Πληροφορική-Γυμνάσιο: Διδάσκετε το SCRATCH αντί τη LOGO;

ZaVag

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κάνετε στο μάθημα της πληροφορικής το πρόγραμμα SCRATCH αντί τη LOGO που έχει το βιβλίο;

Πληροφορίες για το SCRATCH μπορείτε να δείτε εδώ: https://scratch.mit.edu/

(Είναι free και μπορείτε να το κατεβάσετε ...)

Εγώ σκέφτηκα να ασχοληθούν οι μαθητές μου με το SCRATCH γιατί ΔΕΝ χρειάζεται σχεδόν καθόλου πληκτρολόγηση μιας και οι εντολές είναι έτοιμες σε blocks και με απλό drug & drop μπορείς να συνθέσεις εύκολα ένα πρόγραμμα. Πάντως οι περισσότεροι είναι ενθουσιασμένοι με το scratch και μπόρεσαν ακόμα και "αδύνατοι" μαθητές να ... δημιουργήσουν

Περιμένω απαντήσεις και σχόλια

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZaVag

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η βασική δυσκολία που έχω είναι το πώς θα είναι τα θέματα στις εξετάσεις....

Τα "σενάρια " είναι εικόνα και συνεπώς τα θέματα θα έχουν μεγάλο μέγεθος στην εκτύπωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon-r

Νεοφερμένος

Η rafaella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εκανα αυτο το προγραμμα στο σχολειο για να μας μαθει ο καθηγητης μας πως δουλευει πανω κατω η Visual basic
ευκολο μου ειχε φανει
μπορειτε να τους βαλεται εσεις καποιες εντολες. μετα το εικονιδιακι (που δινουμε εμεις τις εντολες για να κινηθει) να τους το βαλατε ως προβλημα
π.χ οτι εχουμε ενα σκυλακι κ θελουμε να το παμε στο δεντρο ωστε εκει να αωεβει να πιασει το μηλο κ να ξανακατεβει
θα εχεται τις εντολες απο κατω μπερδεμενες κ θα μπορουν να τις αντιστοιχησουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη ότι δεν χρειάζεται εξετάσεις στην πληροφορική της γ Γυμνασίου. Μπορούν κάλιστα να ετοιμάζουνε μικρά project μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα και η βαθμολογία να βγαίνει από αυτά. Στις τελικές εξετάσεις αντί να γίνει γραπτά να γίνει με προφορική παρουσίαση ενός μεγαλύτερου Project. Έτσι κι αλλιώς (στο καιρό μου δεν νομίζω να έχει αλλάξει δραματικά η κατάσταση) στη πληροφορική μπαίνανε μεγάλοι βαθμοί που δεν ανταπροκρινόταν στην πραγματικότητα. Βέβαια θα υπάρχει πρόβλημα με τα παιδιά που δεν έχουν προσωπικό υπολογιστή. Σε τρία χρόνια που τα πρωτογυμνασιάκια θα γίνουν τριτογυμνασιάκια δεν θα υπάρχει αυτή η δικαιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε που γράψαμε στην Πληροφορική στη Γ' Γυμνασιου. Πάντως ο καθηγητής μας δεν μας έκανε ούτε LOGO ούτε SCRATCH..Εμείς κάναμε τη γλώσσα ''ΓΛΩΣΣΑ'' ...κάτι σαν basic μεταφρασμένη..και όταν του έλεγα να μας κάνει καμία γλώσσα της προκοπής, έλεγε οτι αυτό που κάνουμε είναι δύσκολο, πόσο μάλλον μια κανονική γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Για πείτε μου λίγο όποιος ξέρει: όσον αφορά το Γυμνάσιο τώρα το 2018 - 2019, τι είδους επαφή αποκτάνε οι μαθητές με τον προγραμματισμό ή έστω με την αλγοριθμική;
Είναι υποχρεωτικό σαν μάθημα ή αφορά κάποια επιλογή / κατεύθυνση; :)

Το μόνο που έχω υπόψιν μου ως μάθημα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση σχετικό με προγραμματισμό είναι η Ανάπτυξη Εφαρμογών της Γ' Λυκείου που είναι σε ψευδογλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πριν δύο χρόνια στην Γ' κάναμε logo και scratch.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως κάποτε είχε πει ο αείμνηστος Γεώργιος Ανδρέας Παπανδρέου "εμείς βάζουμε στόχο το 2015 η Ελλάδα να είναι στις πρώτες στη Πληφορική στην Ευρώπη σχολεία".Επομένως πρέπει τα παιδιά να μπαίνουν από μικρά στο κόσμο του προγραμματισμού όχι όπως εμάς πχ που δεν μας κάνανε τίποτα :(

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σε ολους. ξερει καποιος απο logo να ρωτησω κατι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top