Εγκληματολογία

tsakalidouevi

Νεοφερμένος

Η tsakalidouevi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τον επαγγελματικό προσανατολισμό.
Είμαι μαθήτρια Α' Λυκείου και έχω επιλέξει να πάω στην Θεωρητική Κατεύθυνση. Εδώ και καιρό ενδιαφέρομαι για την Εγκληματολογία, αλλά είχα ακούσει πως μόνο από Θετική γίνεται να περάσεις και είχα απογοητευτεί. Το είχα ψάξει λίγο παραπάνω και μετά είδα πως γίνεται και από Θεωρητική..βέβαια δεν έχω ολοκληρωμένη και σίγουρη άποψη εγώ επειδή ακούω από παντού πληροφορίες και έχω μπερδευτεί...εγώ ως επάγγελμα είχα επιλέξει την Ψυχολογία επειδή πίστευα αυτό που προανέφερα με την Εκληματολογία...θα ήθελα λοιπόν αν γίνεται να με βοηθήσετε λίγο να κατευθυνθώ σχετικά με το τί ισχύει και τί πρέπει να ξέρω.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! :hello:
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τον επαγγελματικό προσανατολισμό.
Είμαι μαθήτρια Α' Λυκείου και έχω επιλέξει να πάω στην Θεωρητική Κατεύθυνση. Εδώ και καιρό ενδιαφέρομαι για την Εγκληματολογία, αλλά είχα ακούσει πως μόνο από Θετική γίνεται να περάσεις και είχα απογοητευτεί. Το είχα ψάξει λίγο παραπάνω και μετά είδα πως γίνεται και από Θεωρητική..βέβαια δεν έχω ολοκληρωμένη και σίγουρη άποψη εγώ επειδή ακούω από παντού πληροφορίες και έχω μπερδευτεί...εγώ ως επάγγελμα είχα επιλέξει την Ψυχολογία επειδή πίστευα αυτό που προανέφερα με την Εκληματολογία...θα ήθελα λοιπόν αν γίνεται να με βοηθήσετε λίγο να κατευθυνθώ σχετικά με το τί ισχύει και τί πρέπει να ξέρω.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! :hello:

Γεια σου!

Εγκληματολογία μπορείς να σπουδάσεις μόνο σε μεταπτυχιακό επίπεδο στην Ελλάδα. Μπορείς να περάσεις, Νομική, Ψυχολογία, Κοινωνιολογία, Κοινωνική εργασία, ανθρωπολογία, μέχρι φιλοσοφία και θεολογία, και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό και σεμινάριο πάνω σε αυτό..

Έχει βέβαια σημασία και το κομμάτι της εγκληματολογίας που προτιμάς. Θέλεις να αναλύεις το προφίλ του εγκληματία (που αναγκαστικά θα χρειαστεί να πας εξωτερικό γιατί στην Ελλάδα αυτό δεν υπάρχει ως μόνιμη δουλεια) ή θες να βρισκεις τρόπους εντεγκληματικής πολιτικής (κοινωνιολογία, νομική κλπ)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ξέρεις γενικά, ότι η εγκληματολογια στην Ελλαδα δεν υφιστανται. Μόνο Εξωτερικό. Δεν έχει τις υποδομες- προδιαγραφές σαν χώρα , να μπορεί να βγάλει εγκληματολόγους. Φύγε εξωτερικό. Ή τελειωσε κατι εδω και μετα εξω για μεταπτυχιακό.

Εγώ που τελείωσα Λογιστής, σκεφτομαι να κανω μαστερ στην Εγκληματολογικη λογιστική και να γινω forrensic accountant. Αλλα αυτά μόνο στο Εξωτερικό. Εδώ είμαστε λίγο κομπλεξική χώρα γι αυτά
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τον επαγγελματικό προσανατολισμό.
Είμαι μαθήτρια Α' Λυκείου και έχω επιλέξει να πάω στην Θεωρητική Κατεύθυνση. Εδώ και καιρό ενδιαφέρομαι για την Εγκληματολογία, αλλά είχα ακούσει πως μόνο από Θετική γίνεται να περάσεις και είχα απογοητευτεί. Το είχα ψάξει λίγο παραπάνω και μετά είδα πως γίνεται και από Θεωρητική..βέβαια δεν έχω ολοκληρωμένη και σίγουρη άποψη εγώ επειδή ακούω από παντού πληροφορίες και έχω μπερδευτεί...εγώ ως επάγγελμα είχα επιλέξει την Ψυχολογία επειδή πίστευα αυτό που προανέφερα με την Εκληματολογία...θα ήθελα λοιπόν αν γίνεται να με βοηθήσετε λίγο να κατευθυνθώ σχετικά με το τί ισχύει και τί πρέπει να ξέρω.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! :hello:

Εαν σε ενδιαφερει αυτο που ειπε ο Gfire τοτε περνας και απο θεωρητικη μεσω μεταπτυχιακου απο καποια σχολη στυλ ψυχολογιας.

Απο θετικη ειναι οσοι αναλαμβανουν δουλειες του στυλ αναλυσης αιματο,ταυτοποιηση ουσιων , μεσω αναλυτικης χημειας ή επεξεργασια σηματος για αναγνωριση αποτυπωματων(καλα αφροκρεμα ειναι αυτα σε σχεση με αυτα που κανουν αλλα σε βαζω στο νοημα) κτλπ. οποτε πρεπει να εχουν υποβαθρο σε φυσικες επιστημες και μαθηματικα .
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα,
η εγκληματολογία στους κόλπους των μαθητών είναι ένα από τα πιο δημοφιλή αντικείμενα επαγγελματικού προσανατολισμού, χωρίς να σημαίνει ότι έχουν κάποια εικόνα για το τι πραγματικά συμβαίνει με αυτό το επάγγελμα (ούτε εγώ ξέρω), πέραν φυσικά από τις πολλές "σχετικές" σειρές.
Από τα όσα γνωρίζω υπάρχουν διάφορες επαγγελματικές οπτικές που έχουν να κάνουν άμεσα ή έμμεσα με αυτήν.
α) η εγκληματολογία έχει μια σαφή νομική πλευρά, αυτή του ποινικού δικαίου
β) από ψυχολογικής και ψυχιατρικής άποψης υπάρχει ένας νέος και εξελισσόμενος τομέας πλέον (αρκετά άγουρος ακόμα στην Ελλάδα), η ψυχιατροδικαστική, ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος που συνεργάζεται κατά καιρούς με τη αστυνομία ή τις φυλακές
γ) πολλά παιδιά επιλέγουν να ασχοληθούν με τη βιολογική πλευρά του πράγματος, την ιατροδικαστική γενετική, πράγματι υπαρκτή στην Ελλάδα, με καθημερινή ενασχόληση όμως την ανάλυση μοριακών δεικτών STRs με αμιγώς εργαστηριακή καθημερινότητα
δ) τέλος δεν είναι λίγες οι φορές που οι αστυνομικοί και οι αξιωματικοί αστυνομίας (κυρίως σε μεγάλες πόλεις) έρχονται σε επαφή με μια άμεση όψη (λιγότερο fancy ασφαλώς του csi) της εγκληματολογίας.
Εγκληματολόγος εγκληματολόγος στην Ελλάδα δε πρόκειται να γίνεις. Διάλεξε τι άλλες προοπτικές θα σε ενδιέφεραν από αυτό που θα σπουδάσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top