις δικαιο, αλλά εγώ ξέρω ότι με μεταπτυχιακό στη γνωσιακή επιστήμη, μπορείς να ασχοληθείς με τεχνητή νοημοσύνη, όπως και με αλλα πραγματα που με ενδιαφερουν (πχ δημιουργία χαρακτηρων στις ταινίες κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
για δημιουργία χαρακτήρων σε ταινίες και βιντεοπαιχνίδια θεωρώ πως καλύτερα επιστήμη για να αρχίσεις είναι η κοινωνιολογία.
για ψυχομετρική αξιολόγηση, νόηση κοκ καλύτερη η ψυχολογία.

Ενώ για μάθηση καλή επιλογη είναι και τα παιδαγωγικά.

Φυσικά με μεταπτυιχακά μπορεί τα πάντα να συνδιαστούν.

Για τεχνική νιημοσύνη προυποθέτουν και θετικές επιστήμες νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
για δημιουργία χαρακτήρων σε ταινίες και βιντεοπαιχνίδια θεωρώ πως καλύτερα επιστήμη για να αρχίσεις είναι η κοινωνιολογία.
για ψυχομετρική αξιολόγηση, νόηση κοκ καλύτερη η ψυχολογία.

Ενώ για μάθηση καλή επιλογη είναι και τα παιδαγωγικά.

Φυσικά με μεταπτυιχακά μπορεί τα πάντα να συνδιαστούν.

Για τεχνική νιημοσύνη προυποθέτουν και θετικές επιστήμες νομίζω.


Ναι, μπορούν να συνδυαστούν και έτσι τα πράγματα.. γενικά τέτοιου είδους σχολές προτείνονται, ψυχο-κοινω-παιδα-φιλοσοφοκατάσταση :P :P

Αλλά το μεταπτυχιακό είναι εξαιρετικά σημαντικό, ναι..

Όντως, προϋποθέτει πολύ καλή γνώση από μαθηματικά (τα οποία ουσιαστικά θα τα χρησιμοποιήσεις κυρίως στην πληροφορική) και φυσική. Αλλά κατά κύριο λόγο, βιολογία και νευροεπιστήμες. Όμως τα διδάσκεσαι όλα αυτά.. π.χ. και στο ΙΦΕ να περάσω, τα ξεκινούν από την αρχή και σε φτάνουν σε καλό επίπεδο. Δεν νομίζω ότι θα είχε δικό του μεταπτυχιακό στη γνωστική επιστήμη αν οι απόφοιτοι δεν είχαν γνώσεις στα μαθηματικά, πληροφορική, βιολογία κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ναι, μπορούν να συνδυαστούν και έτσι τα πράγματα.. γενικά τέτοιου είδους σχολές προτείνονται, ψυχο-κοινω-παιδα-φιλοσοφοκατάσταση :P :P

Αλλά το μεταπτυχιακό είναι εξαιρετικά σημαντικό, ναι..

Όντως, προϋποθέτει πολύ καλή γνώση από μαθηματικά (τα οποία ουσιαστικά θα τα χρησιμοποιήσεις κυρίως στην πληροφορική) και φυσική. Αλλά κατά κύριο λόγο, βιολογία και νευροεπιστήμες. Όμως τα διδάσκεσαι όλα αυτά.. π.χ. και στο ΙΦΕ να περάσω, τα ξεκινούν από την αρχή και σε φτάνουν σε καλό επίπεδο. Δεν νομίζω ότι θα είχε δικό του μεταπτυχιακό στη γνωστική επιστήμη αν οι απόφοιτοι δεν είχαν γνώσεις στα μαθηματικά, πληροφορική, βιολογία κλπ.

Οι βιολόγοι ουσιαστικά παράγουν την έρευνα και εξαιτίας αυτών κυρίων βγαίνουν νέες θεραπείες αλλά θεωρώ πιστεύω ότι η μαγεία του εγκεφάλου φαίνεται στις κλινική πράξη. Συνεπώς όσο καλός καλός και νευροεπιστήμονας είναι ένας βιολόγος δε μπορεί να αξιολογήσει καλά ένα παιδί ,΄ένα άνθρωπο με νευρολογική σημειολογία.

Ένας νευρολόγος εξετάζει χιλιάδες περιστατικά και με τις εξετάσεις που διενεργε πχ εγκεφαλογράφημα φαίνεται στην πράξη αυτό που εξετάζει. Ασχολείται κυρίως με άνοιες, ασθένειες όπως το parkinson, καθυστέρηση ανάπτυξης κοκ

Η ψυχολογιά είναι σχετικά νέα επιστήμη και θεωρώ πως δεν έπρεπε να βγαίνεις μόνο από θεωρητική αφού πλέον δεν είναι απλά εφαρμογή πρωτοκόλλων και τεχνικών αλλά υπάρχει συσχέτιση και με δεδομένα. Μια κατάθλιψη που πάει σε ψυχολόγο μπορεί να οφείλεται σε διαταραχή του θυρεοειδούς (μπορεί να αξιολογήσει αυτή την πιθανοτητα ένας ψυχολόγος)"

Η ψυχιατρική είναι κάτι ποιο εξειδικευμένο από την ψυχολογιά και πάνε χρόνια από τοτε που διαχωρίστηκε από την νευρολογία ασχολείται κυριώς με περιστατικά όπως η σχιζοφρένεια, κατάθλιψη κοκ Δεν ασχολούνται τόσο με τις ψυχομετρικές αξιολογήσεις πράγμα που είναι δουλειά των ψυχολόγων αλλά θεωρώ πως οι βάσεις που αποκτάς είναι πιο καλές από την απλή ψυχολογία.

Η κοινωνιολογία μελετα των ανθρωπο σε πιο ευρεία βαση. Όπως το λέει η ίδια η λέξη μελετά κοινωνίες είτε στο χρόνο είτε στό τόπο αλλά και φανταστικές.

Προσπωικά θεωρώ για κάποιον που του αρέσει ο εγκέφαλος σαν ύλη καλύτερη λύση είναι να πάει ιατρική και να ακολουθήσει νευρολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top