Ιδιωτικά ΙΕΚ

kostashelp

Νεοφερμένος

Ο kostashelp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,

αντιμετωπίζω τον εξής προβληματισμό. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω μαγειρική και γι αυτό έχω κάνει ήδη κάποιες συζητήσεις σε ιδιωτικές σχολές ΙΕΚ στον Πειραιά (ΑΚΜΗ, ΟΜΗΡΟΣ, ΑΛΦΑ). Όπως είναι αναμενόμενο, και οι τρεις, παρουσίασαν τους χώρους και την φοίτηση με παραπάνω από ιδανικό τρόπο. Ενώ μου επισήμαναν την αναγνωρισημότητα και την εγκυρότητα του πτυχίου σε εσωτερικό και εξωτερικό. Σε αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο βρήκα πολλά άρθρα που καταγγέλουν τους χώρους και τις συμπεριφορές. Επίσης, διάβασα πως πολλοί απόφοιτοι αντιμετωπίζουν προβλήματα με την εγκυρότητα των πτυχίων τους. Για να μην αναφέρω όσους ισχυρίζονται ότι πρόκειται για πεταμένα λεφτά. Παρακαλώ όσοι έχετε κάποια εμπειρία ή έχετε τελειώσει ιδιωτική σχολή ΙΕΚ με αυτήν την ειδικότητα να μου πείτε την άποψή σας. Σας ευχαριστώ.
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Όσοι λένε ότι είναι πεταμένα λεφτά τα ΙΕΚ, συνήθως αναφέρονται για Τμήματα που υπάρχουν και στα δημόσια Πανεπιστήμια (π.χ. Διοίκηση Επιχειρήσεων), με αποτέλεσμα να θεωρούνται οι απόφοιτοι ΙΕΚ ως "δεύτερης κατηγορίας" πτυχιούχοι. Για ειδικότητες όμως που δεν υπάρχουν στα δημόσια Πανεπιστήμια (π.χ. μάγειρας που σε ενδιαφέρει) σίγουρα έχει μεγαλύτερο κύρος το πτυχίο που θα πάρεις, αφού αυτοί που θα ανταγωνιστείς στην αγορά εργασίας θα προέρχονται από την ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

αντιμετωπίζω τον εξής προβληματισμό. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω μαγειρική και γι αυτό έχω κάνει ήδη κάποιες συζητήσεις σε ιδιωτικές σχολές ΙΕΚ στον Πειραιά (ΑΚΜΗ, ΟΜΗΡΟΣ, ΑΛΦΑ). Όπως είναι αναμενόμενο, και οι τρεις, παρουσίασαν τους χώρους και την φοίτηση με παραπάνω από ιδανικό τρόπο. Ενώ μου επισήμαναν την αναγνωρισημότητα και την εγκυρότητα του πτυχίου σε εσωτερικό και εξωτερικό. Σε αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο βρήκα πολλά άρθρα που καταγγέλουν τους χώρους και τις συμπεριφορές. Επίσης, διάβασα πως πολλοί απόφοιτοι αντιμετωπίζουν προβλήματα με την εγκυρότητα των πτυχίων τους. Για να μην αναφέρω όσους ισχυρίζονται ότι πρόκειται για πεταμένα λεφτά. Παρακαλώ όσοι έχετε κάποια εμπειρία ή έχετε τελειώσει ιδιωτική σχολή ΙΕΚ με αυτήν την ειδικότητα να μου πείτε την άποψή σας. Σας ευχαριστώ.
Για την ειδικότητα που σ ενδιαφέρει και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε πανεπιστημιακή εκπαίδευση μια χαρά είναι το ΙΕΚ.Στην πόλη όπου ζω υπάρχει μια ιδιωτική σχολή μαγειρικής (όχι επώνυμη) και τα παιδιά τα βοηθά η διεύθυνση να κάνουν πρακτική και μια χαρά δουλειές βρήσκουν μετά είναι πολύ ευχαριστημένοι.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσοι λένε ότι είναι πεταμένα λεφτά τα ΙΕΚ, συνήθως αναφέρονται για Τμήματα που υπάρχουν και στα δημόσια Πανεπιστήμια (π.χ. Διοίκηση Επιχειρήσεων), με αποτέλεσμα να θεωρούνται οι απόφοιτοι ΙΕΚ ως "δεύτερης κατηγορίας" πτυχιούχοι. Για ειδικότητες όμως που δεν υπάρχουν στα δημόσια Πανεπιστήμια (π.χ. μάγειρας που σε ενδιαφέρει) σίγουρα έχει μεγαλύτερο κύρος το πτυχίο που θα πάρεις, αφού αυτοί που θα ανταγωνιστείς στην αγορά εργασίας θα προέρχονται από την ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης.

Δημοσιογραφια είναι εξαίρεση;
 

Katerinoula_man

Νεοφερμένος

Η Katerinoula_man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους ,θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τον προβληματισμό μου για τα ιδιωτικά ΙΕΚ .η εμπειρία μου έχει ως εξής :

Έχω ένα πτυχίο ΤΕΛ (Βοηθός Ιατρικών & Βιολογικών Εργαστήριων ) δεν άσκησα ποτέ αυτό το επάγγελμα από επιλογή ,αποφάσισα λοιπόν έστω και μετα από αρκετά χρόνια να πάρω άλλο ένα πτυχίο που αφορά τον Βοηθός Φαρμακείου ,με ενδιαφέρει αυτός ο τομέας και επειδή θέλω να κάνω επαγγελματική μετακίνηση προς τα εκεί να πάρω την γνώση που πρέπει .

Σαφώς για μένα είναι πολύ ποιο δύσκολα λόγο ηλικίας ,δεν είμαι 18 χρονών και ούτε έχω φρέσκα τα μαθήματα .

Οκτώβριο του 2019 έκανα την εγγραφή μου σε ιδιωτικό ΙΕΚ γνωστό ,ζήτησα την ειδικότητα βοηθός φαρμακείου αλλά επειδή δεν θα έτρεχε η συγκεκριμένη ειδικότητα με τοποθέτησαν χωρίς να ερωτηθώ στην ειδικότητα τεχνικός φαρμάκων (πρώτο φάουλ ) παρακολούθησα απογευματινά τμήματα αφού το πρωί δούλευα ,κατάφερα να παρακολουθήσω τους 4 πρώτους μήνες μετά λόγο εγκυμοσύνης αναγκάστηκα να μην έχω φυσική παρουσία στα μαθήματα

Και από εκεί ξεκίνησαν τα θέματα .Με τους καθηγητές που πραγματικά είχαν κάθε διάθεση να με βοηθήσουν και να προχωρήσω με κάθε τρόπο δεν έχω κανένα θέμα ,το θέμα ήταν ιδιά σχολή ,ενώ επικοινώνησα μαζί τους να ενημερώσω πως έχει η κατάσταση ,δεν έλαβα καμία επίσημη απάντηση ,το μόνο που δέχθηκα ήταν μια κλήση όταν είδαν ότι δεν πλήρωσα τον μήνα .

Κανένα γενικά κανάλι επικοινωνίας και καμία πρόθεση για βοήθεια να βρεθεί λύση ώστε να μην χαθεί το εξάμηνο

Δυστυχώς στην παρούσα φάση το εξάμηνο χάθηκε όπως ήταν φυσικό που σημαίνει χαμένο χρήμα ,χρόνος και απογοήτευση επίσης

Σκέφτομαι να κάνω μια έρευνα και σε άλλα ιδιωτικά ΙΕΚ ,άλλα η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί γιατί μέχρι στιγμής διαβάζω ποιο πολλά αρνητικά παρά θετικά .
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Γιατί δεν πάτε σε δημόσιο;
 

Katerinoula_man

Νεοφερμένος

Η Katerinoula_man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Γιατί δεν πάτε σε δημόσιο;

Στα δημόσια ΙΕΚ, από όσα γνωρίζω, τουλάχιστον, είναι και πιο αυστηροί με το θέμα των απουσιών, ενώ στα ιδιωτικά, αν μπαίνουν τα λεφτά, είναι πιο χαλαρά. Οπότε, φαντάζομαι, η @Katerinoula_man με ένα παιδί μαζί θα είναι πιο δύσκολο να τρέχει πρωινά με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις.

Γενικά, οι σπουδές με παιδί είναι ένα δύσκολο οπότε μόνο και μόνο γι' αυτό σας αξίζουν συγχαρητήρια. Υπάρχει το ενδεχόμενο να μπορεί να σας υποστηρίξει κάποιο άλλο άτομο με το παιδί και να μπορέσετε να παρακολουθήσετε κάποιο δημόσιο ΙΕΚ; - μιας και είναι, συνήθως, πιο σοβαρή η αντιμετώπιση.
 

Katerinoula_man

Νεοφερμένος

Η Katerinoula_man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στα δημόσια ΙΕΚ, από όσα γνωρίζω, τουλάχιστον, είναι και πιο αυστηροί με το θέμα των απουσιών, ενώ στα ιδιωτικά, αν μπαίνουν τα λεφτά, είναι πιο χαλαρά. Οπότε, φαντάζομαι, η @Katerinoula_man με ένα παιδί μαζί θα είναι πιο δύσκολο να τρέχει πρωινά με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις.

Γενικά, οι σπουδές με παιδί είναι ένα δύσκολο οπότε μόνο και μόνο γι' αυτό σας αξίζουν συγχαρητήρια. Υπάρχει το ενδεχόμενο να μπορεί να σας υποστηρίξει κάποιο άλλο άτομο με το παιδί και να μπορέσετε να παρακολουθήσετε κάποιο δημόσιο ΙΕΚ; - μιας και είναι, συνήθως, πιο σοβαρή η αντιμετώπιση.
Αρχικά ευχαριστώ για την ακρίβεια δεν ειναι ενα παιδι αλλα 3 ,τελοσπαντων ολο ειναι θεμα θελησης πιστευω εγω ,σαφως και πριν κανω την ερευνα για τα ιδιωτικα ειχα ψαξει στο δημοσιο και οντως με τον βαθμο του πτυχιου που ειδη εχω μπαινω η μαλλον εμπαινα (δεν ξερω αν αλλαξε κατι ) δεν ειναι μονο θεμα ποιος θα μεινει με τα παιδια αλλα και η εργασια ,τα πρωινα εργαζομαι κανονικα ωραριο 9-5 οποτε φυση αδυνατο τα πρωινα τμηματα
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Oι σπουδές σε ένα ιδιωτικό ιεκ πόσο κοστίζουν το λιγότερο και πόσο το περισσότερο;
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Λιγο άσχετο με το θεμα μιας και δεν γνωριζω πολλα για τα ιεκ..βεβαια ταυτοχρονα σχετικο γιατι ενα συγγενικο μου προσωπο ενδιαφερεται για βοηθος φαρμακείου. Φυσικα, το λεει και η ιδια η ειδικότητα , αλλα τι ακριβως μπορει να κανει κανεις ως βοηθος? Γνωριζετε επισης εαν ειναι μια δουλεια με προοπτικες?
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,
έχω τελειώσει τη φιλοσοφική σχολή και σκέφτομαι να πάω σε ιδιωτικό ιεκ για βοηθός φυσικοθεραπευτή, γιατί σκέφτηκα ότι είναι πιο κοντά στην αγορά εργασίας...Εσείς τι πιστεύετε; Είναι καλή ιδέα; Επίσης δεν ξέρω καθόλου πού περίπου κυμαίνονται οι τιμές! Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα Γεωργία,
Νομίζω πως ίσως έχεις κάπως καλύτερες επαγγελματικές προοπττικές ως βοηθός φυσικοθεραπευτή. Με το πτυχίο σου προς το παρόν εργάζεσαι κάπου, κάνεις κάτι; Δεν θα έλεγα πως είναι κάτι τρομερό αλλά αν το θέλεις να το κάνεις. Περίπου 2000-2500 ετησίως τα δίδακτρα είναι.
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλησπέρα Γεωργία,
Νομίζω πως ίσως έχεις κάπως καλύτερες επαγγελματικές προοπττικές ως βοηθός φυσικοθεραπευτή. Με το πτυχίο σου προς το παρόν εργάζεσαι κάπου, κάνεις κάτι; Δεν θα έλεγα πως είναι κάτι τρομερό αλλά αν το θέλεις να το κάνεις. Περίπου 2000-2500 ετησίως τα δίδακτρα είναι.





Όχι με το πτυχίο μου δεν κάνω κάτι, γιατί ως φιλόλογος καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ δύσκολο. Σκέφτηκα ότι ως φυσικοθεραπεύτρια κάτι μπορεί να βρεθεί. Υψηλά βλέπω ότι είναι τα δίδακτρα...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είσαι 28 ετών πόσα χρόνια έχεις το πτυχίο φιλολογίας; Είναι 2 χρόνια οι σπουδές άρα περίπου 4-5 χιλιάδες ευρώ. Έχω μία φίλη που σπουδάζει σε ΙΕΚ από τα πιο γνωστά στην χώρα μας και της έκαναν έκπτωση 50% στα δίδακτρα, (είναι 6 άτομα στο τμήμα της, άρα ίσως και για προσέλκυση κόσμου).
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Το γεγονός ότι της έκαναν τόσο μεγάλη έκπτωση είναι σημαντικό και μου δίνει θάρρος μπορώ να πω! Θα το ψάξω!
Έχει 4 χρόνια που τελείωσα τη φιλοσοφική.

Ψάχνω να πάω στο Ιεκ Ακμή ή στο Ιεκ Δέλτα...Ξέρει κανείς κάτι για αυτά τα δύο;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Περίπου τα ίδια πρέπει να είναι, εγώ θα πρότεινα να πας σε αυτό που θα πετύχεις καλύτερη τιμή.
 

!georgitsa!

Νεοφερμένος

Η !georgitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας!
Είμαι φιλόλογος και θέλω να ρωτήσω: το πτυχίο από ιεκ δίνει μόρια για τη συμμετοχή μου σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα,
Αν κατάλαβα σωστά για διορισμό ως αναπληρώτρια φιλόλογος ενδιαφέρεσαι. Δεν είδα να αναφέρεται κάπου ΙΕΚ, παρά μόνο ΑΕΙ για δεύτερο πτυχίο, μεταπτυχιακο κλπ.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top