Πόσο δύσκολο είναι να είσαι Καθηγητής;

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η πραγματικότητα είναι όμως.

Άμα ένας καθηγητής δεν τελειώσει την ύλη δε θα έχει αντίκτυπα. Επίσης άμα αργεί στη δουλειά του ούτε τότε θα έχει αντίκτυπα.

Τι να πω για τους θεολόγους; Ότι έχουν από τα πιο άχρηστα και βλακώδη επαγγέλματα, ειδικά για τη διδασκαλία τους σε σχολεία;

Ε Ωραία ένας καλλιτεχνικός προσέχει το παιδί του! Μπράβο του :)! Οι υπόλοιποι; :hmm: Τι κάνουν;

Ψυχρότητα είναι η μανιώδης αφοσίωση στο μάθημα, δηλαδή το εντελώς αντίθετο από την υπόκυψη (ή όπως το λένε) σε εντελώς άσχετες συζητήσεις.

Αυτό που θέλω είναι οι καθηγητές να 1) καταλάβουν ότι η δουλειά που κάνουν είναι σοβαρή κι έχουν μεγάλη ευθύνη 2) να μην φτάνουν στα άκρα της ψυχρότητας και της υπόκυψης σε εντελώς άσχετες συζητήσεις 3) να διδάσκουν το μάθημα που είναι σίγουροι ότι μπορούν (έχω ξαναγράψει για αυτό) [...]

Δεν είναι και το όνειρό μου να γίνω καθηγητής. Έχω 0 ικανότητα στη μετάδοση γνώσεων και το μόνο που θα μου κάνει αυτή η δουλειά είναι να παίρνω ηρεμιστικά & αντι-πονοκεφαλικά


Αρχικά, το μάθημα των θρησκευτικών μπορεί να σε βοηθήσει να αποφασίσεις αν θέλεις να πιστέψεις ή όχι. Στο γυμνάσιο, η θεολόγος μας ήταν αντικειμενική και δεν ανάγκαζε κανέναν να πιστέψει. Κανένα μάθημα δεν είναι άχρηστο όπως λες. Γούστα είναι αυτά. Και όταν σε περιορίζει μια ύλη που πρέπει να βγάλεις για να γράψουν τα παιδιά στο τέλος δυστυχώς δεν μπορούν να κάνουν και τίποτα οι θεολόγοι. Αν ήταν αλλιώς το μάθημά τους ( πιο γενικό εννοώ) θα το έκαναν αλλιώς όπως και όλες οι άλλες ειδικότητες.

Ή μόνο εγώ έπεσα σε μουσικούς και καλλιτεχνικών καλούς ή εσύ λες βλακειούλες:P. Πέρα από την πλάκα, μερικοί δεν μας έκαναν πολλά πολλά, αλλά ποτέ δεν καθόμασταν να συζητάμε για τελείως άσχετα θέματα και φυσικά ερχόταν όλες τις φορές που είχαμε και είχαμε και πρώτες ώρες:D.

Πως να είναι σίγουροι στα 18 ότι έχουν διαλέξει το κατάλληλο επάγγελμα;:worry: αλλάζει ο άνθρωπος.

Καλά κάνεις και δεν θέλεις να γίνεις καθηγητής. Το συμπέρανα από την τελευταία υπογραμμισμένη πρόταση. Αφού όπως λες θα σου προσέφερε μόνο πονοκέφαλο φαντάσου τι προσφέρεις και εσύ στους δικούς σου καθηγητές;) συν πρόσεχε ότι το επάγγελμα του δασκάλου/καθηγητή ανεξάρτητα από την ειδικότητα είναι από τα ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΑ. Και σίγουρα προσφέρει πιο πολλά από πονοκέφαλο και ψυχοφάρμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
+ Λείπουν συχνά από τα σχολεία
+ Δεν ξέρουν, αρκετοί, να κάνουν καλά τη δουλειά τους
+ Δεν ξέρουν, αρκετοί, τα όρια της χαλαρότητας αλλά και της ψυχρότητας
+ Δεν καλοσκέφτονται τα θέματα των διαγωνισμάτων
+ Υποκύπτουν ή σε αβίωτη ψυχρότητα ή σε άσχετες συζητήσεις
+ Αράζουν στο σπίτι τους αν έχουν μετά την πρώτη ώρα, ενώ εμείς σα χαζοί πάμε από τις 8:00 στο σχολείο (ασχολίαστοι οι μουσικοί/καλλιτεχνικοί οι οποίοι έχουν συνέχεια τελευταίες ώρες :mad:)
+ Καταστρέφουν την ομορφιά του κάθε μαθήματος
+ Δεν μπορούν να επιβάλλουν μια τάξη (ειδικοί σε αυτό είναι οι μουσικοί/τεχνολόγοι/καλλιτεχνικοί)

[...]

#1 Εννοούνται οι εξαιρέσεις :)

#2 Άμα στο σχολείο σας έχετε Μουσική/Καλ/ικά πρώτη ώρα να μου το γράψετε.

Επειδή είσαι ακόμα αρκετά μικρός -και φαίνεται, από την αφέλεια και την κριτικη διαθεση με την οποία αντιμετωπίζεις τα πράγματα- καλύτερα να μην το πιάνεις ακόμα αυτό το θεμα. Έχεις πολλά να δεις ακόμα στη σχολική σου ζωή αλλά και πιο μετά, τώρα απλά γενικεύεις τις εμπειρίες σου από μία χρονιά.
Θα διαβάζεις αυτό που έγραψες σε λίγα χρόνια και θα ψάχνεις τρόπο να το κατεβάσεις απο το φόρουμ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
δυσκολο να εισαι αν κρινει κανεις απο τα μεγαλα λαμογια που υπαρχουν σε πολλα πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Θα ήταν ιδανικά αν οι καθηγητές ασχολιόντουσαν με την επιστήμη τους και σε προσωπικό επίπεδο πέραν της δουλειάς τους.
Δυστυχώς όμως, αυτό δεν συμβαίνει σε καμιά περίπτωση στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά δεν είναι τίποτα παραπάνω από .... εξαιρέσεις.

Οι βολεμένοι καθηγητές των σχολείων(ιδιωτικών και μη) & φροντιστηρίων, ασχολούνται μόνο με το να διδάσκουν τα ίδια και τα ίδια κάθε χρόνο και που και που να κάνουν και καμιά πλύση εγκεφάλου, μπας και βγάλουν περισσότερα.

Θα διδάξουν με τις γνώσεις που έχεις πάνω σε αυτά που ενδιαφέρουν τον μαθητή, όχι με βάση όσα ξέρουν. Αυτά είναι περιττά, και για τους δυο.

Οπότε, αυτό είναι που ξεχωρίζει τον καλό επιστήμονα , από τον τυπικά/θεωρητικά επιστήμονα ή αλλιώς καθηγητή.

Αν έχεις προσπαθησει να διδάξεις έστω και μία φορά στη ζωή σου, θα ξέρεις σίγουρα ότι για να διδάξεις κάτι (πχ ένα θεώρημα) θα πρέπει να το έχεις κατανοήσει σε βάθος, αλλιώς δεν διδάσκεται, απλά. Είναι παιδαγωγικός νόμος. Εγώ τώρα, ως μαθήτρια, όσο κι αν έχω κατανοήσει αυτό που μου εξηγεις, όσο καλά και να μπορώ να το εξηγήσω κι εγώ, ΔΕΝ θα μπορέσω να το διδάξω σε κάποιον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
και ΝΑΙ ... υπάρχουν πάρα πολλοί που σκάνε και θέλουν να είναι υπεύθυνοι ως προς τα παιδιά που έχουν στα θρανία.

Με ορθή χρήση της Ελληνική γλώσσας, αυτό ερμηνεύεται ως << υπάρχουν κυρίως αδιάφοροι(και όλα τα διακοσμητικά επίθετα) καθηγητές μέσα στους οποίους υπάρχουν μερικοί που ξεχωρίζουν από την μάζα >> Σωστά ; Κι εγώ αυτό είπα.

Αν δεν είναι αυτά που λες γενικεύσεις, τότε τι είναι;
"Όπως και οι καθηγητές στο πανεπιστήμιο, το ίδιο κάνουν"

Δεν θα ήταν γενίκευση, αν έστω έλεγες η συντριπτική πλειοψηφία η οι περισσότεροι.
Τώρα δεν αφήνεις ούτε την χροιά της εξαίρεσης.

Ίσως να έπρεπε να πω << Ακόμη και καθηγητές ..... >> αλλά είναι λογικό να υπάρχουν εξαιρέσεις.
Το διαδίκτυο μας προσφέρει τα πάντα.
Με ένα γρήγορο google-άρισμα, ο καθηγητής έχει άπειρες ασκήσεις να διαλέξει, ακόμη κι έτοιμα διαγωνίσματα. Ή ακόμη χειρότερα, έτοιμα διαγωνίσματα από προηγούμενες χρονιές.

Αν έχεις προσπαθησει να διδάξεις έστω και μία φορά στη ζωή σου, θα ξέρεις σίγουρα ότι για να διδάξεις κάτι (πχ ένα θεώρημα) θα πρέπει να το έχεις κατανοήσει σε βάθος, αλλιώς δεν διδάσκεται, απλά. Είναι παιδαγωγικός νόμος. Εγώ τώρα, ως μαθήτρια, όσο κι αν έχω κατανοήσει αυτό που μου εξηγεις, όσο καλά και να μπορώ να το εξηγήσω κι εγώ, ΔΕΝ θα μπορέσω να το διδάξω σε κάποιον. :)

Άλλο επιστήμονας, άλλο καθηγητής. Ας μην συγχέουμε τις δύο έννοιες. Καμιά δεν προϋποθέτει (απαραίτητα) την άλλη.
Το ότι κάποιος πήρε ένα πτυχίο δεν τον κάνει από την μια στιγμή στην άλλη έτοιμο να διδάξει αυτά που έμαθε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top