Βιοϊατρικών Επιστημών vs Βιολογικό

elena16

Νεοφερμένος

Η elena16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά βγήκαν οι βάσεις και περνάω βιοϊατρικών επιστημών (Αθήνα). Εγώ όμως τα τελευταία 3 χρόνια περίπου έχω τρελό κόλλημα με τη βιολογία (όπου και ήθελα να περάσω). Και τώρα δε ξέρω τι να κάνω... Από τη μία είδα τα μαθήματα της σχολής και έχει βιολογία μέσα, από την άλλη ξέρω ότι δεν μπορεί να είναι το ίδιο με το βιολογικό. Και μέσα σε όλα σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι κάτι που μου αρέσει τώρα, επειδή το γνωρίζω καλύτερα (Λύκειο, φροντιστήριο) και ότι σε μερικά χρόνια μπορεί να μην ενθουσιάζομαι όσο τώρα. Εξάλλου διαρκώς αλλάζουμε... Μήπως τελικά είναι καλή σχολή και εγώ βλέπω με παρωπίδες ή επειδή είναι το "όνειρό" μου να περάσω βιολογικό να ξαναδώσω; Υ.Γ. Δεν έπιασα τη σχολή για 1.100 μόρια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Παιδιά βγήκαν οι βάσεις και περνάω βιοϊατρικών επιστημών (Αθήνα). Εγώ όμως τα τελευταία 3 χρόνια περίπου έχω τρελό κόλλημα με τη βιολογία (όπου και ήθελα να περάσω). Και τώρα δε ξέρω τι να κάνω... Από τη μία είδα τα μαθήματα της σχολής και έχει βιολογία μέσα, από την άλλη ξέρω ότι δεν μπορεί να είναι το ίδιο με το βιολογικό. Και μέσα σε όλα σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι κάτι που μου αρέσει τώρα, επειδή το γνωρίζω καλύτερα (Λύκειο, φροντιστήριο) και ότι σε μερικά χρόνια μπορεί να μην ενθουσιάζομαι όσο τώρα. Εξάλλου διαρκώς αλλάζουμε... Μήπως τελικά είναι καλή σχολή και εγώ βλέπω με παρωπίδες ή επειδή είναι το "όνειρό" μου να περάσω βιολογικό να ξαναδώσω; Υ.Γ. Δεν έπιασα τη σχολή για 1.100 μόρια.


Να κανείς αυτό που λέει η καρδιά σου.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδιά βγήκαν οι βάσεις και περνάω βιοϊατρικών επιστημών (Αθήνα). Εγώ όμως τα τελευταία 3 χρόνια περίπου έχω τρελό κόλλημα με τη βιολογία (όπου και ήθελα να περάσω). Και τώρα δε ξέρω τι να κάνω... Από τη μία είδα τα μαθήματα της σχολής και έχει βιολογία μέσα, από την άλλη ξέρω ότι δεν μπορεί να είναι το ίδιο με το βιολογικό. Και μέσα σε όλα σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι κάτι που μου αρέσει τώρα, επειδή το γνωρίζω καλύτερα (Λύκειο, φροντιστήριο) και ότι σε μερικά χρόνια μπορεί να μην ενθουσιάζομαι όσο τώρα. Εξάλλου διαρκώς αλλάζουμε... Μήπως τελικά είναι καλή σχολή και εγώ βλέπω με παρωπίδες ή επειδή είναι το "όνειρό" μου να περάσω βιολογικό να ξαναδώσω; Υ.Γ. Δεν έπιασα τη σχολή για 1.100 μόρια.

Καταρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου.Πολύ φοβάμαι ότι κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει σωστά στο ερώτημα που έθεσες αυτό μόνο εσύ θα το αποφασίσεις.Από την μια αν δεν ξαναδώσεις νομίζω ότι θα σου μείνει το ερώτημα "αν ξανάδινα ίσως και να περνούσα εκεί που ήθελα" από την άλλη αν αποφασίσεις να διαβάσεις πρώτον δεν είναι εύκολο και δεύτερον δεν είναι και δεδομένη η εισαγωγή σου στην σχολή που επιθυμείς.Εχω δυο εκ διαμέτρου αντίθετα παραδείγματα στο φιλικό μου περιβάλλον, το ένα παιδί ήθελε όπως εσύ διακαώς να περάσει βιολογικό όπως και έγινε και μετάνιωσε στην πορεία για την επιλογή του (δεν του άρεσε καθόλου η σχολή) κατά συνέπεια άργησε και να πάρει πτυχίο το άλλο παιδί δεν πέρασε, αποφάσισε να ξαναδώσει και απέτυχε και την δεύτερη φορά.... ακόμη αναρωτιέται αν άξιζε τον κόπο.Πάντως αν το θέλεις τόσο πολύ και για να μην μείνεις με το απωθημένο σκέψου το καλά και πάρε την απόφαση να ξαναδιαβάσεις πάρα πολλά παιδιά τα κατάφεραν με την δεύτερη φορά και όχι με την πρώτη.Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Παιδιά βγήκαν οι βάσεις και περνάω βιοϊατρικών επιστημών (Αθήνα). Εγώ όμως τα τελευταία 3 χρόνια περίπου έχω τρελό κόλλημα με τη βιολογία (όπου και ήθελα να περάσω). Και τώρα δε ξέρω τι να κάνω... Από τη μία είδα τα μαθήματα της σχολής και έχει βιολογία μέσα, από την άλλη ξέρω ότι δεν μπορεί να είναι το ίδιο με το βιολογικό. Και μέσα σε όλα σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι κάτι που μου αρέσει τώρα, επειδή το γνωρίζω καλύτερα (Λύκειο, φροντιστήριο) και ότι σε μερικά χρόνια μπορεί να μην ενθουσιάζομαι όσο τώρα. Εξάλλου διαρκώς αλλάζουμε... Μήπως τελικά είναι καλή σχολή και εγώ βλέπω με παρωπίδες ή επειδή είναι το "όνειρό" μου να περάσω βιολογικό να ξαναδώσω; Υ.Γ. Δεν έπιασα τη σχολή για 1.100 μόρια.
Δε γνωρίζω τι γίνεται με τις άλλες κατευθύνσεις, θα μιλήσω για την κατεύθυνση των ιατρικών εργαστηρίων που είναι και η σχολή που τελείωσα. Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι πως το αντικέιμενο των ιατρικών εργαστηρίων είναι μια εξειδίκευση της βιολογίας και συγκεκριμένα της λεγόμενης Ιατρικής Βιολογίας. Συνεπώς, κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με ανθρώπινη βιολογια, μπορεί να το κάνει είτε από το βιολογικό είτε από τα ιατρικά εργαστήρια. Η μόνη διαφορά είναι πως τα ιατρικά εργαστήρια επικεντρώνουν στο κλινικό κομμάτι, παρά το ερευνητικό, χωρίς αυτό να σε περιορίζει αν θέλεις να ακολουθήσεις το ερευνητικό μονοπάτι (στις περισσότερες περιπτώσεις ετσι κ αλλιώς χρειάζεται μεταπτυχιακό, οπότε το προπτυχιακό γίνεται ολοένα κ πιο αδιάφορο, το πιο σημαντικό είναι να κάνεις καλή εργαστηριακή πτυχιακή εργασία). Αν δεν σε ενδιαφέρει η μη ανθρώπινη βιολογιά, αυτό που λέμε "green biology", θεωρώ πως είναι ανούσιο να ξαναδώσεις πανελλήνιες για να μπεις σε ενα βιολογικό τμήμα. Τα μεταπτυχιακά που μπορείς να κάνεις μετά το βιολογικό, μπορείς να τα κάνεις κ από τα ιατρικά εργαστήρια, μερικά παραδείγματα είναι: Ανοσολογίας, αιματολογίας, μικροβιολογίας, ιολογίας, γενετικής, βλαστοκυττάρων, βιοπληροφική κτλ.

Για να καταλάβεις πόσο ευέλικτος είναι ο κλάδος βιολογίας, εγώ μετά τα ιατρικά εργαστήρια έκανα μεταπτυχιακό στις Πειραματικές & Ιατρικές Βιοεπιστήμες κ πλέον δουλεύω σε ένα πανεπιστημιακο ερευνητικό εργαστήριο επιγενετικής. Πέρα από εμένα, έχουμε άτομα που τελείωσαν βιολογία, βοτανολογία,οδοντιατρική και όλοι κάνουμε ουσιαστικά την ίδια δουλειά.

Πάντως είτε μείνεις στα ιατρικά, είτε μπεις στο βιολογικό, αν ενδιαφέρεσαι για το ερευνητικό κομμάτι ξεκίνα όσο το δυνατόν νωρίτερα να μαθαίνεις προγραμματισμό, θα σε βοηθήσει πολύ στο μέλλον.
 

DrsKatia

Νεοφερμένος

Η DrsKatia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Με λίγα λόγια, ότι σου είπε ο fmarulezkd από πάνω.
Εγώ πέρσι πέρασα Ιατρικά Εργαστήρια και διαπίστωσα ότι έχει πολλά κοινά η σχολή με τη βιολογία (αν και κάθισα μόνο ένα εξάμηνο). Όποτε και να μείνεις εκεί, δε νομιζω να δυσαρεστηθείς.
Ωστόσο η βιολογία είναι πιο γενική επιστήμη και σου ανοίγει περισσότερους κλάδους όποτε τίθεται θέμα τι θέλεις εσυ περισσότερο.
Εγώ θα σου έλεγα να ξαναδωσεις (αυτό έκανα και εγώ άλλωστε) πάντως.
Κυρίως επειδή τώρα με την ένωση των τμημάτων του ΤΕΙ σε Βιοϊατρικές επιστήμες γίνεται ένας χαμός με τα προγράμματα, τις κατευθύνσεις, πως θα μπεις στην κάθε κατεύθυνση, τα επαγγελματικά δικαιώματα κλπ. Το τοπίο (όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα) είναι ακόμη πολύ θολό.
Για τα υπόλοιπα τμήματα/κατευθύνσεις η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω κάτι.
 

elena16

Νεοφερμένος

Η elena16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
 

ninaki101

Νεοφερμένος

Η ninaki101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, τι κάνατε τελικά γιατί με ενδιαφέρει το θέμα?
 
Top