Eβραϊκά - עברית

Aurea

Νεοφερμένος

Η Aurea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τα μαθήματα της Ιταλικής Φιλολογίας δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα, ιδίως για κάποιον που έρχεται από την θεωρητική κατεύθυνση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα περνάς τα μαθήματα χωρίς να παρακολουθείς ή χωρίς να διαβάζεις. Το ότι δεν σε βάζουν αμέσως στα βαθιά είναι γεγονός, με παράδειγμα το μάθημα της Ιταλικής γλώσσας, επειδή είναι σα να παρακολουθείς μάθημα σε φροντιστήριο. Αυτό όμως δεν ισχύει για όλα τα μαθήματα: στο μάθημα Ιταλική Ιστορία και Πολιτισμός, στην δική μου περίπτωση ήταν όλα στα ιταλικά και από καθηγήτρια Ιταλίδα, επομένως κάποιος με επίπεδο μικρότερο από Β2 θα δυσκολευόταν πάρα πολύ να το παρακολουθήσει. Η καλή γνώση των ιταλικών σε επίπεδο Β2 είναι απαραίτητη για να σπουδάσει κανείς Ιταλική Φιλολογία. Μπορεί κανείς στις πανελλήνιες στο ειδικό μάθημα των ιταλικών να περάσει ακόμα και αν έχει χαμηλό επίπεδο ιταλικών, αυτό όμως θα τον δυσκολέψει πολύ τουλάχιστον μέχρι να μπει στην φιλοσοφία της σχολής και να βελτιώσει τα ιταλικά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Τα μαθήματα της Ιταλικής Φιλολογίας δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα, ιδίως για κάποιον που έρχεται από την θεωρητική κατεύθυνση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα περνάς τα μαθήματα χωρίς να παρακολουθείς ή χωρίς να διαβάζεις. Το ότι δεν σε βάζουν αμέσως στα βαθιά είναι γεγονός, με παράδειγμα το μάθημα της Ιταλικής γλώσσας, επειδή είναι σα να παρακολουθείς μάθημα σε φροντιστήριο. Αυτό όμως δεν ισχύει για όλα τα μαθήματα: στο μάθημα Ιταλική Ιστορία και Πολιτισμός, στην δική μου περίπτωση ήταν όλα στα ιταλικά και από καθηγήτρια Ιταλίδα, επομένως κάποιος με επίπεδο μικρότερο από Β2 θα δυσκολευόταν πάρα πολύ να το παρακολουθήσει. Η καλή γνώση των ιταλικών σε επίπεδο Β2 είναι απαραίτητη για να σπουδάσει κανείς Ιταλική Φιλολογία. Μπορεί κανείς στις πανελλήνιες στο ειδικό μάθημα των ιταλικών να περάσει ακόμα και αν έχει χαμηλό επίπεδο ιταλικών, αυτό όμως θα τον δυσκολέψει πολύ τουλάχιστον μέχρι να μπει στην φιλοσοφία της σχολής και να βελτιώσει τα ιταλικά του.
σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες!απλως ρωταω γιατι μαλλον με μια απο τις δυο αυτες γλωσσες θα ασχοληθω!(γαλλικα η' ιταλικα εννοω σε πανεπιστημιακο επιπεδο)!εγω φετος αρχισα γαλλικα και η καθηγητρια ειπε οτι αν κανω και το καλοκαιρι θα μπορω μετα να δωσω το νοεμβρη(2011) β2!και θαεχω χρονο μετα λιγο για να προετοιμαστω και για τις πανελληνιες στα ιταλικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Εβραϊκα θελησα να μαθω .....κατα τα αλλα ειναι η μονη δημοκρατικη χωρα στη μεση ανατολη....
Αυτό το ότι το Ισραήλ είναι δημοκρατική χώρα, τι το ήθελες??

(Το ξέρω ότι είμαι off, συγνώμη, αν θέλετε σβήστε το, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αυτό το ότι το Ισραήλ είναι δημοκρατική χώρα, τι το ήθελες??

(Το ξέρω ότι είμαι off, συγνώμη, αν θέλετε σβήστε το, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ...)

αυτό ακριβώς θα σχολίαζα και εγώ και ας είναι λίγο off
αλλά βγάζει μάτι το έρμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

burdigan

Νεοφερμένος

Ο burdigan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα! θέλω να μου πεις ποιο και που είναι αυτό το φροντιστήριο που μαθαίνει κανείς εβραίκα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Κι εγω θελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
https://www.kentroanatolikonglosson.com/

Εγω απ'οσο ξερω αυτο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irini555

Νεοφερμένος

Η irini555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αυτό το ότι το Ισραήλ είναι δημοκρατική χώρα, τι το ήθελες??

(Το ξέρω ότι είμαι off, συγνώμη, αν θέλετε σβήστε το, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ...)

Έχεις πάει ποτέ στο Ισραήλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εγω ευχομαι αν με αξιωσει ο θεος να γινω θεολογος.στο πανεπιστημιο θα μαθαινω αρχαια εβραικα.πλακα θα εχει.μια τελειως διαφορετικη γλωσσα θα διετρτνει και την σκεψη μου
δυστυχως δεν θα γινω θεολογος(αλλαξα γνωμη ασχετα αν μ αρεσει το αντικειμενο)....αλλα δεν πειραζει!οποτε οχι εβραικα.λο απαντησα στον εαυτο μου!χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεια σας... Έψαχνα στο google για μαθήματα εβραϊκών και βρήκα αυτό site... Λατρεύω αυτή τη γλώσσα... Θα συμφωνήσω ότι το πρόβλημα δεν είναι το αλφάβητο αλλά η ιδιαιτερότητα των φωνηέντων... Σε μεγάλες πόλεις υπάρχουν σίγουρα άτομα που μπορούν να σε διδάξουν, κυρίως εναπομείναντες Εβραίοι... Από εκεί και πέρα υπάρχει μόνο ένα φροντιστήριο στην Αθήνα... Εγώ προσωπικά θα προσπαθήσω να περάσω στη Θεσσαλονίκη ώστε να είναι πιο εύκολο να βρω δάσκαλο... Από εκεί και πέρα, αν δεν τα καταφέρω θα κοιτάξω τι εναλλακτικές λύσεις έχω για να πάω στο Ισραήλ για κάποιο διάστημα... Αν έχεις μάθει κάτι καινούριο θα σε παρακαλούσα να με ενημερώσεις! :)
Shalom!
Βασικά, στη Θεσσαλονίκη που θέλω να κάνω εγώ εβραϊκά έψαξα αλλά δε βρήκα καθηγητή... Εσύ βρήκες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c_konstadinos

Νεοφερμένος

Ο c_konstadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βασικά, στη Θεσσαλονίκη που θέλω να κάνω εγώ εβραϊκά έψαξα αλλά δε βρήκα καθηγητή... Εσύ βρήκες;;;

Στη Θεσσαλονίκη έκανα πρόπερισυ ιδιαίτερα εβραϊκά με τη δασκάλα του εβραϊκού σχολείου. Απλά επειδή δεν είχε πολύ χρόνο κάναμε ένα δύωρο την εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Το δίωρο την εβδομάδα ειναι σχετικά αργό δηλ; Σε τι επίπεδο εφτασες; Απλα, φοβάμαι οτι τα ιδιαίτερα θα ειναι ακριβά, δεδομένου οτι και η γλώσσα ειναι σπάνια και οι καθηγητές δυσευρετοι.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sarithadad

Νεοφερμένος

Η sarithadad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας και απο εμένα! λοιπόν για όσους ενδιαφέρονται, κάθε χρόνο στο ΠΑΜΑΚ (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στην Θεσσαλονίκη) έχει τμήματα εβραϊκών για αρχάριους και προχωρημένους! :) όχι δεν χρειάζεται να είστε φοιτητές του ΠΑΜΑΚ.. κι εγω ξέμπαρκη πηγα και με δέχτηκαν! να σας πω οτι δε βοηθηθηκα ιδιαίτερα γιατί το τμήμα είχε πολλά παιδια και δε μπορουσα να παρακολουθησω απο ενα σημείο και μετά!
υπάρχουν διαφορες ιστοσελίδες οπως το heb4you.com (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!) το οποίο ειλικρινά με βοήθησε πάραπολυ! δε σου μαθαίνει να γραφεις, αλλα να μιλάς, πράγμα που μου άρεσε πολύ...
επίσης μπορώ να σας πω οτι με βοηθησε πολυ η μουσικη, ακουω εβραικα τραγούδια γιατι με βοηθάει πολύ στην προφορά!
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ :)

Lehitra'ot!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήρωνας

Νεοφερμένος

Ο Ήρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Γειά σας και απο εμένα! λοιπόν για όσους ενδιαφέρονται, κάθε χρόνο στο ΠΑΜΑΚ (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στην Θεσσαλονίκη) έχει τμήματα εβραϊκών για αρχάριους και προχωρημένους! :) όχι δεν χρειάζεται να είστε φοιτητές του ΠΑΜΑΚ.. κι εγω ξέμπαρκη πηγα και με δέχτηκαν! να σας πω οτι δε βοηθηθηκα ιδιαίτερα γιατί το τμήμα είχε πολλά παιδια και δε μπορουσα να παρακολουθησω απο ενα σημείο και μετά!
υπάρχουν διαφορες ιστοσελίδες οπως το heb4you.com (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!) το οποίο ειλικρινά με βοήθησε πάραπολυ! δε σου μαθαίνει να γραφεις, αλλα να μιλάς, πράγμα που μου άρεσε πολύ...
επίσης μπορώ να σας πω οτι με βοηθησε πολυ η μουσικη, ακουω εβραικα τραγούδια γιατι με βοηθάει πολύ στην προφορά!
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ :)

Lehitra'ot!
Εισαι σιγουρη για το παμακ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikiv97

Νεοφερμένος

Η nikiv97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει αν υπάρχει τρόπος να μάθω εβραικά στη Θεσσαλονίκη μέσω φροντιστηρίου ή ιδιαιτέρων;;
Ενδιαφέρομαι πολύ και αγαπώ τα εβραικά. Θα ήθελα να κάνω και μεταπτυχιακό στην εβραική γλώσσα!
Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει αν υπάρχει τρόπος να μάθω εβραικά στη Θεσσαλονίκη μέσω φροντιστηρίου ή ιδιαιτέρων;;
Ενδιαφέρομαι πολύ και αγαπώ τα εβραικά. Θα ήθελα να κάνω και μεταπτυχιακό στην εβραική γλώσσα!
Ευχαριστώ!:)

Το πιο σίγουρο όσον αφορά την εύρεση καθηγητών, φροντιστηρίων κτλ. είναι πάντα (κατά την γνώμη μου) και για οποιαδήποτε γλώσσα (για τις δυσεύρετες κυρίως) να ρωτήσεις στην πρεσβεία. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξέρουν να σου πουν πού πρέπει να απευθυνθείς. Άσε που συνήθως οι καθηγητές που προτείνουν είναι και με πολύ καλά προσόντα.

Επίσης να ξεκαθαρίσω κάτι για τα εβραϊκά, επειδή λόγω καταγωγής τα μιλάω καλά και συχνά έχω ακούσει άτομα να κάνουν συνεχώς το ίδιο λάθος. Τα σύγχρονα εβραϊκά ΔΕΝ είναι τα ίδια με τα βιβλικά εβραϊκά που διδάσκουν στην Θεολογική! Ναι έχουν σχέση και κάθε μια έχει την χρησιμότητά της αλλά το τί θα μάθεις εξαρτάται από το τί θέλεις να κανείς. Αν θες να διαβάσεις την Βίβλο, Τορά κτλ. μάθε βιβλικά, αν θες να μιλήσεις με τον κόσμο που ζει σήμερα στο Ισραήλ μάθε σύγχρονα. Το να μάθει κανείς βιβλικά εβραϊκά (=εβραϊκά που διδάσκουν στην θεολογική) και να πάει να τα μιλήσει στο Ισραήλ είναι σαν να έρθει ένας Γερμανός και να μας μιλήσει στα αρχαία! Κάτι θα καταλάβουμε αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Εκεινοι που μπερδευουν τη βιβλικη με την συγχρονη γλωσσα δεν ενδιαφερονται συνηθως να μαθουν καμια απο τις δυο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top