Ταυτόχρονες εξεταστικές;

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει μεγάλη δεξαμενή αποφοίτων πρωην ΤΕΙ και πανεπιστημίων ώστε ο επαγγελματίας που θα ψάξει υπάλληλο θα βρει από εκεί. Γιατί να μην πάρει έναν απόφοιτο μαιευτικής ΤΕΙ ή έναν απόφοιτο φυσικοθεραπείας ΤΕΙ κτλ και να πάρει έναν "βοηθό" απόφοιτο ΙΕΚ;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί θα του "στοιχίσει" λιγότερο...;
Πάντως έχω παράδειγμα από ΙΕΚ λογιστικής που το κορίτσι δεν έχει μείνει ούτε μια μέρα χωρίς δουλειά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατ' αρχάς αν το μόνο μέτρο σύγκρισης μεταξύ δύο υποψηφίων είναι το πτυχίο ΙΕΚ και ΤΕΙ, ακόμα και τότε είναι υποκειμενική η επιλογή. Κάποιος ιδεοληπτικός θα προτιμήσει του ΤΕΙ, γιατί "είναι δημόσιο, καλύτερο από αυτά τα ιδιωτικά,το παιδί πέρασε με το σπαθί του δεν το πλήρωσε ο μπαμπάς του", ενώ κάποιος άλλος θα κοίταζε τι παίζει με το πρόγραμμα σπουδών των σχολών. Και μιλάω μόνο ως μέτρο σύγκρισης την "προέλευση" του πτυχίου. Αν βάλουμε άλλες "μεταβλητές" συνέντευξη, προϋπηρεσία, γνωριμίες, περαιτέρω κατάρτιση/σεμινάρια τότε προφανώς στα μάτια μου τουλάχιστον είτε είναι κάποιος από ΙΕΚ, ΑΕΙ, κολλέγιο, ΤΕΙ ποσώς με νοιάζει και με καίει. Δεν θα προσλάβω κάποιον για το αν πέρασε ή όχι με πανελλήνιες σε μια σχολή, αλλά για τα soft και τα hard skills που έχει.
 

monkiwi

Νεοφερμένος

Ο monkiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Υπάρχει μεγάλη δεξαμενή αποφοίτων πρωην ΤΕΙ και πανεπιστημίων ώστε ο επαγγελματίας που θα ψάξει υπάλληλο θα βρει από εκεί. Γιατί να μην πάρει έναν απόφοιτο μαιευτικής ΤΕΙ ή έναν απόφοιτο φυσικοθεραπείας ΤΕΙ κτλ και να πάρει έναν "βοηθό" απόφοιτο ΙΕΚ;

Γιατί, εφόσον το ΙΕΚ το παρακολουθησα παράλληλα του ΑΕΙ, θα ληβθούν υποψη και τα δύο πτυχία, κι έτσι θα λειτουργησει ενισχυτικά και όχι ως αντικατάσταση.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί θα του "στοιχίσει" λιγότερο...;
Πάντως έχω παράδειγμα από ΙΕΚ λογιστικής που το κορίτσι δεν έχει μείνει ούτε μια μέρα χωρίς δουλειά

Η μισθολογική διαφορά είναι τόσο μικρή που δεν νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Δυστυχώς υπάρχει η παγιωμένη άποψη ότι ο απόφοιτος του ΤΕΙ είναι καλύτερος από τον απόφοιτο του ΙΕΚ και ο απόφοιτος Πανεπιστημίου καλύτερος από το τον απόφοιτο ΤΕΙ. Εδώ μέσα έχουμε ακούσει τόσες φορές ότι οι γονείς των υποψηφίων προτιμούν μια "κατώτερη" σχολή του Πανεπιστημίου και όχι μια σχολή του ΤΕΙ με πιθανόν καλύτερες επαγγελματικές διεξόδους παρόλο που έχουν ισοτιμηθεί τόσα χρόνια τώρα.


ενώ κάποιος άλλος θα κοίταζε τι παίζει με το πρόγραμμα σπουδών των σχολών.

Τώρα ειλικρινά ξέρεις πολλούς εργοδότες που θα κοιτάξουν το πρόγραμμα σπουδών της σχολής που φοίτησε ο υποψήφιος υπάλληλός τους προκειμένου να τον προσλάβουν;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μισθολογική διαφορά είναι τόσο μικρή που δεν νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Δυστυχώς υπάρχει η παγιωμένη άποψη ότι ο απόφοιτος του ΤΕΙ είναι καλύτερος από τον απόφοιτο του ΙΕΚ και ο απόφοιτος Πανεπιστημίου καλύτερος από το τον απόφοιτο ΤΕΙ. Εδώ μέσα έχουμε ακούσει τόσες φορές ότι οι γονείς των υποψηφίων προτιμούν μια "κατώτερη" σχολή του Πανεπιστημίου και όχι μια σχολή του ΤΕΙ με πιθανόν καλύτερες επαγγελματικές διεξόδους παρόλο που έχουν ισοτιμηθεί τόσα χρόνια τώρα.




Τώρα ειλικρινά ξέρεις πολλούς εργοδότες που θα κοιτάξουν το πρόγραμμα σπουδών της σχολής που φοίτησε ο υποψήφιος υπάλληλός τους προκειμένου να τον προσλάβουν;
Όπως υπάρχουν ιδεοληπτικοί προς τα κολλέγια και τα ΙΕΚ, έτσι υπάρχουν και εργοδότες που θα κοιτάξουν τα μαθήματα που έκανες. Στο CV αρκετοί βάζουν courses, ενώ στο LinkedIn υπάρχει ειδικό section. Και μιλάμε τώρα για την περίπτωση που ο εργοδότης θα αποφασίσει με μόνο γνώμονα την προέλευση του πτυχίου. Όπως υπάρχει δικηγορική εταιρεία που δέχεται μόνο αποφοίτους ελληνικών ΑΕΙ, δηλαδή ό,τι να ναι... Ο άλλος μπορεί να έχει διδακτορικό, 2 μεταπτυχιακά αλλά πήρε LLB στην Αγγλία "όπα όπα δεν έχει τελειώσει ελληνική Νομική σιγά μην τον προσλάβω". Τέτοιες νοοτροπίες αντίστοιχες με αυτές που αντιμετώπισε η Εύα να λείπουν από κάθε εργαζόμενο. Είσαι οκ να θέτεις ως κριτήριο να είναι απόφοιτος ελληνικού ΑΕΙ και να μην επικεντρώνεσαι στο τι έχει κάνει αργότερα, τι soft skills έχει, τι διδάχθηκε στα "κακής ποιότητας" κολλέγια/ΙΕΚ, πώς "πλάσαρε" τον εαυτό του κατά τη συνέντευξη; (έχουμε ξεφύγει σαν θέμα, ένας mod αν θέλει να τα μεταφέρει τα μηνύματά μου σε κάποιο πιο σχετικό θρεντ)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα πώς από τον βοηθό μαιευτικής ενός ιδιωτικού ΙΕΚ περάσαμε στα LLB στην Αγγλία, στα μεταπτυχιακά και στα διδακτορικά δεν μπορώ να καταλάβω!
 

Eleni..P

Νεοφερμένος

Η Eleni..P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φέτος θα είμαι πρωτοετής σε ΑΕΙ και σκεφτόμουν πως δεν θα ήταν και άσχημο, παράλληλα με το ΑΕΙ, να παρακολουθήσω και κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ ή κολλέγιο. Όμως τι γίνεται στην περίπτωση που οι εξετάσεις για κάποιο μάθημα απ'τις διαφορετικές σχολές τύχουν ταυτοχρόνως? Δεν θα'θελα να ξοδέψω λεφτά και προσπάθεια για να φάω άκυρο στο τέλος της χρονιάς επειδή δεν μπόρεσα να παρευρεθώ στις εξετάσεις..


Θα μπορούσες να κάνεις διακοπή σπουδών στο ΑΕΙ που πέρασες, να κάνεις τα 2 χρόνια στο ιδιωτικό ΙΕΚ που θες και έπειτα αν ακόμη θες να συνεχίσεις στη σχολή που πέρασες αρχικά. Πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι θα ψηφιστεί το ν+2 Και τα παιδιά που πέρασαν φέτος τα πιάνει.
 

monkiwi

Νεοφερμένος

Ο monkiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Θα μπορούσες να κάνεις διακοπή σπουδών στο ΑΕΙ που πέρασες, να κάνεις τα 2 χρόνια στο ιδιωτικό ΙΕΚ που θες και έπειτα αν ακόμη θες να συνεχίσεις στη σχολή που πέρασες αρχικά. Πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι θα ψηφιστεί το ν+2 Και τα παιδιά που πέρασαν φέτος τα πιάνει.


Το θέμα όμως του θρεντ δεν ήταν αν αξίζει να παω σε ΙΕΚ, ούτε φυσικά σκοπεύω να διακόψω τις σπουδές μου στο ΑΕΙ όταν μου πήρε δυο χρόνια να καταφέρω κάτι μέσω πανελληνίων. Η ερώτηση ήταν αν υπάρχει κίνδυνος να προγραμματιστούν εξετάσεις απο το ΑΕΙ και το ΙΕΚ ταυτόχρονα, και αν σε αυτή την περίπτωση είναι αδύνατο να εξεταστώ και στα δύο μαθήματα.
Το ν+2 δεν έχω ιδέα τι είναι. Ευχαριστώ που το ανέφερες, θα το κοιτάξω.
 

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Έχω παρακολουθήσει ΤΕΙ διοίκηση επιχειρήσεων και ΙΕΚ λογιστικής ταυτόχρονα. Ευτυχώς η εξεταστική μας ήταν πρωί και η άλλη του ΙΕΚ μεσημέρι. Προσοχή αν το ΙΕΚ σου ειναι ΙΕΚ ΟΑΕΔ είναι πρωινά τα μαθήματα. Ήταν ωραίο σαν εμπειρία, έλειπα από το πρωί μέχρι το βράδυ αλλά κατάφερα να τελειώσω το ΤΕΙ ακριβώς στα 4 χρόνια. Το ΙΕΚ κάποιοι μπορεί να το υποτιμούν αλλά με βοήθησε πάρα πολύ καθώς στη σχολή είχα επιλέξει υποχρεωτικά κατεύθυνση μάρκετινγκ (είχαμε μόνο αυτή την κατεύθυνση).
Ως αποτέλεσμα αυτού άνοιξα δικό μου λογιστικό γραφείο στα 23 μου.
Επίσης έχω περάσει και από άλλες σχολές ΙΕΚ. Μάθε τέχνη και άστηνε που λενε....
 

ninaki97

Νεοφερμένος

Η ninaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ που το έκανα ήμουν τυχερή γιατί τα πρωινά έδινα για την σχολή διοίκησης επιχειρήσεων και μεσημέρια- απογεύματα στο ιεκ λογιστικής. Κάντο αξίζει το ζόρι.
 
Top