ΣΕΜΦΕ ή Φυσικό;

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
ΣΕΜΦΕ Ή ΦΥΣΙΚΟ
Λοιπον... καλούμαι να επιλέξω σχολη και τελευταία με εχει καταβαλει λιγο το άγχος. Δεν ξέρω πόσα μορια θα βγαλω ή αν ξαναδωσω το 2021.. πάντως ας πουμε πως παω εκει που θελω!
Το θεμα μου ειναι το εξης δίλλημα: ΣΕΜΦΕ ή Φυσικο...( οι 2 πρωτες μου επιλογες μεχρι τωρα)
Με ενδιαφερει η σύγχρονη φυσικη και αρκετα τα ρομποτ. Ξερω και αρκετοι μου λενε πως αν μου αρεσουν τα ρομποτ ενας δρομος υπαρχει: ΜΕΤΣΟΒΙΟ!!
Αλλα τρέφω και μια αγαπη για τη θεωρητικη φυσικη (φυσικα οτι εχω δει μεχρι τωρα και απο το σχολειο και απο μονος μου) και δεν ξερω αν το ΜΕΤΣΟΒΙΟ (!!) θα μου ικανοποιήσει αυτο το ενδιαφερον..
Οποτε η ΣΕΜΦΕ με τον τομεα φυσικης (εχω διαβασει το προγραμμα και μου αρεσε πολυ οπως και του φυσικου) ειναι μια μεση λυση... ομως εχω ακουσει αρκετα απο πολλους πχ οι απόφοιτοι της ειναι κατι απο ολα δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα μπλα μπλα μπλα... το φυσικο γι'αυτα τα ατομα (καθηγητες φιλοι) ειναι πιο safe! Τι να κανω;
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χρειάζεται να το υπεραναλύεις, παρόμοιες σχολές είναι και οι δύο. Αυτό σημαίνει ότι και από τις δύο μπορείς αργότερα να ασχοληθείς με ό,τι θες. Ο μόνος λόγος που για μένα κερδίζει το φυσικό είναι διότι είναι λιγότερα χρόνια, αν και δεν ξέρω τι έχει γίνει περί μεταπτυχιακού (αν αναγνωρίζεται ή όχι στη ΣΕΜΦΕ).

Αυτό που για μένα πρέπει να κάνεις είναι να μην κάθεσαι να κοιτάς μόνο τον τίτλο αλλά την ουσία. Μάθε δηλαδή, δε ξέρω πώς, αν το επίπεδο είναι ανεβασμένο, αν το τμήμα είναι οργανωμένο, κλπ, από φοιτητές εκεί.

ΥΣ. Είχαμε έναν κακό φοιτητή (έτσι αποκαλούσε ο ίδιος τον εαυτό του) από το φυσικο κρήτης, που ξεκίνησε μάστερ στη ΣΕΜΦΕ και μας έλεγε πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο. Σκέψου σε μας τελείωσε όγδοο έτος. Αυτό εμένα κάτι μου δείχνει πάντως...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ΥΣ. Είχαμε έναν κακό φοιτητή (έτσι αποκαλούσε ο ίδιος τον εαυτό του) από το φυσικο κρήτης, που ξεκίνησε μάστερ στη ΣΕΜΦΕ και μας έλεγε πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο. Σκέψου σε μας τελείωσε όγδοο έτος. Αυτό εμένα κάτι μου δείχνει πάντως...


Mάστερ 8ο έτος; Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; :hmm:

igeorgeoikonomo μην στέκεσαι στην ονομασία του Πανεπιστημίου. Κοίταξε να κάνεις αυτό που σου αρέσει. Και από τα δυο προγράμματα σπουδών θα φτάσεις να κάνεις αυτό που θέλεις. Η ΣΕΜΦΕ παρέχει και τη δυνατότητα της "βιομηχανικής" έρευνας και μοντελοποίησης επειδή ανήκει στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο. Το αμιγώς Τμήμα Φυσικής δίνει κατά τη γνώμη μου περισσότερη έκταση στην Φυσική καθώς η ονομασία και μόνο δείχνει την κάλυψη αυτή. Το Τμήμα της ΣΕΜΦΕ παρέχει ειδίκευση σε μορφή τομέα. Άλλο το Τμήμα και άλλο ο Τομέας. Όμως επειδή σίγουρα θα χρειαστείς να κάνεις μεταπτυχιακές σπουδές κλπ, δεν θα παίξει κανένα ρόλο που θα σπουδάσεις σε πρώτη φάση.

Προσωπικά είμαι Μαθηματικός απόφοιτος από κλασικό Τμήμα Μαθηματικών και έχω πτυχιακή πιστοποίηση (ξεχωριστή από το πτυχίο) στον κλάδο της Μαθηματικής Φυσικής (μοναδικό για τα Ελληνικά δεδομένα). Εννοείται ότι είμαι κοντά στην Θεωρητική Φυσική και Αστροδυναμική αλλά δεν το επιδιώκω να είμαι Φυσικός. Ελπίζω να κατάλαβες τη διαφορά που θέλω να τονίσω. Καλή επιτυχία.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
ΣΕΜΦΕ Ή ΦΥΣΙΚΟ
Λοιπον... καλούμαι να επιλέξω σχολη και τελευταία με εχει καταβαλει λιγο το άγχος. Δεν ξέρω πόσα μορια θα βγαλω ή αν ξαναδωσω το 2021.. πάντως ας πουμε πως παω εκει που θελω!
Το θεμα μου ειναι το εξης δίλλημα: ΣΕΜΦΕ ή Φυσικο...( οι 2 πρωτες μου επιλογες μεχρι τωρα)
Με ενδιαφερει η σύγχρονη φυσικη και αρκετα τα ρομποτ. Ξερω και αρκετοι μου λενε πως αν μου αρεσουν τα ρομποτ ενας δρομος υπαρχει: ΜΕΤΣΟΒΙΟ!!
Αλλα τρέφω και μια αγαπη για τη θεωρητικη φυσικη (φυσικα οτι εχω δει μεχρι τωρα και απο το σχολειο και απο μονος μου) και δεν ξερω αν το ΜΕΤΣΟΒΙΟ (!!) θα μου ικανοποιήσει αυτο το ενδιαφερον..
Οποτε η ΣΕΜΦΕ με τον τομεα φυσικης (εχω διαβασει το προγραμμα και μου αρεσε πολυ οπως και του φυσικου) ειναι μια μεση λυση... ομως εχω ακουσει αρκετα απο πολλους πχ οι απόφοιτοι της ειναι κατι απο ολα δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα μπλα μπλα μπλα... το φυσικο γι'αυτα τα ατομα (καθηγητες φιλοι) ειναι πιο safe! Τι να κανω;

για να σου απαντησω οπως πιστευω πιο σωστα, οφειλω να ειμαι ειλικρινης μαζι σου. κατ' εμε δεν μπορεις να ασχοληθεις ερευνητικα με θεωρητικη φυσικη και ταυτοχρονα να κανεις και ρομποτικη. ειναι αρκετα διαφορετικοι κλαδοι. αρχικα πρεπει να ξεκαθαρισουμε τι εννοεις με τον ορο θεωρητικη φυσικη. εννοεις θεωριες χορδων και κβαντικη βαρυτητα, θερητικη φυσικη συμπυκνωμενης υλης, θεωρητικη αστροφυσικη....? ειτε απο φυσικο ειτε απο σεμφε μπορεις να ασχοληθεις με οτιδηποτε απο ολα αυτα. και τα δυο τμηματα ειναι πολυ κοινα. αναφερθηκε πιο πανω οτι για να επιλεξεις θα πρεπει να λαβεις υποψη σου το επιπεδο των δυο σχολων. αυτο ειναι σωστη συμβουλη, αλλα δεν ειναι καθολου ευκολο στην πραξη. (inside tip: ειμαι απο φυσικο, εχω παρακολουθησει ενα μαθημα στη σεμφε, τη κβαντικη θεωρια πεδιων. εμφανως πολυ κατωτερο επιπεδο απο το ιδιο μαθημα στο φυσικο, παρ ολα αυτα δεν μπορω να μιλησω σε καμια περιπτωση για το συνολο των μαθηματων της ΣΕΜΦΕ).

και τωρα ερχομαστε στον αλλο κλαδο, τη ρομποτικη. προσωπικα πιστευω οτι για τη ρομποτικη καμια απο τις δυο σχολες δεν ειναι η καλυτερη λυση, θα σε συμβουλευα περισσοτερο ΗΜΜΥ η μηχανολογους (κυριως ΗΜΜΥ). η ρομποτικη ειναι πρακτικα κλαδος των ΗΜΜΥ αρα εκει ειναι η πιο σωστη σχολη να πας για αυτον τον κλαδο.

για να γινω πιο συγκεκριμενος, για να ασχοληθεις με ρομποτικη απο φυσικο, ουσιαστικα η μονη κατευθυνση που εχει καποια σχεση ειναι η ηλεκτρονικη (που θα την παρεις στο τεταρτο ετος). τα τρια πρωτα χρονια στο φυσικο θα εχει μονο ενα μαθημα προγραμματισμου και ενα μαθημα ηλεκτρονικης. αρα πρακτικα τρια χρονια δε θα εχεις καμια σχεση με το αντικειμενο. και στην κατευθυνση ηλεκτρονικης ομως δε θα εχεις καποια ιδιαιτερη σχεση παλι, απλα θα κανεις λιγο περισσοτερα μαθηματα σηματων και συστηματων. ενας ημμυιτης θα εχει κανει ΠΟΛΛΑ περισσοτερα απο εσενα, και πολυ πιθανο να εχει ασχοληθει και με actual ρομποτικη στα προπτυχιακα του χρονια.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
ΣΕΜΦΕ Ή ΦΥΣΙΚΟ
Λοιπον... καλούμαι να επιλέξω σχολη και τελευταία με εχει καταβαλει λιγο το άγχος. Δεν ξέρω πόσα μορια θα βγαλω ή αν ξαναδωσω το 2021.. πάντως ας πουμε πως παω εκει που θελω!
Το θεμα μου ειναι το εξης δίλλημα: ΣΕΜΦΕ ή Φυσικο...( οι 2 πρωτες μου επιλογες μεχρι τωρα)
Με ενδιαφερει η σύγχρονη φυσικη και αρκετα τα ρομποτ. Ξερω και αρκετοι μου λενε πως αν μου αρεσουν τα ρομποτ ενας δρομος υπαρχει: ΜΕΤΣΟΒΙΟ!!
Αλλα τρέφω και μια αγαπη για τη θεωρητικη φυσικη (φυσικα οτι εχω δει μεχρι τωρα και απο το σχολειο και απο μονος μου) και δεν ξερω αν το ΜΕΤΣΟΒΙΟ (!!) θα μου ικανοποιήσει αυτο το ενδιαφερον..
Οποτε η ΣΕΜΦΕ με τον τομεα φυσικης (εχω διαβασει το προγραμμα και μου αρεσε πολυ οπως και του φυσικου) ειναι μια μεση λυση... ομως εχω ακουσει αρκετα απο πολλους πχ οι απόφοιτοι της ειναι κατι απο ολα δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα μπλα μπλα μπλα... το φυσικο γι'αυτα τα ατομα (καθηγητες φιλοι) ειναι πιο safe! Τι να κανω;

Με κατεύθυνση ηλεκτρονικής απο ΗΜΜΥ μπορείς να δεις μπόλικη φυσική στην πράξη(κβαντική οπτική,κβαντική φυσική,νανοηλεκτρονική,φωτονική,φυσική ημιαγωγών κ.α. πολλά) και να μάθεις πράγματα για την ρομποτική,τον αυτόματο έλεγχο,την τεχνητή νοημοσύνη,τα λογισμικά κ.α.(προγραμματισμό κάνουν και οι δύο ειδικότητες,αρκετό μάλιστα). Γενικά τα τμήματα ΗΜΜΥ είναι η χαρά του εφαρμοσμένου φυσικού, έχεις ένα σωρό ενδιαφέροντα πράγματα απο κβαντικούς αισθητήρες,υπεραγωγούς,lasers,μετα-υλικά,κβαντικές τελείες κτλπ.

Θεωρητική φυσική με ροπμποτική πολύ δύσκολα μαζί . Οι μεν φυσικοί εστιάζουν στο πως να καλύψουν όσο το περισσότερον όλες τις πτυχές της φύσης και να δώσουν μια καλή και γερά θεμελιωμένη αντίληψη αυτών, ενώ οι ηλεκτρονικοί δίνουν έμφαση,προφανώς στο να ξέρουν πολύ καλά όλες τις απαραίτητες βασικές θεωρητικές γνώσεις των φυσικών φαινόμενων αλλά και άλλων ώστε να παρέχουν ένα ολοκληρωμένο σύστημα .

Π.χ. μπορεί να κάνεις για πεδία και να αναφερθεί και το βαρυτικό,ο νόμος της παγκόσμιας έλξης,ίσως κάποια βασικά απο σχετικιστική μηχανική,αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα εμβαθύνεις όσο ένας φυσικός . Ομοίως ο φυσικός θα κάνει και εκείνος κυκλώματα και βασική ηλεκτρονική αλλά δεν θα είναι καθόλου σε θέση να αναπτύξει πολύ προχωρημένες διατάξεις απο σχεδιαστική άποψη . Οι ρόλοι των δύο συγκρούονται στον τομέα της ηλεκτρονικής όπως είπα που ο καθένας μαθαίνει αρκετά απο το πεδίο του άλλου,στο σημείο που τους είναι απαραίτητα για να παράξουν χρήσιμο προϊόν .

Επομένως εαν θες να τα συνδυάσεις κάπως,ίσως είναι ο μόνος τρόπος . Εαν πρέπει να επιλέξεις αναγκαστικά ανάμεσα σε ΕΚΠΑ και Σεμφε,θα επέλεγα Σεμφε,διότι σου δίνει κάποια πιο πρακτικά skills απο ένα τμήμα καθαρής φυσικής .
 
Τελευταία επεξεργασία:

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Να σας μιλήσω ειλικρινά πάντα μου έλεγαν αλλά και σκεφτόμουν ιδίως έντονα τα τελευταία χρόνια το Μετσόβιο: ΗΜΜΥ. Ωστόσο, φοβάμαι πως δεν μπορω να φτασω τα 18.000 ++ μορια.... μου λενε οτι μπορω (καθηγητές) αλλα δεν νομίζω και μαλιστα να τη βγάλω. H ΣΕΜΦΕ και το φυσικο ΕΚΠΑ ειχε (πέρυσι) περίπου 16000 ++. Φαινεται τουλαχιστον (δεν ειμαι σιγουρος) πως ειναι πιο προσιτές.. μπορει να κανω μεγαλο λαθος. 1η επιλογη μου θα ειναι (μηχανογραφικο) ΗΜΜΥ σιγουρα ( ΕΜΠ, Θεσσαλονικη και Παρτα) αλλα ισως ουτοπικά. Γι'αυτο θελω να επιλεξω αναμεσα στο ΕΚΠΑ και στη ΣΕΜΦΕ..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Να σας μιλήσω ειλικρινά πάντα μου έλεγαν αλλά και σκεφτόμουν ιδίως έντονα τα τελευταία χρόνια το Μετσόβιο: ΗΜΜΥ. Ωστόσο, φοβάμαι πως δεν μπορω να φτασω τα 18.000 ++ μορια.... μου λενε οτι μπορω (καθηγητές) αλλα δεν νομίζω και μαλιστα να τη βγάλω. H ΣΕΜΦΕ και το φυσικο ΕΚΠΑ ειχε (πέρυσι) περίπου 16000 ++. Φαινεται τουλαχιστον (δεν ειμαι σιγουρος) πως ειναι πιο προσιτές.. μπορει να κανω μεγαλο λαθος. 1η επιλογη μου θα ειναι (μηχανογραφικο) ΗΜΜΥ σιγουρα ( ΕΜΠ, Θεσσαλονικη και Παρτα) αλλα ισως ουτοπικά. Γι'αυτο θελω να επιλεξω αναμεσα στο ΕΚΠΑ και στη ΣΕΜΦΕ..

Πίστεψε με σε σχέση με αυτά που σε περιμένουν στην σχολή οι πανελλήνιες δεν θα είναι τίποτα :hehe: .
Απλά φρόντισε να προετοιμαστείς καλά διαβάζοντας και να εξασκηθείς πολύ . Υπάρχει πολύ υλικό διαθέσιμο,και οι εξετάσεις είναι αρκετά κορεσμένες πλέον . Γίνεται αρκεί να προσπαθήσεις,δεν θέλει και το πιο φοβερό μυαλό,θέλει όμως δουλειά . Πάντως , ακόμα και εαν δεν την πιάσεις κλαιν, βάλε την Σεμφε απο την στιγμή που θες να δεις θεωρητική φυσική αλλά και να ασχοληθείς με ρομποτική και μετά ΕΚΠΑ . Αλλά όπως σου είπα, σκέψου πολύ καλά εαν θες να ασχοληθείς με πρακτικά θέματα ειδάλλως θα είναι pain in the ass η Σεμφε . Σε μαθήματα τύπου μηχανικού πέφτουν πολλές απλοποιήσεις,διαφορετικά μοντέλα,πρότυπα,κανόνες και υποθέσεις . Εαν δεν είσαι σε θέση να τα αντέξεις αυτά θα δυσκολευτείς πολύ ,γιατί και η ρομποτική που λες δεν είναι τόσο απλή υπόθεση,είναι αρκετά διεπιστημονικό πεδίο .
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τι εννοείς; Απλά πήρε από μας πτυχίο όταν ήταν 8ο έτος και στο "9ο" πήγε στη ΣΕΜΦΕ για μάστερ.

Kαλά εδώ γνωρίζω και άτομα με πτυχίο από το 15ο έτος που έκαναν και διδακτορικό. Βέβαια δεν γνωρίζω αν το πήραν. Απλά μόνιμα φαίνονται ότι διεξάγουν διδακτορική έρευνα.

Τι εννοείς; Απλά πήρε από μας πτυχίο όταν ήταν 8ο έτος και στο "9ο" πήγε στη ΣΕΜΦΕ για μάστερ.

Νομίζω ότι τελικά ο χρόνος φοίτησης είναι λίγο υποκειμενική υπόθεση. Ορισμένοι άνθρωποι θέλουν τον χρόνο τους για να καταλάβουν.
 

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει τόσο η ρομποτική σκέψου και τους μηχανολόγους εμπ. Θα έχεις περισσότερη επαφή με μαθήματα κατασκευαστή ενώ θα δεις κυκλώματα, θεωρία αυτόματου ελέγχου, συστήματα ευφυούς ελέγχου και άλλα σχετικά.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
τιποτα απο τα 2.η αρχη ολων των σχολων ειναι το μαθηματικο.μην κοιτας που οι βασεις του ειναι στον πατο επειδη του νεοελληνα του αρεσει το ευκολο και το τυποποιημενο
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος είναι αρκετά κοιλιόδουλος ώστε αυτό να αποτελέσει καθοριστικό παράγοντα για την επιλογή σχολής, καλό θα ήταν να ξέρει πως το κυλικείο ΣΕΜΦΕ κάνει κρέπες.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τιποτα απο τα 2.η αρχη ολων των σχολων ειναι το μαθηματικο.μην κοιτας που οι βασεις του ειναι στον πατο επειδη του νεοελληνα του αρεσει το ευκολο και το τυποποιημενο
Από πότε τα μαθηματικά βασίζονται σε πειραματική απόδειξη;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Από πότε τα μαθηματικά βασίζονται σε πειραματική απόδειξη;
εγω ξερω φιλε μου το απλο.αν δεν υπαρχουν τα μαθηματικα δεν υπαρχει φυσικη το αντιστροφο δεν ισχυει.μου την σπαει στους φυσικους που τα παντα στα φαινομενα τα θεωρουν προφανη και αυτονοητα και δεν το αποδεικνυουν με μαθηματικα.αρα λοιπον η ανεξαρτησια του ενος κλαδου ειναι τεραστια μαγκια.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε όλο τον κόσμο μια μειοψηφία νέων ειδικά όσο διανύουμε τη δεκαετία αυτή συνήθως σπουδάζει Μαθηματικά και οι θέσεις είναι πάντα λιγότερες από όσες μπορεί να εκπαιδεύσει το Τμήμα σε αντίθεση με την χώρα μας, που συμβαίνει το ανάποδο λόγω του εισαγωγικού συστήματος. Αυτό δείχνει ότι μάλλον στην εποχή μας, ο κόσμος σε διεθνή κλίμανα θεωρεί τα Μαθηματικά μια ξεπερασμένη επιστήμη και λόγω της καπιταλιστικής επιβίωσης στρέφεται σε περισσότερο προφανείς επιστήμες με δεξιότητες διαχειριστικού χαρακτήρα. Δεν είναι τυχαίο που σε μια Γερμανία οι σχολές μηχανικών ακόμη και σε Ανώτερες Τεχνικές Ακαδημίες φυτρώνουν σαν μανιτάρια σε αδυσώπητο επαγγελματικό ανταγωνισμό των σχολών μηχανικών των κανονικών Πολυτεχνείων. Ακόμη και Τμήμα Μαθηματικών σε μια Τεχνική Ακαδημία έχει προφίλ περισσότερο ΙΤ παρά Μαθηματικό Τμήμα κλασικού Πανεπιστημίου.

Τα Μαθηματικά νομίζω παίζει να είναι η μόνη επιστήμη μαζί με τη Φιλοσοφία και την Θεολογία, που δεν διδάσκει πως να επιβιώνεις σε μια κοινωνία με βάση το χρήμα και δουλειές υπηρεσιών. Ναι είναι η επιστήμη της λογικής αλλά περιορίζεται μόνο στο επιστημονικό κομμάτι, της σκέψης, της έρευνας ως αποτέλεσμα άπειρων συζητήσεων μπροστά σε έναν πίνακα ή χαρτιά. Δεν παράγει κεφάλαιο και δεν διδάσκει μεθοδολογίες. Οι γέφυρες της καθημερινής επιβίωσης χρειάζονται και άλλους διαύλους που ενδεχόμενα δεν ανήκουν στο Μαθηματικό Τμήμα (βλ. πιο εξειδικευμένο Τμήμα είναι για παράδειγμα το ΔΕΤ ή το Τμήμα Στατιστικής στον κλάδο των Πιθανοτήτων και της Στατιστικής από το Μαθηματικό). Σε ένα Τμήμα Μαθηματικών όπως έχω ξαναπεί η Στατιστική και οι Πιθανότητες εξετάζονται υπό το πρίσμα της Ανάλυσης (θεωρήματα σύγκλισης) και όχι να δούμε καλά τοποθετημένα "μοντέλα" σε κάποια υπολογιστική πλατφόρμα αναλύοντας Data.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Σε όλο τον κόσμο μια μειοψηφία νέων ειδικά όσο διανύουμε τη δεκαετία αυτή συνήθως σπουδάζει Μαθηματικά και οι θέσεις είναι πάντα λιγότερες από όσες μπορεί να εκπαιδεύσει το Τμήμα σε αντίθεση με την χώρα μας, που συμβαίνει το ανάποδο λόγω του εισαγωγικού συστήματος. Αυτό δείχνει ότι μάλλον στην εποχή μας, ο κόσμος σε διεθνή κλίμανα θεωρεί τα Μαθηματικά μια ξεπερασμένη επιστήμη και λόγω της καπιταλιστικής επιβίωσης στρέφεται σε περισσότερο προφανείς επιστήμες με δεξιότητες διαχειριστικού χαρακτήρα. Δεν είναι τυχαίο που σε μια Γερμανία οι σχολές μηχανικών ακόμη και σε Ανώτερες Τεχνικές Ακαδημίες φυτρώνουν σαν μανιτάρια σε αδυσώπητο επαγγελματικό ανταγωνισμό των σχολών μηχανικών των κανονικών Πολυτεχνείων. Ακόμη και Τμήμα Μαθηματικών σε μια Τεχνική Ακαδημία έχει προφίλ περισσότερο ΙΤ παρά Μαθηματικό Τμήμα κλασικού Πανεπιστημίου.

Τα Μαθηματικά νομίζω παίζει να είναι η μόνη επιστήμη μαζί με τη Φιλοσοφία και την Θεολογία, που δεν διδάσκει πως να επιβιώνεις σε μια κοινωνία με βάση το χρήμα και δουλειές υπηρεσιών. Ναι είναι η επιστήμη της λογικής αλλά περιορίζεται μόνο στο επιστημονικό κομμάτι, της σκέψης, της έρευνας ως αποτέλεσμα άπειρων συζητήσεων μπροστά σε έναν πίνακα ή χαρτιά. Δεν παράγει κεφάλαιο και δεν διδάσκει μεθοδολογίες. Οι γέφυρες της καθημερινής επιβίωσης χρειάζονται και άλλους διαύλους που ενδεχόμενα δεν ανήκουν στο Μαθηματικό Τμήμα (βλ. πιο εξειδικευμένο Τμήμα είναι για παράδειγμα το ΔΕΤ ή το Τμήμα Στατιστικής στον κλάδο των Πιθανοτήτων και της Στατιστικής από το Μαθηματικό). Σε ένα Τμήμα Μαθηματικών όπως έχω ξαναπεί η Στατιστική και οι Πιθανότητες εξετάζονται υπό το πρίσμα της Ανάλυσης (θεωρήματα σύγκλισης) και όχι να δούμε καλά τοποθετημένα "μοντέλα" σε κάποια υπολογιστική πλατφόρμα αναλύοντας Data.
αμα ενας ειναι καλος την ακρη θα την βρει.η σχολη ειναι εξαιρετικη απλα στην ελλαδα το μυαλο μας ειναι κολλημενο.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω ξερω φιλε μου το απλο.αν δεν υπαρχουν τα μαθηματικα δεν υπαρχει φυσικη το αντιστροφο δεν ισχυει.μου την σπαει στους φυσικους που τα παντα στα φαινομενα τα θεωρουν προφανη και αυτονοητα και δεν το αποδεικνυουν με μαθηματικα.αρα λοιπον η ανεξαρτησια του ενος κλαδου ειναι τεραστια μαγκια.
Αυτά που γράφεις είναι εντελώς λάθος. Και εξηγώ:

1) Πάρα πολλοί τομείς των μαθηματικών αναπτύχθηκαν λόγω της φυσικής. Δεν θα κάτσω να αναλύσω ποιοι, να κάτσεις να το ψάξεις. Δεν προϋπήρχαν τα πάντα στα μαθηματικά και ξαφνικά τα εφαρμόσαμε στη φυσική.

2) Η φυσική είναι πειραματική επιστήμη. Τελεία. Δεν έχει καμία σχέση απολύτως με μαθηματικά. Συγκρίνεις ανόμοια πράματα. Γράψε όσα θεωρήματα ύπαρξης θες, δε λέει κάτι για μία φυσική επιστήμη. Νούμερα χρειάζεται και προβλέψεις, έτσι λειτουργεί.

3) Τι εννοείς ανεξαρτησία; Νησί στον νότιο ειρηνικό είναι; 2020 έχουμε και κάθε επιστήμη αναπτύσσεται λόγω μιας άλλης επιστήμης.

Και τέλος για να το κλείσουμε εδώ. Η σχέση μαθηματικών-φυσικής δεν έχει σχέση με τη σχέση φυσικής-χημείας ή φυσικής-βιολογίας. Τα μαθηματικά δεν είναι πειραματική επιστήμη που σημαίνει ότι ποτέ δεν πρόκειται να "εξηγήσουν τη φύση". Αντιθέτως, αν είχαμε άπειρο χρόνο και δε βιαζόμασταν, η φυσική μπορεί να εξηγήσει τη βιολογία "ab initio", αλλά είναι κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ γιατί έχει πάρα πολλές παραμέτρους που παίζουν ρόλο και χαλάνε την τέλεια σούπα που παρουσιάζει η φυσική.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
αμα ενας ειναι καλος την ακρη θα την βρει.η σχολη ειναι εξαιρετικη απλα στην ελλαδα το μυαλο μας ειναι κολλημενο.

Ξαναδιάβασε τι γράφω. Δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα αυτό που συμβαίνει. Η Θεολογία είναι ενδιαφέρουσα επιστήμη αλλά δεν μπορείς να ζήσεις αν δεν κάνεις και άλλους συνδυασμούς.

Η απαξίωση δεν είναι "Ελληνική" πρωτοτυπία απλά στην Ελλάδα έχει πάρει διαστάσεις ως αδιόριστοι καθηγητές το οποίο οδηγεί στην κοινωνική απαξίωση αλλά και στην επιστημονική αδιαφορία. Στο εξωτερικό συνειδητά από ένα σχολείο μπορεί ούτε ένας να μην σπουδάσει Μαθηματικά ή Φυσική. Τις θεωρούν πολύ ειδικές επιστήμες όπου είτε το έχεις με τα Μαθηματικά και πας είτε δεν το έχεις και πας Πολυτεχνείο. Το Πολυτεχνείο στο εξωτερικό για τον μέσο φοιτητή είναι μια επιλογή light Mαθηματικοφυσική και περισσότερες δεξιότητες με προγραμματισμό για να βρει δουλειά ή να κάνει κάποιο project με κάποια βιομηχανία. Η επιστήμη των Μαθηματικών σαφώς και έχει την αξία της αλλά σε μια κοινωνία πιστοποιημένων δεξιοτήτων με ημερομηνία λήξεως, φαντάζει κάτι σαν τη Φιλοσοφία.

Προσοχή, αναφέρομαι στις αμιγώς σπουδές στα Μαθηματικά και στο πως κάποιος να ζήσει μετά το πτυχίο χωρίς να κάνει συνδυασμούς με Πληροφορική ή Στατιστική που πλέον δεν έχουν και τόση σχέση με τα Μαθηματικά. Οι δυο τελευταίες επιστήμες έχουν πάρα πολλά άλλα Τμήματα που τις διδάσκουν πέραν του Μαθηματικού με πολύ πιο εξειδικευμένα προγράμματα σπουδών και κατευθυνόμενες επιλογές για εργασία. Βέβαια και εκεί παρατηρείται έντονος ανταγωνισμός μιας και ο αριθμός Τμημάτων σε αντικείμενο Πληροφορικής, Νέων Τεχνολογιών, Στατιστικής, Λήψης Αποφάσεων είναι τεράστιος αναλογικά των καλών θέσεων εργασίας.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος είναι αρκετά κοιλιόδουλος ώστε αυτό να αποτελέσει καθοριστικό παράγοντα για την επιλογή σχολής, καλό θα ήταν να ξέρει πως το κυλικείο ΣΕΜΦΕ κάνει κρέπες.

Κι εμείς είχαμε κυλικείο μόνο στο πρώτο έτος (2014-15) και μετά έκλεισε και έγινε αυτοδιαχειριζόμενο - κάτι νερωμένους φραπέδες σε πλαστικά ποτηράκια θυμάμαι μόνο. Αααα, ρε, τι κουμάντα κάνει το Τεχνικό Επιμελητήριο.

Αντιθέτως, αν είχαμε άπειρο χρόνο και δε βιαζόμασταν, η φυσική μπορεί να εξηγήσει τη βιολογία "ab initio", αλλά είναι κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ γιατί έχει πάρα πολλές παραμέτρους που παίζουν ρόλο και χαλάνε την τέλεια σούπα που παρουσιάζει η φυσική.

Να διαφωνήσω μόνο σε αυτό ως προς το ότι η όλη διαδικασία «ερμηνείας» του κόσμου θεωρώ ότι είναι, στην καλύτερη περίπτωση, ημι-αποφασίσιμη. Κατά τα άλλα, συμφωνούμε.

εγω ξερω φιλε μου το απλο.αν δεν υπαρχουν τα μαθηματικα δεν υπαρχει φυσικη το αντιστροφο δεν ισχυει.μου την σπαει στους φυσικους που τα παντα στα φαινομενα τα θεωρουν προφανη και αυτονοητα και δεν το αποδεικνυουν με μαθηματικα.αρα λοιπον η ανεξαρτησια του ενος κλαδου ειναι τεραστια μαγκια.

Ε, όχι, η φυσική υπάρχει ως επιστήμη που μελετά τον φυσικό (physical, όχι natural) κόσμο και, ως εκ τούτου, δε χρειάζεται τίποτα άλλο πέρα από τον ίδιο τον κόσμο και έναν παρατηρητή (χωρίς τον δεύτερο, ίσως και να μην υπάρχει ούτε ο πρώτος, βέβαια). Για τη φυσική τα μαθηματικά είναι απλώς μία - ίσως η καλύτερη - γλώσσα αναπαράστασης του φυσικού κόσμου, αλλά δεν είναι ο ίδιος ο φυσικός κόσμος.

Τα μαθηματικά, ως επιστήμη, διαφέρουν ριζικά από τις άλλες θετικές επιστήμες κυρίως ως προς το κριτήριο της αλήθειας. Στις υπόλοιπες θετικές επιστήμες, η αλήθεια επιβεβαιώνεται με την επιστημονική μέθοδο, με πειραματικούς κύκλους και συναρτήσει του τι βλέπουμε στον πραγματικό κόσμο. Στα μαθηματικά η αλήθεια έγκειται στην ύπαρξη τυπικής απόδειξης του ισχυρισμού από ένα σύνολο a priori αληθών προκείμενων μέσα σε ένα συνεπές σύστημα. Εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Πρακτικά οι λοιπές επιστήμες εξετάζουν την αλήθεια των προκείμενων ενώ τα μαθηματικά εξετάζουν τι μπορεί να συναχθεί με ασφάλεια από αυτές - χωρίς να περιορίζονται σε όσες έχουν «αποδειχθεί» αληθείς

Το παραπάνω δίνει και μία διαφορετική νοηματοδότηση της αλήθειας. Δεδομένων των όποιων αξιωμάτων, τα μαθηματικά μιλάνε για »σκληρή« αλήθεια, υπό την έννοια ότι ισχύει καθολικά και απόλυτα. Η Ευκλείδεια γεωμετρία, ας πούμε, ισχύει στο σύμπαν της ό,τι κι αν γίνεται απ' έξω από αυτό. Αντιθέτως, στις θετικές αλήθειες, κάτι είναι αληθές "beyond reasonable doubt" που λένε και στο χωριό μου. Ακόμα και τα όσα λέμε τώρα στη φυσική, είναι απλά πολύυυυυυ απίθανο να μην ισχύουν. Αλλά, σε τελική ανάλυση, εξίσου πολύυυυυυυυ απίθανο ήταν για κάποια περίοδο να μην ισχύει στο σύμπαν η Νευτώνεια μηχανική. :Ρ

Για εμένα, είναι μία απροσδόκητα ευτυχής συγκυρία το πώς τα μαθηματικά, ειδικά η ανάλυση, που μελετά το συνεχές, το απειροστό και το άπειρο, εξηγούν τόσο καλά τον κόσμο, ο οποίος, πέρα από τη φαινομενικά συνεχή αντίληψή του, είναι - τουλάχιστον για την αντίληψή μας - ασυνεχής και διακριτός (πράγμα που έχουμε ψιλο-καταλάβει από την εποχή του Αριστοτέλη ακόμα). Είναι, δηλαδή, τρομερή σύμπτωση για εμένα ότι ο Λομπατσέφσκυ έκανε στη φυλακή υποθέσεις και έφτιαχνε την υπερβολική γεωμετρία και όταν κοιτάξαμε στον κοσμολογικό ορίζοντα την είδαμε ( ; ). Ότι, δηλαδή, οι μαθηματικές θεωρίες έχουν, πολλές φορές, εφαρμογές στη φυσική και γενικότερα στον κόσμο.

Γενικά, για τα μαθηματικά, δεν ξέρουμε καλά-καλά αν υπάρχουν κάπου - προσωπικά, ούτε για τον αν υπάρχει ο φυσικός κόσμος είμαι πεπεισμένος, αλλά αυτό δε μας αφορά τόσο αυτή τη στιγμή. Μπορεί να υπάρχουν όλες οι (νεο)πλατωνικές ιδέες περί μίας (και μόνο) αντικειμενικής πραγματικότητας στην οποία ο άνθρωπος δεν μπορεί να μετέχει άμεσα αλλά π.χ. μέσα από τα μαθηματικά, αλλά αυτά, όπως και όλα, παραμένουν θεωρίες, σε τελική ανάλυση.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Λοιπόν Ευκλείδη δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ρόλο βαράς για να είμαι ειλικρινής. Αν είσαι φοιτητής κάποιου τμήματος μαθηματικών δηλαδή ή αν είσαι Γ λυκείου και δίνεις πανελλήνιες φέτος. Όπως και να'χει κάπου τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου. Το ότι τα μαθηματικά είναι η γλώσσα μοντελοποίησης προβλημάτων φυσικής και μηχανικων δεν τα κάνει πιο χρήσιμα από τα άλλα αντικείμενα σε καμία περίπτωση. Ως φοιτητής ημμυ σε πληροφορώ έχουμε άπειρα μαθηματικά στην σχολή μας όπως και στα τμήματα φυσικής φαντάζομαι και αυτό που παρατηρώ είναι ότι μόνα τους χωρίς πρακτική εφαρμογή είναι ΆΧΡΗΣΤΑ. Για να στο θέσω αλλιώς αν και όχι τόσο ακριβης ο παραλληλισμός σκέψου ότι τα μαθηματικά είναι κάτι σαν μια γλώσσα προγραμματισμού και οι λοιπές επιστήμες που τα χρησιμοποιούν είναι κάτι σαν τον developer της γλώσσας. Όταν ο developer καλείται να λύσει ένα πρόβλημα τον αλγόριθμο τον σκέφτεται ο ίδιος και μάλιστα σε φυσική γλωσσα. Απλώς εν τέλει θα τον υλοποιήσει στην γλώσσα που γράφει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top