Γνώση ασιατικών γλωσσών

Ξέρετε κάποια γλώσσα με ιδεογράμματα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 35)
  • Όχι

    Ψήφοι: 8 22.9%
  • Ναι, κινέζικα

    Ψήφοι: 3 8.6%
  • Ναι, ιαπωνικά

    Ψήφοι: 1 2.9%
  • Ναι, αραβικά

    Ψήφοι: 2 5.7%
  • Ναι, κορεάτικα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ήθελα να μάθω ποτέ! τα μισώ!

    Ψήφοι: 2 5.7%
  • Θα ήθελα να μάθω κάποια στιγμή, τα θεωρώ ενδιαφέροντα....

    Ψήφοι: 16 45.7%
  • Θέλω να μάθω μια ασιατική γλώσσα εις βάθος, σε επίπεδο μητρικής γλώσσας

    Ψήφοι: 9 25.7%

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
ξερετε καποια γλωσα με ιδεοραμματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Νομίζω το ποστ και το poll πρέπει να σουλουπωθούν κάπως. Τα κορεάτικα και τα αραβικά είναι γλώσσες αλφαβητικές, όπως περίπου τα ελληνικά.
Λείπουν και ασιατικές γλώσσες όπως τα Χιντι, τα Τουρκικά ή τα Εβραϊκά (με την ευρύτερη έννοια της Ασίας πάντα) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasOp

Νεοφερμένος

Ο KostasOp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγώ θέλω να μάθω αραβικά γιατί στις χώρες της βόρειας αφρικής τα αραβικά έχουν πολλες γαλλικές λέξεις άρα λογικά θα είναι πιο εύκολα από τα αραβικά των ανατολικων χωρών της μεσογείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Δεν ξέρω Ιαπωνικά, θέλω όμως με χίλια να μάθω. Τα βρίσκω πολύ ενδιαφέρονται και πολύ εύκολα. Εκπλήσσομαι που μερικοί τα βρίσκουν δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Θέλω να μάθω Κορεάτικα και δεν ξέρω πως και που :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μα τα αραβικά γλώσσα με ιδεογράμματα;;;;;
Αλφάβητο χρησιμοποιούν οι άνθρωποι...
Τώρα περί των Χίντι...Είναι Ινδευρωπαϊκή γλώσσα...Βέβαια αν εννοείς γεωγραφικά ασιατικές πάω πάσω,βάλε και τα Αρμένικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γλώσσα με ιδεογράμματα?χμμμ...Δύσκολα αλλά θα ήθελα να μάθω κάποια γλώσσα με ιδεογράμματα κάποια στιγμή.Έχουν κι αυτά την πλάκα τους.Μάλλον ιαπωνικά.Είναι πιο εύκολα από τα κινέζικα και το ίδιο χρήσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Το ιδιο χρησιμα δεν ειναι (:confused:) αλλα οντως θεωρούνται πιο ευκολα απο τα κινέζικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Δεν νομίζω τα Ιαπωνικά να είναι ευκολότερα απ'τα Κινέζικα. Για να μάθεις Ιαπωνικά πρέπει πρώτα να μάθεις και τρεις αλφάβητους η μία εκ των οποίων είναι η Κινεζική (που αποτελείται από χιλιάδες ιδεογράμματα). Επιπλέον δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην καλλιγραφία και στην προφορά των λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν νομίζω τα Ιαπωνικά να είναι ευκολότερα απ'τα Κινέζικα. Για να μάθεις Ιαπωνικά πρέπει πρώτα να μάθεις και τρεις αλφάβητους η μία εκ των οποίων είναι η Κινεζική (που αποτελείται από χιλιάδες ιδεογράμματα). Επιπλέον δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην καλλιγραφία και στην προφορά των λέξεων.
Σιγά τα ωά:P

Μαθαίνεις απ' έξω τη hiragana και την katakana (σιγά το δύσκολο).
Τα kanji όντως είναι κάτι που δυσκολεύει, αλλά οκ...

Από 'κει και πέρα, η προφορά των ιαπωνικών πρέπει να είναι η πιο φιλική για τον Έλληνα σε σχέση με των υπολοίπων γλωσσών (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ισπανικά, τούρκικα, ολλανδικά, whatever:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Έχει δίκιο ο jj τα κινέζικα είναι πολύ πιο δύσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το ιδιο χρησιμα δεν ειναι (:confused:) αλλα οντως θεωρούνται πιο ευκολα απο τα κινέζικα..

Κι όμως,η Ιαπωνία είναι μία ανεπτυγμένη χώρα με προηγμένη βιομηχανία και εξίσου ενδιαφέρων πολιτισμό με της Κίνας.Πέρσι ανακηρύχθηκε ως η 7η καλύτερη χώρα παγκοσμίως για να ζήσει κάποιος ενώ η Κίνα δεν ήταν καν στη λίστα με τις κορυφαίες 10.Τα ιαπωνικά πανεπιστήμια έχουν ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο.Στην Ιαπωνία δεν μπορείς να πας χωρίς να μιλάς Ιαπωνικά γιατί κανένας δεν μιλάει αγγλικά,ενώ στην Κίνα όλοι μιλάνε αγγλικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top