Λάθη σε σωστό ή λάθος

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Μου συμβαίνει καμια φορά ενώ σε ένα διαγώνισμα λύνω όλες ή σχεδόν ολες τις ασκήσεις σωστά χάνω μονάδες από τη θεωρία και κυρίως από τα Σ/Λ.
Αυτό γίνεται συνήθως λόγω απροσεξίας ή λογω ότι ενώ έχω καταλάβει τη θεωρία χάνω επειδή δεν παρατήρησα το 'πονηρό' μέρος της πρότασης.
Σας συμβαίνει και σας κάτι ανάλογο και αν ναι τι κάνετε για να προσπαθήσετε να το διορθώσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Μου συμβαίνει καμια φορά ενώ σε ένα διαγώνισμα λύνω όλες ή σχεδόν ολες τις ασκήσεις σωστά χάνω μονάδες από τη θεωρία και κυρίως από τα Σ/Λ.
Αυτό γίνεται συνήθως λόγω απροσεξίας ή λογω ότι ενώ έχω καταλάβει τη θεωρία χάνω επειδή δεν παρατήρησα το 'πονηρό' μέρος της πρότασης.
Σας συμβαίνει και σας κάτι ανάλογο και αν ναι τι κάνετε για να προσπαθήσετε να το διορθώσετε;
Μπορεί να συμβαίνει και για τους 2 λόγους. Το καλύτερο είναι να το διαβάζεις προσεκτικά και αν δε καταλαβαίνεις αν είναι σωστό ή λάθος, πήγαινέ το λέξη-λέξη. Για παράδειγμα, αν στην άσκηση υπάρχει μια πρόταση που είναι ορισμός, πήγαινέ τη λέξη-λέξη και προσπάθησε να θυμηθείς τον ακριβή ορισμό. Μια άλλη συμβουλή είναι να λύνεις πολλά Σ-Λ. Συνήθως αρκετά επαναλαμβάνονται. Σημείωσέ τα και σημείωσε επίσης και εκείνα που σε δυσκόλεψαν ή έκανες λάθος, ώστε την επόμενη φορά να μη χάσεις μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
STORY OF MY LIFE. Τι να πουμε κι εμεις που χανουμε 5 μοναδες απο τα ΕΠΙΛΟΓΗΣ :P Να την διαβαζεις καλα την θεωρια και να προσεχεις πολυ. Συνηθως δεν μπαινει ορισμος (αν βεβαια μπει, κανε ο,τι ειπε ο Παναγιωτης πανω). Γενικα μην τα ξεπετας τα επιλογης, γιατι οκευ μπορει στις πανελληνιες να πεφτουν ευκολα, αλλα παντα θα υπαρχει η πιθανοτητα να πεσει κατι πονηρο. (Βλεπε το φετινο επιλογης φυσικης με την υδροστατικη. Οι περισσοτεροι δεν διαβασαν ΚΑΝ ολοκληρη την προταση και για αυτο την πατησαν ενω ηταν ενα πανευκολο ερωτημα).Να αφιερωνεις χρονο και στα Α θεματα, δεν παιζουμε με 1,2,5 μοναδες.Να διαβαζεις ολη την προταση και να σκεφτεσαι μονος σου πρωτα ποια ειναι η σωστη απαντηση, και μετα να ελεγχεις αν αυτο που υπαρχει δινεται στις επιλογες.Απο την αλλη στα Σ/Λ δεν νομιζω να υπαρχει καποια συμβουλη.. απλα διαβαζεις προσεκτικα και πολλες φορες, για να καταλαβεις πληρως τι σου λεει.
Κυριως βεβαια πρεπει να κατανοησεις πληρως την θεωρια. Και να τα τσεκαρεις στο τελος. Ειδικα τα επιλογης. Ειδικα αν εχεις και βιολογια :laugh: Πολλες φορες σε παρακαλω. Γιατι καποιοι (γκουχου γκουχου εγω) για αυτον τον λογο ξαναδινουμε :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Κι εγώ πρόσφατα σε μια εξέταση του φροντιστηρίου στα Μαθηματικά, πιο πολλές μονάδες θα έπιανα στα Σ/Λ αν τα έκανα όλα στην τύχη :P Τι να πω, τέτοια γρουσουζιά και χαζομάρα που κουβαλάω :P
Ευτυχώς στο επόμενο διαγώνισμα - υπόλοιπο τμήμα της ύλης τα πήγα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top