Μουσική - Πώς περνάτε στην ώρα της μουσικής?

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν εννοώ αυτό. Μιλάω πάντα συγκριτικά με άλλα μαθήματα. Θα περίμενε κανείς ότι θα διαβάζαμε πχ 45 λεπτά μαθηματικά τη μέρα, ενώ στην μουσική δεν θα είχαμε τίποτα για το σπίτι. Κι όμως σε μας, τα μαθηματικά, αν πρόσεχες στο μάθημα, βγαίνουν και σε μισή ώρα (σε αντίθεση με άλλα παιδιά της ηλικίας μας,που πάνε σε άλλα σχολεία,και αφιερώνουν σε αυτά πολύ περισσότερη ώρα). Εμείς όμως, πρέπει να αφιερώνουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ χρόνο σε ένα μάθημα όπως η μουσική, που σε άλλα σχολεία δεν το υπολογίζουν καθόλου. Κάτι τέτοιο δεν το κάνουν άλλοι για πιο "σημαντικά" γι'αυτούς μαθήματα, όπως η ιστορία, ή ακόμα και η γλώσσα.
Εμένα προσωπικά το τέταρτο που αφιερώνετε στη μουσική ήταν ο συνολικός χρόνος διαβάσματος:redface::P. Κοίτα..το ότι ασχολείται δεν είναι και τόσο κακό..συνήθως στα σχολεία η μουσική είναι 99,9% θεωρία. Ο μόνος τρόπος να μάθεις κάτι από το σχολείο είναι αν πας σε μουσικό σχολείο. Από 'κει και πέρα εγώ θεωρώ πως δεν θα 'πρεπε να υπάρχει καν. Δεν προσφέρει τίποτα. Όποιος θέλει να μάθει μουσική, πάει σε ωδείο (είτε δημοτικό είτε ιδιωτικό). Το σχολείο δεν θα σου μάθει μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά το τέταρτο που αφιερώνετε στη μουσική ήταν ο συνολικός χρόνος διαβάσματος:redface::P. Κοίτα..το ότι ασχολείται δεν είναι και τόσο κακό..συνήθως στα σχολεία η μουσική είναι 99,9% θεωρία. Ο μόνος τρόπος να μάθεις κάτι από το σχολείο είναι αν πας σε μουσικό σχολείο. Από 'κει και πέρα εγώ θεωρώ πως δεν θα 'πρεπε να υπάρχει καν. Δεν προσφέρει τίποτα. Όποιος θέλει να μάθει μουσική, πάει σε ωδείο (είτε δημοτικό είτε ιδιωτικό). Το σχολείο δεν θα σου μάθει μουσική.

Και μετά λες για μένα :P

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ.Πάντως, αν και δεν παίζω άψογα, μπορώ εύκολα να εκτελώ μουσικά κομμάτια, ακόμα και ολόκληρες συνθέσεις (π.χ. Ωδή στη Χαρά). Οπότε τουλάχιστον τα βασικά τα έμαθα (αυτός ήταν και ο αρχικός σκοπός του καθηγητή άλλωστε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top